Pidgin - en to ur translation catalogue (2006 entries)

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
ur: 
    <b>Buddy Alias:</b> %s

en: 
    Last Seen: %s ago
ur: 
    آخری سین: %s پہلے

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ur: 
    آپ نےرابطہ طریقوں کو ترجیح دی

en:  <i>(identified)</i>
ur:  <i>(شناخت کی گئی)</i>

en: %.2f KiB/s
ur: %.2f KB/s

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
ur: %s
    
     گائم اكاؤنٹ دوبارہ كنیكٹ كرنے كی كوشش نہيں كرے گا جب تك كہ آپ  خامی صحیح كرتے ہیں اور اكاؤنٹ كو دوبارہ ممكن كرتے  ہیں ۔

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
ur: %s %s. كوشش `%s -h' مزید معلومات كے لیے.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ur: %s [<I>%s</I>] کمرہ داخل کیا گیا۔

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ur:  %sآف لائن  نظر آتا ہے اور آپ نے ابھی بھیجا ہوا پیام موصول نہیں کیا۔

en: %s became idle
ur: %sچست بن گیا

en: %s became unidle
ur:  %sچست بن گیا

en: %s disconnected
ur: %s  منقطع کیا گیا

en: %s disconnected.
ur: %s نكال دیا گیا

en: %s entered the room.
ur: %sکمرہ داخل کیا گیا۔

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
ur[0]: %s کے پاس %dنیا پیام ہے۔
ur[1]: %sک ےپاس    %dنئے پیامات ہیں۔

en: %s has become idle (%s)
ur: %s سست بن گیا(%s)

en: %s has become idle.
ur: %sسست بن گیا ۔

en: %s has been invited to this conversation.
ur: %sنے آپ کو اس مکالمے کے لئے مدعو کیا ہے۔

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ur: %s کا موضوع تبدیل ہوگیا  <I>%s</I> to: %s

en: %s has changed the topic to: %s
ur: %s عنوان تبدیل کیا گیا کو: %s

en: %s has cleared the topic.
ur: %s مضمون صاف كردیا۔

en: %s has closed the conversation.
ur: %sنےگفتگوبند كردی۔

en: %s has gone away.
ur: %sچلا گیا۔

en: %s has gone away. (%s)
ur: %s دور چلا گيا(%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
ur: %sمدعو کیا گیا %sکمرہ گفتگو میں %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
ur: %sمدعو کیا گیا%sکمرہ گفتگو میں %s:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
ur: %sنے ابھی دریافت کیا %sسے براہ راست کنیکٹ ہونے کے لئے

en: %s has left the conversation.
ur: %sنےگفتگوبند كردی۔

en: %s has paused while typing to you (%s)
ur: %s آپ سے ٹائپینگ كے درمیان رك گیا(%s)

en: %s has requested your attention!
ur: %sآپ کی معلومات سے درخواست کی

en: %s has returned from being away (%s)
ur: %s دورہونے سے لوٹ آیا(%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ur: %s سست ہونے سے لوٹ آیا(%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
ur: %s نےآپ كو پیام بھیجا۔ (%s)

en: %s has set the topic to: %s
ur: %s کو عنوان بھیجا گیا: %s

en: %s has signed off (%s)
ur: %sسائنڈ آف کیا(%s)

en: %s has signed off.
ur: %s سائن آف ہوچكا۔

en: %s has signed on (%s)
ur: %s سائنڈ آن کیا (%s)

en: %s has started typing to you (%s)
ur: %s آپ کو ٹائپ کرنا شروع کردیا ہے (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ur: %s آپ کو ٹائپ کرنا بند کر دیا(%s)

en: %s is no longer away.
ur: %s دور نہیں ہے۔

en: %s is no longer idle.
ur: %sسست نہیں ہے۔

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ur: %sمستقل فائل نہیں ہے۔بزدلی سے اسے اوور رائٹ کرنے سے انکار کررہا ہے۔

en: %s is not a valid filename.
ur: %s معتبر فائل نام نہیں ہے۔

en: %s is not a valid room handle
ur: %sمعتبر کمرہ ہینڈل نہیں ہے

en: %s is not a valid room name
ur: %sمعتبر کمرہ نام نہیں ہے

en: %s is not a valid server name
ur: %sمعتبر سرور نام نہیں ہے

en: %s is now known as %s
ur: %sجانا جاتا ہے %sکے نام سے

en: %s is now known as %s.
ur: %sکے نام سے جانا جاتا ہے %s.

en: %s is offering to send file %s
ur: %s  پیش کش کررہا ہے%s کو فائل بھیجنے کی

en: %s just signed off
ur: %sپر سائن بند كیجیے

en: %s just signed on
ur: %sپر سائن جاری كیجیے

en: %s left the room (%s).
ur: %sنے کمرہ چھوڑ دیا(%s)۔

en: %s left the room.
ur: %sنے کمرہ چھوڑ دیا۔

en: %s said your nick in %s
ur: %s آپ كے نیك میں كیا گیا%s

en: %s sent a message in %s
ur: %s میں میسیج بھیجا گیا %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
ur: %s sent message to whiteboard on %s چینل۔كیاآپ سفیدبورڈكھولناپسندكریں گے؟

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
ur: %s سفیدبورڈپرپیام بھیجا۔كیاآپ سفیدبورڈكھولناپسندكریں گے؟

en: %s sent you a message
ur: %s آپ كو میسیج بھیج رہا ہے

en: %s wants to send you %s (%s)
ur: %s آپ کو  %s بھیجنا چاہتا ہے(%s )

en: %s wants to send you a file
ur: %s آپ کو فائل بھیجنا چاہتا ہیں

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
ur: %s%s%s%s ملانا چاہتے ہیں اس فولڈر كو %s ملانے كے لیے اس كے یا اس كی بڈی فہرست كو %s%s

en: %s. Try `%s -h' for more information.
ur: %s. كوشش `%s -h' مزید معلومات كے لیے.

en: (Re-)Request authorization
ur: دوبارہ - درخواست اتھورائزیشن

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ur: (اس پیام کو تبدیل کرنے میں خامی تھی۔	 اکاؤنٹ ایڈیٹر میں 'این کوڈینگ'جانچیے)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
ur: (اس پیام كو حاصل كرنے میں كچھ رخنہ تھا۔ہو سكتاہےكہ آپ جس دوست سے بات كررہےہیں اس نےجو آپ توقع كررہےتھے وہ اس كے علاوہ كوئی اوراین كوڈینگ استعمال كررہاہو۔اگرآپ پتہ ہو كہ وہ كونسااینكوڈینگ استعمال كررہاہے،تو آپ اسے پہلے ہی اپنےAIM/ICQاكاؤنٹ كےلیے ایڈوانسڈاكاؤنٹ آپشن میں مختص كرسكتےہیں۔)

en: (no name)
ur: (کوئی نام نہیں)

en: (none)
ur: (كچھ نہيں )

en: +++ %s became idle
ur: +++ %sبیكار ہوگیا ہے

en: +++ %s became unidle
ur: +++ %s بیكارنہیں ہوا ہے

en: +++ %s signed off
ur: +++ %sسائن آف ہوچكا

en: +++ %s signed on
ur: +++ %s سائن آن ہوچكا

en: /Accounts
ur: /اكاؤنٹس

en: /Buddies/Add Buddy...
ur: /بڈیز/بڈی ملاؤ...

en: /Buddies/Add C_hat...
ur: /بڈیز/گفتگو شامل کرو

en: /Buddies/Add Chat...
ur: /بڈیز/گفتگو ملاؤ...

en: /Buddies/Add Group...
ur: /بڈیز/گروپ ملاؤ...

en: /Buddies/Add _Group...
ur: /بڈیز/ملاؤ _گروپ

en: /Buddies/Get User Info...
ur: /بڈیزصارف معلومات لو...

en: /Buddies/Get User _Info...
ur: /بڈیز/صارف لو _معلومات...

en: /Buddies/Join a Chat...
ur: /بڈیز/گفتگو میں شرکت کریں...

en: /Buddies/New Instant Message...
ur: /بڈیز/نیا انسٹنٹ پیام...

en: /Buddies/View User _Log...
ur: /بڈیز/وئیو صارف _لاگ...

en: /Buddies/_Add Buddy...
ur: /بڈیز/ _بڈی ملاؤ

en: /Buddies/_Quit
ur: /بڈیز/  _چھوڑو

en: /Conversation
ur: /گفتگو

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ur: /مکالمہ/بڈی پانس ملاؤ...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ur: /مکالمہ/بڈی ملاؤ _پاؤنس...

en: /Conversation/Add...
ur: /مکالمہ/ملاؤ..

en: /Conversation/Al_ias...
ur: /مکالمہ/عرفیت...

en: /Conversation/Alias...
ur: /مکالمہ/عرفیت..

en: /Conversation/Block...
ur: /مکالمہ/بلاک..

en: /Conversation/Get Info
ur: /مکالمہ/معلومات لو

en: /Conversation/In_vite...
ur: /مکالمہ/_مدعو کرو...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ur: /مکالمہ/امیج داخل کرو...

en: /Conversation/Insert Image...
ur: /مکالمہ/امیج داخل کرو..

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ur: /مکالمہ/لنک داخل کرو...

en: /Conversation/Insert Link...
ur: /مکالمہ/لنک داخل کرو..

en: /Conversation/Invite...
ur: /مکالمہ/مدعو کرو..

en: /Conversation/M_ore
ur: /گفتگو/M_ore

en: /Conversation/More
ur: /گفتگو/مزید

en: /Conversation/New Instant _Message...
ur: /مکالمہ/نیا انسٹنٹ _پیام...

en: /Conversation/Remove...
ur: /مکالمہ/نکالو..

en: /Conversation/Se_nd File...
ur: /مکالمہ/فائل بھیجو...

en: /Conversation/Send File...
ur: /مکالمہ/فائل بھیجو۔۔۔

en: /Conversation/View Log
ur: /مکالمہ/لاگ دیکھو

en: /Conversation/View _Log
ur: /مکالمہ/لاگ_منظر...

en: /Conversation/_Add...
ur: /مکالمہ/_ملاؤ...

en: /Conversation/_Block...
ur: /مکالمہ/_بلاک...

en: /Conversation/_Close
ur: /مکالمہ/_بند

en: /Conversation/_Find...
ur: /مکالمہ/_تلاش کرو...

en: /Conversation/_Get Info
ur: /مکالمہ/_معلومات لو...

en: /Conversation/_Remove...
ur: /مکالمہ/_نکالو...

en: /Conversation/_Save As...
ur: /مکالمہ/_محفوظ کرو جیسے...

en: /Help/Online _Help
ur: /مدد/آن لائن _مدد

en: /Help/_About
ur: /مدد/کے بارے میں_

en: /Help/_Debug Window
ur: /ٹولس/ _ڈی بگ ونڈو

en: /Options/Enable Logging
ur: /آپشنس/قابل بناؤ لاگینگ

en: /Options/Enable Sounds
ur: /آپشنس/قابل بناؤ اصوات

en: /Options/Enable _Logging
ur: /آپشنس/قابل کرو _لاگینگ

en: /Options/Enable _Sounds
ur: /آپشنس/قابل کرو _اصوات

en: /Options/Show Formatting Toolbars
ur: /آپشنس/دکھاؤ فارمیٹینگ ٹول بارز

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
ur: /آپشنس/فارمیٹینگ دکھاؤ _ٹول بارز

en: /Options/Show Ti_mestamps
ur: /آپشنس/ٹائم اسٹیمپس دکھاؤ

en: /Options/Show Timestamps
ur: /آپشنس/ٹائم اسٹیمپس دکھاؤ

en: /Tools
ur: /ٹولز

en: /Tools/Mute _Sounds
ur: /ٹولس/میوٹ_اصوات

en: /Tools/Pr_eferences
ur: /ٹولس/ترجیحات

en: /Tools/Pr_ivacy
ur: /ٹولس/پرایوسی

en: /Tools/Privacy
ur: /ٹولس/پرایوسی

en: /Tools/R_oom List
ur: /ٹولس/کمرہ فہرست

en: /Tools/Room List
ur: /ٹولس/کمرہ لسٹ...

en: /Tools/_File Transfers
ur: /ٹولس/ _فائل ٹرانسفرس

en: /_Accounts
ur: /_اكاؤنٹس

en: /_Conversation
ur: /_ مکالمہ

en: /_Help
ur: /_مدد

en: /_Options
ur: /_آپشنس

en: /_Tools
ur: /_Toolsٹولس

en: 0 people in room
ur: 0 لوگ کمرہ میں

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ur: <I>%s</I>تمام نکالے گئے <I>%s's</I> موڈس

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ur: <I>%s</I> تمام چینل خارج کرو <I>%s</I> موڈس

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ur: <I>%s</I>سیٹ <I>%s's</I> موڈس کو : %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ur: <I>%s</I> چینل سیٹ کرو <I>%s</I> موڈس کو: %s

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ur: <b><فانٹ رنگ="   </فانٹ></b>">لاگر میں کوئی پڑھنے کا فنکشن نہیں ہے

en: <b>Channel Name:</b> %s
ur: <b>چینل نام:</b> %s

en: <b>Defining adjective:</b>
ur: <b>آبجیكٹیو متعین كررہا ہے:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
ur: <b>فائل:</b> %s
    <b>فائل سائز:</b> %s
    <b>امیج سائز:</b> %dx%d

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
ur: <b>گروپ عنوان:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
ur: <b>نوٹس گروپ ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
ur: <b>پا سورڈ:</b>

en: <b>Receiving As:</b>
ur: <b>موصول کررہا ہے جیسے:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ur: <b>موصول کررہا ہے جیسے:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ur: <b>بھیج رہا ہے جیسے:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ur: <b>کو بھیج رہا ہے:</b>

en: <b>Username:</b>
ur: <b>صارف نام:</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ur: <br><b>چینل  صفر:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ur: <br><b>چینل ڈھونڈنے والا:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ur: <br><b>چینل HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ur: <br><b>چینل موڈس:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ur: <br><b>چینل ٹاپک:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
ur: <br><b>فاؤنڈرکلید   بیبلی پرنٹ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ur: <br><b>کلید ڈھونڈنے والا انگلیوں کے نشان:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
ur: <br><b>صارف گننا:</b> %d

en: <br>At %s since %s
ur: <br>میں %sتک %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ur: <فانٹ رنگ="#16569E"><فانٹ سائز="2">(%s)</فانٹ> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></فانٹ> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
ur: <فانٹ رنگ="#A82F2F"><فانٹ سائز="2">(%s)</فانٹ> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></فانٹ> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ur: <فانٹ رنگ="red"><b>فائل نہیں پڑھی جاسکی: %s</b></فانٹ>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ur: <فانٹ رنگ="red"><b>لاگ تلاش کرنے میں ناقابل پاتھ!</b></فانٹ>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ur: <h1>مکالمے کے ساتھ %s</h1>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
ur: <اسپین سائز='بڑا' وزن='جلی'>خامی محفوظ کررہا ہے امیج</اسپین>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
ur: <اسپین سائز='بڑا' وزن='جلی'>پہچانا نہیں گیا فائل ٹائپ</اسپین>
    
    کو ڈی فالٹینگ PNG

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
ur: اسی وقت كے منتظم نےسرور %sپرمندرجہ ذیل اطلاع بھیجی ہے

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ur: فائل ڈاؤن لوڈ کے لئے دستیاب ہےسے:
      ریموٹ ہوسٹ:%s
    ریموٹ پورٹ: %d

en: A folder with that name already exists
ur: اس نام سے فولڈ رپہلے سےموجود

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ur:  '%s'یہ گروپ نام پہلے ہی سے آپ كی بڈی لسٹ میں موجود ہے۔

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ur: بڈی لسٹ کا افقی اسکرولینگ ورجن۔

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
ur: میوزك میسیجینگ سیشن نےدرخواست كی۔براہ كرم قبول كرنےكےلیے MMآئكن پركلك كریں۔

en: AIM Account
ur: AIM اكاؤنٹ

en: AIM Direct IM
ur: AIM براہ راست IM

en: AP User
ur: APصارف

en: Accept
ur: قبول کرو

en: Accept chat invitation?
ur: دعوت گفتگو قبول ؟

en: Accept file transfer request from %s?
ur: %s سے ٹرانسفردرخواست فائل قبول؟

en: Account
ur: اکاؤنٹ

en: Account Confirmation Requested
ur: اکاؤنٹ تصدیق کی درخواست کی گئی

en: Account Info
ur: اکاؤنٹ معلومات

en: Account has been disabled
ur: اکاؤنٹ ناقابل کیا گیا

en: Account type:
ur: اکاؤنٹ ٹائپ:

en: Account was not added
ur: اكاؤنٹ  ملایا نہیں  گیا تھا

en: Account:
ur: اکاؤنٹ:

en: Account: %s (%s)
ur: اكاؤنٹ: %s (%s)

en: Accounts
ur: اکاؤنٹس

en: Action
ur: ایكشن

en: Add
ur: ملائیے

en: Add / Remove
ur: ملاؤ / نکالو

en: Add Account
ur: اکاؤنٹ ملاؤ

en: Add Buddy
ur: بڈی ملاؤ

en: Add Buddy Pounce
ur: بڈی پاؤنس ملائیے

en: Add Channel Private Group
ur: چینل ذاتی گروپ ملاؤ

en: Add Channel Public Key
ur: چینل پبلک کلید ملاو

en: Add Chat
ur: گفتگو ملاؤ

en: Add Group
ur: گروپ ملاؤ

en: Add Notes Address Book Group...
ur: نوٹس ایڈریس بك گروپ ملاؤ۔۔۔

en: Add Private Group
ur: ذاتی گروپ ملاؤ

en: Add a new text replacement
ur: نیا متن ری پلیسمینٹ ملاؤ

en: Add buddy to your list?
ur: آپ کی  لسٹ میں بڈی ملانا ؟

en: Add to Address Book
ur: ایڈریس بک میں ملاؤ

en: Add to chat
ur: گفتگو میں ملاؤ

en: Add to chat...
ur: گفتگو میں ملاؤ۔۔۔

en: Add-Ins
ur: ایڈ - انس

en: Additional Information
ur: اضافی معلومات

en: Address
ur: ایڈریس

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ur: بڈی لسٹ میں چھوٹا باکس شامل کرتا ہے جو دکھاتا ہے اگر آپ کے پاس نیا میل ہو تو۔

en: Age
ur: عمر

en: Albanian
ur: البانی

en: Algorithm: 	%s
ur: ایلگارتھم: 	%s

en: Alias
ur: عرفیت

en: Alias Buddy
ur: عرفیت بڈی

en: Alias Chat
ur: عرفیت گفتگو

en: Alias Contact
ur: عرفیت رابطہ

en: Alias:
ur: عرفیت:

en: All
ur: تمام

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ur: نیچے تمام آغٹمس آپشنل ہیں۔ صرف وہی معلومات داخل کریں جس کے ساتھ آپ اطمینان محسوس کرپے ہیں۔

en: Allow %s to contact you?
ur:  %sکو آپ سے رابطہ کرنے کی اجازت ؟

en: Allow all users to contact me
ur: صارفین کو اجازت دیں کہ وہ مجھ سے رابطہ کریں

en: Allow only the users below
ur: صرف نیچے کے صارفین کو اجازت دو

en: Allow only the users on my buddy list
ur: میری بڈی فہرست میں صرف صارفین کو اجازت دیں

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ur: ان اینکریپٹیڈ پر سادہ متن authکی اجازت دیں

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ur: سست/دور/ پوائنٹ قیمتوں کو بدلنے کی اجازت دینا  آف لائن  اسٹیٹس بڈیز کے لئے ترجیحی کمپیوٹیشنس سے ربط کریں-

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ur: مختلف بڈی اسٹیٹس سے متعلقہ قیمتیں کنٹرول کرنے کےلئے اجازت دیتا ہے۔

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
ur: ہینڈ و‌ضع  کو اجازت دو  کتنی دور آپ idle کئے ہے

en: Alphabetically
ur: حروف تہجی كے مطابق

en: Already Registered
ur: پہلے ہی رجسٹر کیا گیا

en: Always
ur: ہمیشہ

en: Always on top
ur: ہیمشہ اوپر

en: An ambiguous user ID was entered
ur: صارف كا غیرواضح IDداخل كیاگیا

en: An email address was not found for this buddy.
ur: ایك ای  میل ایڈریس  اس بڈی كے لیے استعمال نہیں كیا گیا  تھا۔

en: An error occurred while opening the file.
ur: فائل کھولنےکےدوران  خامی واقع ہوگئی۔

en: An error occurred while updating the directory
ur: ڈائریکٹری اپ ڈیٹ کرنے کے دوران خامی واقع ہوگئی

en: An example plugin that does stuff - see the description.
ur: مثالی پلگ ان جو اسٹف کرتا ہے- وضاحت دیکھو۔

en: Angry
ur: غصہ

en: Animate
ur: متحرک

en: Announcement from %s
ur: %sكی طرف سے اعلان

en: Anxious
ur: متفکر

en: Anyone
ur: کوئی بھی

en: Appear Offline
ur: اپیئر آف لائن

en: Appear Online
ur: آن لائن ظاہر کرو

en: Apply
ur: لاگوکریں

en: Arabic
ur: عربی

en: Are you sure you want to block %s?
ur: کیا آپ واقعی  %sکو بلاک کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure you want to delete "%s"
ur: كیا آپ یقینی طورپر "%s" كو خارج كرنا چاہتے ہیں

en: Are you sure you want to delete %s?
ur: کیا آپ واقعی %sخارج کرنا چاہتے ہیں؟

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
ur: كیا آپ واقعی %s for %sپرجھپٹنا خارج كرناچاہتےہیں؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
ur: كیا آپ واقعی %s for %sپرجھپٹنا خارج كرناچاہتےہیں؟

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
ur: كیا آپ واقعی %s for %sپرجھپٹنا خارج كرناچاہتےہیں؟

en: Are you sure you want to remove %s?
ur: كیا آپ یقینی طورپر%s  كو نكالنا چاہتے ہیں ؟

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ur: کیا آپ واقعی  %sکو آپ سے رابطہ کرنے کی اجازت دینا چاہتے ہیں؟

en: Ashamed
ur: شرمندہ

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
ur: دریافت کررہا ہے %s میں ہم سے کنیکٹ ہونے کے لئے %s:%huبراہ راستIMکے لئے۔

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ur: کو سبسکرائب کرنے کی کوشش %s،%s،%s ناکام ہوئی

en: Attempting to connect to %s:%hu.
ur: %s:%hu.سےكنیكٹ ہونےكی كوشش كررہاہے۔

en: Attempting to connect via proxy server.
ur:  viaپراكسی سرورسےكنیكٹ ہونےكی كوشش كررہاہے۔

en: Australian English
ur: آسٹریلیائی انگریزی

en: Auth Domain
ur: مستندڈومین

en: Auth User
ur: مستندصارف

en: Authenticating
ur: تصدیق کررہا ہے

en: Authenticating connection
ur: تصدیق شدہ کنیکشن

en: Authenticating...
ur: تصدیق کررہا ہے۔۔۔

en: Authentication Failure
ur: تصدیق ناکام

en: Authentication failed
ur: تصدیق نا کام

en: Authorization Aborted
ur: تصدیق ساقط کی گئی

en: Authorization Denied
ur: اتھورائزیشن رد کیا گیا

en: Authorization Denied Message:
ur: اتھورائزیشن انکار کیا گيا پیام:

en: Authorization Given
ur: اتھورائزیشن دیا گيا

en: Authorization Granted
ur: اتھورائزیشن گرانٹ دی گئی

en: Authorization mechanism too weak
ur: بتھورائزیشن میکانیہ بہت کمزور

en: Authorize
ur: اتھورائز

en: Authorize buddy?
ur: بڈی  مجاز كی گئی؟

en: Auto-Join
ur: خود کا - جوڑو

en: Auto-join
ur: خود كار جوائن

en: Auto-response sent:
ur: خودكار۔كاروائی بھیجی گئی:

en: Automatic
ur: خودکار

en: Automatically open whiteboard
ur: خودكاری سے كھلنے والے سفیدبورڈ

en: Available
ur: دستیاب

en: Available Conferences
ur: كانفرنسزدستیاب

en: Away
ur: دور

en: Away message too long.
ur: دور پیام بہت طویل۔

en: Awesome
ur: رعب دار

en: Bad Format
ur: خراب فارمیٹ

en: Bad Namespace Prefix
ur: خراب نام اسپیس سابقہ

en: Bad Request
ur: خراب درخواست

en: Bad mode
ur: خراب موڈ

en: Ban List
ur: بین لسٹ

en: Banned
ur: روک دیا گیا

en: Based on keyboard or mouse use
ur: كی بورڈ یا ماؤس كے استعمال پرمنحصرہے

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
ur: چونكہ یہ آپ كا IPایڈریس افشاں كردیتاہے،اس سےآپ كی سیكیورٹی كو خطرہ ہوسكتاہے۔كیاآپ جاری ركھناچاہتےہیں؟

en: Beep too!
ur:  بیپ بھی!

en: Bengali
ur: بنگالی

en: Birth Day
ur: سالگرہ

en: Birth Year
ur: سال پیدائش

en: Birthday
ur: سالگرہ

en: Block
ur: بلاک کرو

en: Block %s?
ur: بلاک %s؟

en: Block IMs without Key Exchange
ur: کلید اکسچینج کے بغیر IMsبلاک کرو

en: Block User
ur: صارف کو بلاک کریں

en: Block all users
ur: تمام صارفین کو بلاک کرو

en: Block messages to whiteboard
ur: سفیدبورڈكےلیے بلاك پیامات

en: Block only the users below
ur: صرف نيجے کے صارفین کو بلاک کرو

en: Blocked
ur: بلاک کیا گیا

en: Bold
ur: جلی

en: Bonjour Protocol Plugin
ur: Bonjour پروٹوكال پلگ ان

en: Bored
ur: اکتاہٹ

en: Bosnian
ur: بوسنییائی

en: Both
ur: دونوں

en: Bottom
ur: نیچے

en: British English
ur: انگلستانی  انگریزی

en: Browser
ur: براؤزر

en: Browser Selection
ur: براؤزر انتخاب

en: Browser default
ur: براؤزر ڈی فالٹ

en: Buddies
ur: بڈیز

en: Buddy Alias
ur: بڈی عرفیت

en: Buddy Comment
ur: بڈی رائے

en: Buddy Comment for %s
ur: %sکے لئے بڈی رائے

en: Buddy Comment:
ur: بڈی رائے:

en: Buddy Goes _Away
ur: بڈی چلا جاتا ہے - دور

en: Buddy Goes _Idle
ur: بڈی جلا جاتا ہے_ سست

en: Buddy Icon
ur: بڈی آئیکن

en: Buddy Information
ur: بڈی معلومات

en: Buddy List
ur: دوست فہرست

en: Buddy List Storage Mode
ur: بڈی لسٹ اسٹوریج موڈ

en: Buddy List Window
ur: دوست فہرست ونڈو

en: Buddy Pounces
ur: دوست جھپٹتاہے

en: Buddy State Notification
ur: بڈی اسٹیٹ اطلاع

en: Buddy Ticker
ur: بڈی ٹکر

en: Buddy is "extended" away
ur: دوست "extended"دورہے

en: Buddy is away
ur: دوست دورہے

en: Buddy is idle
ur: دوست سست ہے

en: Buddy is mobile
ur: دوست موبائل ہے

en: Buddy is offline
ur: دوست آف لائن ہے

en: Buddy logs in
ur: بڈی لاگس ان

en: Buddy logs out
ur: بڈی لاگس آؤٹ

en: Buddy signs on/off
ur: بڈی سائن جاری/بند

en: Buddylist loaded successfully!
ur: بڈی فہرست کامیابی سے لوڈ  ہوئی!

en: Buddylist saved successfully!
ur: بڈی فہرست کامیابی سے محفوظ ہوئی!

en: Bulgarian
ur: بلغاری

en: Busted SNAC payload
ur: بسٹیڈ  SNACپے لوڈ

en: Busy
ur: مصروف

en: By account
ur: اکاونٹ سے

en: By conversation count
ur: مکالمہ شمار کے ذریعے

en: By group
ur: گروپ میں

en: By status
ur: سے اسٹیٹس

en: CTCP PING reply
ur: CTCP PINGجواب

en: C_hat windows
ur: گفتگو ونڈوز

en: C_lear finished transfers
ur: کلیئر ختم کیا گیا ٹرانسفرز

en: Calculating...
ur: شمارکررہا ہے۔۔۔

en: Call Command
ur: كمانڈ بلاؤ

en: Camera
ur: کیمرہ

en: Canadian English
ur: کینیڈائی انگریزی

en: Cancel
ur: منسوخ کرو

en: Cancel Presence Notification
ur: حاضر اطلاع منسوخ کریں

en: Cancelled
ur:  منسوخ کیا گیا

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ur: ایک ہی فولڈ رمیں دوبار رابطہ قائم نہیں کیا جا سکتا

en: Cannot add yourself
ur: آپ کے خود سے شامل نہیں کرسکتا

en: Cannot ban %s: banlist is full
ur: روک نہیں سکا  %s:بین فہرست فل ہے

en: Cannot call command
ur: کمانڈ کو نہیں بلا سکتے

en: Cannot change nick
ur: نک تبدیل نہیں کر سکتا

en: Cannot detach
ur: علاحدہ نہیں کر سکتا

en: Cannot fetch the public key
ur: پبلک کلید فیچ نہیں ہو سکتی

en: Cannot get channel information
ur: چینل معلومات حاصل نہیں ہوسکتی

en: Cannot get room list
ur: کمرہ فہرست نہیں لے سکتا

en: Cannot get server information
ur: سرور معلومات نہیں لے سکتا

en: Cannot get server statistics
ur: سرور شماریات نہیں لے سکتا

en: Cannot get user information
ur: صارف معلومات نہیں مل سکتی

en: Cannot join channel
ur: چینل جوائن نہیں کر سکتا

en: Cannot join private group
ur: ذاتی گروپ جوائن نہیں کر سکتا

en: Cannot perform the key agreement
ur: کلید معاہدہ عمل نہیں کر سکتا

en: Cannot send a directory.
ur: ڈائریکٹری  بھیج نہیں سکتا۔

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ur: 0بائٹس کی فائل بھیج نہیں سکتا۔

en: Cannot send file
ur: فائل نہیں بھیج سکتا

en: Cannot send folder %s.
ur: فولڈر نہیں بھیج سکتا%s۔

en: Cannot send launcher
ur: لاؤنچر کو نہیں بھیج سکتے

en: Cannot set IM key
ur: IMکلید سیٹ نہیں ہو سکتی

en: Cannot set topic
ur: عنوان سیٹ نہیں کر سکتا

en: Capabilities
ur: صلاحیتیں

en: Case sensitive
ur: كیس حساس

en: Catalan
ur: کیٹ لان

en: Certificate for %s
ur:  %sكےلیےاسٹیٹس

en: Change Account Registration at %s
ur:  %sکے لئے صارف معلومات تبدیل کریں

en: Change Address To:
ur: کو ایڈریس تبدیل کرو:

en: Change Currently Registered Email Address...
ur: حال ہی میں درج كیاگیاEmail ایڈریس تبدیل كریں۔۔۔

en: Change Password...
ur: خفیہ لفظ تبدیل کرو۔۔۔

en: Change password for %s
ur:  %sکے لئےخفیہ لفظ تبدیل کرو

en: Change user information for %s
ur:  %sکے لئے صارف معلومات تبدیل کریں

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ur: پرایوسی سیٹینگس کے لئے تبدیلیاں فوری طور پر اثر لیتیں ہیں۔

en: Channel %s does not exist in the network
ur: چینل %s  نیٹ ورک میں موجود نہیں

en: Channel Authentication
ur: چینل تصدیق

en: Channel Information
ur: چینل معلومات

en: Channel Passphrase
ur: چینل پاس فریز

en: Channel Public Keys List
ur: چینل پبلک کلیدیں فہرست

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ur: چینل اتھورائزیشن کو اتھورائزڈ دسترس سے چینل سیکیور کرنے کے لئے استعمال کیا جاتا ہے۔اتھورائزیشن پاس فریز یا ڈیجیٹل دستخطوں پر منحصو ہوسکتا ہے۔اگر پاس فریز سیٹ ہو،اسے ضرورت ہوگی کہ وہ جوائن کر پایئں۔اگر چینل پبلک کلید سیٹ ہیں پھر تب ہی صارفین جن کی پبلک کلیدیں لسٹ کی گئی ہیں وہی جوائن کرپایئں گے۔

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ur: چینل فاؤنڈ ر پر<I>%s</I>ہے <I>%s</I>

en: Chat
ur: گفتگو کریں

en: Chat _name:
ur: گفتگو - نام:

en: Chat error
ur: گفتگو خامی

en: Chats
ur: گفتگو

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
ur: گفتگوتب ہی لاگڈكی جائےگی اگر "Log all chats"ترجیح كومجازبنایاگیاہو۔

en: Chatty
ur: باتونی

en: Checks for new local mail.
ur: نئے لوکل میل کے لئے چیک کرتا ہے۔

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ur: نئی ریلیزیز کے لئے وقفے وقفے سے جانچیے اور صارف کو تبدیل لاگ کے ساتھ اطلاع دیں۔

en: Checks periodically for new releases.
ur: نئی ریلیزیز کے لئے وقفے وقفے سے جانچیے۔

en: Choose New Name
ur: نیانام منتخب كریں

en: Choose...
ur: منتخب کرو۔۔۔

en: Cipher
ur: صفر

en: Cipher Test
ur: صفر جانچ

en: City
ur: شہر

en: Clear
ur: صفائی

en: Client
ur: كلائنٹ

en: Close
ur: بندکرو

en: Close _tabs
ur: بندكریں _ٹیبس

en: Close all tabs
ur: تمام  ٹیبس بندكریں

en: Close conversation
ur: مکالمہ بند کرو

en: Close other tabs
ur: دیگر ٹیبس بندكریں

en: Close this tab
ur: یہ  ٹیب بندكریں

en: Close this window when all transfers _finish
ur: جب تمام transfers _finishہوتے ہیں تب اس ونڈوكو بندكریں

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
ur: ہائپر لنکس ڈراؤ کرنے کے لئے رنگ جب ماؤس اس پر ہو۔

en: Color to draw hyperlinks.
ur: ہائپر لنکس ڈراؤ کرنے کے لئے رنگ۔

en: Command
ur: کمانڈ

en: Company
ur: ادارہ

en: Computer
ur: کمپیوٹر

en: Conference Closed
ur: كانفرنس بندہوئی

en: Conference does not exist
ur: کانفرنس موجود نہیں

en: Conference not found
ur: کانفرنس نہیں ملا

en: Configuration error
ur: وضع خامی

en: Configure Plugin
ur: پلگ ان ہیئت

en: Confirm Account
ur: اکاؤنٹ کی تصدیق کریں

en: Confirm Remove
ur: خارج كنفرم كیجیے

en: Confirm close
ur: بند کرنے کی تصدیق کریں

en: Conflict
ur: جھگڑا

en: Connect port
ur: پورٹ کو کنیکٹ کرو

en: Connect server
ur: سرور کو کنیکٹ کرو

en: Connected
ur: كنیكٹ كیا گیا

en: Connecting
ur: کنیکٹ کررہا ہے

en: Connecting to SILC Server
ur:  SILC  سرور سے کنیکٹ کررہا ہے

en: Connection Error
ur: کنیکشن خامی

en: Connection Timeout
ur: کنیکشن کا وقت نکل گیا

en: Connection established, cookie sent
ur: کنیکشن قائم ہوا، کوکی بھیجی گئی

en: Connection failed
ur: کنیکشن ناکام ہوا

en: Console beep
ur: کنسول بیپ

en: Contact Availability Prediction plugin.
ur:  قابل فراہمی پریڈیكشن پلگ ان سے رابطہ كیجیے۔

en: Contact Priority
ur: ترجیح سے رابطہ کریں

en: Continue
ur: جاری

en: Conversation Entry
ur: مکالمہ داخلہ

en: Conversation Placement
ur: مکالمہ  مقام دینا

en: Conversations
ur: مکالمے

en: Conversations in %s
ur: مکالمے میں %s

en: Conversations with %s
ur: کے ساتھ مکالمہ %s

en: Could not change nick
ur: نک تبدیل نہیں کر سکا

en: Could not get details for user %s (%s).
ur: صارف%sکے لئے تفصیلہت نہیں لے سکا%s۔

en: Could not kill user
ur: صارف کو ختم نہیں کر سکا

en: Could not load public key
ur: پبلک کلیدلرڈ نہیں ہو سکی

en: Could not perform key agreement for file transfer
ur: فائل ٹرانسفر کے لئے کلید معاہدہ عمل نہیں کر سکا

en: Could not query the directory server.
ur: ڈائریكٹری سرورسے استفسار نہیں ہو سكا۔

en: Could not send
ur: نہیں بھیج سکا

en: Could not start the file transfer
ur: فائل ٹرانسفر شروع نہیں ہو سکا

en: Couldn't load buddylist
ur: بڈّی لسٹ لوڈ نہیں كرسكا

en: Country
ur: ملک

en: Country: 	%s
ur: ملک 	%s

en: Crazy Patch Writers
ur: کریزی پيچ رائٹرز

en: Create
ur: تخلیق كریں

en: Create New Conference...
ur: نئی كانفرنس تخلیق كریں۔۔۔

en: Create New Room
ur: نیا کمرہ تخلیق کرو

en: Create New SILC Key Pair
ur: نئی  SILCكلیدجوڑی تشكیل كریں

en: Create SILC Key Pair...
ur: SILCكلیدجوڑی تخلیق كریں۔۔۔

en: Create conference with user
ur: صارف كے ساتھ كانفرنس تخلیق كریں

en: Creating SILC key pair...
ur: SILCکلید جوڑی تخلیق کررہا ہے

en: Current Developers
ur: حالیہ تكمیل كار

en: Current Translators
ur: حالیہ مترجمین

en: Currently on
ur: فی الحال جاری

en: Customizes the message timestamp formats.
ur: میسیج ٹائم اسٹیمپ فارمیٹس كوكسٹمائزكرتاہے

en: Czech
ur: زیک

en: DBus Example
ur: DBus مثال

en: DBus Plugin Example
ur: DBus پلگ ان مثال

en: Danish
ur: ڈانش

en: Date
ur: تاریخ

en: Debug Window
ur: ڈی بگ ونڈو

en: Default
ur: ڈی فا لٹ

en: Default Formatting
ur: ڈی فالٹ فارمیٹینگ

en: Delete
ur: خارج کرو

en: Delete Account
ur: اكاؤنٹ خارج كریں

en: Delete Status
ur: اسٹیٹس خارج كیجیے

en: Deny
ur: انکار کرو

en: Department
ur: ڈیپارٹمینٹ

en: Description
ur: وضاحت

en: Detach From Server
ur: سرور سے علاحدہ کرو

en: Detach this tab
ur: اس ٹیب كوالگ كریں

en: Detached
ur: علیحدہ کرو

en: Device
ur: ڈیوائس

en: Different
ur: مختلف

en: Digitally sign and verify all messages
ur: ڈیجیٹلی سائن كریں اورتمام پیامات كی تصدیق كریں

en: Direct IM
ur: براہ راست IM

en: Direct IM established
ur: براہ راست  IM قائم كیاگیا

en: Directory Query Failed
ur: ڈائریكٹری استفسار نا كام ہوا

en: Directory is not writable.
ur:  ڈائریكٹری لكھنے كے قابل نہیں ہے۔

en: Disable when away
ur: جب دورہوتونااہل

en: Disconnected by server
ur: سرور سے منقطع کیا گیا

en: Disconnected.
ur: منقطع کیا گیا۔

en: Display Currently Registered Email Address
ur: حال ہی میں درج كیاگیاEmail ایڈریس ڈسپلے كریں

en: Display notification message in conversations
ur: اطلاعی پیام گفتگومیں ظاہركریں

en: Division
ur: تقسیم

en: Do Not Disturb
ur: ڈسٹرب مت کرو

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
ur: کیا آپ اس بڈی کو اپنی بڈی لسٹ میں شامل کرنا چاہتے ہیں؟

en: Draw On Whiteboard
ur: سفیدبورڈپرڈراؤكریں

en: Duplicate Correction
ur: ڈوپلیکیٹ اصلاح

en: Duplicate title
ur: ڈوپلیكیٹ عنوان

en: Dutch, Flemish
ur: ڈچ ، فلیمیش

en: E_xecute a command
ur: کمانڈ کی عمل درآمد کرو

en: Edit
ur: مرتب

en: Edit Buddy Comment
ur: بڈی رائے مرتب کریں

en: Edit Buddy Pounce
ur: بڈی پانس مرتب کرو

en: Edit Chat
ur: چیٹ مرتب كیجیے۔

en: Edit Settings
ur: سیٹینگس مرتب كیجیے۔

en: Edit Status
ur: اسٹیٹس مرتب كیجیے

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ur:     آپ کی دی گئی پراکسی ٹائپ کے لئےیا تو مخصوص کیا ہوا ہوسٹ نام یا پورٹ نمبر  غیر معتبر ہے۔

en: Email
ur: ای- میل

en: Email Address
ur: ای میل ایڈریس

en: Email:
ur: ای -میل:

en: Emails
ur: ای میلس

en: Enable Account
ur: اكاؤنٹ مجازكریں

en: Enable buddy ic_on animation
ur: بڈی آئیکن اینی میشن  قابل کرو

en: Enable replacement of last word on send
ur: بھیجےجارہےآخری لفظ كےریپلیسمینٹ كواہل بنائیں

en: Enabled
ur: قابل مجازکیا

en: Encoding
ur: این کوڈینگ

en: Encodings
ur: این کوڈینگس

en: Enter Password
ur: خفیہ لفظ داخل کرو

en: Enter SecurID
ur: سیکیور IDداخل کریں

en: Enter a Conference Server
ur: کانفرنس سرور داخل کرو

en: Enter a User Directory
ur: صارف ڈائریکٹری داخل کریں

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
ur: آپ كی سیم ٹائم كمیونٹی میں متماثل صارفین تلاش كرنےكےلیے نیچے كے شعبے میں نام یاپارشل  ID داخل كریں۔

en: Enter an alias for %s.
ur: %sکے لئے عرفیت داخل کریں۔

en: Enter an alias for this chat.
ur: اس گفتگو کے لئے عرفیت داخل کریں۔

en: Enter an alias for this contact.
ur: اس رابطے کے لئے عرفیت داخل کریں۔

en: Enter empty string to reset the name.
ur: نام ری سیٹ كرنے كے لیے خالی اسٹرنگ داخل كیجیے۔

en: Enter password for %s (%s)
ur: %s (%s)کے لئے خفیہ لفظ داخل کریں

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
ur: ڈیجیٹل ڈسپلے سے 6ڈیجیٹ نمبر داخل کریں۔

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
ur: گروپ اوراس كے ممبران كو اپنی بڈی لسٹ میں شامل كرنے كےلیےانھیں نیچے كےشعبوں میں نوٹس ایڈریس بك گروپ  كانام داخل كریں۔

en: Enter the name of the group
ur: گروپ كا نام داخل كیجیے۔

en: Error
ur: خامی

en: Error
ur: خامی

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
ur: Error 0x%04x:ای۔میل ایڈریس تبدیل نہیں كرسكتا كیونكہ دیئےگئےایڈریسیس غیرمعتبرہے۔

en: Error 0x%04x: Unknown error.
ur: خامی 0x%04x: نا معلوم خامی

en: Error Changing Account Info
ur: خامی تبدیل کررہی ہے اکاؤنٹ معلومات

en: Error Reading %s
ur:  %sخامی پڑھ رہا ہے

en: Error Running Editor
ur: خامی رنینگ ایڈیٹر

en: Error accessing %s: 
    %s.
ur: خامی رسائی%s: 
    %s.

en: Error adding buddy
ur: خامی بڈی ملارہا ہے

en: Error adding group
ur: خامی گروپ ملارہا ہے

en: Error changing password
ur: خامی خفیہ لفظ تبدیل کرنا

en: Error communicating with server
ur: سرور کے ساتھ رابطہ کرنے میں خامی

en: Error communicating with server. Closing connection.
ur: خامی سرور کے ساتھ رابطہ کررہی ہے۔ کنیکشن بند ہورہا ہے۔

en: Error displaying MOTD
ur: خامی ڈسپلے کررہا ہے MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
ur: SILC سرور سے کنیکٹ ہرنے کے دوران خامی

en: Error during file transfer
ur: فائل منتقل کرنے کے دوران خامی

en: Error in chat %s
ur: گفتگو میں خامی%s

en: Error joining chat %s
ur: خامی گفتگو میں حصہ لے رہاہے %s

en: Error launching %s: %s
ur: خامی جاری کررہا ہے %s: %s

en: Error occurred during key agreement
ur: کلید معاہدہ کے دوران خامی واقع ہوگئی

en: Error reading %s: 
    %s.
ur:  خامی پڑھ رہا  ہے%s: 
    %s.

en: Error reading from resolver process:
    %s
ur:  خامی دوبارہ حل  كئے جانے والے عمل سے خامی پڑھ رہا ہے:
    %s

en: Error resolving %s
ur: خامی %s ریزول كررہا ہے

en: Error resolving %s:
    %s
ur: خامی  دوبارہ حل كررہا ہے %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
ur: خامی دوبارہ حل كررہا ہے%s: %d

en: Error retrieving room list
ur: خامی کمرہ فہرست حاصل کررہی ہے

en: Error running %s
ur: %sخامی جاری

en: Error writing %s: 
    %s.
ur: خامی  پڑھ رہا ہے%s: 
    %s.

en: Error: invalid PONG from server
ur: خامی : غیر معتبر PONGسرور سے

en: Esperanto
ur: ایسپرنیٹو

en: Event
ur: واقعہ

en: Evolution Integration
ur: ارتقائ انٹیگریشن

en: Evolution Integration Configuration
ur: ارتقائ انٹیگریشن وضع

en: Excited
ur: پر جوش

en: Existing window
ur: موجود ونڈو

en: Export Sametime List for Account %s
ur: اكاؤنٹس  %sكےلیے اسی وقت كی لسٹ برآمدكریں

en: Export Sametime List...
ur: اسی وقت كی لسٹ برآمدكریں

en: Export to .anyone
ur: کسی سے بھی   برآمد کرو

en: Export to .zephyr.subs
ur: کے لئے برآمد کرو.zephyr.subs

en: Exposure
ur: انکشاف

en: ExtPlacement
ur: Ext مقام دینا

en: Extended Address
ur: توسیع شدہ ایڈریس

en: External User
ur: باہری صارف

en: Extra conversation placement options.
ur: زائد مکالمہ پلیس مینٹ آپشنس۔

en: F_lash window when IMs are received
ur:  جب IMs وصول ہوتا ہے فلیش ونڈو

en: Failed
ur:  ناکام ہوا

en: Failed to change nickname
ur: عرفیتی نام تبدیل کرنے میں ناکام

en: Failed to get connection: %s
ur: كنیكشن لینے میں نا كامیاب:%s

en: Failed to get name: %s
ur: نام لینے كے لیے نا كامیاب: %s

en: Failed to get serv name: %s
ur: سرور نام لینے كے لیے ناكامیاب: %s

en: Failed to load image
ur: امیج لود کرنے میں ناکام

en: Failed to set cmodes for %s
ur: %sکے لئے cموڈز سیٹ کرنے ميں ناکام

en: Failed to store image: %s
ur: امیج اسٹور کرنے میں ناکام: %s

en: Failure: Authentication failed
ur: ناکام: تصدیق ناکام ہوا

en: Failure: Incorrect signature
ur: ناکام: غلط دستخط

en: Failure: Invalid cookie
ur: ناکام: غیر معتبر کوکی

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ur: ناکام: ریموٹ تجویز شدہ HMACکو تعاون نہیں دیتا

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ur: ناکام: ریموٹ تجویز شدہ KEگروپ کو تعاون نہیں دیتا

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ur: ناکام: ریموٹ تجویز شدہ PKCSکو تعاون نہیں دیتا

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ur: ناکام: ریموٹ تجویز شدہ صفر کو تعاون نہیں دیتا

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ur: ناکام: ریموٹ تجویز شدہ ہیش فنکشن کو تعاون نہیں دیتا

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ur: ناکام:ریموٹ آپ کی پبلک کلید بھروسہ/ تعاون نہیں کرتا

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ur: ناکامی: ورجن میل نہیں کھاتا، اپنے کلائنٹ کو اپ گریڈ کریں

en: Family Name
ur: خاندان کا نام

en: Fast size calculations
ur: تیزی سے شماركی جانےوالی سائز

en: Fatal Error
ur: فیٹل خامی

en: Feature Not Implemented
ur: فیچر امپلیمینٹ نہیں ہوا

en: Female
ur: عورت

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
ur: فائل%s%sہے، جو %s كی سب سے زیادہ سائز سے بڑی ہے۔

en: File Send Failed
ur: بھیجی گئی فائل ناکام

en: File Transfer
ur: فائل تبادلہ

en: File Transfer Failed
ur: فائل ٹرانسفر  ناکام ہوا

en: File Transfers
ur:   فائل منتقل کرتا ہے

en: File transfer _details
ur: فائل ٹرانسفر تفصیلات

en: File transfer already started
ur: فائل ٹرانسفر پہلے سے شروع ہو گيا

en: File transfer cancelled
ur: فائل ٹرانسفر منسوخ کر دیا

en: File transfer complete
ur: فائل   ٹرانسفر مکمل

en: File transfer from %s failed.
ur: %sسے فائل ٹرانسفر ناکام ہوا۔

en: File transfer session does not exist
ur: فائل ٹرانسفر سیشن موجود نہیں

en: File transfer to %s failed.
ur: %sمیں فائل ٹرانسفر ناکام ہوا۔

en: Filename
ur: فائل کا نام

en: Filename:
ur: فائل کا نام:

en: Fill out all fields completely.
ur: تمام شعبے مکمل طور پر بھرو۔

en: Filter
ur: فلٹر

en: Finalizing connection
ur: کنیکشن فائنل کررہا ہے

en: Find
ur: تلاش کرو

en: Find Buddy by Email
ur: Emailكے ذریعے دوست كا نام تلاش كریں

en: Find Rooms
ur: کمرے تلاش کرو

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
ur: دیئےگئےشعبوں میں تلاش كرائٹیریاداخل كركےكانٹیكٹ تلاش كریں۔نوٹ:ہرشعبہ وائلڈكارڈتلاشوں كو تعاون دیتاہے(%)

en: Find buddies
ur: بڈیز تلاش کرو

en: Find buddies...
ur: دوستوں كو تلاش كریں۔۔۔

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
ur: انگلیوں کے شنان اور بیبل  نشان کے لئے %s کلید  ہیں:
    
    %s
    %s

en: Finished
ur: ختم ہوا

en: Finnish
ur: ختم

en: Fire
ur: فائر

en: Firebird
ur: آتشی پرندہ

en: Firefox
ur: فائر فاکس

en: First Name
ur: ابتدائی نام

en: First name
ur: ابتدائی نام

en: First name:
ur: پہلا نام:

en: Font Face
ur: فانٹ فیس

en: Fonts
ur: فانٹس

en: For delayed messages
ur: تاخیركئےگئےپیامات كےلیے

en: For delayed messages and in chats
ur: گفتگومیں تاخیركئےگئےپیامات كےلیے

en: Forbidden
ur: ممنوع

en: Force login (ignore server redirects)
ur: فورس لاگ اِن(سرورری ڈائریكٹس كو نظراندازكریں)

en: Forcing Login
ur: لاگ ان فورس كررہاہے

en: Free For Chat
ur: گفتگو کے لئے فری

en: French
ur: فرانسیسی

en: From
ur: سے

en: From (To pending)
ur: سے (پینڈینگ کو)

en: From last sent message
ur: آخری بھیجےگئے پیام سے

en: Full Name
ur: پورا نام

en: Full name
ur: پورا نام

en: GNOME Default
ur: GNOME ڈیفالٹ

en: GStreamer Failure
ur: GSٹریمر نا كامیاب

en: GStreamer failed to initialize.
ur: GS شروعات كے لیے ایك ٹریمر  كامیاب

en: GTK Signals Test
ur: GTKسگنلس ٹیسٹ

en: GTK+ Interface Font
ur: GTK+انٹر فیس فانٹ

en: GTK+ Text Shortcut Theme
ur: GTK+متن شارٹ کٹ تھیم

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ur: گڈو - گڈو پروٹوکال پلگ ان

en: Gadu-Gadu Public Directory
ur: گڈو - گڈو پبلک ڈائریکٹری

en: Gadu-Gadu User
ur: گڈو - گڈو صارف

en: Galeon
ur: گیلین

en: Galician
ur: گیلیشین

en: Games
ur: کھیل

en: Gender
ur: جنس

en: General
ur: عام

en: General Log Reading Configuration
ur: جنرل لاگ ریڈینگ ہیئت

en: General Text Replacement Options
ur: عام متن كےریپلیسمینٹ آپشنس

en: Generate Key Pair
ur: كلیدجوڑی تشكیل كریں

en: Geolocation
ur: جیو لوکیشن

en: Georgian
ur:  جارجئین

en: German
ur: جرمنی

en: Get AIM Info
ur: AIM معلومات حاصل كریں

en: Get Away Message
ur: پیام سے  دور ہو

en: Get File
ur: فائل لو

en: Get Info
ur: معلومات - لو

en: Get Notes Address Book Info
ur: نوٹس ایڈریس بك معلومات حاصل كریں

en: Get Public Key
ur: پبلیک کلید لینا

en: Get Public Key...
ur: پبلک کلید لو۔۔۔

en: Get User Info
ur: صارف کی معلومات لو

en: Get _Info
ur: معلومات - لو

en: Given Name
ur: دیا گیا نام

en: Glorious
ur: گلوریس

en: GntHistory
ur: Gntہسٹری

en: GntLastlog
ur: Gntآخری لاگ

en: Gone
ur: چلا گيا

en: Greek
ur: یونان

en: Group
ur: گروپ

en: Group Name
ur: گروپ نام

en: Group:
ur: گروپ:

en: GroupWise Conference %d
ur: گروپ وائز کانفرنس %d

en: GtkTreeView Horizontal Separation
ur: Gtkٹری وئیو عمودی علاحدگی

en: Gujarati
ur: گجراتی

en: HTTP proxy connection error %d
ur: HTTP پراكسی كنیكشن خامی %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
ur: ہینڈشیك تشكرگوئی،لاگ ان بھیج رہاہے

en: Happy
ur: خوش

en: Hebrew
ur: ہیبرو

en: Hidden or not logged-in
ur: مخفی یا میں لاگ نہ كیا گیا

en: Hide Icon
ur: آئیکن چھپاؤ

en: Hide client identity
ur: كلائنٹ كی شناخت چھپائیے

en: Highlight _misspelled words
ur: اجاگركریں _غلط املاوالےالفاظ

en: Highlight matches
ur: ہائی لائٹ موازنہ

en: Hindi
ur: ہندی

en: Hiptop
ur: ہپ ٹاپ

en: History
ur: تاریخ

en: History Plugin Requires Logging
ur: ہسٹری پلگ ان کو لاگینگ کی ضرورت ہے

en: Home Address
ur: گھر کا ایڈریس

en: Homepage
ur: ہوم پیج

en: Host Gone
ur: ہاسٹ چلا گیا

en: Host Name: 	%s
ur: ہوسٹ نام: 	%s

en: Host Unknown
ur: ہاسٹ نا معلوم

en: Hostname
ur: میزبان كا نام

en: Hungarian
ur: ہنگیرین

en: Hyper Active
ur: ہائپر فعال

en: Hyperlink Color
ur: ہائپر لنک رنگ

en: Hyperlink color
ur: ہائپر لنک رنگ

en: Hyperlink prelight color
ur: ہائپر لنک پری لائٹ رنگ

en: I'dle Mak'er
ur: سست بنانے والے

en: I'm not here right now
ur: میں فی الحال یہاں پر نہیں ہوں

en: ICQ Direct Connect
ur: ICQ براہ راست کنیکٹ

en: ICQ Privacy Options
ur: ICQپرایوسی آپشنس

en: ICQ Server Relay
ur: ICQسرور ری لے

en: ICQ authorization denied.
ur: ICQاتھورائزیشن انکار کیا گيا۔

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
ur: ICQصارف نے %uآپ کو بڈی بھیجا ہے: %s (%s)

en: IM Conversation Windows
ur: IMمکالمہ ونڈوز

en: IM With Password
ur: IMخفیہ لفظ کے ساتھ

en: IM with Key Exchange
ur: IMکے ساتھ کلید ایکسچینج

en: IM with Password
ur: IMخفیہ لفظ کے ساتھ

en: IP Address
ur: IP ایڈریس

en: IPC Test Client
ur: IPC ٹیسٹ کلائنٹ

en: IPC Test Server
ur: IPC ٹیسٹ سرور

en: IRC Protocol Plugin
ur: IRCپروٹوکال پلگ ان

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ur: دوست فہرست اور آپ کے مکالمات آئیکنیفاے کرتا ہے جب آپ دور جاتے ہيں۔

en: Iconify on Away
ur: آئکنیفاے آن اوے

en: Idle
ur: سست

en: Idle for
ur: كے لیے ایڈل

en: If you look real closely
ur: اگر آپ حقیقت میں قریب سے دیکھتے ہیں

en: Ignore
ur: نظراندازکرو

en: Import Sametime List for Account %s
ur: اكاؤنٹس  %sكےلیے اسی وقت كی لسٹ درآمدكریں

en: Import Sametime List...
ur:  اسی وقت كی لسٹ درآمدكریں

en: Import from .anyone
ur: کسی سے بھی درآمد کرو

en: Import from .zephyr.subs
ur: سے در آمد .zephyr.subs

en: Improper Addressing
ur: نا درست ایڈریسینگ

en: In Love
ur: محبت میں

en: In local permit/deny
ur: لوکل میں اجازت دیں / انکار کریں

en: In love
ur: محبت میں

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
ur: لاگ ویورمیں  IMكلائنٹس كےدیگرلاگس شامل كرتاہے۔

en: Incompatible protocol version
ur: نا موافق پروٹوکال ورجن

en: Incorrect encoding in authorization
ur: تصدیق میں غلط این کوڈینگ

en: Incorrect password
ur: غیر  صحیح پاس ورڈ

en: Indisposed
ur: نا ساز کیا گیا

en: Info
ur: معلومات

en: Info for %s
ur: کے لئے معلومات%s

en: Info for Group %s
ur:  %sگروپ كے لیے معلومات

en: Initializing Stream
ur:  انیشیئلائزینگ اسٹریم

en: Initiate _Chat
ur: ابتدائی - گفتگو

en: Insert Image
ur: امیج داخل کرو

en: Insert Link
ur: کڑی داخل کرو

en: Insert c_ount of new messages into window title
ur: ونڈو عنوان میں نئے پیامات کا شمار داخل کریں

en: Insert count of new message into _X property
ur:  _X  پراپرٹی میں نئے میسیج كا كاؤنٹ داخل كرو

en: Insert in message
ur: پیام میں داخل کرو

en: Instant Messaging
ur: انسٹنٹ پیام دینا

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
ur: فوری پیامات تب ہی لاگڈكئے جائے گےاگر"Log all instant messages" ترجیح كومجازبنایاگیاہو۔

en: Insufficient rights
ur: ناکافی حقوق

en: Interface
ur: انٹرفیس

en: Internal Server Error
ur: اندرونی سرور خامی

en: Internet Messenger
ur: ا نٹرنیٹ میسینجر

en: Invalid Authorization Mechanism
ur: غیر معتبر تصدیق شدہ میکانیہ

en: Invalid Directory
ur: غیر معتبر ڈائریکٹری

en: Invalid ID
ur: IDغیر معتبر

en: Invalid Namespace
ur: غیر معتبر نام اسپیس

en: Invalid Room Handle
ur: غیر معتبر کمرہ ہینڈل

en: Invalid Room Name
ur: غیر معتبر کمرہ نام

en: Invalid SNAC
ur: غیر معتبر SNAC

en: Invalid Server
ur: غیر معتبر سرور

en: Invalid Server Name
ur: غیر معتبر سرور نام

en: Invalid XML
ur: غیر معتبر XML

en: Invalid authzid
ur: غیر معتبر تصدیق

en: Invalid challenge from server
ur: سرور سے غیر معتبر چیلینج

en: Invalid error
ur: غیر معتبر خامی

en: Invalid nickname
ur: غلط عرفیت

en: Invalid proxy settings
ur: غیر معتبر پراکسی سیٹینگس

en: Invalid title
ur: نا درست عنوان

en: Invert
ur: الٹاکرو

en: Invincible
ur:  نا قابل فتح

en: Invisible
ur: اوجھل

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ur: سے دعوت: %s
    
    بھیجا گيا: %s

en: Invitation only
ur: دعوت صرف

en: Invitation to Conversation
ur: مکالمے کے لئے دعوت

en: Invite
ur: مدعوكریں

en: Invite Buddy Into Chat Room
ur: بڈی کو کمرہ گفتگو میں مدعو کریں

en: Invite Group to Conference...
ur: گروپ كو كانفرنس كے لیےمدعو كریں۔۔۔

en: Invite List
ur: فہرست مدعو کرو

en: Invite to Conference
ur: كانفرنس كےلیےمدعوكریں

en: Invite to Conference...
ur: كانفرنس كےلیےمدعوكریں۔۔۔

en: Invite user to a conference
ur: صارف كوكانفرنس كےلیےمدعوكریں

en: Italian
ur: اطالوی

en: Italic
ur: ترچھا

en: Item Not Found
ur: آئٹم نہیں ملا

en: Japanese
ur: جاپانی

en: Jealous
ur: حسد

en: Job Role
ur: جاب رول

en: Job Title
ur: جاب عنوان

en: Join
ur: جوائن

en: Join Chat
ur: گفتگو میں شرکت کریں

en: Join Private Group
ur: ذاتی گروپ جوائن کرو

en: Join a Chat
ur: گفتگو میں شرکت کریں

en: Joining %s requires an invitation.
ur: %s جوائنینگ دعوت مطلوبہ۔

en: Key Agreement
ur: کلید معاہدہ

en: Key Agreement Request
ur: کلید معاہدہ درخواست

en: Key Agreement failed
ur: کلید معاہدہ ناکام ہوا

en: Key Exchange failed
ur: کلید ایکسچینج نا کام

en: Key Length: 	%d bits
ur: کلید طوالت: 	%d بائٹس

en: Key Pair Generation failed
ur: كلید جوڑی تشكیل ناكام ہوئی

en: Key agreement cannot be started with yourself
ur: کلید معاہدہ آپ کے خود کے ساتھ شروع نہیں ہوسکتا

en: Key agreement failed
ur: کلید معاہدہ ناکام ہوا

en: Key agreement is already started
ur: کلید معاہدہ پہلے ہی شروع ہوگيا ہے

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ur: کلید معاہدہ درخواست  %sسے موصول ہوئی۔ کیا آپ کلید معاہدہ پرفارم کرنا پسند کریں گے؟

en: Key agreement was aborted
ur: کلید معاہدہ ساقط کیا گیا تھا

en: Key length
ur: كلیدكی لمبائی

en: Kicked by %s (%s)
ur:  %s (%s)کے ذریعے ٹھوکر ماری گئی

en: Kill User
ur: صارف کو ختم کرو

en: Killed by %s (%s)
ur: %s (%s)کے ذریعے ختم کئے جا چکے

en: Konqueror
ur: فاتح

en: Korean
ur: کوریائی

en: Kurdish
ur: كرڈش

en: Last Known Client
ur: آخری جانا ہوا كلائنٹ

en: Last Name
ur: آخری نام

en: Last Seen
ur: آخری سین

en: Last created window
ur: آخری تخلیق کی گئي ونڈ و

en: Last name
ur:   آخری نام

en: Last name:
ur: آخری نام:

en: Lastlog
ur: آخری لاگ

en: Left
ur: بایاں

en: Left Vertical
ur: بائيں جانب عمودی

en: Let others see what computer you are using
ur: دوسروں کو دیکھنے دیجئے کہ کونسا کمپیو ٹر استعمال کررہے ہیں

en: Let others see what services you are using
ur: دوسروں کو دیکھنے دیجئے کہ کونسا کمپیو ٹر استعمال کررہے ہیں

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ur: آپ کو متن - بیسڈ پروٹوکالس کے لئے ڈراؤ انپٹس بھیجنے دیتا ہے۔

en: Level
ur: لیول

en: List overflow
ur: فہرست اوور فلو

en: Lithuanian
ur: لتھو نین

en: Live Video
ur: جاری ویڈیو

en: Load Buddylist...
ur: بڈی فہرست لوڈ کرو۔۔۔

en: Load buddylist from file...
ur: فائل سے بڈی لسٹ لوڈ كریں۔۔۔

en: Loads .NET plugins with Mono.
ur: مونوكےساتھNET پلگ انس لوڈكرتاہے۔

en: Local Buddy List Only
ur: صرف مقامی بڈی لسٹ

en: Local File:
ur: لوکل فائل:

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
ur: لوکل سرور شروعاتی وقت: %s
    لوکل سرور اپ ٹائم: %s
    لوکل سرور کلائنٹس: %d
    لوکل سرور چینلس: %d
    لوکل سرور آپریٹرس: %d
    لوکل راؤٹر آپریٹرز: %d
    لوکل سیل کلائنٹس: %d
    لوکل سیل چینلس: %d
    لوکل سیل سرور: %d
    کل کلائنٹس: %d
    کل  کلائنٹس: %d
    کل سرورس: %d
    کل راؤٹرز: %d
    کل سرو ر آپریٹرز: %d
    کل راؤٹر آپریٹرز: %d

en: Locality
ur: محل وقوع

en: Location
ur: مقام

en: Log Directory
ur: لاگ ڈائریكٹری

en: Log IMs
ur: لاگ IMs

en: Log Reader
ur: لاگ ریڈر

en: Log all _instant messages
ur: تمام مثالی پیامات لاگ کریں

en: Log all _status changes to system log
ur: تمام اسٹیٹس جوسسٹم لاگ کو تبدیل ہوتی ہیں لاگ کریں

en: Log all c_hats
ur: تمام گفتگو لاگ کریں

en: Log chats
ur: لاگ چیٹس

en: Log format
ur: لاف فارمیٹ

en: Log status change events
ur: لاگ اسٹیٹس مثالوں كو تبدیل كرتا ہے

en: Logged In
ur: لاگڈ ان

en: Logging
ur: لاگینگ

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
ur: لاگینگ ٹولس سے قابل ہوسکتی ہے->ترجیحات->لاگینگ۔
    
    انسٹنٹ پیامات کے لئے لاگس قابل بنانا اور/یا گفتگو وہی مکالمہ ٹائپس کےلئے ہسٹری فعال کرےگي۔

en: Logging of this conversation failed.
ur: اس مکالمے کا لاگینگ ناکام ہوا۔

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ur: لاگینگ شروع ہوگئی۔اس گفتگومیں مستقبل میں آنےوالےپیامات لاگ كئےجائےگے۔

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ur: لاگینگ رك گئی۔اس گفتگومیں مستقبل میں آنےوالےپیامات لاگ نہیں كئےجائےگے۔

en: Login Acknowledged
ur: لاگ ان تشكرگوئی

en: Login Options
ur: لاگ ان آپشنس

en: Login Redirected
ur: لاگ ان دوبارہ كیاگیا

en: Logo
ur: لوگو

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
ur: ریموٹ صارف كے ساتھ آخری كنیكشن:<br>%s

en: Loud
ur: زور سے

en: Louder
ur: بہت زورسے

en: Loudest
ur: بہت ہی زیادہ زورسے

en: MOTD for %s
ur: MOTDکے لئے%s

en: MSN Messenger
ur: MSNمیسینجر

en: Macedonian
ur: میسی ڈونین

en: Mail Checker
ur: میل چیکر

en: Mailstop
ur: میل اسٹاپ

en: Male
ur: مرد

en: Male or female
ur: عورت یامرد

en: Manual
ur: مینیوول

en: Manually
ur: مینیولی

en: Master archive is misconfigured
ur: ماسٹر محافظ خانہ غیر وضع کیا گيا ہے

en: Maximum last-seen difference:
ur: زیادہ سے زیادہ آخری سین فاصلہ:

en: Maximum response timeout:
ur: زیادہ سے زیادہ رسپانس وقت ختم:

en: Member Since
ur: ممبر جب تک

en: Merge Groups
ur: گروپس ملاؤ

en: Merge List from Server
ur: سرورسےفہرست ملاؤ

en: Merge and Save List to Server
ur: سرورسےلسٹ ملاؤاورمحفوظ كرو

en: Message
ur: پیام

en: Message Notification
ur: پیام اطلاع

en: Message Timestamp Formats
ur: میسیج ٹائم اسٹیمپ فارمیٹس

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
ur: پیام نہیں بھیجا جاسكا كیونكہ پیام كی لمبائی حدسےتجاوزكرگئی تھی۔

en: Message could not be sent.
ur: پیام بھیجا نہیں جا سكا۔

en: Message delivery to %s failed: %s
ur:  کوپیام بھیجا گیا %s ناکام: %s

en: Message from %s
ur: پیام سے %s

en: Message of the Day
ur: دن کا پیام

en: Message received
ur: پیام موصول ہوا

en: Message received begins conversation
ur: پیام موصول ہوا مکالمہ شروع ہوتا ہے

en: Message sent
ur: پیام بھیجا گیا

en: Message:
ur: میسیج:

en: Messenger Plus!
ur: میسینجرپلس!

en: Microphone
ur: مائكروفون

en: Middle Name
ur: درمیانی نام

en: Middle mouse button
ur: درمیانی ماؤس بٹن

en: Minutes
ur: منٹس

en: Misc
ur: میسك

en: Missing protocol plugin for %s
ur:  %sکے لئے گمشدہ پروٹوکال پلگ ان

en: Mobile
ur: موبائل

en: Mobile Phone
ur: موبائل فون

en: Modify
ur: ترمیم

en: Modify Account
ur: اکاؤنٹ کی ترمیم کرو

en: Mono Plugin Loader
ur: مونوپلگ ان لوڈر

en: Mood
ur: موڈ

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ur: ایک سے زائد صارف اسی پبلک کلید کے ساتھ ملے۔بڈی لسٹ میں شامل کرنے کے لئے صحیح صارف لسٹ سے منتخب کریں۔

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ur: ایک سے زائد صارف اسی پبلک کلید کے ساتھ ملے۔بڈی لسٹ میں شامل کرنے کے لئے صحیح صارف لسٹ سے منتخب کریں۔

en: Mouse Gestures
ur:   ماؤس اشارات

en: Mouse Gestures Configuration
ur:   ماؤس اشارات وضع

en: Mozilla
ur: موزیلا

en: Multiple plugins will be unloaded.
ur: متعدد پلگ انس لوڈ كيےجائےگے۔

en: Music Messaging
ur: میوزك میسیجینگ

en: Music Messaging Configuration
ur: میوزك میسیجینگ ہیئت

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
ur: مجموعی مضمون كےلیے میوزك میسیجینگ پلگ ان۔

en: Music messaging session confirmed.
ur: میوزك میسیجینگ سیشن كی تصدیق ہوچكی۔

en: N_ew conversations:
ur: نئے مکالمات:

en: Name
ur: نام

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ur: نام: %s
    ورژن: %s
    وضاحت: %s
    مصنف: %s
    ویب سائٹ: %s
    فائل نام: %s

en: Nepali
ur: نیپالی

en: Netscape
ur: نیٹ اسکیپ

en: Network
ur: نیٹ ورک

en: Network Statistics
ur: نیٹ ورک شماریات

en: Never
ur: کبھی نہیں

en: New Account
ur: نیا اكاؤنٹ

en: New Buddy Pounce
ur: نیا بڈی پانس

en: New Conference
ur: نئی كانفرنس

en: New Event
ur: نیا واقعہ

en: New Instant Message
ur: نیا مثالی پیام

en: New Mail
ur: نیا میل

en: New Person
ur: نیا فرد

en: New Version Available
ur: نیا ورجن دستیاب

en: New mail notifications
ur: نئی میل اطلاعات

en: New password
ur: نیا خفیہ لفظ

en: New password (again)
ur: نیا خفیہ لفظ(دوبارہ)

en: New passwords do not match.
ur: نیا خفیہ لفظ میل نہیں کھاتا۔

en: New tab
ur: نیا ٹیب

en: New window
ur: نیاونڈو

en: New...
ur: نیا۔۔۔

en: Nick
ur: نک

en: Nick Said
ur: ٹھیك وقت پركہاگیا

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ur: نک تبدیلیnon-MUC کمرہ گفتگو میں معاون نہیں

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
ur: نک یا چینل عارضی طور پر غیر دستیاب۔

en: Nickname
ur: عرفیتی نام

en: No
ur: نہیں

en: No MOTD available
ur: کوئی MOTDدستیاب نہیں

en: No Matches
ur: كوئی متماثلت نہیں

en: No Message of the Day available
ur: کوئی دن کا پیام دستیاب نہیں

en: No Proxy
ur: کوئی پروکسی نہیں

en: No actions available
ur: کوئی ایکشنس دستیاب نہیں

en: No configuration options for this plugin.
ur: اس پلگ ان كے لیے كوئي ہیئت آپشنس نہيں ۔

en: No file transfer session active
ur: کوئی فائل سیشن فعال نہیں

en: No logs were found
ur: كوئی بھی لاگس نہیں ملے تھے

en: No match
ur: کوئی مماثلت نہیں

en: No matches
ur: كوئی متماثلت نہیں

en: No matching users found
ur: كوئی مماثل صارفین نہیں ملے

en: No name
ur: كوئی نام نہیں

en: No proxy
ur: _پروکسی نہیں

en: No public key was received
ur: کوئی پبلک کلید نہیں موصول ہوئی

en: No reason given.
ur: کوئی وجہ نہیں دی گئی۔

en: No results found for email address %s
ur:  email address %sكےلیےكوئی نتائج نہیں ملے

en: No server statistics available
ur: کوئی سرور شماریات دستیاب نہیں

en: No sounds
ur: کوئی صوت نہیں

en: No such channel
ur: کوئی ایسا چینل نہیں

en: No such command (in this context).
ur: کوئی ایسا کمانڈ نہيں(اس متن میں)۔

en: No such command.
ur: کوئی ایسا کمانڈ نہيں۔

en: No such nick or channel
ur: کوئی ایسا نک یاچینل نہیں

en: No topic is set
ur: کوئی عنوان سیٹ نہیں ہے

en: Non-matching Hosts
ur: غیر متماثل ہاسٹس

en: None
ur: کوئی نہیں

en: None (To pending)
ur: کوئی نہیں(پینڈینک کے لئے)

en: None of your accounts are idle.
ur: آپ كے كوئی بھی اكاؤنٹس بیكار نہیں ہے۔

en: Normal
ur: عام

en: Not Acceptable
ur: قابل قبول نہیں

en: Not Allowed
ur: اجازت نہیں دی گئی

en: Not Authorized
ur: تصدیق نہيں کیا گیا

en: Not Available
ur: عدم دستیاب

en: Not implemented yet.
ur:  ابھی تك كوئي اپلیمینٹ نہیں

en: Not logged in
ur: لاگڈ ان نہیں

en: Not started
ur: شروع نہیں ہوا

en: Not supported
ur: معاون نہیں

en: Not supported by client
ur: کلائنٹ کے ذریعے غیر معاون

en: Not supported by host
ur: ہوسٹ کے ذریعے غیر معاون

en: Not while on AOL
ur: AOLکے دوران نہیں

en: Note
ur: نوٹ

en: Notes
ur: نوٹس

en: Notes Address Book Group
ur: نوٹس ایڈریس بك گروپ

en: Notes Address Book Information
ur: نوٹس ایڈریس بك معلومات

en: Notes Address Book group results
ur: نوٹس ایڈریس بك گروپ نتائج

en: Notification Methods
ur: نوٹیفیکشن طریقے

en: Notification Removal
ur: نوٹیفیکیشن ریمول

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ur: مکالمہ ونڈ ومیں اطلاع دیتا ہے جب بڈی دور سے یا سستی سےجاتا لوٹتا ہے۔

en: Notify Dialog
ur: مطلع ڈائیلاگ

en: Notify For
ur: کے لئے مطلع کرو

en: Notify When
ur: اطلاع کریں جب

en: Notify buddies when you are typing
ur: جب آپ ٹائپینگ كرر ہے ہو بڈیس كو نوٹیفائے كیجیے

en: Notify with a toaster when
ur: ٹوسٹر كے ساتھ نوٹیفائے كیجیے جب

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ur: ناول گروپ  وائز میسینجر پروٹوکال پلگ ان

en: Number of conversations per window
ur: فی ونڈو پمکالمہ  کا نمبر

en: OK
ur: ٹھیک ہے

en: Obsolete SNAC
ur: یقینی  SNAC

en: Occupied
ur: قبضہ کیا گيا

en: Offering to send %s to %s
ur: %sکو %sبھیجنے کی پیش کش کررہا ہے

en: Offline
ur:  آف لائن

en: On unread messages
ur: نا پڑھے ہوئے میسیجیس پر

en: One or more messages may have been undeliverable.
ur: ایك یا زیادہ پیامات شایدبھیجےنہیں ہوگے۔

en: Online
ur: آن لائن

en: Online Services
ur: آن لائن سرویسیز

en: Online Since
ur: آن لائن جب تک

en: Online Status
ur: آن لائن اسٹیٹس

en: Online since
ur: آن لائن جب تک

en: Online: %d
    Total: %d
ur: آن لائن: %d
    جملہ: %d

en: Only enable for users on the buddy list
ur: صرف ان ہی صارفین كے لیےاہل ہے جو بڈی لسٹ میں شامل ہے

en: Only online
ur: صرف آن لائن

en: Only replace _whole words
ur: صرف ری پلیس کریں _ پورے الفاظ

en: Only when available
ur: صرف جب دستیاب ہے

en: Only when docked
ur: صرف جب ڈاک کیا گیا

en: Only when not available
ur: جب صرف دستیاب نہيں ہے

en: Opacity:
ur: دھندلا پن:

en: Open All Messages
ur: تمام پیامات كھولیں

en: Open File...
ur: کھولو فائل۔۔۔

en: Open Public Key...
ur: پبلک کلید کھولو۔۔۔

en: Open...
ur: کھولو۔۔۔

en: Opera
ur: آپیرا

en: Operating System
ur: آپریٹینگ سسٹم

en: Optional information:
ur: آپشنل معلومات:

en: Options
ur: آپشنس

en: Organization
ur: تنظیم

en: Organization Name
ur: تنظیم کا نام

en: Organization Unit
ur: تنظیم یونٹ

en: Organization: 	%s
ur: تنظیم: 	%s

en: Original password
ur: اصل خفیہ لفظ

en: Orphans
ur: یتیم

en: Other
ur: دیگر

en: Others talk in chat
ur: دوسرے گفتگو میں بات کرتے ہیں

en: Out of memory
ur: میمری سے باہر

en: Overwrite
ur: اووررائٹ

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ur: PING ری پلاے-- لیگ: %lu سیکنڈس

en: P_lay a sound
ur: آواز بجاؤ

en: Pa_ssword:
ur: خفیہ لفظ:

en: Paging
ur: پیگینگ

en: Passphrase
ur: پاس فریز

en: Passphrase (retype)
ur: پاس فریز(دوبارہ ٹائپ كریں)

en: Passphrase required
ur: پاس فریز ضرورت تھی

en: Passphrases do not match
ur: پاس فریزمیل نہیں كھاتا

en: Password
ur: خفیہ لفظ

en: Password (again)
ur: خفیہ لفظ(دوبارہ)

en: Password Changed
ur: خفیہ لفظ تبدیل کیا گیا

en: Password has expired
ur: خفیہ لفظ ختم ہوچکا

en: Password is required to sign on.
ur: سائن آن کے لئے خفیہ لفظ کی ضرورت۔

en: Password sent
ur: خفیہ لفظ بھیجا

en: Password:
ur: :خفیہ لفظ

en: Past Translators
ur: گذرےہوئےمترجمین

en: Paste as Plain _Text
ur: Plain _Textكے طورپرچسپاں كریں

en: Pause
ur: رکاوٹ

en: Payment Required
ur: پے مینٹ کی ضرورت

en: Performing key exchange
ur: کلید ایکسچینج  پر عمل کررہا

en: Perl Plugin Loader
ur: پرل پلگ ان لوڈر

en: Permission denied
ur: اجازت مسترد کی گئی

en: Permit User
ur: صارف کو اجازت دیں

en: Persian
ur: فارسی

en: Person enters chat
ur: فرد گفتگو داخل کرتا ہے

en: Person leaves chat
ur: فرد گفتگو چھوڑتا ہے

en: Personal Information
ur: ذاتی معلومات

en: Personal Title
ur: ذاتی عنوان

en: Personal Web Page
ur: ذاتی ویب پیج

en: Phone
ur: فون

en: Photo
ur: تصویر

en: Ping
ur: پینگ

en: Ping failed
ur: پینگ ناکام ہوا

en: Ping reply received from server
ur: سرور سے پینگ جواب موصول ہوا

en: Place Closed
ur: جگہ بندہوگئی

en: Place tagged
ur: ٹیگڈ كو مقام دیجیے

en: Plain text
ur: سادہ متن

en: Plaintext Authentication
ur: سادہ متن تصدیق

en: Play
ur: بجاو

en: Please Update the necessary fields.
ur: براہ كرم ضروری شعبوں كو اپ ڈیٹ كیجیے۔

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
ur: براہ کرم مجھے اتھورائز کریں تاکہ میں آپ کو بڈی لسٹ میں شامل کر سکوں۔

en: Please enter a buddy to pounce.
ur: براہ کرم پانس میں بڈی داخل کریں۔

en: Please enter a different title for the status.
ur: براہ كرم اسٹیٹس كے لیے ایك مختلف نام داخل كیجیے۔

en: Please enter a non-empty title for the status.
ur:  براہ كرم اسٹیٹس كے لیے ایك نا خالی عنوان داخل كیجیے۰

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
ur: براہ كرم نئی كانفرنس كےلیے عنوان ڈالیے ،اور%sكےلیےپیغامی دعوت بھیجی جانی چاہیے

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ur: براہ کرم عرفیت داخل کریں،اور درست گفتگو کے متعلق معلومات داخل کریں جو آپ اپنی بڈی لسٹ میں شامل کرناپسند کریں گے۔

en: Please enter buddy information.
ur: براہ كرم بڈی معلومات داخل كیجیے۔

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ur: براہ کرم%sچینل ذاتی گروپ نام اور پاس فریز داخل کریں۔

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ur: براہ کرم  URL اور لنک کی وضاحت داخل کریں جو آپ داخل کرنا چاہتے ہيں۔ وضاحت آپشنل ہے۔

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ur: براہ کرم  URL اور لنک کی وضاحت داخل کریں جو آپ داخل کرنا چاہتے ہيں۔

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ur: براہ کرم گفتگو کے متعلق ٹھیک ٹھیک معلومات داخل کریں جس میں شرکت کرنا چاہتے ہیں؟

en: Please enter the name of the group to be added.
ur: براہ کرم شامل کرنے کے لئے گروپ کا نام داخل کریں۔

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ur: براہ کرم اپنے صارف کا نام داخل کریں جس سے آپ رابطہ قائم کرنا چاہتے ہیں۔

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ur: براہ کرم صارف کا نام داخل کریں جسے آپ بلاک کرنا چاہتے ہیں۔

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ur: براہ کرمصارف کا نام داخل کریں جسے آپ مدعو کرنا چاہتےہیں، آپشنل دعوتی پیام کے ساتھ۔

en: Please enter the new name for %s
ur: براہ كرم %s كے لیے نام داخل  كیجیے۔

en: Please enter the person's information below.
ur: براہ کرم فرد کی معلومات نیچے داخل کریں۔

en: Please enter your current password and your new password.
ur: براہ کرم آپ کا جاریہ  خفیہ لفظ اور نیا لفظ داخل کریں۔

en: Please enter your new password
ur: براہ کرم اپنا خفیہ لفظ داخل کریں

en: Please fill out the information below to register your new account.
ur: براہ کرم  آپ کا نیا اکاؤنٹ رجسٹر کرنے کے لئے  نیچے معلومات بھرو ۔

en: Please, enter your search criteria below
ur: براہ کرم، آپ کا تلاش کرائٹیریا نیچے داخل کریں

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
ur: پلگ ان میجیك غیرمتماثل %d (need %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
ur:  آپ اسے ہیئت دینے سے پہلے پلگ  كو لوڈ كرنے كی ضرورت ہے ۔

en: Plugins
ur: پلگ انس

en: Point values to use for account...
ur: پوائنٹ قیمتیں استعمال کرنے کے لئے اکاؤنٹ کے لئے:

en: Point values to use when...
ur: پوائنٹ قیمتیں استعما ل کرنے کے لئے جب۔۔۔

en: Policy Violation
ur: پالیسی خلاف ورزی

en: Polish
ur: پالش

en: Polish popular IM
ur: پالش مقبول IM

en: Pop-Up Message
ur: پاپ - اپ پیام

en: Port
ur: پورٹ

en: Ports
ur: پورٹس

en: Portuguese
ur: پرتگالی

en: Portuguese-Brazil
ur:  پرتگالی  - برازیل

en: Position
ur: حالت

en: Possible Matches
ur: ممكنہ متماثلات

en: Postal Code
ur: پوسٹل کوڈ

en: Postal code
ur: پوسٹل كوڈ

en: Pounce Target
ur: جھپٹنے كا ٹارگیٹ

en: Pounce When Buddy...
ur: جھپٹوجب دوست۔۔۔

en: Pounce on Whom
ur: كس پرجھپٹنا

en: Pre_view
ur:   پیش منظر

en: Preferences
ur: ترجیحات

en: Preferred Contact
ur: ترجیح دیا گیا رابطہ

en: Preferred Language
ur: ترجیح دی گئی زبان

en: Prepend _string into window title:
ur: پری پینڈ_اسٹرینگ ونڈو عنوان میں:

en: Priority
ur: ترجیح

en: Privacy
ur: پرایوسی

en: Private Key file
ur: ذاتی  کلید فائل

en: Private key file
ur: ذاتی كلیدفائل

en: Process returned error code %d
ur: پروسیس لوٹایا گيا خامی کوڈ %d

en: Profile
ur: پروفائل

en: Profile too long.
ur: پروفائل بہت بڑی ۔

en: Progress
ur: ترقی

en: Protocol
ur: پروٹوکول

en: Protocol:
ur: پروٹوکول:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
ur:   SSLتعاون فراہم کرتا ہے GNUTLSسے۔

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ur:  NSSموزیلا سے SSLتعاون فراہم کرتا ہے۔

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ur: آپ کو نہ پڑھے گئے پیامات کی اطلاعات کے لئے مختلف راستے فراہم کرتا ہے۔

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ur: SSLمعاون  کتب خانوں کے اطراف ریپر فراہم کرتا ہے۔

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
ur: کانلی استعمال شدہ gtkrc سیٹینگس میں رسائی فراہم کرتی ہے۔

en: Provides integration with Evolution.
ur: ارتقائ کے ساتھ انٹیگریشن فراہم کرتا ہے۔

en: Provides support for loading Tcl plugins
ur: لوڈینگ Tcl  پلگ انس کے لئے تعاون فراہم کرتا ہے

en: Provides support for loading perl plugins.
ur: لوڈینگ پرل پلگ انس  کے لئے تعاون فراہم کرتا ہے۔

en: Provides support for mouse gestures
ur:  ماؤس اشارات کے لئے تعاون فراہم کرتا ہے

en: Proxy
ur: پراكسی

en: Proxy Server
ur: پروکسی سرور

en: Proxy _type:
ur: پراکسی - ٹائپ:

en: Psychic Mode
ur: نفسیاتی طریقہ

en: Psychic mode for incoming conversation
ur: آنےوالی گفتگوكےلیےنفسیاتی طریقہ

en: Public Key Babbleprint
ur: پبلک کلید بیبل پرنٹ

en: Public Key Babbleprint:
    %s
ur: پبلک کلید بیبل پرنٹ:
    %s

en: Public Key Fingerprint
ur: پبلک کلید انگلیوں کے نشان

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ur: پبلک کلید انگلیوں کے نشان:
    %s

en: Public Key Information
ur: پبلک کلید معلومات

en: Public Key file
ur: پبلک کلید فائل

en: Public _IP:
ur: پبلک _IP:

en: Public key authentication
ur: پبلک کلیدتصدیق

en: Public key file
ur: عوامی كلیدفائل

en: Publish status (note: everyone may watch you)
ur: حالت اشاعت(نوٹ:ہركوئی آپ كودیكھسكتاہے)

en: Queue full
ur: قطار فل

en: Quiet
ur: خاموش

en: Quieter
ur: بہت خاموش

en: Quietest
ur: بہت ہی خاموش

en: R_aise conversation window
ur: مکالمہ ونڈ وبڑھاؤ

en: Raise psychic conversations
ur: سائیكیك گفتگو بڑھاؤ

en: Raw
ur: خام

en: Re-enable Account
ur: دوبارہ مجاز كیاگیا اكاؤنٹ

en: Re-initializing Stream
ur: ری -  انیشیئلائزینگ اسٹریم

en: Re-read gtkrc files
ur:  gtkrcفائلیں دوبارہ پڑھیں

en: Re-request Authorization
ur: دوبارہ- درخواست اتھورائزیشن

en: Real Name
ur: حقیقی نام

en: Real Name: 	%s
ur: اصل نام: 	%s

en: Real name
ur: اصل نام

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ur: %s'پبلک کلید موصول ہوئی۔  کیاآپ  اس پبلک کلید کو قبول کرنک چاہتے ہیں؟

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ur: %s'پبلک کلید موصول ہوئی۔ آپ کی لوکل کاپی اے کلید سے میل نہیں کھاتی۔ کیاآپ اب بھی اس پبلک کلید کو قبول کرنک چاہتے ہیں؟

en: Received authorization
ur: اتھورائزیشن موصول ہوا

en: Received invalid data on connection with remote user.
ur: ریموٹ صارف كے ساتھ كنیكشن پر غیرمعتبرڈاٹاموصول ہوا۔

en: Recipient Unavailable
ur: وصول کنندہ غیر دستیاب

en: Recurring
ur: تكرار

en: Refused by client
ur: کلائنٹ  کے ذریعے رد کیا گیا

en: Region
ur:   ریاست

en: Register
ur: رجسٹر

en: Registration Error
ur: رجسٹریشن خامی

en: Registration Failed
ur: رجسٹریشن نا کام ہوا

en: Registration Required
ur: رجسٹریشن کی ضروت تھی

en: Registration Successful
ur: رجسٹریشن کامیاب

en: Registration error
ur: رجسٹریشن خامی

en: Registration from %s successfully removed
ur: کا رجسٹریشن %s کامیاب

en: Registration of %s@%s successful
ur: کا رجسٹریشن %s@%s کامیاب

en: Registration to %s successful
ur: کا رجسٹریشن %s کامیاب

en: Reject
ur: ریجیكٹ

en: Release Notification
ur: اطلاع جاری کرو

en: Remaining
ur: باقی

en: Remember password
ur: خفیہ لفظ یاد رکھو

en: Remote Connection Failed
ur: ریموٹ کنیکشن ناکام ہوا

en: Remote Server Not Found
ur: ریموٹ سرور نہیں ملا

en: Remote Server Timeout
ur: ریموٹ سرور کا وقت نکل گیا

en: Remotely Stored Buddy List
ur: ریموٹلی اسٹوركی ہوئی بڈی لسٹ

en: Remove
ur: نکالو

en: Remove Buddy
ur: بڈی نکالو

en: Remove Buddy List window transparency on focus
ur: _بڈی لسٹ ونڈو ٹرانسپرنسی نکالو

en: Remove Chat
ur: گفتگو ہٹاؤ

en: Remove Contact
ur: رابطہ ہٹاؤ

en: Remove Custom Icon
ur: كسٹم آئی كن نكالو

en: Remove Group
ur:   گروپ نکالو

en: Remove IM window transparency on focus
ur: فوکس پر سے IMونڈو ٹرانسپرنسی نکالو

en: Remove on switch to conversation ta_b
ur: مکالمہ ٹیب سےسوئچ پر نکالئے

en: Remove when _typing in conversation window
ur: نکالئے جب مکالمہ ونڈو ٹائپ کررہے ہوتب نکالئے

en: Remove when a _message gets sent
ur:   جب پیام بھیج دیا گیا ہوتب نکالئے

en: Remove when conversation window _gains focus
ur: نکالئے جب مکالمہ ونڈو فوکس لیتی ہے

en: Remove when conversation window _receives click
ur:   جب مکالمہ ونڈو کلک حاصل کرتی ہےتب نکالئے

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
ur: اس رابطہ كو نكالتے ہوئے  رابطہ میں موجود تمام بڈیس  كو بھی نكالا جائے گا

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
ur: اس گروپ كو نكالتے ہوئے  رابطہ میں موجود تمام گروپ  كو بھی نكالا جائے گا

en: Rename
ur: دوبارہ نام

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ur: متن باہر جانے والے پیامات میں ریپلیس کرتا ہے صارف نے متعین کئے گئے اصولوں کےمطابق۔

en: Reply time from %s: %lu seconds
ur: جوابی کاروائی کا وقت سے %s: %lu سیکنڈس

en: Reply too big
ur: جوابی کاروائی بہت بڑی

en: Request Dialog
ur: درخواست ڈائیلاگ

en: Request ambiguous
ur: درخواست غیر واضح

en: Request denied
ur: درخواست انکار کی گئی

en: Require authorization
ur: مطلوبہ اتھورائزیشن

en: Required parameters not passed in
ur: میں مطلوبہ پیرامیٹرز منتقل نہیں کئے گئے

en: Reset
ur: ری سیٹ کرو

en: Reset IM Key
ur:  IM کلید دوبارہ سیٹ کرو

en: Reset Permanent
ur: پرمننٹ دو بارہ سیٹ کرو

en: Reset Private Channel
ur: ذاتی چینل   دو بارہ سیٹ کرو

en: Reset Secret Channel
ur: سیکریٹ چینل    دو بارہ سیٹ کرو

en: Reset Topic Restriction
ur: عنوان  ریسٹریکشن  دو بارہ سیٹ کرو

en: Resource
ur: ماخذ

en: Resource Conflict
ur: ماخذ جھگڑا

en: Resource Constraint
ur: ذرائع جبر

en: Response Probability:
ur: رسپانس گمان

en: Responses lost
ur: رد عمل کھو گئے

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ur: ہر ونڈوس پر گفتگو کے نمبر کو واپس کرنا، آپشنلی IMs علیحدہ کرتے ہوئے  اور چیٹس

en: Restricted XML
ur: محدودXML

en: Resubscribe
ur: بدو بارہ سبس کرائب

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ur: ریزیومینگ سیشن   ملاحدہ کرنا ناکام ہوا۔ نیا کنیکشن تخلیق کرنے کے لئے ری کنیکٹ پر پریس کریں۔

en: Resuming session
ur: سیشن دوباوہ شروع کررہا ہے

en: Retired Developers
ur: رئٹائرڈ تکمیل کار

en: Retrieve subscriptions from server
ur: سرور سے  سبسکریپشنس  دوبارہ حاصل کرو

en: Right
ur: دایاں

en: Right Vertical
ur: دائيں جانب عمودی

en: Right click for more options.
ur: مزید آپشن کے لئے دایاں کلک کرو-

en: Right mouse button
ur: دايا ں ماؤس بٹن

en: Right-click for more unread messages...
ur: مزید نہ پڑھے گئے پیامات كےلیے رائٹ كلك كریں۔۔۔

en: Robot
ur: روبوٹ

en: Rockin'
ur: راك ان

en: Role
ur: رول

en: Romanian
ur: رومینیائی

en: Room Configuration Error
ur: کمرہ وضع خامی

en: Room List
ur: کمرہ فہرست

en: Roomlist
ur: کمرہ فہرست

en: Run the command in a terminal
ur: ٹرمینل میں كمانڈ رن كیجیے

en: Russian
ur: روسی

en: SILC Protocol Plugin
ur: SILCپلگ ان

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ur: SIP/SIMPLE پروٹوكال پلگ ان

en: SSL Handshake Failed
ur: SSLمصافحہ ناکام ہوا

en: SSL support unavailable
ur: SSL  تعاون غیر دستیاب

en: Sad
ur: غمگین

en: Sametime Administrator Announcement
ur: ایك ہی وقت میں اعلانِ منتظم

en: Sametime ID
ur: اسی وقت ID

en: Save
ur: محفوظ کرو

en: Save Buddylist...
ur: بڈی فہرست محفوظ کرو۔۔۔

en: Save Conversation
ur: مکالمہ محفوظ کرو

en: Save Debug Log
ur: ڈی بگ لاگ محفوظ کرو

en: Save File
ur: فائل محفوظ كریں

en: Save File...
ur: محفوظ کرو فائل۔۔۔

en: Save Icon
ur: آغیکن محفوظ کریں

en: Save Icon As...
ur: آئیکن محفوظ کرو جیسے۔۔۔

en: Save Image
ur: امیج محفوظ کرو

en: Save buddylist to file...
ur: فائل كےلیے بڈی لسٹ محفوظ كریں۔۔۔

en: Save buddylist...
ur: بڈی فہرست محفوظ کرو۔۔۔

en: Save password
ur: خفیہ لفظ محفوظ کرو

en: Saved Statuses
ur: حالات محفوظ کئے گئے

en: Saved...
ur: محفوظ کیا گیا۔۔۔

en: Score Editor Path
ur: اسكورایڈیٹرپاتھ

en: Seamonkey
ur: سی مونكی

en: Search
ur: تلاش کرو

en: Search Directory
ur:   ڈائریکٹری تلاش کریں

en: Search Results
ur: نتائج تلاش کرو

en: Search for Buddy by Email Address...
ur: دوست كے لیے Emailایڈریس سے تلاش كریں۔۔۔

en: Search for Users...
ur: صارفین كے لیے تلاش كریں۔۔۔

en: Search for a buddy by email address
ur: ای - میل ایڈریس کے ذریعے بڈی کے لئۓ تلاش کریں

en: Search for a user
ur: صارف كےلیے تلاش كریں

en: Search results
ur: نتائج تلاش کرو

en: Search results for '%s'
ur: '%s'كےلیےنتائج تلاش كریں

en: Secure File Transfer
ur: سیکیور فائل ٹرانسفر

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ur: سیکیور انٹرنیٹ لائیو کانفریسنگ (SILC) پروٹوکال

en: Security Enabled
ur: حفاظتی قابل کی گئی

en: See Other Host
ur: دیگر ہاسٹ دیکھو

en: Select Background Color
ur: پس منظر رنگ  منتخب کرو

en: Select Buddy
ur: بڈی منتخب کرو

en: Select Color
ur: رنگ  منتخب کرو

en: Select Color for %s
ur: %sکے لئے رنگ منتخب کرو

en: Select Folder...
ur: فولڈ ر منتخب كریں۔۔۔

en: Select Font
ur: فانٹ منتخب کرو

en: Select Font for %s
ur: %sکے لئے فانٹ منتخب کرو

en: Select Interface Font
ur: انٹر فیس فانٹ منتخب کرو

en: Select Notes Address Book
ur: نوٹس ایڈریس بك منتخب كریں

en: Select Text Color
ur: متن رنگ منتخب کرو

en: Select User
ur: صارف منتخب كریں

en: Select a chat for buddy: %s
ur: بڈی کے لئے گفتگو منتخب کریں:%s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
ur: %sصارف كو مدعوكرنےكےلیےنیچےدی گئی فہرست سےكانفرنس منتخب كریں۔اگرآپ اس صارف كو بلانے كے لیےنئی كانفرنس تخلیق كرناچاہتے ہیں تو"Create New Conference"منتخب كریں۔

en: Select a conference server to query
ur: استفسار کے لئے کانفرنس سرور منتخب  کرو

en: Select a file
ur: فائل منتخب کرو

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ur: نیچےآپ کی ایڈریس بک سے فرد منتخب کریں، یا نیا فرد شامل کریں۔

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ur: اس بڈی میں شامل کرنے کے لئے اپنی اڈریس بک سے فرد منتخب کریں، یا نیا فرد تخلیق کریں۔

en: Select a user directory to search
ur: صارف ڈائریکٹری منتخب کریں تلاش کرنے کے لئے

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ur: تمام اکاؤنٹس منتخب کریں جسے بڈیز کو خود کاری سے ملانا چاہیے۔

en: Select color
ur: رنگ منتخب كریں

en: Select correct user
ur: درست صارف منتخب کرو

en: Select the debug filter level.
ur:  ڈی بگ فلٹر لیول منتخب كیجیے۔

en: Send Buddy List
ur: بڈی فہرست بھیجو

en: Send Email
ur: ای میل بھیجو

en: Send File
ur: فائل بھیجو

en: Send IM...
ur: بھیجو IM...

en: Send Message
ur: میسیج بھیجو

en: Send TEST Announcement
ur: TESTاعلان بھیجیں

en: Send a _message
ur:  پیام_  بھیجو

en: Send image file
ur: امیج فائل بھیجو

en: Sending Handshake
ur: ہینڈشیك بھیج رہاہے

en: Separate IM and Chat windows
ur: IMعلاحدہ کریں اور چیٹ ونڈوز

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ur:  IM علاحدہ کریں اور جب ونڈو ز کو نمبر دیا جارہا ہے تب گفتگو کریں

en: Serbian
ur: سربیائی

en: Server
ur: سرور

en: Server Information
ur: سرور معلومات

en: Server Instructions: %s
ur: سرورہدایات:%s

en: Server Overloaded
ur: سرور اوور لوڈ ہوگيا

en: Server Statistics
ur: سرور شماریات

en: Server address
ur: سرور ایڈریس

en: Server does not use any supported authentication method
ur: سرور کوئی مستند طریقے کا تعاون استعمال نہیں کرتا

en: Server port
ur: سرور پورٹ

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ur: سرور کو ان اینکریپٹیڈ اسٹریم پر سادہ متن تصدیق کی ضرورت ہے

en: Server signoff
ur: سرور سائن آف

en: Service Unavailable
ur: سروس غیر دستیاب

en: Service not defined
ur: سروس غیر متعینہ

en: Service unavailable
ur: سرو س غیر دستیاب

en: Set Account Idle Time
ur: اکاؤنٹ سست وقت سیٹ کرو

en: Set Custom Icon...
ur: كسٹم آئی كن سیٹ كیجیے

en: Set IM Password
ur: IMخفیہ لفظ سیٹ کرو

en: Set Idle Time for All Accounts
ur: تمام اكاؤنٹس كے لیےIdle وقت سیٹ كریں

en: Set Permanent
ur: پرمننٹ  سیٹ کرو

en: Set Privacy Options...
ur: پرائوسی آپشن سیٹ كریں۔۔۔

en: Set Private Channel
ur: ذاتی چینل   دو بارہ سیٹ کرو

en: Set Secret Channel
ur: سیکریٹ چینل    دو بارہ سیٹ کرو

en: Set Topic Restriction
ur: عنوان  ریسٹریکشن  دو بارہ سیٹ کرو

en: Set URGENT for the terminal window.
ur: ٹرمینل ونڈو كے لیے URGENT سیٹ كیجیے۔

en: Set User Info
ur: صارف معلوات سیٹ کرو

en: Set User Info...
ur: صارف معلومات سیٹ کرو۔۔۔

en: Set User Limit
ur: صارف حد سیٹ کرو

en: Set as buddy icon
ur: بڈی آئيکن کے جیسے سیٹ کرو

en: Set privacy for:
ur: کے لئے پرایوسی سیٹ کریں:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ur: صارف حد چینل پر سیٹ کریں۔ صفر پر سیٹ کریں صارف کی حد دوبارہ سیٹ کرنے کے لئے۔

en: Set window manager "_URGENT" hint
ur: ونڈو منتظم سیٹ کرو "_URGENT" اشارہ

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ur: بڈیز انتظار اتھورائزیشن دکھاؤ

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ur: ٹیبڈ ونڈوز میں IMاور گفتگو دکھاؤ

en: Show Idle Time
ur: ایڈل ٹائم دكھاؤ

en: Show Offline Buddies
ur: آف لائن بڈیس دكھاؤ

en: Show Public Key
ur: پبلک کلید دکھاو

en: Show Timestamps
ur: ٹائل اسٹیمپس دكھاؤ

en: Show _formatting on incoming messages
ur: آنے والے پیامات پر فارمیٹینگ دکھاؤ

en: Show close b_utton on tabs
ur: ٹیبس پر بند بٹن دکھاؤ

en: Show dates in...
ur: میں تاریخیں دكھائیں۔۔۔

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ur: نئے مکالمات میں حال ہی میں لاگڈ کئے گئے مکالمات دکھایئے۔

en: Signals Test
ur: سگنلس ٹیسٹ

en: Simple Plugin
ur: سادہ پلگ ان

en: Simplified Chinese
ur: سہل چینی

en: Size
ur: سائز

en: Sleepy
ur: نیند

en: Slovak
ur: سلواکی

en: Slovenian
ur: سلوینین

en: Smile!
ur: مسکرایئے!

en: Someone says your name in a chat
ur:  كسی نے آپ كا نام چیٹ میں كہا ہے

en: Someone speaks in a chat
ur:  كسی نے چیٹ میں كہا ہے

en: Sound Command
    (%s for filename)
ur: صوت کمانڈ:
    (%sفائل نام کے لئے)

en: Sound Events
ur: آواز واقعات

en: Sound Method
ur: صوت طریقہ

en: Sound Options
ur: صوتی  آپشنس

en: Sound Selection
ur: صوتی  انتخاب

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ur: صوت کمانڈ:
    (%sفائل نام کے لئے)

en: Sounds
ur: اصوات

en: Sounds when conversation has _focus
ur: آوازیں جب مکالمے پر فوکس کریں

en: Spanish
ur: اسپینی

en: Speakers
ur: اسپیكرز

en: Speed:
ur: رفتار:

en: Spooky
ur: بھیانك

en: Starting Services
ur: خدمات شروع كررہا ہے

en: Starting transfer of %s from %s
ur:  %sسے  %sکا ٹرانسفر شروع کررہا ہے

en: Startup
ur: شروع کرو

en: State
ur: ریاست

en: Statistics Configuration
ur: شماریات ہیئت

en: Status
ur: اسٹیٹس

en: Status / Idle
ur: اسٹیٹس/ Idle

en: Status Text
ur: اسٹیٹس متن

en: Status at Startup
ur: اسٹارٹ اپ میں اسٹیٹس

en: Status for %s
ur:  %sكےلیےاسٹیٹس

en: Status:
ur: اسٹیٹس:

en: Statuses
ur: اسٹیٹ استعمال كیا گیا

en: Stopped Typing
ur: ٹائپینگ رك گئی

en: Stream Error
ur: اسٹریم خامی

en: Street Address
ur: راستے کا ایڈریس

en: Subject
ur: مضمون

en: Subscription
ur: سبس کریپشن

en: Subscription Required
ur: سبس کریپشن کی ضرورت تھی

en: Substatus
ur: ذیلی اسٹیٹس

en: Supports
ur: سپورٹس

en: Swedish
ur: سویڈيش

en: Synchronize List with Server
ur: سروركےساتھ لسٹ ہم آہنگ كریں

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ur: سینٹیکس خامی:آپ نے اس کمانڈ کے لئے غلط آرگیومینٹ نمبر ٹائپ کیا۔

en: System Log
ur: سسٹم لاگ

en: System Shutdown
ur: سسٹم شٹ ڈاؤن

en: System Tray Icon
ur: سسٹم ٹرے آئيکن

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
ur: سسٹم واقعات تب ہی لاگڈكئے جائے گےاگر"Log all status changes to system log"ترجیح كومجازبنایاگیاہو۔

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ur: T.M.Thanhاور  Gnome-Viٹیم

en: Tabs
ur: ٹیبس

en: Tamil
ur: تامل

en: Tcl Plugin Loader
ur: Tclپلگ ان لوڈر والے

en: Telephone
ur: ٹیلیفون

en: Telephone Number
ur: ٹیلیفون نمبر

en: Telugu
ur: تیلگو

en: Temporarily Hide From
ur: سے عارضی طور پر چھپاؤ

en: Temporary Authentication Failure
ur: عارطی طور پر تصدیق ناکام

en: Terminal
ur: ٹرمینل

en: Test
ur: جانچ

en: Test plugin IPC support, as a client.
ur: ٹیسٹ پلگ انIPCتعاون دیتا ہے،کلائنٹ کے طور پر۔

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ur: ٹیسٹ پلگ ان IPC  تعاون، کلائنٹ کے طور پر۔ یہ سرور پلگ ان کو لوکیٹ کرتا ہے اور کمانڈس رجسٹرڈ کو بلاتا ہے۔

en: Test plugin IPC support, as a server.
ur: ٹیسٹ پلگ IPCتعاون، سرور کے طور پر

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ur: ٹیسٹ پلگ ان IPCتعاون دیتا ہے، سرور کے طور پر۔یہ IPCکمانڈس رجسٹر کرتا ہے۔

en: Test to see that all signals are working properly.
ur: تمام سگنلس ٹھیک طرح سے کام کررہے ہیں یا نہیں دیکھنے کے لئے جانچ۔

en: Test to see that all ui signals are working properly.
ur: تمامuiسگنلس ٹھیك طورپركام كررہے ہیں یانہیں دیكھنے كے لیےجانچ كریں۔

en: Tests to see that most things are working.
ur: زیادہ چیزیں کام کررہی ہیں یا نہیں دیکھنے کے لئے جانچ کرتاہے۔

en: Text Replacements
ur: متن ری پلیسمینٹ

en: Text replacement
ur: متن ری پلیسمینٹ

en: Thai
ur: تھائی

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
ur: وہ بڈی اسی پروٹوکال پر نہیں ہے جیسے کہ یہ گفتگو۔

en: That command doesn't work on this protocol.
ur: وہ کمانڈ اس پروٹوکال پر کام نہیں کرتا۔

en: That command only works in IMs, not chats.
ur: وہ کمانڈ صرف IMsمیں کام کرتا ہے، گفتگو میں نہیں۔

en: That command only works in chats, not IMs.
ur: کمانڈ صرف گفتگو میں کام کرتا ہے،IMsمیں نہیں۔

en: That file already exists
ur: وہ فائل پہلےسےموجود

en: The %s buddy is not present in the network
ur: %s بڈی نیٹ ورک میں موجود نہیں ہے

en: The %s buddy is not trusted
ur: %s بڈی بھروسے مند نہیں ہے

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ur: 'مینیول'براؤزر کمانڈ منتخب کئے گئے ہیں، لیکن کوئی کمانڈ سیٹ نہیں کیا گيا ۔

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
ur: AOLانسٹنٹ میسینجر سروس عارضی طور پر غیر دستیاب ہے۔

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
ur:  IRCپروٹوکال پلگ ان جو کم سک کرتاہے

en: The IRC server's local time is:
ur: IRC سرور کا لوکل وقت ہے :

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ur:  SIP/SIMPLEپروٹوكال پلگ ان

en: The browser command "%s" is invalid.
ur: براؤزركمانڈ"%s"غیرمعتبرہے۔

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
ur: دوست جس كے پاس<i>largest score</i>ہے اسےكانٹیكٹ میں ترجیح دی جائے گی۔

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
ur: آپ استعمال کررہے کلائنٹ ورژن بہت لمبا ہے ۔ براہ کرم%sمیں اپ گریڈ کریں

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ  ہینڈل كرنے كے لیے استعمال كرتے ہیں  "aim" URLs، اگر ممكن ہو

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ  "gg" URLs,  استعمال كے لیے ہینڈل كیا جاتا ہے۔ اگر ممكن ۔

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ "icq" URLs  ہینڈل كے لیے استعمال كیا جاتا ہے، اگر ممكن ہو۔

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ "irc" URLs,ہینڈل كے لیے استعمال كیا جاتا ہے، اگر ممكن ہو۔

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ"sip" URLsہینڈل كے لیے استعمال كیا جاتا ہے، اگر ممكن ہو۔

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
ur: كمانڈ"xmpp" URLsہینڈل كے لیے استعمال كیا جاتا ہے، اگر ممكن ہو۔

en: The email address for %s is %s
ur:  %s is %sكے لیےای۔میل ایڈریسیس

en: The evolution executable was not found in the PATH.
ur: ارتقائ کا عمل درآمد  PATHمیں نہیں ملا۔

en: The following are the results of your search
ur: مندرجہ ذیل آپ کے تلاش کے نتائج ہیں

en: The following error has occurred loading %s: %s
ur: مندرجہ ذیل خامی آگئی لوڈ کرنے کے دوران%s: %s

en: The following error has occurred:
ur: مندر جہ ذیل خامی واقع ہوئي:

en: The following plugins will be unloaded.
ur: مندرجہ ذیل پلگ انس لوڈنہیں كيےجائےگے۔

en: The handler for "aim" URLs
ur: "aim" URLs كے لیے ہینڈل كرنے  والا

en: The handler for "gg" URLs
ur: "gg" URLs كے لیے ہینڈل كرنے  والا

en: The handler for "icq" URLs
ur: "icq" URLsكے لیے ہینڈل كرنے  والا

en: The handler for "irc" URLs
ur: "irc" URLsكے لیے ہینڈل كرنے والا

en: The handler for "sip" URLs
ur: r "sip" URLsكے لیے ہینڈل كرنے والا

en: The handler for "xmpp" URLs
ur: "xmpp" URLsكے لیے ہینڈل كرنے والا

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
ur: شناخت كرنےوالے'%s' نےآپ كی سیم ٹائم كمیونٹی میںكوئی بھی نوٹس ایڈریس بك گروپس كو متماثل نہیں كروایا۔

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
ur: شناخت كرنےوالے'%s' نےآپ كی سیم ٹائم كمیونٹی میں كسی كوبھی متماثل نہیں كروایا۔

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
ur: شناخت كرنےوالے'%s' نےآپ كی سیم ٹائم كمیونٹی میں كسی بھی صارفین كو متماثل نہیں كروایا۔یہ اینٹری آپ كی بڈی لسٹ سے خارج كی جاچكی ہے۔

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
ur: ہوسكتاہےكہ شناخت كرنےوالا'%s' مندرجہ ذیل كسی بھی نوٹس ایڈریس بك گروپس كو ریفركرتاہو۔براہ كرم اسے اپنی بڈی لسٹ میں شامل كرنےكےلیےنیچے كی فہرست سے صحیح گروپ منتخب كریں۔

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
ur: ہوسكتاہےكہ شناخت كرنےوالا'%s' مندرجہ ذیل كسی بھی صارفین كو ریفركرتاہو۔براہ كرم انھیں اپنی بڈی لسٹ میں شامل كرنےكےلیےنیچے كی فہرست سے صحیح صارف منتخب كریں۔

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
ur: ممكن ہےكہ شناخت كرنےوالا'%s'مندرجہ ذیل كسی صارفین سے وابستہ ہوسكتاہے۔آپ ان صارفین كواپنی بڈی لسٹ میں شامل كرسكتےہیں یا نیچے كے ایكشن بٹنزسے انھیں پیامات بھی بھیج سكتےہیں۔

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ur[0]: %dبائٹ کی زیادہ سے زیادہ دور پیام کی  لمبائی پار کر چکی ہے۔ گائم نے اسے آپ کے لئے ٹرنکیٹ کردیا ہے۔
ur[1]: %dبائٹ کی زیادہ سے زیادہ دور پیام کی  لمبائی پار کر چکی ہے۔ گائم نے اسے آپ کے لئے ٹرنکیٹ کردیا ہے۔

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ur[0]: %dبائٹ کی زیادہ سے زیادہ پروفائل لمبائی پار کر چکی ہے۔ گائم نے اسے آپ کے لئے ٹرنکیٹ کردیا ہے۔
ur[1]: %dبائٹس کی زیادہ سے زیادہ پروفائل لمبائی پار کر چکی ہے۔ گائم نے اسے آپ کے لئے ٹرنکیٹ کردیا ہے۔

en: The message is too large.
ur: پیام بہت بڑا ہے۔

en: The new formatting is invalid.
ur: نیا فارمیٹینگ معتبر نہیں۔

en: The remote user has closed the connection.
ur: ریموٹ صارف نے كنیكشن بندكردیا۔

en: The remote user has declined your request.
ur: ریموٹ صارف نےآپ كی درخواست مستردكردی۔

en: The remote user is not present in the network any more
ur: ریموٹ صارف نیٹ ورک موجود نہیں ہے

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ur: ریموٹ صارفانتظار کررہا ہے کلید معاہدہ پر:
    ریموٹ ہوسٹ:%s
    ریموٹ پورٹ:%d

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ur: مطلوبہ پلگ ان  %s نہیں ملا تھا۔ براہ کرم یہ پلگ ان انسٹال کریں اور دوبارہ کوشش کریں۔

en: The required plugin %s was unable to load.
ur: مطلوبہ پلگ ان  %s لوڈ کرنے میں نا قابل تھا۔

en: The server could not access the directory
ur: سرور ڈائریکٹری تک نہیں پہنچ سکا

en: The server is unavailable; try again later
ur: سرور غیر دستیابہے؛بعد میں دوبارہ کوشش کریں

en: The specified word already exists in the correction list.
ur: مخصوص لفظ پہلے ہی سے اصلاحی فہرست میں موجود۔

en: The topic for %s is: %s
ur: یہ عنوان کے لئے %sہے: %s

en: The topic is: %s
ur: عنوان ہے: %s

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ur: صارف %sنے آپ کی  درخواست اپنی بڈی لسٹ میں   شامل کرنے کی انکا رکیا مندرجہ ذیل وجہ کے لئے:
    %s

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
ur: صارف %s نے آپ کو اجازت دے دی ہے انھیں آپ کی بڈی لسٹ میں شامل کرنے کی۔

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ur: %uصارف نے انھیں اپنی بڈی لسٹ میں شامل کرنے کی درخاوست کو مسترد کر دیا مندرجہ ذیل وجہ کے لئے: 
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
ur: صارف  %u نے آپ کو اجازت دی ہے انھیں آپ کی بڈی لسٹ میں شامل کرنے کی۔

en: The user has blocked you
ur: صارف نے آپ کو بلاک کردیا

en: The user is either offline or you are blocked
ur: صارف آف لائن ہے یا آپ بلاک ہوگئے ہیں

en: There are no users matching your search criteria.
ur: آپ كی تلاش كرائٹیریا سے كوئی بھی صارفین میل  نہیں ركھتےہیں۔

en: There is no MOTD associated with this connection.
ur: اس کنیکشن کے ساتھ MOTDمتعلقہ نہیں ہے۔

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ur: اس کنیکشن کے ساتھ کوئی دن کا پیام متعلقہ نہیں ہے

en: There is no application configured to open this type of file.
ur: کوئی ایپلی کیشن وضع نہیں کی گئی ہے اس قسم کی فائل کھولنے کے لئے۔

en: There was a conflict in running the command:
ur: كمانڈجاری ركھنےمیں كچھ دقت تھی:

en: This chat name is already in use
ur: یہ گفتگو نام پہلے سے استعمال میں

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ur: یہ کانفرنس بند کیا جا چکا ہے۔ مزید پیاماتنہیں بھیجے جاسکتے۔

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ur: یہ قدر پیمائي ورژن ایک وقت میں دس سے زیادہ صارفین کو لاگ ان کرنے کی اجازت نہیں دیتا۔

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ur: یہ سچ میں ایک کول پلگ ان ہے جو بہت زیادہ اسٹف کرتا ہے:
     وہ آپ کو کہتا  ہے  جب آپ لاگ ا ن کئے کس نے پروگرام لکھا ہے 
    -یہ تمام آنے والے متن کو واپس کرتا ہے 
    -یہ جلدی سے آپ کی فہرست پر لوگوں کو میسیج بھیجتا ہے جب وہ پر سائن کرتے ہے

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
ur: یہ پلگ ان صارف كوگفتگوكسٹمائزكرنے كی اورمیسیج ٹائم اسٹیمپ فارمیٹس لاگینگ كرنے كی اجازت دیتاہے۔

en: This protocol does not support chat rooms.
ur: یہ پروٹوکالس کمرہ گفتگو کو تعاون نہیں دیتا۔

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
ur: اس کو دو کمپیوٹر کے درمیان براہ راست کنیکشن کی ضرورت ہے اور  IMامیجیز کے لئے ضروری ہے۔چونکہ آپ کا IP ایڈریس ظاہر کیا جائے گا، یہ ذاتی خطرے کے طور پر فرض کیا جا سکتا ہے۔

en: This room is not capable of being configured
ur: یہ کمرہ وضع ہونے کے لئے صلاحیت نہیں رکھتا

en: This theme has no available smileys.
ur: اس تھم میں اسمائلیز دستیاب نہیں۔

en: Thread creation failure: %s
ur: تھریڈ كی تخلیق نا كامیاب: %s

en: Threshold:
ur: تھریشولڈ:ْ

en: Time Elapsed:
ur: وقت نکل گيا:

en: Time Remaining:
ur: وقت باقی:

en: Time Response
ur: وقت رد عمل

en: Timeout during key agreement
ur: کلید معاہدہ کے دوران وقت نکل گیا

en: Timestamp
ur: ٹائم اسٹیمپ

en: Timestamp Format Options
ur: ٹائم اسٹیمپ فارمیٹ آپشنس

en: Timezone
ur: ٹائم زون

en: Title
ur: عنوان

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
ur: عنوان پہلے سے استعمال میں ہے ۔ آپ کو منفرد عنوان منتخب کرنا چاہیے۔

en: To
ur: کو

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ur: بڈی شامل کرنے کے لئے آپ کو اس کا / اس کی پبلک کلید شکمل کرنا چاہیے۔پبلک کلید درآمد کرنے کے لئے درآمد پر پریس کریں۔

en: Toggle Tag
ur: ٹیگ ٹوگل كیجیے

en: Top
ur: اوپر

en: Topic
ur:  عنوان

en: Topic too long
ur: عنوان بہت لمبا

en: Topic:
ur: عنوان

en: Total log size:
ur: کل لاگ سائز:

en: Traditional Chinese
ur: رسمی چینی

en: Transfer of file %s complete
ur:  %sفائل   ٹرانسفر مکمل

en: Transparency
ur: ٹرانسپیرنسی

en: Trillian Encryption
ur: ٹری لیئن اینکریپشن

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے "aim" URLs. ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے "gg" URLs.. ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے "icq" URLs... ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے  "irc" URLs... ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے  "sip" URLs..... ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
ur: صحیح اگر كمانڈ "command" كلید میں مختص كی جاتی ہے  "xmpp" URLs...... ہینڈل كرنا چاہیے۔

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
ur: صحیح اگر  كمانڈ اس ٹائپ كے URL كو ہینڈل كرنے لیے استعمال كیا جاتا ہے ٹرمینل میں رن كرنا ضروری ہے۔

en: Turkish
ur: تركی

en: Type
ur: ٹائپ

en: Type a user to block.
ur: بلاک کرنے کے لئے صارف کو ٹائپ کریں۔

en: Type a user you permit to contact you.
ur: صارف کوٹائپ کریں جس کو آپ نے اپنے سے رابطہ کرنے کی اجازت دی ہے۔

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
ur: بڈی کا ای - میل ایڈریس ٹائپ کریں جس کے لئے آپ تلاش کررہے ہیں۔

en: Typing
ur: ٹائپینگ

en: Un-Ignore
ur: نظر انداز نہ کرو

en: Un-hide From
ur: ان - ہائڈ سے

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ur: %sشامل کرنے میں نا قابل (%s)لسٹ انکار کرنے کے لئے۔

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ur: %sشامل کرنے میں نا قابل (%s)لسٹ اجازت کرنےکے لئے۔

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ur: %sکوآپ کی بڈی لسٹ میں شامل کرنے میں ناقابل(%s)۔

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ur: آپ کی بڈی لسٹ میں %s شامل کرنے میں ناقابل۔ سرور سائڈ لسٹ (%s)میں خامی فولڈر تخلیق کررہی ہے۔

en: Unable to add group
ur: گروپ كو شامل كرنے میں نااہل

en: Unable to add group: group exists
ur: گروپ كو شامل كرنے میں نااہل:گروپ باہر نكل جاتاہے

en: Unable to add group: group not found
ur: گروپ شامل كرنے میں نااہل:گروپ نہیں ملا

en: Unable to add user
ur: صارف كوشامل كرنے میں مجازنہیں

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ur: صارف کو پرایوسی لسٹ(%s)میں شامل کرنے میں نا قابل۔

en: Unable to add user: user not found
ur: صارف كوشامل كرنے میں نااہل:صارف نہیں ملا

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
ur: صارف %sکی "%s"کے طور پر شراکت کرنے میں ناقابل

en: Unable to ban user %s
ur: %sصارف کو بین کرنے میں ناقابل

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ur: (%s)سرور سائڈ پرایوسی سیٹینگس تبدیل کرنے میں نا قابل۔

en: Unable to configure
ur: وضع کرنے میں نا قابل

en: Unable to connect
ur: کنیکٹ ہونے میں نا قابل

en: Unable to create conference (%s).
ur: (%s)کانفرنس تخلیق کرنے میں نا قابل۔

en: Unable to create connection
ur: رابطہ تخلیق میں نااہل

en: Unable to create new resolver process
ur: نیا دوبارہ  حل  كرنے والے عمل كی تخلیق نا ممكن

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
ur: ایكٹیو TCL ا نسٹالیشن كی  جانچ  نا ممكن۔ اگر آپ TCL پلگ انس  استعمال كرنا چاہتے ہیں ، ایكٹیوTCL انسٹال كروfrom http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
ur: تلاشیہ نتائج ظاہركرنے میں نااہل۔

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
ur: لوكل mDNSسروركے ساتھ كنیكشن قائم نااہل۔كیایہ چل رہاہے؟

en: Unable to initialize connection
ur:  كنیكشن كی شروعات نا ممكن

en: Unable to invite user (%s).
ur: صارف (%s) کو مدعو کرنے میں نا قابل۔

en: Unable to kick user %s
ur: %sصارف کو ٹھوکر مارنے میں ناقابل

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ur: سرور سائڈ لسٹ میں  %sصارف کو فولڈ ر  %sکے لئےہٹانے میں ناقابل۔( %s)فولڈ ر تخلیق کرنے کے دوران خامی۔

en: Unable to open URL
ur:  URLکھولنے میں ناکام

en: Unable to open file.
ur: فائل کھولنے میں ناکام۔

en: Unable to ping user %s
ur: %sصارف کو بین کرنے میں ناقابل

en: Unable to read from network
ur: نیٹ ورک سے پڑھنےمیں نا قابل

en: Unable to read from socket
ur:  ساكیٹ سے پڑھنا ناممكن

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ur:   (%s)پرایوسی لسٹ سے   %sنکالنے  میں نا قابل۔

en: Unable to save icon file to disk.
ur: آئیکن فائل ڈسک میں محفوظ کرنے میں ناقابل۔

en: Unable to send email
ur: ای - میل بھیجنے میں ناقابل

en: Unable to send file to %s, invalid JID
ur: %sکو پیام بھیجنے میں ناقابل۔

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
ur: %sکوفا ئل بھیجنے میں نہ قابل،صارف فائل ٹرانسفرز کو تعاون نہیں دیتا

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ur: %sکوفا ئل بھیجنے میں نہ قابل،صارف فائل ٹرانسفرز کو تعاون نہیں دیتا

en: Unable to send file to %s, user is not online
ur: %sکوفا ئل بھیجنے میں نہ قابل،صارف فائل ٹرانسفرز کو تعاون نہیں دیتا

en: Unable to send message (%s).
ur: پیام بھیجنے میں ناقابل (%s)۔

en: Unable to send message to %s.
ur: %sکو پیام بھیجنے میں ناقابل۔

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ur: %sکو پیام بھیجنے میں ناقابل۔کانفرنس  (%s) تخلیق نہیں کر سکا۔

en: Unable to send message to %s:
ur:  %sکو پیام بھیجنے میں ناقابل:

en: Unable to send message.
ur: پیام بھیجنے میں ناقابل۔

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ur:   پیام بھیجنے میں ناقابل۔کانفرنس  (%s) تخلیق نہیں کر سکا۔

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ur: پیام بھجنے میں ناقابل۔ تفصیلات حاصل نہیں کر سکا کے لئےصارف (%s)

en: Unable to send message:
ur: پیام بھیجنے میں نااہل:

en: Unable to send message: %s
ur: پیام بھیجنے میں نا قابل:   %s

en: Unable to send message: The message is too large.
ur: پیام بھیجنے میں ناقابل:پیام بہت بڑا ہے۔

en: Unable to send request to resolver process
ur: نیا دوبارہ  حل  كرنے والے عمل كی تخلیق نا ممكن

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
ur: پیام بھیجا نہیں جاسكا،گفتگو شروع نہیں ہو سكی۔

en: Unable to set AIM profile.
ur: AIMپروفائل سیٹ کرنے میں ناقابل۔

en: Unable to set role "%s" for user: %s
ur:  "%s" صارف كےلیے: %sرول سیٹ كرنےمیں نااہل

en: Unable to write to network
ur: نیٹ ورک کو لکھنے میں نا قابل

en: Unblock
ur: ان بلاک

en: Undefined Condition
ur: غیر متعینہ شرط

en: Underline
ur: خط کشیدہ

en: Unexpected Request
ur: غیر متقع درخواست

en: Unit
ur:  یونٹ

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Unknown (0x%04x)<br>
ur: نامعلوم (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
ur: نامعلوم خامی

en: Unknown Error in presence
ur: حال میں نامعلوم خامی

en: Unknown affiliation: "%s"
ur: نا معلوم شراکت: "%s"

en: Unknown command
ur: نا معلوم کمانڈ

en: Unknown command: %s
ur: نا معلوم کمانڈ:%s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
ur: نا معلوم کمانڈ: %s،(گائم بگ ہو سکتا ہے)

en: Unknown error
ur: نامعلوم خامی

en: Unknown error: 0x%X
ur: نا معلوم خامی:0x%X

en: Unknown message
ur: نا معلوم پیام

en: Unknown message '%s'
ur: نا معلوم پیام '%s'

en: Unknown pounce event. Please report this!
ur: نا معلوم پانس واقعہ۔ براہ کرم اس کی رپورٹ کریں!

en: Unknown reason
ur: نا معلوم وجہ

en: Unknown role: "%s"
ur: نامعلوم رول:"%s"

en: Unknown.
ur: نامعلوم

en: Unload Plugins
ur: ان لوڈپلگ انس

en: Unread Messages
ur: نا پڑھے ہوئے پیامات

en: Unset
ur: سیٹ نہیں کیا

en: Unset Account Idle Time
ur: اکاؤنٹ سست وقت ان سیٹ کرو

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ur: تمام Idled اكاؤنٹس كےلیےIdleوقت انسیٹ كریں

en: Unsubscribe
ur: ان سبسکرائب

en: Unsupported Encoding
ur: غیر معاون این کوڈینگ

en: Unsupported Stanza Type
ur: غیر معاون اسٹینزا ٹائپ

en: Unsupported Version
ur: غیر معاون ورجن

en: Unsupported public key type
ur: غیر معاون شدہ پبلک کلید ٹائپ

en: Use
ur: استعمال

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ur: "/مدد &lt;کمانڈ &gt;" استعمال کرو مدد کے لئے مخصوص کمانڈ پر 
    مندرجہ ‍ ‌‎ذیل کمانڈس اس عبارت پر دستیاب ہے :

en: Use Environmental Settings
ur: ماحولیاتی سیٹینگس استعمال کرو

en: Use GNOME Proxy Settings
ur: GNOME پراكسی سیٹینگس  استعمال كیجیے

en: Use Global Proxy Settings
ur: گلوبل پراکسی سیٹینگس استعمال کرو

en: Use SSL
ur:  SSLاستعمال کرو

en: Use UDP
ur: UDPاستعمال كریں

en: Use a _different status for some accounts
ur: کچھ اکاؤنٹس کے لئے مختلف اسٹیٹس استعمال کريں

en: Use last buddy when scores are equal
ur: جب اسكورز یكساں ہو تو آخری دوست كا استعمال كریں

en: Use name heuristics
ur: انكشافی نام استعمال كریں

en: Use proxy
ur: پراكسی استعمال كریں

en: Use smooth-scrolling
ur: اسموتھ ۔اسكرولنگ استعمال كریں

en: Use tzc
ur: tzcاستعمال كریں

en: User
ur: صارف

en: User %s is not present in the network
ur: صارف %sنیٹ ورک میں موجود نہیں ہے

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ur: صارف <I>%s</I> نیٹ ورک میں موجود نہیں  ہے

en: User ID
ur:   IDصارف

en: User Information
ur: صارف معلومات

en: User Limit
ur: صارف حد

en: User Modes
ur: صارف موڈس

en: User Name
ur: صارف كا نام

en: User Name: 	%s
ur: صارف نام: 	%s

en: User Online Status Attributes
ur: صارف آن لائن اسٹیٹس خصوصیات

en: User Options
ur: صارف آپشنس

en: User Search
ur: صارف تلاش

en: User Search...
ur: صارف تلاش۔۔۔

en: User _details
ur: صارف- تفصیلات

en: User information not available: %s
ur: صارف معلومات دستیاب  نہیں: %s

en: User is not logged in
ur: صارف لاگڈ ان نہیں

en: User is offline
ur: صارف آف لائن ہے

en: User is offline.
ur: صارف آف لائن ہے۔

en: User is typing...
ur: صارف ٹائپ کررہا ہے۔۔۔

en: User not found
ur: صارف نہیں ملا

en: User temporarily unavailable
ur: صارف عارضی طورپر غیر دستیاب

en: Username
ur: صارف کا نام

en: Users
ur: صارفین

en: Users on %s: %s
ur: صارفین پر%s: %s

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ur: بڈی لسٹ اور مکالمات کے لئے متغیر ٹرانسپیرنسی۔

en: Verify Public Key
ur: پبلک کلید تصدیق کرو

en: Verifying server public key
ur: سرور پبلک کلید تصدیق کررہا ہے

en: Video Camera
ur: وڈیوكیمرہ

en: Video Chat
ur: وڈیو گفتگو

en: Video Conferencing
ur: ویڈیو کانفریسینگ

en: Video conferencing
ur: وڈیوكانفریسینگ

en: Vietnamese
ur: ویتنامی

en: View Log
ur:  وویو لاگ

en: View MOTD
ur: دیکھو  MOTD

en: View Message of the Day
ur: دن کا پیام دیکھو

en: View User Log
ur: صارف لاگ دیکھو

en: View _Log
ur: دیکھو - لاگ

en: Voice
ur: آواز

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
ur: ہینڈشیك تشكرگوئی كےلیےانتظاركررہاہے

en: Waiting for Login Acknowledgement
ur: لاگ ان تشكرگوئی كےلیےانتظاركررہاہے

en: Waiting for network connection
ur: نیٹ ورك كنیكشن كے لیے انتظار كررہا ہے

en: Waiting for response...
ur: در عمل کے لئے انتظار کررہا ہے۔۔۔

en: Waiting for transfer to begin
ur: ٹرانسفر ہونے کے لئے انتظار کررہا ہے

en: Wake Me Up
ur: مجھے جگاؤ

en: Wallops from %s
ur: %sسے وال اپس

en: Warning
ur: آگاہی

en: Warning Level
ur: آگہی سطح

en: Web Aware
ur: ویب خبر داری

en: Web Page
ur:   ویب پیج

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
ur: ویب ہوشیار(اسےاہل بنانےسےآپ كوSPAM!موصول ہوسكتاہے)

en: When a file-transfer request arrives from %s
ur: %s سے ٹرانسفردرخواست فائل قبول؟

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ur: جب نئی گفتگو شروع كی جاتی ہے تب یہ پلگ ان

en: When away
ur: جب دور ہو

en: When both away and idle
ur: جب دونوں دور اور سست ہو

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ "aim" URLs كو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ "gg" URLs كو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ "icq" URLsكو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ "irc" URLsكو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ  "sip" URLsكو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
ur: خواہ  مختص كیا گیا كمانڈ  "xmpp" URLsكو ہینڈل كرتا ہے۔

en: Whiteboard
ur: سفیدبورڈ

en: Whole words only
ur: صرف پورےالفاظ

en: Work Address
ur: کام کا ایڈریس

en: Work Information
ur: کام کی معلومات

en: Would you like to join the conversation?
ur: کیا آپ مکالمے میں شرکت کرنا پسند کریں گے؟

en: Would you like to overwrite it?
ur: کیاآپ اووررائٹ کرنا پسند کریں گے؟

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
ur: کیا آپ اسے اس صارف کے لئے بڈی آئیکن کے طور پر سیٹ کرنا پسند کرے گے؟

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
ur:  %s%sgtkrc-2.0كےلیےسیٹینگس لكھیے

en: XML Not Well Formed
ur: XMLاچھی طرح سے فارم نہیں کیا گيآ

en: XML Parse error
ur: XMLتصریف خامی

en: Year of birth
ur: سال پیدائش

en: Yes
ur: ہاں

en: You _send:
ur: آپ _ بھیجیں:

en: You _type:
ur: آپ _ٹائپ کریں:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
ur:  آپ گروپ كال  كو %s   گروپ  میں ملانے میں %s ہے كیا آپ جاری ركھنا چاہتے ہیں ؟

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ur: آپ اپنی بڈی لسٹ سے %sنکالنے جارہے ہیں ۔ کیا آپ جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ur: آپ اپنی بڈی لسٹ سے %sگفتگو نکالنے جارہے ہیں ۔ کیا آپ جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
ur[0]: آپ  %s اور %dسے وابستہ ديگر بڈی لسٹ آپ کی بڈی لسٹ سے رابطے نکال رہے ہیں ۔ کیا آپ جاری رکھنا چاہتے ہیں؟
ur[1]: آپ  %s اور %dسے وابستہ ديگر بڈیز لسٹ آپ کی بڈی لسٹ سے رابطے نکال رہے ہیں ۔ کیا آپ جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ur: آپ %sگروپ نکالنے جارہے ہیں اور اپنی بڈی لسٹ سے اس کے تمام میمبرز بھی۔کیا آپ جاری رکھنا چاہتے ہیں؟

en: You are awaiting authorization from the following buddies
ur: آپ مندرجہ ذیل بڈیز سے اتھورائزیشن کا انتظار کررہے ہیں

en: You are banned from %s.
ur: آپ روک دیئے گئے ہیں سے  %s۔

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ur: آپ کا چینل فاؤنڈر پر ہے <I>%s</I>

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ur: آپ نیا کمرہ تخلیق کررہے ہیں۔کیا آپ اسے وضع دینا پسند کریں گے،یا ڈی فالٹ سیٹینگس قبول کریں گے؟

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
ur: آپ فی الحال غیرمنقطع ہیں ۔جب تك آپ لاگ ان نہیں كرتے تب تك پیامات موصول نہیں ہوگے۔

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ur: آپ فی الحال اکاؤنٹ کے ساتھ  سائنڈ آن نہیں ہوئے ہیں جواس بڈی میں شامل ہو سکتا ہے۔

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ur: آپ فی الحال اکاؤنٹ کے ساتھ سائنڈ آن نہیں ہوئے ہیں جو اس بڈی کو بلا سکتا ہے۔

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ur: آپ فی الحال کوئی بھی پروٹوکال کے ساتھ سائنڈ آن نہیں ہوئے ہیں جس میں گفتگو کرنے کی قابلیت تھی۔

en: You are now known as %s
ur: آپ %sکے نام سے جانے جاتے ہيں

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
ur: آپ %s كا استعمال كررہے ہیں ، لیكن  یہ پلگ ان  %s. مہیا كرتا ہے۔

en: You can (un)load plugins from the following list.
ur: آ پ مندرجہ ذیل فہرست سے پلگ انس  لوڈ كرسكتے ہیں۔

en: You can edit more information from the context menu later.
ur: آپ عبارتی مینو  سے بعد میں مزید معلومات مرتب كرسكتے ہیں ۔

en: You can enable/disable accounts from the following list.
ur:  آپ مندرجہ ذیل فہرست سے  قابل/ ناقابل اكاؤنٹس  كرسكتے ہیں ۔

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
ur: آپ یہ امیج اس پیام میں داخل کرسکتے ہیں، یا اس صارف کے لئے اسے بڈی آئيکن کے طورپر استعمال کرسکتے ہيں۔

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ur: آپ دوسرے صارفین کو آپ کی آن لائن اسٹیٹس اور آپ کی ذاتی معلومات دیکھنے دے سکتے ہیں۔ براہ کرم معلومات بھریں جو آپ اپنے متعلق دوسرے صارفین کو دکھانا چاہتے ہیں۔

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
ur: آپ ان بڈیز سے اتھورائزیشن کو دوبارہ - درخواست کر سکتے ہیں ان رائٹ- کلیک کرکےاور منتخب کرکے/"دوبارہ- درخواست اتھورائزیشن۔/"

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
ur: آپ یہ پیام فلٹر ٹرانسفر کے طور پر بھیج سکتے ہیں،اس کو اس پیام میں مضبوطی سے جماؤ، یااسےاس صارف کے لئے بڈی آئیکن کے طور پر استعمال کرو۔

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ur: آپ ایک ہی شخص کو دوبار مکالمے کے لئے شامل نہیں کر سکتے

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ur: آپ  بڈی اطلاعات تب تک موصول نہیں کرسکتے جب تک آپ اس کا / اس کی پبلک کلید درآمد نہیں کرتے۔آپ پبلک کلید حاصل کرنے کے لئے  گیٹ پبلک کلید کمانڈ  استعمال کر سکتے ہیں۔

en: You feel a disturbance in the force...
ur: آپ فورس میں خلل محسوس كرتے ہیں۔۔۔

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ur: آپ بہت تیزی سے کنیکٹ اور ڈس کنیکٹ ہوچکے ہیں۔دس منٹ تک انتظار کریں اور دوبارہ کوشش کریں۔ اگر آپ جاری رکھنے کی کوشش کرتے ہیں تو، آپ کو اور زیادہ دیر تک انظار کرنے کی ضرورت ہے۔

en: You have been disconnected from chat room %s.
ur: آپ کمرہ گفتگو%sسے منقطع کئے جا چکے ہیں۔

en: You have been kicked by %s: (%s)
ur: آپ  کو%s: (%s)کے ذریعے ٹھوکر ماری گئی۔

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ur: آپ ٹھکرائے جا چکے ہیں<I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
ur: آپ  %s (%s)کے ذریعے ختم کئے جا چکے

en: You have dragged an image
ur: آپ نے امیج کو کھینچا تھا

en: You have mail!
ur: آپ میل ركھتے ہیں !

en: You have parted the channel%s%s
ur: آپ نے %s%s چینل تقسیم کیا

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
ur: آپ نے شاید لاگ ان عمل مکمل ہونے سے پہلے آپ کی پروفائل سیٹ کرنے کی درخواست کی ہوگی۔ آپ کی پروفائل ان سیٹ رہے گی؛اس کو دوبارہ سیٹ کرنے کی کوشش کریں جب آپ مکمل طور پر کنیکٹ ہوجائے۔

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ur: آپ کو جتنے رابطوں کی تعداد کی اجازت دی گئی تھی آپ اس حد تک پہنچ گئے ہیں

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
ur: آپ کوخصوصی پیام موصول ہوا
    
    سے: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
ur: آپ نے ICQ emailموصول كیاہےسے %s [%s]
    
    پیام ہے:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
ur: آپ نے موصول کیا ہے ICQ صفحہ
    
    سے: %s [%s]
    %s

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
ur: آپ نے  %sکے ساتھ براہ راست  IM  کنیکشن کھولنے کے لئے منتخب کیا ۔

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ur: آپ کو %s چینل جوائن کرنا ہے اس کے پہلے کہ آپ ذاتی گروپ جوائن کر پائے۔

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
ur: آپ نے پیامات کو نہیں پڑھا ہے۔ کیا آپ واقعی ونڈو بند کرنا چاہتے ہيں؟

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
ur[0]: آپ نے %2$sسے %1$hu پیام کو مس کردیا کیونکہ یہ بہت بڑا تھا۔
ur[1]: آپ نے %2$sسے %1$hu پیامات کو مس کردیا کیونکہ یہ بہت بڑےتھے۔

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ur[0]: آپ نے %2$sسے  %1$huپیام مس کردیا کیونکہ قیمت حد گذر گئی۔
ur[1]: آپ نے%2$sسے  %1$hu پیامات مس کردیئے کیونکہ قیمت حد گذر گئی۔

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
ur[0]:  آپ نے نا معلوم وجہ کےلئے %2$sسے%1$hu پیام مس کردیا ۔
ur[1]:  آپ نے نا معلوم وجہ کےلئے %2$sسے%1$hu پیامات مس کردیئے ۔

en: You must give a name for the group to add.
ur: آپ كو  ملانے كے لیے  گروپ كو نام دینا چاہیے۔

en: You must provide a group.
ur: آپ كو گروپ  مہیا كرنا  چاہیے۔

en: You must select an account.
ur: آپ كو اكاؤنٹ منتخب كرنا چاہیے

en: You must specify a nick
ur: آپ کو نک مختص کرنا چاہیے

en: You receive an IM
ur: آپ  نے ایك IM قبول كیا

en: You send
ur: آپ بھیجيں

en: You should receive an email asking to confirm %s.
ur: آپ كو%sكی تصدیق كےلیے ای۔میل حاصل كرناچاہیے۔

en: You talk in chat
ur: آپ گفتگو میں بات کریں

en: You type
ur: آپ ٹائپ کریں

en: You were disconnected from the server.
ur: آپ سرور سے منقطع کردیئے گئے تھے۔

en: Your AIM connection may be lost.
ur: آپ کا AIM کنیکشن کھو گیا۔

en: Your Current Mood
ur: آپ کا حالیہ  موڈ

en: Your Current Status
ur: آپ کا حالیہ اسٹیٹس

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
ur: آپ کا  IMامیج نہیں بھیجا گیا۔ آپ  IM امیجزAIM گفتگز میں نہیں بھیج سکتے۔

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
ur: آپ کی  IM امیج نہیں بھیجی گئی تھی۔آپ کو  IMپیامات بھیجنے کے لئے براہ راست کنیکٹ ہونا چاہیے۔

en: Your VCard File
ur: آپ کا Vکارڈ فائل

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
ur: آپ كا اكاؤنٹ نا ممكن ہوگا كیونكہ  بہت زیادہ غیر صحیح  پاس ورڈس داخل كئے گئے

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
ur: آپ کی بڈی فائل خالی ہے،فائل میں کچھ نہیں لکھا تھا۔

en: Your command failed for an unknown reason.
ur: آپ کا کمانڈ نا معلوم سبب کے لئے ناکام ہوا۔

en: Your password has been changed.
ur: آپ کا خفیہ لفظ تبدیل کیا جا چکا ہے۔

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ur: آپ نے منتخب کیا ہوا اکاؤنٹ نام سرور کے ذریعے مسترد کیا گیا ہے۔ممکن ہے کہ یہ غیر معتبر الفاظ سے وابستہ ہوگا۔

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ur: آپ نے منتخب كیا ہواعرفیتی نام سرور نے مستردكردیاتھا۔اس میں شایدكچھ غیرمعتبرحروف ہونگے۔

en: Your system administrator has disabled this operation
ur: آپ کے سسٹم منتظم نے اس آپریشن کو ناقابل کیا

en: Zephyr Protocol Plugin
ur: زیفر پروٹوکال پلگ ان

en: Zip Code
ur: Zip کوڈ

en: _Accept
ur: _قبول كریں

en: _Accept Defaults
ur: ـڈیفالٹس قبول كریں

en: _Account
ur: اکاؤنٹ

en: _Account:
ur: _ اکاؤنٹ:

en: _Add
ur: _ملاؤ

en: _Add Chat
ur: _گفتگو ملائیں

en: _Alias
ur: عرفیت

en: _Alias...
ur: _عرفیت۔۔۔

en: _Apply
ur: _لاگوکریں

en: _Associate Buddy
ur: _متعلقہ بڈی

en: _Auto-reply:
ur: _خود کار- جوابی کاروائی:

en: _Basic
ur: _بیسك

en: _Block
ur: _بلاك

en: _Both Icon & Text
ur: _دونوں آئی كن اور متن

en: _Browser:
ur: _براؤزر:

en: _Buddy List window transparency
ur: _دوست فہرست ونڈو ٹرانسپرنسی

en: _Buddy name:
ur: بڈی نام:

en: _Buddy:
ur: بڈی:

en: _Cancel
ur: _منسوخ کرو

en: _Channel:
ur: چینل:

en: _Class:
ur: جماعت:

en: _Collapse
ur: _ بند کرو

en: _Configure Room
ur: _ہیئتی كمرہ

en: _Copy Email Address
ur: _ای -میل ایڈریس نقل کریں

en: _Copy Link Location
ur: _لنک لوکیشن نقل کریں

en: _Decline
ur: _گھٹاؤ

en: _Delete Group
ur: _ گروپ خارج کرو

en: _Description
ur: وضاحت

en: _Disable
ur: _نااہل

en: _Dockable Buddy List
ur: _ڈاکیبل دوست فہرست

en: _Edit Account
ur: _اكاؤنٹ مرتب كریں

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
ur: _ہوبہوكیس مماثلت(خودكاری سےكیس ہینڈل كرنےكےلیےان چیك كریں)

en: _Exchange:
ur: _ایکسچینج:

en: _Expand
ur: _ توسیع کرو

en: _Focused windows
ur: _ونڈوز فوکس کئے گئے

en: _Get Info
ur: _معلومات لو

en: _Get List
ur: _فہرست لو

en: _Group:
ur: گروپ:

en: _Handle:
ur: ہینڈل:

en: _Hide new IM conversations:
ur: _نئی IM گفتگویں چھپاؤ:

en: _Host:
ur: _ ہوسٹ:

en: _IM window transparency
ur: _IMونڈوٹرانسپرنسی

en: _IM windows
ur: _IM ونڈوز

en: _Icon Only
ur: _صرف آئی كن

en: _Import...
ur: _درآمدكریں۔۔۔

en: _Insert
ur: _ داخل کرو

en: _Instance:
ur: مثال :

en: _Invite
ur: مدعو کرو

en: _Join
ur: _جوڑو

en: _Keep Buddy List window on top:
ur:  _ دوست فہرست ونڈو اوپر رکھو:

en: _Login
ur: _لاگ ان

en: _Manual:
    (%s for URL)
ur: _مینیوول:
    (%s کے لئۓ URL)

en: _Merge Groups
ur: _گروپس ملاؤ

en: _Message Logs:
ur: _میسیج لاگس:

en: _Message:
ur: پیام:

en: _Method:
ur: طریقہ:

en: _More...
ur: _مزید...

en: _Name
ur: نام

en: _Notify buddies that you are typing to them
ur: _ بڈیز کو اطلاع دیں کہ آپ ان کو ٹائپ کررہے ہیں

en: _Open Mail
ur: میل کھولو

en: _Open link in:
ur: _میں لنک کھولو:

en: _Passphrase:
ur: _پاس فریز:

en: _Password:
ur: خفیہ لفظ:

en: _Pause
ur: رکاوٹ

en: _Permit
ur: _اجازت دیں

en: _Placement:
ur: _  مقام دینا:

en: _Pop up a notification
ur: _اطلاع پاپ اپ كریں

en: _Port:
ur: _ پورٹ:

en: _Recipient:
ur:    وصول کنندہ

en: _Recurring
ur: _تكرار

en: _Remove
ur: _ نکالو

en: _Remove Buddy
ur: _ بڈی  نکالئے

en: _Remove Chat
ur: _گفتگو خارج كریں

en: _Remove Contact
ur: _رابطہ خارج كریں

en: _Remove Group
ur: _گروپ خارج كریں

en: _Rename
ur: _ دوبارہ نام دو

en: _Report idle time:
ur: _رپورٹ بیكاروقت

en: _Reset formatting
ur: _فارمیٹینگ دوبارہ سیٹ كریں

en: _Room:
ur: کمرہ:

en: _Save Image...
ur: امیج محفوظ کرو۔۔۔

en: _Search for:
ur: _ کےلئےتلاش کرو:

en: _Send
ur: _بھیجو

en: _Send Message
ur: _میسیج بھیجو

en: _Server:
ur: سرور:

en: _Set
ur: سیٹ کرو

en: _Show slider bar in IM window
ur: _IMونڈو میں سلائڈر بار دکھائيں

en: _Show system tray icon:
ur: سسٹم ٹرے آئي كن دكھاؤ:

en: _Status:
ur: _اسٹیٹس :

en: _Text Only
ur: _صرف متن

en: _Title:
ur: _عنوان:

en: _URL
ur: URL_

en: _Unset
ur: _ان سیٹ کرو

en: _Use
ur: _استعمال كریں

en: _Username:
ur: _ صارف کا نام:

en: _View...
ur: _منظر۔۔۔

en: _Visual gesture display
ur: _ ویژول اشارتی ڈسپلے

en: accounts
ur: اکاؤنٹس

en: accounts: Show the accounts window.
ur: اكاؤنٹس : اكاؤنٹس ونڈو دكھائیے

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ur: ایکشن &یہ؛ایکشن پرفارم کرنے کے لئے&gt؛:ایکشن پرفارم کرو ۔

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ur: دور[پیام]:دوری پیام سیٹ کرو، یا کوئی پیام دوری سے لوٹنے کے لئے استعمال نا کرو۔

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ur: بین [&یہ؛چینل&g؛: +|-&lt;نک&gt؛]:  کلائنٹ کو چینل سے بین کرو

en: buddy list
ur: بڈی لسٹ

en: buddylist: Show the buddylist.
ur: بڈی  فہرست : بڈی فہرست دكھاؤ

en: buzz: Buzz a user to get their attention
ur: بز:صارف كی توجہ حاصل كرنےكےلیےبزكریں

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ur: بلاؤ&یہ؛کمانڈ&gt؛: کسی بھیsilc کلائنٹ کمانڈ   بلاؤ

en: channel %s not found
ur: چینل %sنہیں ملا

en: channel modes for %s: %s
ur: چینل موڈس کے لئے%s:%s

en: chanserv: Send a command to chanserv
ur: chanserv:chanservكےلیےكمانڈبھیجیں

en: clear: Clears the conversation scrollback.
ur: کلیئر:مکالمہ اسکرول بیک کلیئر کرتا ہے۔

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ur: cموڈ &یہ؛چینل&gt؛ [+|-&یہ؛موڈس&gt؛] [مباحث]:  چینل موڈس  تبدیل کرو یا ڈسپلے کرو

en: config:  Configure a chat room.
ur: وضع:کمرہ گفتگو کو ہیئت دو۔

en: configure:  Configure a chat room.
ur: وضع:کمرہ گفتگو کو ہیئت دو۔

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ur: cموڈ &یہ؛چینل&g؛:+|-&lt؛موڈس&gt;؛&یہ؛نک&gt؛:چینل پر نک کے موڈس تبدیل کرو

en: current topic is: %s
ur: حالیہ موضوع ہے:%s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ur: ڈی بگ &یہ؛آپشن&gt؛: حالیہ مکالمے کے لئے مختلف معلومات بھیجو۔

en: debugwin: Show the debug window.
ur: ڈی بگ ون: ڈی بگ ونڈو دكھائیے۔

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ur: deop &یہ؛نک1&gt؛ [نک2] ...:  کسی کو چینل آپریٹر اسٹیس  سے نکالو۔یہ کرنے کے لئے آپ کو چینل آپریٹر بننا پڑےگا۔

en: detach:  Detach this session
ur: علاحدہ کرو: یہ سیشن علاحدہ کرو

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ur: ڈی وائس &یہ؛نک1&gt؛ [نک2] ...:  کسی سے چینل آواز اسٹیٹس نکالو،انھیں بات کرنے سے روک رہا ہےاگرچینلمعتدل کیا گیا ہے(+m)۔آپ کو یہ کرنے کےلئے چینل آپریٹر بننا چاہیے۔

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ur: کلید لو &یہ؛نک|سرور&gt؛:  کلائنٹ کا یا سرور کی پبلک کلید دوبارہ حاصل کرو

en: hacker and designated driver [lazy bum]
ur: ہیکر اور نامزد کیا گیاڈرائیور[لیزی بم]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ur: مدد &یہ؛کمانڈ&gt؛: مخصوص کمانڈ پر مدد۔

en: iChat AV
ur:  iگفتگو AV

en: info [server]:  View server administrative details
ur: معلومات[سرور]: سرور انتظامیہ تفصیلات دیکھو

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ur: inst &یہ؛مثال&gt؛:اس کلاس پر استعمال کرنےکے لئے مثال سیٹ کریں

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ur: مثال &یہ؛مثال&g؛: اس کلاس پر  مثال استعمال کرنے کےلئے سیٹ کریں

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ur: مدعو کرو&یہ؛چینل&g؛ [-|+]&lt؛نک&gt؛:نک کو مدعو کرو یا ملاؤ / نکالو چینل دعوتی فہرست سے

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ur: مدعو کرو &یہ؛نک&gt؛[کمرہ]: کسی کو مدعو کرو آپ کے ساتھ مخصوص چینل میں شرکت کرنے کے لئے، یاحالیہ چینل میں۔

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
ur: دعوت &اس کا؛صارف&gt؛ [پیام]: صارف کو کمرے میں مدعو کریں۔

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ur: j &یہ؛کمرہ1&gt؛[،کمرہ2][،...] [کلید1[،کلید2][،...]]:  ایک یا ایک سے زائد چینلس داخل کرو،ہر ایک کے لئے اگر ضرورت ہو تر آپشنلی چینل کلید فراہم کررہا ہے۔

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ur: جوائن &یہ؛چینل؛خفیہ لفظ&gt؛]:  اس نیٹ ورک پر گفتگو  گفتگو میں شرکت کریں

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ur: جوائن &یہ؛کمرہ1&gt؛[،کمرہ2][،...] [کلید1[،کلید2][،...]]:  ایک یا ایک سے زائد چینلس داخل کرو،ہر ایک کے لئے اگر ضرورت ہو تر آپشنلی چینل کلید فراہم کررہا ہے۔

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ur: ٹھکراؤ &یہ؛چینل&g؛ &یہ؛نک&gt؛ [رائے]:  کلائنٹ کو چینل سے باہر نکالو

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ur: نک &یہ؛نک&gt؛ [پیام]:کسی کو چینل سے نکالو۔یہ کرنے کے لئے آپ کو چینل آپریٹر بننا پڑےگا۔

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ur: مارو &یہ؛نک&gt؛ [-پبلک کلید|&lt؛وجہ&gt؛]:  نک کو مارو

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
ur: آخری لاگ: بیك لاگ میں  ذیلی اسٹرنگ كے لیے تلاش كررہا ہے۔

en: lead developer
ur: لیڈ تکمیل کار

en: leave [channel]:  Leave the chat
ur: چھوڑو[چینل]:گفتگو چھوڑو

en: libfaim maintainer
ur: لب فیم برقراررکھنے والا

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ur: فہرست:نیٹ ورک پر کمرہ گفتگو کی فہرست ڈسپلے کرتا ہے۔<i>آگہی،کچھ سرور نے شاید آپ کو یہ کرنے سے منقطع کردیا ہوگا۔<i>

en: list:  List channels on this network
ur: فہرست:اس نیٹ ورک پر فہرست چینلس

en: maintainer
ur: برقرار رکھنے والا

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ur: مجھے &یہ؛پرفارم کرنے لئے ایکشن&gt؛:  ایکشن پرفارم کرو۔

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ur: مجھے &یہ;ایکشن&gt؛: بڈی یا گفتگو کے لئے IRC اسٹاغل ایکشن بھیجو۔

en: memoserv: Send a command to memoserv
ur: memoserv:memoservكےلیےكمانڈ بھیجیں

en: minutes
ur: منٹس

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ur: موڈ &یہ؛+|-&gt;&یہ؛A-Za-z&g؛&یہ؛نک|چینل&gt؛:  صارف موڈ یا چینل سیٹ یا ان سیٹ کرو۔

en: mode (%s %s) by %s
ur: موڈ (%s %s) کے ذریعے %s

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ur: motd:سرور کا دن کا پیام دکھاؤ

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ur: msg &یہ؛نک&gt؛&یہ؛پیام&gt؛:  صارف کو ذاتی پیام بھیجو

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ur: msg &یہنک&gt؛&یہ؛پیام&gt؛:  صارف کو ذاتی پیام بھیجو   (جیسے کہ چینل کے مخالف میں)۔

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ur: msg &یہ؛صارف&gt؛&lt؛صارف&gt؛: دوسرے صارف کو ذاتی پیام بھیجو۔

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ur: نام [-شمار کرو|-ops|-halfops|-آوازیں|-عام] &یہ؛چینل &gt؛:  چینلز میں لسٹ مخصوص صارفین

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ur: نام[چینل]:صارفین کی فہرست حالیہ چینل میں ہے۔

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ur: نک &یہ؛نیا نک نام&gt؛:  اپنا نک نام تبدیل کرو

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ur: نک&یہ؛نیا نک&gt؛:  اپنا نک تبدیل کرو

en: nickserv: Send a command to nickserv
ur: nickserv:nickservكےلیےكمانڈ بھیجیں

en: no channel modes are set on %s
ur: کوئی چینل موڈز %sپر سیٹ نہیں کئےگئے

en: no such channel
ur: کوئی ایسا چینل نہیں

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ur: op &lt؛نک1&gt؛ [نک2] ...:کسی کو چینل آپریٹر اسٹیٹس گرانٹ کریں۔ آپ کو یہ کرنے کےلئے چینل آپریٹر بننا چآہیے۔

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ur: oper &یہ؛نک&gt; [-پبلک کلید]:  سرورآپریٹر اختیارات لو

en: operserv: Send a command to operserv
ur: operserv:operservكےلیےكمانڈ بھیجیں

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ur: operwall &یہ؛پیام&gt؛: اگر آپ کو پتہ نہیں یہ کیا ہے،تو ممکن ہے آّپ اسے استعمال نہیں کر سکے گۓ۔

en: original author
ur: اصل مصنف

en: part [channel]:  Leave the chat
ur: حصہ[چینل]:گفتگو چھوڑو

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ur: حصہ[کمرہ][پیام]:حالیہ چینل یا مخصوص کئے گئے چینل چھوڑو،آپشنل پیام کے ساتھ۔

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ur: پینگ[نک]:دریافت کریں کہ  صارف کے پاس کتنے لیگ ہیں۔ (یا سرور اگر کوئی صارف متعین نہیں ہے تو)

en: ping:  Send PING to the connected server
ur: پینگ:کنیکٹیڈ سرور کو  PING بھیجو

en: plugins: Show the plugins window.
ur: پلگ انس: پلگ انس ونڈو دكھاؤ۔

en: prefs: Show the preference window.
ur: ترجیحات : ترجیحات  ونڈو دكھائیے

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ur: استفسار &یہ؛نک&gt؛ &یہ؛پیام&gt؛: صارف کو ذاتی پیام بھیجو(جیسے سے چینل کو  تجویز کیا گيا)

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ur: استفسار&یہ؛نک&gt;؛[&یہ;پیام&gt؛]:  صارف کو ذاتی پیام بھیجر

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ur: باہر نکلو[پیام]: سرور سے منقطع ہوجاؤ،آپشنل پیام کے ساتھ

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ur: باہر نکلو[پیام]:سرور سے منقطع کریں،آپشنل پیام کےساتھ۔

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ur: کوٹ[۔۔۔]:سرور کو خام پیام بھیجو۔

en: register:  Register with a chat room.
ur: رجسٹر: کمرہ گفتگو کے ساتھ رجسٹر کرو۔

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ur: نکالو &lt؛نک&gt؛[پیام]: کمرے سے کسی کو باہر نکالو۔آپ کو یہ کرنے کےلئے آپریٹر بننا چاہیے۔

en: saved statuses
ur:  statusesمحفوظ كی گئی

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ur: کہو &یہ؛پیام&gt؛:سادگی سے پیام بیجھو جیسے آپ یہ کمانڈ استعمال نہیں کررہے تھے۔

en: stats:  View server and network statistics
ur: شماریات:سرور اور نیٹ ورک شماریات دیکھو

en: statuses: Show the savedstatuses window.
ur: اسٹیٹ استعمال: محفوظ اسٹیٹ استعمال كیا گیا ونڈو دكھاؤ

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ur: ذیلی &یہ؛کلاس&g؛  &lt؛مثال&gt؛ &یہ;وصول کنندہ&g؛ : نئی گفتگو میں شرکت کریں

en: support
ur: تعاون

en: support/QA
ur: سپورٹ/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ur: وقت:IRCسرور میں حالیہ لوکل وقت ڈسپلے کرتا ہے۔

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ur: موضوع&یہ؛مثال&gt؛: اس کلاس پر  مثال استعمال کرنے کےلئے سیٹ کریں

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ur: موضوع[&lیہ؛نیا موضوع&gt؛]:  موضوع دیکھيے یا تبدیل کریں

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ur: موضوع[نیا موضوع]:دیکھو یا چینل موضوع تبدیل کرو۔

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ur: موضوع[نیا موضوع]:دیکھو یا موضوع تبدیل کرو۔

en: tzc command
ur: tzcكمانڈ

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ur: uموڈ &؛ اس کا+|-&gt؛&اس کا؛A-Za-z&gt؛:  صارف موڈ سیٹ کریں ان سیٹ کریں۔

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ur: uموڈ &یہ؛صارف موڈ&gt؛: آپ کے موڈ نیٹ ورک میں سیٹ کریں

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ur: صارفین &یہ؛چینل&gt؛:  چینل میں صارفین کی فہرست

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
ur: ورژن [نِك]: صارف كےلیےCTCP VERSION درخواست بھیجیں

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ur: آواز&یہ؛نک1&gt؛ [نک2] ...:  کسی کو چینل آواز اسٹیٹس گرانٹ کرو۔آپ کو یہ کرنے کےلئے چینل آپریٹر بننا چاہیے۔

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ur: wallops &اس کا؛پیام&g؛ :  اگر آپ کو نہیں معلوم ہوگا کہ یہ کیا ہے، تو آپ ممکنہ طور پر اسے استعمال نہیں کر سکے گے۔

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ur: کون ہے&یہ؛نک&gt؛:  نک کی معلومات دیکھو

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ur: کون ہے [سرور] &اس کا؛نک&gt؛: صارف پر معلومات لو۔

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ur: کون تھا  &یہ؛نک&gt؛:  نک کی معلومات دیکھو

en: win32 port
ur: ون32پورٹ

en: you can see the butterflies mating
ur: آپ تتلیوں کی میٹینگ دیکھ سکتے ہیں

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ur: zc &lt;class&gt;: کو پیام بھیجو &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ur: zci &یہ؛کلاس&g؛ &lt؛مثال&gt؛:کو پیام بھیجو   &یہ؛<i>کلاس</i>،<i>مثال</i>،*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ur: zcir &lt;کلاس&gt؛ &lt؛مثال&gt؛&یہ;وصول کنندہ&gt؛: کو پیام بھیجو &یہ؛<i>کلاس</i>،<i>مثالی</i>،<i>وصول کنندہ</i>&gt؛

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ur: zi &یہ؛مثال&g؛: کو پیام بھیجو   &l؛ پیام،<i>مثال</i>،*&؛

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ur: zir &lt؛مثال&gt; &lt؛وصول کنندہ&gt;:کو پیام بھیجو

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ur: zl &lt;nick&gt;: لوکیٹ صارف

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ur:  لوکیٹ صارفzlocate &lt;nick&gt;:
