Pidgin - en to pt translation catalogue (3284 entries)

en: 	S_ystem messages
pt: Mensagem do S_istema

en: 	_Only when someone says your username
pt: 	_Apenas quando alguém diz o seu nome de utilizador

en: 
    
    Message from Farsight:
pt: 
    
    Mensagem de Farsight:

en: 
    %s has stopped typing
pt: 
    %s parou de escrever

en: 
    %s is typing...
pt: 
    %s está a escrever...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
pt: 
    <b>Nota do Contacto</b>: %s

en: 
    <b>Description:</b>
pt: 
    <b>Descrição:</b>

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
pt: 
    <b>Ocupantes:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
pt: 
    <b>Tópico:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
pt: 
    A obter TinyURL...

en: 
    Last Seen: %s ago
pt: 
    Última Vez Visto: %s atrás

en: 
    Your Preferred Contact Methods
pt: 
    Os Seus Métodos De Contacto Preferidos

en:  <i>(identified)</i>
pt:  <i>(identificado)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
pt: "%s" está desligado. Deseja salvar as restantes mensagens numa notificação de contacto e enviá-las automaticamente quando "%s" se voltar a ligar?

en: "Attention" Name Color
pt: Cor do Nome "Atenção"

en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
pt: $(^Name) está disponível sob a licença GNU General Public License (GPL). O texto da licença é fornecido aqui meramente a título informativo. $_CLICK

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
pt[0]: A conta %d foi desactivada porque se ligou a partir de outro local:
pt[1]: As contas %d foram desactivadas porque se ligou a partir de outro local:

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d person in room | %d people in room
pt[0]: %d pessoa na sala
pt[1]: %d pessoas na sala

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
pt[0]: %d mensagem por ler de %s
pt[1]: %d mensagens por ler de %s

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
pt: %s
    
    O Finch não vai tentar ligar a conta de novo até que corriga este erro e reactive a conta.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
pt: %s
    Utilização: %s [OPÇÃO]...
    
      -c, --config=DIR    usar DIR para ficheiros de configuração
      -d, --debug         imprimir mensagens de debug para stderr
      -h, --help          mostrar esta ajuda e sair
      -n, --nologin       não ligar automaticamente
      -v, --version       mostrar a versão actual e sair

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
pt: %s %s teve uma falha e tentou criar um ficheiro "core".
    Isto é um erro no software e não aconteceu por culpa sua.
    
    Se conseguir reproduzir esta falha, por favor informe os
    programadores reportando o o problema em:
    %ssimpleticket/
    
    Por favore certifique-se de que especifica o que estava a
    fazer no momento e junte o "backtrace" do ficheiro "core".
    Se não sabe como obter o "backtrace", por favor leia as
    instruções em
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
pt: %s %s. Tente `%s -h' para mais informação.

en: %s (%s) changed status from %s to %s
pt: %s (%s) mudou o estado de %s para %s

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
pt[0]: %s (%s) tem %d nova mensagem.
pt[1]: %s (%s) tem %d novas mensagens.

en: %s (%s) is no longer %s
pt: %s (%s) deixou de estar %s

en: %s (%s) is now %s
pt: %s (%s) é agora %s

en: %s Build Information
pt: %s Informação da Compilação

en: %s Developer Information
pt: Informação do Programador do %s

en: %s Plugin Information
pt: %s Informação dos Plugins

en: %s Translator Information
pt: %s Informação dos Tradutores

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
pt: %s [<I>%s</I>] entrou na sala.

en: %s ago
pt: %s atrás

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
pt: Parece que %s está desligado e não recebeu a mensagem que acabou de lhe enviar.

en: %s became idle
pt: %s tornou-se inactivo

en: %s became unidle
pt: %s tornou-se activo

en: %s cancelled the file transfer
pt: %s cancelou a transferência do ficheiro

en: %s cancelled the transfer of %s
pt: %s cancelou a transferência de %s

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
pt: O %s não pode transferir uma pasta. Terá que enviar os ficheiros individualmente.

en: %s disabled
pt: %s desactivado

en: %s disconnected
pt: %s desligou-se

en: %s disconnected.
pt: %s desligou-se.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
pt: %s encontrou erros enquanto transferia as suas configurações de %s para %s. Por favor investigue e complete a transferência manualmente. Por favor reporte este erro em http://developer.pidgin.im

en: %s entered the room.
pt: %s entrou na sala.

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
pt[0]: %s tem %d nova mensagem.
pt[1]: %s tem %d novas mensagens.

en: %s has become idle (%s)
pt: %s tornou-se inactivo (%s)

en: %s has become idle.
pt: %s tornou-se inactivo.

en: %s has been invited to this conversation.
pt: %s foi convidado para esta conversa.

en: %s has buzzed you!
pt: %s chamou a sua atenção!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
pt: %s mudou o tópico de <I>%s</I> para: %s

en: %s has changed the topic to: %s
pt: %s mudou o tópico para: %s

en: %s has cleared the topic.
pt: %s apagou o tópico.

en: %s has closed the conversation.
pt: %s fechou a conversa.

en: %s has gone away.
pt: %s está ausente.

en: %s has gone away. (%s)
pt: %s está ausente. (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
pt: %s convidou %s para a sala de chat %s

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
pt: %s convidou %s para a sala de chat %s:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
pt: %s acabou de pedir para ligar directamente em %s

en: %s has left the conversation.
pt: %s abandonou a conversa.

en: %s has paused while typing to you (%s)
pt: %s parou de escrever para si (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
pt: %s apresentou o seguinte certificado para usar apenas esta vez:

en: %s has requested your attention!
pt: %s pediu a sua atenção!

en: %s has returned from being away (%s)
pt: %s saiu do estado 'Ausente' (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
pt: %s saiu do estado 'Inactivo' (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
pt: %s enviou-lhe uma mensagem. (%s)

en: %s has set the topic to: %s
pt: %s definiu o tópico para: %s

en: %s has signed off (%s)
pt: %s desligou-se (%s)

en: %s has signed off.
pt: %s desligou-se.

en: %s has signed on (%s)
pt: %s ligou-se (%s)

en: %s has signed on.
pt: %s ligou-se.

en: %s has started typing to you (%s)
pt: %s começou a digitar para si (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
pt: %s parou de digitar para si (%s)

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
pt: O %s é um cliente de mensagens instantâneas baseado no libpurble capaz de se ligar a vários serviços de MI ao mesmo tempo. O %s é escrito em C usando o GTK+. O %s é distribuído, e pode ser modificado e redistribuído sob os termos da versão 2 do GPL (ou posterior). É distribuída uma cópia do GPL com o %s. O %s tem o copyright dos seus contribuidores, cuja lista também é distribuída com o %s. Não há garantia para o %s.<BR><BR>

en: %s is no longer away.
pt: %s deixou de estar ausente.

en: %s is no longer idle.
pt: %s deixou de estar inactivo.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
pt: %s não é um ficheiro normal. Recusando cobardemente a escrever por cima.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
pt: %s não é uma cor válida. Veja as cores válidas com '/help msgcolor'.

en: %s is not a valid filename.
pt: %s não é um nome de ficheiro válido.

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
pt: %s não é uma classe de mensagens válida. Veja as classes de mensagens válidas com '/help msgcolor'.

en: %s is not a valid room handle
pt: %s não é um protocolo de sala válido

en: %s is not a valid room name
pt: %s não é um nome de sala válido

en: %s is not a valid server name
pt: %s não é um nome de servidor válido

en: %s is now known as %s
pt: %s mudou o seu nome para %s

en: %s is now known as %s.
pt: %s mudou o seu nome para %s.

en: %s is offering to send file %s
pt: %s quer enviar-lhe o ficheiro %s

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
pt: %s está a tentar iniciar um tipo de sessão de mídia não suportado consigo.

en: %s just signed off
pt: %s desligou-se

en: %s just signed on
pt: %s acabou de se ligar

en: %s left the room (%s).
pt: %s saiu da sala (%s).

en: %s left the room.
pt: %s saiu da sala.

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
pt: %s pode requerer autenticação em texto simples sobre uma ligação que não é encriptada. Permitir isto e continuar autenticação?

en: %s requires %s, but it failed to unload.
pt: %s requer %s, mas falhou a descarregar.

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
pt: %s requer autenticação em texto simples sobre uma ligação que não é encriptada. Permitir isto e continuar autenticação?

en: %s said your nick in %s
pt: %s disse o seu nome em %s

en: %s sent a message in %s
pt: %s enviou uma mensagem in %s

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
pt: %s enviou mensagem para o quadro no canal %s. Gostaria de abrir o quadro?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
pt: %s enviou mensagem para o quadro. Gostaria de abrir o quadro?

en: %s sent you a message
pt: %s enviou-lhe uma mensagem

en: %s tried to send you a %s file, but we only allow files up to %s over Direct IM.  Try using file transfer instead.
pt: %s tentou enviar-lhe um ficheiro de %s, mas nós apenas suportamos ficheiros até %s através de Direct IM. Tente antes usar a transferência de ficheiros.

en: %s wants to send you %s (%s)
pt: %s quer enviar-lhe %s (%s)

en: %s wants to send you a file
pt: %s quer enviar-lhe um ficheiro

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
pt: %s irá deixar de ver as suas actualizações de estado. Deseja continuar?

en: %s wishes to start a video session with you.
pt: %s deseja iniciar uma sessão de vídeo consigo.

en: %s wishes to start an audio session with you.
pt: %s deseja iniciar uma sessão de áudio consigo.

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
pt: %s deseja iniciar uma sessão de áudio/vídeo consigo.

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
pt: %s%s%s%s adicionou %s aos seus contactos%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
pt: %s%s%s%s quer adicionar %s à sua lista de contactos%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
pt: %s%s%s%s quer adicioná-lo (%s) à sua lista de contactos%s%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
pt[0]: %s, %d hora
pt[1]: %s, %d horas

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
pt[0]: %s, %d minuto
pt[1]: %s, %d minutos

en: %s. Try `%s -h' for more information.
pt: %s. Tente `%s -h' para mais informação.

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
pt: (%s) %s <RESPOSTA-AUTOMATICA>: %s

en: (Code %s)
pt:  (Código %s)

en: (Custom)
pt: (Personalizado)

en: (DOES NOT MATCH)
pt: (NÃO COINCIDE)

en: (Optional) A_lias:
pt: (Opcional) A_lcunha:

en: (Optional) _Invite message:
pt: (Opcional) Mensagem de _convite:

en: (Re-)Request authorization
pt: (Re-)Requisitar autorização

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
pt: (Houve um erro ao converter esta mensagem.	 Verifique a opção 'Codificação' no Editor de Contas)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
pt: (Houve um erro ao receber esta mensagem. Ou você e %s têm codificações de caracteres diferentes seleccionadas, ou %s tem um cliente com bugs.)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
pt: (Aconteceu um erro ao receber esta mensagem. O contacto com quem está a falar provavelmente está a usar um encoding diferente do esperado. Se souber o encoding que ele está a usar, pode especificá-lo nas opções avançadas da sua conta AIM/ICQ.)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
pt: (Provavelmente esqueceu-se de correr 'make install'.)

en: (default)
pt: (padrão)

en: (no name)
pt: (sem nome)

en: (no topic set)
pt: (nenhum tópico definido)

en: (none)
pt: (nenhum)

en: (self-signed)
pt: (auto-assinado)

en: +++ %s became idle
pt: +++ %s tornou-se inactivo

en: +++ %s became unidle
pt: +++ %s tornou-se activo

en: +++ %s signed off
pt: +++ %s desligou-se

en: +++ %s signed on
pt: +++ %s ligou-se

en: /Accounts
pt: /Contas

en: /Accounts/Manage Accounts
pt: /Contas/Gerir Contas

en: /Buddies/Add Buddy...
pt: /Contactos/Adicionar Contacto...

en: /Buddies/Add C_hat...
pt: /Contactos/Adicionar C_hat...

en: /Buddies/Add Chat...
pt: /Contactos/Adicionar Chat...

en: /Buddies/Add Group...
pt: /Contactos/Adicionar Grupo...

en: /Buddies/Add _Group...
pt: /Contactos/Adicionar _Grupo...

en: /Buddies/Get User Info...
pt: /Contactos/Ver Info do Utilizador...

en: /Buddies/Get User _Info...
pt: /Contactos/Ver Info do _Utilizador...

en: /Buddies/Join a Chat...
pt: /Contactos/Entrar num Chat...

en: /Buddies/Join a _Chat...
pt: /Contactos/Entrar num _Chat...

en: /Buddies/New Instant Message...
pt: /Contactos/Nova Mensagem Imediata...

en: /Buddies/New Instant _Message...
pt: /Contactos/Nova _Mensagem Imediata...

en: /Buddies/Sh_ow
pt: /_Contactos/M_ostrar

en: /Buddies/Show/Buddy Details
pt: /Contactos/Mostrar/Detalhes do Contacto

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
pt: /Contactos/Mostrar/_Detalhes do Contacto

en: /Buddies/Show/Empty Groups
pt: /Contactos/Mostrar/Grupos Vazios

en: /Buddies/Show/Idle Times
pt: /Contactos/Mostrar/Tempos de Inactividade

en: /Buddies/Show/Idle _Times
pt: /Contactos/Mostrar/_Tempos de Inactividade

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
pt: /Contactos/Mostrar/Contactos Desligados

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
pt: /Contactos/Mostrar/Ícones de Protocolo

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
pt: /Contactos/Mostrar/Grupos _Vazios

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
pt: /Contactos/Mostrar/C_ontactos Desligados

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
pt: /Contactos/Mostrar/Ícones de _Protocolo

en: /Buddies/Sort Buddies
pt: /Contactos/Ordenar Contactos

en: /Buddies/View User _Log...
pt: /Contactos/Ver _Registo do Utilizador...

en: /Buddies/_Add Buddy...
pt: /Contactos/_Adicionar Contacto...

en: /Buddies/_Quit
pt: /Contactos/_Sair

en: /Buddies/_Sort Buddies
pt: /Contactos/_Ordenar Contactos

en: /Conversation
pt: /Conversação

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
pt: /Conversa/Adicionar Notificação de Contacto...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
pt: /Conversa/Adicionar No_tificação de Contacto...

en: /Conversation/Add...
pt: /Conversa/Adicionar...

en: /Conversation/Al_ias...
pt: /Conversa/_Nome...

en: /Conversation/Alias...
pt: /Conversa/Nome...

en: /Conversation/Block...
pt: /Conversa/Bloquear...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
pt: /Conversa/Limpa_r Scrollback

en: /Conversation/Get Attention
pt: /Conversação/Chamar Atenção

en: /Conversation/Get Info
pt: /Conversa/Obter Info

en: /Conversation/Get _Attention
pt: /Conversação/Chamar _Atenção

en: /Conversation/In_vite...
pt: /Conversa/_Convidar...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
pt: /Conversa/Inserir _Imagem...

en: /Conversation/Insert Image...
pt: /Conversa/Inserir Imagem...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
pt: /Conversa/Inserir El_o...

en: /Conversation/Insert Link...
pt: /Conversa/Inserir Elo...

en: /Conversation/Invite...
pt: /Conversa/Convidar...

en: /Conversation/Join a _Chat...
pt: /Conversação/Entrar num _Chat...

en: /Conversation/M_edia
pt: /Conversação/M_édia

en: /Conversation/M_ore
pt: /Conversação/M_ais

en: /Conversation/Media/Audio Call
pt: /Conversação/Média/Chamada Áudio

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
pt: /Conversa/Média/Chamada Áudio\/Vídeo

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
pt: /Conversa/Média/_Chamada Áudio\/Vídeo

en: /Conversation/Media/Video Call
pt: /Conversação/Média/Chamada Vídeo

en: /Conversation/Media/_Audio Call
pt: /Conversação/Média/Chamada _Áudio

en: /Conversation/Media/_Video Call
pt: /Conversaçã/Média/Chamada _Vídeo

en: /Conversation/More
pt: /Conversação/Mais

en: /Conversation/New Instant _Message...
pt: /Conversa/Nova _Mensagem Imediata...

en: /Conversation/Remove...
pt: /Conversa/Remover...

en: /Conversation/Se_nd File...
pt: /Conversa/Enviar _Ficheiro...

en: /Conversation/Send File...
pt: /Conversa/Enviar Ficheiro...

en: /Conversation/Unblock...
pt: /Conversação/Desbloquear...

en: /Conversation/View Log
pt: /Conversa/Ver Registo

en: /Conversation/View _Log
pt: /Conversa/Ver _Registo...

en: /Conversation/_Add...
pt: /Conversa/A_dicionar...

en: /Conversation/_Block...
pt: /Conversa/_Bloquear...

en: /Conversation/_Close
pt: /Conversa/_Fechar

en: /Conversation/_Find...
pt: /Conversa/_Encontrar...

en: /Conversation/_Get Info
pt: /Conversa/_Ver Informações

en: /Conversation/_Remove...
pt: /Conversa/_Remover...

en: /Conversation/_Save As...
pt: /Conversa/_Guardar como...

en: /Conversation/_Unblock...
pt: /Conversação/_Desbloquear...

en: /Help/De_veloper Information
pt: /Ajuda/Informação dos Pro_gramadores

en: /Help/Online _Help
pt: /Ajuda/_Ajuda online

en: /Help/_About
pt: /Ajuda/_Sobre

en: /Help/_Build Information
pt: /Ajuda/Informação da _Instalação

en: /Help/_Debug Window
pt: /Ajuda/Janela de _debug

en: /Help/_Plugin Information
pt: /Ajuda/Informação dos _Plugins

en: /Help/_Translator Information
pt: /Ajuda/Informação dos _Tradutores

en: /Options
pt: /Opções

en: /Options/Enable Logging
pt: /Opções/Activar Registo

en: /Options/Enable Sounds
pt: /Opções/Activar Sons

en: /Options/Enable _Logging
pt: /Opções/Activar _Registo

en: /Options/Enable _Sounds
pt: /Opções/Activar _Sons

en: /Options/Show Formatting Toolbars
pt: /Opções/Mostrar Barras de Formatação

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
pt: /Opções/Mostrar Barras de _Formatação

en: /Options/Show Ti_mestamps
pt: /Opções/Mostrar Marcas de Te_mpo

en: /Options/Show Timestamps
pt: /Opções/Mostrar Marcas de Tempo

en: /Tools
pt: /Ferramentas

en: /Tools/Buddy _Pounces
pt: /Ferramentas/_Notificações de Contactos

en: /Tools/Custom Smile_ys
pt: /Ferramentas/Smileys Personali_zados

en: /Tools/Mute Sounds
pt: /Ferramentas/Apagar Sons

en: /Tools/Mute _Sounds
pt: /Ferramentas/Silenciar _Sons

en: /Tools/Plu_gins
pt: /Ferramentas/Plu_gins

en: /Tools/Pr_eferences
pt: /Ferramentas/Pr_eferências

en: /Tools/Pr_ivacy
pt: /Ferramentas/Pr_ivacidade

en: /Tools/Privacy
pt: /Ferramentas/Privacidade

en: /Tools/R_oom List
pt: /Ferramentas/Lista de _Salas

en: /Tools/Room List
pt: /Ferramentas/Lista de Salas

en: /Tools/Set _Mood
pt: /Ferramentas/Definir _Humor

en: /Tools/System _Log
pt: /Ferramentas/_Registo do Sistema

en: /Tools/_Certificates
pt: /Ferramentas/_Certificados

en: /Tools/_File Transfers
pt: /Ferramentas/Transferências de _Ficheiros

en: /_Accounts
pt: /_Contas

en: /_Buddies
pt: /_Contactos

en: /_Conversation
pt: /_Conversa

en: /_Help
pt: /_Ajuda

en: /_Options
pt: /_Opções

en: /_Tools
pt: /_Ferramentas

en: 0 people in room
pt: 0 pessoas na sala

en: 12 hour time format
pt: Formato de tempo de 12 horas

en: 24 hour time format
pt: Formato de tempo de 24 horas

en: <AUTO-REPLY>
pt: <RESPOSTA AUTOMÁTICA>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
pt: <FONT SIZE="4"><B>Recursos Úteis</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Sítio Web</A><BR>	<A HREF="%s">Questões Frequentes (FAQ)</A><BR>	Canal IRC: #pidgin em irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
pt: <I>%s</I> removeu todos os modos de <I>%s</I>

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
pt: <I>%s</I> removeu todos os modos do canal <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
pt: <I>%s</I> definiu os modos de <I>%s</I> para: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
pt: <I>%s</I> definiu modos do canal <I>%s</I> para: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
pt: <PurpleMain>/Contas/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
pt: <PurpleMain>/Contas/Activar Conta

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
pt: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s quer adicioná-lo (%s) à sua lista de contactos%s%s

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
pt[0]: <b>%d novo email.</b>
pt[1]: <b>%d novos emails.</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
pt: <b><font color="red">O "logger" não tem função de leitura</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
pt: <b>Conta:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
pt: <b>O programa de configuração do browser não foi encontrado.</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
pt: <b>Nome do Canal:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
pt: <b>Conversa com %s em %s:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
pt: <b>Adjectivo definidor:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
pt: <b>Ficheiro:</b> %s
    <b>Tamanho do ficheiro:</b> %s
    <b>Dimensões da imagem:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
pt: <b>Nome do ficheiro:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
pt: <b>Título de Grupo:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
pt: <b>ID do Grupo de Notas:</b> %s<br>

en: <b>Plugin Details</b>
pt: <b>Detalhes do Plugin</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
pt: <b>O programa de configuração do proxy não foi encontrado.</b>

en: <b>Receiving As:</b>
pt: <b>Recebendo Como:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
pt: <b>Recebendo De:</b>

en: <b>Sending As:</b>
pt: <b>Enviando Como:</b>

en: <b>Sending To:</b>
pt: <b>Enviando Para:</b>

en: <b>Username:</b>
pt: <b>Nome de utilizador:</b>

en: <b>Web site:</b>
pt: <b>Site:</b>

en: <b>Written by:</b>
pt: <b>Escrito por:</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
pt: <br><b>cifra do Canal:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
pt: <br><b>Fundador do Canal:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
pt: <br><b>HMAC do Canal:</b>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
pt: <br><b>Modos do Canal:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
pt: <br><b>Tópico do Canal:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
pt: <br><b>Babbleprint da Chave do Fundador:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
pt: <br><b>Impressão Digital da Chave do Fundador:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
pt: <br><b>Número de Utilizadores:</b> %d

en: <br>At %s since %s
pt: <br>Em %s desde %s

en: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pt: <font color="#16569E"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RESPOSTA-AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></font> %s<br/>
pt: <font color="#A82F2F"><font size="2">(%s)</font> <b>%s &lt;RESPOSTA-AUTOMATICA&gt;:</b></font> %s<br/>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
pt: <font color="red"><b>Impossível ler ficheiro: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
pt: <font color="red"><b>Impossível encontrar "path" do log!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
pt: <font color='#777777'>Desligado.</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
pt: <font color='#777777'>Desligado do servidor XMPP</font>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available by emailing <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>This is a <b>public</b> mailing list! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">archive</a>)<br/>We can't help with third-party protocols or plugins!<br/>This list's primary language is <b>English</b>.  You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
pt: <font size="4"><b>Ajuda de outros utilizadores do Pidgin users</b></font> está disponível, se enviar um email para <a href="mailto:support@pidgin.im">support@pidgin.im</a><br/>Isto é uma lista de e-mail <b>pública</b>! (<a href="http://pidgin.im/pipermail/support/">arquivo</a>)<br/>Não o poderemos ajudar com protocols ou plugins de terceiros!<br/>O idioma principal da lista é o <b>Inglês</b>. Pode postar noutros idiomas, mas as respostas serão menos úteis.<br/>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
pt: <h1>Conversa com %s</h1>

en: <i>_Italic</i>
pt:  <i>_Itálico</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
pt: <span foreground="red" weight="bold">Erro: %s
    Verifique se existe uma actualização no site do plugin.</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
pt: <span size='larger' weight='bold'>Conversação em %s sobre %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
pt: <span size='larger' weight='bold'>Conversação com %s sobre %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
pt: <span weight="bold" size="larger">Erro ao guardar a imagem</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
pt: <span size='larger' weight='bold'>Tipo de ficheiro desconhecido</span>
    
    Considerando como PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
pt: <span size='larger' weight='bold'>Bem-vindo ao %s!</span>
    
    Não tem contas de IM configuradas. Para começar a ligar-se com o %s clique no botão <b>Adicionar...</b> em baixo e configure a sua primeira conta. Se quiser que o %s se ligue a múltiplas contas IM, clique <b>Adicionar...</b> outra vez para as configurar.
    
    Pode voltar a esta janela para adicionar, editar, ou remover contas a partir de <b>Contas->Gerir Contas</b> na janela de contactos.

en: <span size='larger'>_Larger</span>
pt: <span size='larger'>_Maior</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
pt: <span size='smaller'>_Mais pequeno</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
pt: <span strikethrough='true'>Riscado</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
pt: <span style="italic">Exemplo: servidorstun.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
pt: <span weight="bold" size="larger">Tem Correio!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
pt: <span weight="bold" size="larger">Recebeu uma acção!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
pt: <span weight='bold' size='larger'>Bem-vindo ao %s!</span>
    
    Não tem contas activas. Active as suas contas de IM a partir da janela <b>Contas</b> em <b>Contas->Gerir Contas</b>. Depois de activar contas poderá ligar-se, definir o seu estado, e falar com os seus amigos.

en: <u>_Underline</u>
pt: <u>S_ublinhado</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
pt: Um administrador Sametime publicou o seguinte anúncio no servidor %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
pt: Já existe um smiley personalizado para '%s'. Por favor use um atalho diferente.

en: A custom smiley in the message is too large to send.
pt: Um smiley personalizado na mensagem é demasiado grande para ser enviado.

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pt: Está disponível um ficheiro para descarregamento de:
    Anfitrião remoto: %s
    Porto remoto: %d

en: A folder with that name already exists
pt: Já existe uma pasta com esse nome

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
pt: Já existe um grupo chamado '%s' na sua lista de contactos.

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
pt: Uma versão da lista de contactos que rola horizontalmente.

en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
pt: Um conjunto de ferramentas de interface gráfica multi-plataforma, usado pelo Pidgin

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
pt: Foi pedida uma sessão de Music Messaging. Por favor clique no ícone MM para aceitar.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
pt: Ocorreu um erro Farsight2 não recuperável.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
pt: Ocorreu um erro Farstream não recuperável.

en: A server is required to connect this account
pt: É necessário um servidor para ligar esta conta.

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
pt: Versão ABI diferente %d.%d.x (preciso %d.%d.x)

en: AIM Account
pt: Conta AIM

en: AIM Direct IM
pt: MI Directa AIM

en: AIM Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo AIM

en: AOL does not allow your screen name to authenticate here
pt: A AOL não permite que o seu nome de utilizador se autentique aqui

en: AP User
pt: Utilizador AP

en: A_ccount
pt: _Conta

en: A_lias:
pt: A_lcunha:

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
pt: Cancelando a pesquisa de DNS em modo Proxy Tor.

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accept certificate for %s?
pt: Aceitar certificado para %s?

en: Accept chat invitation?
pt: Aceitar convite para chat?

en: Accept file transfer request from %s?
pt: Aceitar pedido de transferência de ficheiro de %s?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
pt: Acesso negado: proxy HTTP proibe túneis no porto %d

en: Account
pt: Conta

en: Account Confirmation Requested
pt: Confirmação de conta recebida

en: Account Info
pt: Informações da conta

en: Account does not support PEP, can't set mood
pt: Conta não suporta PEP, não é possível definir humor

en: Account has been disabled
pt: A conta foi desactivada

en: Account successfully unregistered
pt: Conta eliminada com sucesso

en: Account type:
pt: Tipo de conta:

en: Account was not added
pt: A conta não foi adicionada

en: Account was not modified
pt: A conta não foi modificada

en: Account:
pt: Conta:

en: Account:
pt: Conta:

en: Account: %s (%s)
pt: Conta: %s (%s)

en: Accounts
pt: Contas

en: Action
pt: Acção

en: Action Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens de Acção

en: Action Message Name Color for Whispered Message
pt: Cor do Nome das Mensagens de Acção para Mensagem de Sussurro

en: Actions
pt: Acções

en: Ad-Hoc Command Failed
pt: Falha num Comando Ad-Hoc

en: Ad_vanced
pt: A_vançado

en: Add
pt: Adicionar

en: Add / Remove
pt: Adicionar / Remover

en: Add Account
pt: Adicionar conta

en: Add Buddy
pt: Adicionar Contacto

en: Add Buddy Pounce
pt: Adicionar Notificação de Contacto

en: Add Buddy Pounce...
pt: Adicionar Notificação de Contacto...

en: Add Buddy _Pounce...
pt: Adicionar Uma _Notificação de Contacto

en: Add C_hat...
pt: Adicionar C_onversa...

en: Add Channel Private Group
pt: Adicionar Grupo Privado do Canal

en: Add Channel Public Key
pt: Adicionar Chave Pública do Canal

en: Add Chat
pt: Adicionar chat

en: Add Group
pt: Criar grupo

en: Add Notes Address Book Group...
pt: Adicionar Notas ao Grupo de Livro de Endereços...

en: Add Private Group
pt: Adicionar Grupo Privado

en: Add Smiley
pt: Adicionar Smiley

en: Add _Buddy...
pt: Adicionar _Contacto...

en: Add a buddy.
pt: Adicionar um contacto.

en: Add a new text replacement
pt: Inserir nova substituição de texto

en: Add buddy to _group:
pt: Adicionar contacto ao _grupo:

en: Add buddy to your list?
pt: Adicionar contacto à sua lista?

en: Add in group
pt: Adicionar no grupo

en: Add new line in Chats
pt: Adicionar quebras de linha em Chats

en: Add new line in IMs
pt: Adicionar quebra de linha em IMs

en: Add to Address Book
pt: Adicionar ao Livro de Endereços

en: Add to Buddy List
pt: Adicionar à Lista de Contactos

en: Add to chat
pt: Adicionar ao chat

en: Add to chat...
pt: Adicionar ao chat...

en: Additional Information
pt: Informações adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address already in use.
pt: O endereço já está a ser usado.

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
pt: Adiciona um botão Enviar na área de escrita da janela de conversação. Ideal para quando não existe um teclado físico.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
pt: Acrescenta uma pequena caixa à lista de contactos que mostra se tem novo correio.

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
pt: Adiciona a opção de guardar notas em contactos na sua lista de contactos.

en: Affiliations:
pt: Afiliações:

en: Afraid
pt: Com medo

en: Afrikaans
pt: Africânder

en: Age
pt: Idade

en: Albanian
pt: Albanês

en: Algorithm: 	%s
pt: Algoritmo: 	%s

en: Alias
pt: Nome

en: Alias (optional)
pt: Alcunha (opcional) :

en: Alias Buddy
pt: Renomear Contacto

en: Alias Chat
pt: Renomear Chat

en: Alias Contact
pt: Renomear Pessoa

en: Alias:
pt: Nome:

en: All
pt: Tudo

en: All Conversations
pt: Todas as Conversas

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
pt: Todos os itens a seguir são opcionais. Preencha apenas as informações que quiser.

en: All people
pt: Toda a gente

en: Allow %s to contact you?
pt: Permitir que %s o contacte?

en: Allow Buzz
pt: Permitir que chamem a sua atenção

en: Allow all users to contact me
pt: Permitir que todos os utilizadores me contactem

en: Allow multiple instances
pt: Permitir múltiplas instâncias

en: Allow multiple simultaneous logins
pt: Permitir várias ligações simultâneas

en: Allow only the users below
pt: Permitir apenas utilizadores abaixo

en: Allow only the users on my buddy list
pt: Permitir apenas os utilizadores na minha lista de contactos

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
pt: Permitir autenticação SASL em texto simples sobre ligação não encriptada

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
pt: Permitir autent. em texto simples sobre ligações não encriptadas

en: Allows browsing and registering services.
pt: Permite explorar e registar serviços.

en: Allows control by entering commands in a file.
pt: Permite controlar o Pidgin inserindo comandos num ficheiro.

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
pt: Permite modificar os valores dos estados inactivo/ausente/desligado para contactos nos cálculos de prioridades da pessoa.

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
pt: Permite controlar os valores associados a diferentes estados dos contactos.

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
pt: Permite suporte para gestos do rato nas janelas de conversação. Arraste com o botão do meio pressionado para executar certas ações:
    
     • Arraste para baixo e depois para a direita para fechar uma conversa.
     • Arraste para cima e depois para a esquerda para mudar para a conversa anterior.
     • Arraste para cima e depois para a direita para mudar para a próxima conversa.

en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
pt: Permite que você force, para uma conta, que as palavras chave que não sejam guardadas só são usadas numa única ligação feita com sucesso.
    Nota: Para isto funcionar, a palavra chave da conta não pode ser guardada.

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
pt: Permite que configure manualmente há quanto tempo está inactivo

en: Alphabetically
pt: Alfabeticamente

en: Already Registered
pt: Já está Registado

en: Always
pt: Sempre

en: Always on top
pt: Sempre no topo

en: Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)
pt: Usar sempre o servidor proxy AIM/ICQ
    para transferência de ficheiros e IMs directos
    (mais lento, mas não revela o seu endereço IP)Always use AIM/ICQ proxy server for
    file transfers and direct IM (slower,
    but does not reveal your IP address)

en: Amazed
pt: Maravilhado

en: Amharic
pt: Amhárico

en: Amorous
pt: Amoroso

en: An account already exists with the specified criteria.
pt: Já existe uma conta com o critério especificado.

en: An ambiguous user ID was entered
pt: Um ID de utilizador ambíguo foi introduzido

en: An email address was not found for this buddy.
pt: Não foi encontrado um endereço de email para este contacto.

en: An error occurred while opening the file.
pt: Ocorreu um erro ao abrir o ficheiro.

en: An error occurred while updating the directory
pt: Ocorreu um erro ao actualizar o directório

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
pt: Foi encontrado um erro ao ler o seu %s. O ficheiro não foi carregado, e o ficheiro antigo foi renomeado para %s~.

en: An example plugin that does stuff - see the description.
pt: Um plugin de exemplo que faz coisas - veja a descrição.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
pt: Uma instância do Pidgin já está a ser executada. Saia do Pidgin e tente de novo.

en: An unknown certificate error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido de certificado.

en: Angry
pt: Zangado

en: Animate
pt: Animar

en: Announcement from %s
pt: Anúncio de %s

en: Annoyed
pt: Aborrecido

en: Anxious
pt: Ansioso

en: Anyone
pt: Qualquer um

en: Appear Offline
pt: Parecer Desligado

en: Appear Online
pt: Aparecer Ligado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply hiding rules to buddies
pt: Aplicar regras para esconder contactos

en: Apply in Chats
pt: Aplicar em Chats

en: Apply in IMs
pt: Aplicar em MIs

en: Arabic
pt: Árabe

en: Are you sure you want to block %s?
pt: Tem a certeza que deseja bloquear %s?

en: Are you sure you want to delete "%s"
pt: Tem a certeza que quer apagar "%s"

en: Are you sure you want to delete %s?
pt: Tem a certeza que deseja apagar %s?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
pt: Tem a certeza que deseja apagar a notificação em %s para %s?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
pt: Tem a certeza que deseja remover os estados guardados seleccionados?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
pt: Tem a certeza que deseja remover permanentemente o histórico da conversa em %s que começou às %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
pt: Tem a certeza que deseja remover permanentemente o histórico da conversa com %s que começou às %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
pt: Tem a certeza que deseja remover permanentemente o histórico do sistema que começou às %s?

en: Are you sure you want to remove %s?
pt: Tem a certeza que deseja remover %s?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
pt: Tem a certeza que deseja permitir que %s o contacte?

en: Argentine Spanish
pt: Espanhol Argentino

en: Armenian
pt: Arménio

en: Aroused
pt: Excitado

en: Ashamed
pt: Envergonhado

en: Ask
pt: Perguntar

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
pt: Pedindo a %s para se ligar a nós em %s:%hu para MI Directa.

en: Assamese
pt: Assamês

en: Asturian
pt: Asturiano

en: At a party
pt: Numa festa

en: At home
pt: Em casa

en: At lunch
pt: A almoçar

en: At the office
pt: No escritório

en: At work
pt: No trabalho

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
pt: Tentativa de subscrever em %s,%s,%s falhou

en: Attempting to connect to %s:%hu.
pt: A tentar ligar-se a %s:%hu.

en: Attempting to connect via proxy server.
pt: A tentar ligar-se através do servidor proxy.

en: Attention received
pt: Atenção recebida

en: Audio
pt: Áudio

en: Audio/_Video Call
pt: Chamada Áudio/_Vídeo

en: Australian English
pt: Inglês da Austrália

en: Auth Domain
pt: Domínio Auth

en: Auth User
pt: Utilizador Auth

en: Authenticate with SASL
pt: Autenticar com SASL

en: Authenticating
pt: Autenticando

en: Authenticating connection
pt: Autenticando ligação

en: Authenticating...
pt: Autenticando...

en: Authentication Failure
pt: Autenticação Falhou

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhada

en: Authentication method
pt: Método de autenticação

en: Author
pt: Autor

en: Authorization Aborted
pt: Autorização Abortada

en: Authorization Denied
pt: Autorização negada

en: Authorization Denied Message:
pt: Mensagem de recusa de autorização:

en: Authorization Given
pt: Autorização concedida

en: Authorization Granted
pt: Autorização concedida

en: Authorization dialog
pt: Caixa de diálogo de autorização

en: Authorization mechanism too weak
pt: Mecanismo de autorização demasiado fraco

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Authorize buddy?
pt: Autorizar contacto?

en: Auto Accept
pt: Aceitar Automaticamente

en: Auto Reject
pt: Rejeitar Automaticamente

en: Auto-Join
pt: Auto-Entrar

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
pt: Aceitar automaticamente pedidos de transferência de ficheiros de certos utilizadores.

en: Auto-detect incoming UTF-8
pt: Auto-detectar recepção de UTF-8

en: Auto-join
pt: Entrar automaticamente

en: Auto-response sent:
pt: Auto-resposta enviada:

en: Autoaccept
pt: Aceitar automaticamente

en: Autoaccept File Transfers...
pt: Aceitar Automaticamente Transferências de Ficheiros...

en: Autoaccept complete
pt: Auto-aceitar concluído

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
pt: Transferência de ficheiro "%s" aceite automaticamente de  "%s" completa.

en: Automatic
pt: Automático

en: Automatically _join when account connects
pt: _Juntar-se automaticamente quando a conta se coneta

en: Automatically open whiteboard
pt: Abrir quadro automaticamente

en: Available
pt: Disponível

en: Available Conferences
pt: Conferências Disponíveis

en: Away
pt: Ausente

en: Away Text
pt: Texto de Ausência

en: Away message too long.
pt: Mensagem de ausência muito extensa.

en: Awesome
pt: Impressionante

en: BOSH URL
pt: URL BOSH

en: Bac_kground color
pt: Cor de _fundo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Bad Format
pt: Formato Inválido

en: Bad Namespace Prefix
pt: Prefixo Inválido

en: Bad Request
pt: Pedido Inválido

en: Bad mode
pt: Modo inválido

en: Ban List
pt: Lista de Banidos

en: Ban on %s
pt: Banir em %s

en: Ban on %s by %s, set %s ago
pt: %s banido por %s, definido %s atrás

en: Banned
pt: Banido

en: Based on keyboard or mouse use
pt: Baseado na utilização do teclado ou rato

en: Based on keyboard use
pt: Baseado na utilização do teclado

en: Basque
pt: Basco

en: Became idle
pt: Ficou inactivo

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
pt: Por revelar seu endereço IP, isto pode ser considerado um risco de segurança. Deseja continuar?

en: Becomes _idle
pt: Se tornar _inactivo

en: Becomes idle
pt: Se tornar inactivo

en: Beep too!
pt: Também emitir som!

en: Belarusian Latin
pt: Latim Bielorrusso

en: Bengali-India
pt: Bengali-Índia

en: Birth Day
pt: Data de Nascimento

en: Birth Year
pt: Ano de Nascimento

en: Birthday
pt: Data de nascimento

en: Block
pt: Bloquear

en: Block %s?
pt: Bloquear %s?

en: Block IMs without Key Exchange
pt: Bloquear MIs sem Troca de Chaves

en: Block User
pt: Bloquear o utilizador

en: Block all users
pt: Bloquear todos os utilizadores

en: Block messages to whiteboard
pt: Bloquear mensagens ao quadro

en: Block only the users below
pt: Bloquear apenas os utilizadores abaixo

en: Block/Unblock
pt: Bloquear/Desbloquear

en: Block/Unblock...
pt: Bloquear/Desbloquear...

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Bokmål Norwegian
pt: Dano-Norueguês

en: Bold
pt: Negrito

en: Bonjour Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo Bonjour

en: Bored
pt: Entediado

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Bot account cannot IM this user
pt: Conta de bot não pode enviar mensagens para este utilizador

en: Bot account reached IM limit
pt: Conta de bot atingiu o limite de mensagens

en: Bot account reached daily IM limit
pt: Conta de bot atingiu o limite de mensagens diário

en: Bot account reached monthly IM limit
pt: Conta de bot atingiu o limite de mensagens mensal

en: Bot accounts cannot initiate IMs
pt: Contas de bot não podem iniciar conversas

en: Both
pt: Ambos

en: Bottom
pt: Baixo

en: Br_owse...
pt: P_rocurar...

en: Brave
pt: Valente

en: Breton
pt: Bretão

en: British English
pt: Inglês de Inglaterra

en: Brows_e...
pt: _Procurar...

en: Browser
pt: Navegador

en: Browser Selection
pt: Selecção do Navegador

en: Browser default
pt: Padrão do navegador

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
pt: As preferências do browser são configuradas nas preferências do GNOME

en: Browsing the web
pt: A navegar na Web

en: Buddies
pt: Contactos

en: Buddy
pt: Contacto

en: Buddy Alias
pt: Alcunha do Contacto

en: Buddy Comment
pt: Comentário de Contacto

en: Buddy Comment for %s
pt: Comentário de Contacto para %s

en: Buddy Comment:
pt: Comentário de Contacto:

en: Buddy Goes _Away
pt: O Contacto Fica _Ausente:

en: Buddy Goes _Idle
pt: O Contacto Fica _Inactivo:

en: Buddy Icon
pt: Ícone do contacto

en: Buddy Information
pt: Informações de Contacto

en: Buddy List
pt: Lista de contactos

en: Buddy List Storage Mode
pt: Modo de Arquivo da Lista de Contactos

en: Buddy List Theme:
pt: Tema da Lista de Contactos:

en: Buddy List Window
pt: Janela da Lista de Contactos

en: Buddy Notes
pt: Notas do Contacto

en: Buddy Pounces
pt: Notificações de Contacto

en: Buddy State Notification
pt: Notificação do Estado do Contacto

en: Buddy Ticker
pt: Monitor de contactos

en: Buddy _Signs On/Off
pt: Contacto _Liga-se/Desliga-se

en: Buddy is "extended" away
pt: O contacto está ausente "especial":

en: Buddy is away
pt: O contacto está ausente

en: Buddy is idle
pt: O contacto está inactivo

en: Buddy is mobile
pt: O contacto está móvel

en: Buddy is offline
pt: O contacto está desligado

en: Buddy logs in
pt: Contacto liga-se

en: Buddy logs out
pt: Contacto desliga-se

en: Buddy name:
pt: Nome do contacto:

en: Buddy signs on/off
pt: Contacto liga/desliga-se

en: Buddy's _username:
pt: Nome de _utilizador do contacto:

en: Buddylist loaded successfully!
pt: Listadecontactos carregada com sucesso!

en: Buddylist saved successfully!
pt: Lista de contactos gravada com sucesso!

en: Build Information
pt: Informação da Compilação

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Burmese
pt: Birmanês

en: Busted SNAC payload
pt: Carga de SNAC excedida

en: Busy
pt: Ocupado

en: Buzz
pt: Chamar a atenção

en: Buzzing %s...
pt: A chamar a atenção de %s...

en: By Log Size
pt: Por Tamanho do Histórico

en: By Status
pt: Por estado

en: By account
pt: Por conta

en: By conversation count
pt: Por número de conversas

en: By group
pt: Por grupo

en: By recent log activity
pt: Pela actividade recente

en: By status
pt: Por estado

en: CTCP PING reply
pt: Resposta do CTCP PING

en: C_hat windows
pt: Janelas de C_hat

en: C_lear finished transfers
pt: _Limpar transferências concluídas

en: C_onnect
pt: L_igar

en: Calculating...
pt: Calculando...

en: Call Command
pt: Comando de Chamada

en: Call in progress.
pt: Chamada a decorrer.

en: Calling...
pt: A chamar...

en: Calm
pt: Calmo

en: Camera
pt: Camâra

en: Canadian English
pt: Inglês do Canadá

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Presence Notification
pt: Cancelar notificação de presença

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Cannot add a contact to the same folder twice
pt: Não pode adicionar um contacto à mesma pasta duas vezes

en: Cannot add yourself
pt: Não pode adicionar-se a si próprio

en: Cannot ban %s: banlist is full
pt: Impossível banir %s: a banlist está cheia

en: Cannot call command
pt: Incapaz de chamar comando

en: Cannot change nick
pt: Impossível mudar o nome

en: Cannot create pounce
pt: Impossível criar notificação de contacto

en: Cannot detach
pt: Impossível desligar

en: Cannot fetch the public key
pt: Impossível obter a chave pública

en: Cannot get channel information
pt: Incapaz de obter informação do canal

en: Cannot get room list
pt: Incapaz de obter a lista de salas

en: Cannot get server information
pt: Incapaz de obter informação do servidor

en: Cannot get server statistics
pt: Incapaz de obter estatísticas do servidor

en: Cannot get user information
pt: Incapaz de obter informação do utilizador

en: Cannot join %s: Registration is required.
pt: Não foi possível entrar em %s: O registo é obrigatório.

en: Cannot join channel
pt: Impossível entrar no canal

en: Cannot join private group
pt: Impossível juntar-se ao grupo privado

en: Cannot perform the key agreement
pt: Impossível efectuar o acordo de chave

en: Cannot receive IM due to parental controls
pt: Não foi possível receber mensagem devido a controlos parentais

en: Cannot send SMS
pt: Impossível enviar SMS

en: Cannot send SMS to this country
pt: Impossível enviar SMS para este país

en: Cannot send SMS to unknown country
pt: Não é possível enviar SMS para um país desconhecido

en: Cannot send SMS without accepting terms
pt: Não é possível enviar SMS sem ter aceite os termos

en: Cannot send a directory.
pt: Não é possível enviar uma directoria.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
pt: Não é possível enviar um ficheiro de 0 bytes.

en: Cannot send file
pt: Impossível enviar ficheiro

en: Cannot send folder %s.
pt: Impossível enviar pasta %s.

en: Cannot send launcher
pt: Impossível enviar iniciador

en: Cannot set IM key
pt: Impossível definir chave de MI

en: Cannot set topic
pt: Impossível definir tópico

en: Cannot start browser configuration program.
pt: Impossível iniciar o programa de configuração do browser.

en: Cannot start proxy configuration program.
pt: Não é possível iniciar o programa de configuração do proxy.

en: Cannot watch user
pt: Impossível monitorizar o utilizador

en: Capabilities
pt: Recursos

en: Case sensitive
pt: Sensível a maiúsculas

en: Catalan
pt: Catalão

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for AIM, ICQ, XMPP, and Sametime
pt: Faz a janela de conversação aparecer quando outros utilizadores começarem a falar consigo. Funciona com AIM, ICQ, XMPP e Sametime

en: Cautious
pt: Cauteloso

en: Certificate Authorities
pt: Autoridades de Certificação

en: Certificate Export Error
pt: Erro na Exportação de Certificado

en: Certificate Import
pt: Importação de Certificado

en: Certificate Import Error
pt: Erro na Importação de Certificado

en: Certificate Information
pt: Informação de Certificado

en: Certificate Manager
pt: Gestor de Certificado

en: Certificate for %s
pt: Certificado para %s

en: Certificates
pt: Certificados

en: Change Account Registration at %s
pt: Mudar Registo de Conta em %s

en: Change Address To:
pt: Mudar endereço para:

en: Change Currently Registered Email Address...
pt: Alterar o Endereço Registado Actualmente...

en: Change Password (web)
pt: Alterar Password (Web)

en: Change Password...
pt: Alterar Senha...

en: Change Registration
pt: Alterar Registo

en: Change Size
pt: Alterar Tamanho

en: Change XMPP Password
pt: Alterar Password XMPP

en: Change password for %s
pt: Mudar senha para %s

en: Change status broadcasting
pt: Alterar difusão do estado

en: Change status to
pt: Mudar estado para

en: Change status when idle
pt: Mudar de estado quando inactivo

en: Change to this status when _idle:
pt: Mudar para este estado quando _inactivo:

en: Change user information for %s
pt: Mudar informações do utilizador %s

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
pt: Mudanças nas configurações de privacidade entram em efeito imediatamente.

en: Channel
pt: Canal

en: Channel %s does not exist in the network
pt: O canal %s não existe na rede

en: Channel Authentication
pt: Autenticação do Canal

en: Channel Information
pt: Informação do Canal

en: Channel Passphrase
pt: Senha do Canal

en: Channel Public Keys List
pt: Lista de Chaves Públicas do Canal

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
pt: Autenticação de canal é usada para proteger o canal de acesso não-autorizado. A autenticação pode ser baseada em senha ou assinaturas digitais. Se definir senha, é obrigatória a capacidade de se juntar. Se definir chaves públicas do canal, então apenas os utilizadores cujas chaves públicas estejam listadas são capazes de se juntar.

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
pt: O fundador de canal em <I>%s</I> é <I>%s</I>

en: Chat _name:
pt: _nome de chat:

en: Chat error
pt: Erro de chat

en: Chatroom Emblems
pt: Emblemas da Sala de Chat

en: Chatroom alerts
pt: Alertas da sala de chat

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
pt: Alertas da sala de chat _apenas quando alguém diz o seu nome de utilizador

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
pt: Chats serão registados apenas se a preferência "Registar todos os chats" estiver activada.

en: Chatty
pt: Disponível para chat

en: Check permissions and try again.
pt: Verifique as permissões e tente de novo.

en: Checks for new local mail.
pt: Verifica novos emails locais.

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
pt: Verifica se há novas versões periodicamente e mostra ao utilizador as novidades.

en: Checks periodically for new releases.
pt: Verifica se há novas versões periodicamente.

en: Choose Location...
pt: Escolha a Localização...

en: Choose New Name
pt: Escolha o Novo Nome

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Cipher
pt: Cifra

en: Cipher Test
pt: Teste de Cifra

en: Ciphers
pt: Cifras

en: City
pt: Cidade

en: Cl_ose conversations with the Escape key
pt: Fechar c_onversas com a tecla Esc

en: Clear
pt: Apagar

en: Clear Scrollback
pt: Limpar Janela de Conversação

en: Clear finished transfers
pt: Limpar transferências concluídas

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
pt: Clique para alterar o seu ícone de contacto em todas as contas.

en: Click to change your buddyicon for this account.
pt: Clique para modificar o seu ícone de contacto nesta conta.

en: Client
pt: Cliente

en: Client rate limit exceeded
pt: Limite de frequência do cliente excedido

en: Clipboard plugin
pt: Plugin Área de Transferência

en: Close
pt: Fechar

en: Close Find bar
pt: Fechar a Barra de Pesquisa

en: Close IMs immediately when the tab is closed
pt: Fechar IMs imediatamente quando o separador é fechado

en: Close _tabs
pt: Fechar _separadores

en: Close all tabs
pt: Fechar todos os separadores

en: Close conversation
pt: Fechar conversa

en: Close other tabs
pt: Fechar outros separadores

en: Close this tab
pt: Fechar este separador

en: Close this window when all transfers _finish
pt: Fechar esta janela quando todas as transferências _terminarem

en: Close this window when all transfers finish
pt: Fechar esta janela quando todas as transferências terminarem

en: Co_nversations:
pt: Co_nversações:

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
pt: A negociação do codec falhou. Este problema pode ser resolvido pela instalação de mais codecs GStreamer.

en: Cold
pt: Frio

en: Collapsed Background Color
pt: Cor de Fundo Colapsado

en: Collapsed Text
pt: Texto Colapsado

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
pt: Cor para desenhar link depois de ter sido visitado (ou activo).

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
pt: Cor para desenhar elos quando o rato está sobre eles.

en: Color to draw hyperlinks.
pt: Cor para escrever elos.

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem recebida que contenha o seu nome.

en: Color to draw the name of a message you received.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem recebida.

en: Color to draw the name of a message you sent.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem enviada.

en: Color to draw the name of a whispered action message.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem de acção de sussurro.

en: Color to draw the name of a whispered message.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem sussurrada.

en: Color to draw the name of an action message.
pt: Cor para exibir o nome duma mensagem de acção.

en: Colors
pt: Cores

en: Command
pt: Comando

en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
pt: Nome comum: %s
    
    Emitidor Por: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Data de Activação: %s
    Data de Expiração: %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
pt: Nome comum: %s
    
    Impressão digital SHA1:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
pt: Nome comum: %s %s
    Impressão digital (SHA1): %s

en: Company
pt: Empresa

en: Computer
pt: Computador

en: Conference Closed
pt: Conferência Fechada

en: Conference does not exist
pt: A conferência não existe

en: Conference error
pt: Erro de conferência

en: Conference not found
pt: A conferência não foi encontrada

en: Confident
pt: Confidente

en: Configuration error
pt: Erro de configuração

en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
pt: Configurar Cifras e outras Configurações para o Plugin NSS SSL/TLS

en: Configure IM Forwarding (web)
pt: Configurar Redirecção de MI (Web)

en: Configure Pl_ugin
pt: Configurar Pl_ugin

en: Configure Plugin
pt: Configurar Plugin

en: Configure _Browser
pt: Configurar _Browser

en: Configure _Proxy
pt: Configurar _Proxy

en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
pt: Configure as opções do microfone e da webcam para chamadas de voz/video.

en: Configure your microphone and webcam.
pt: Configure o seu microfone e webcam.

en: Confirm Account
pt: Confirmar Conta

en: Confirm Remove
pt: Confirmar Remoção

en: Confirm certificate delete
pt: Confirme a eliminação do certificado

en: Confirm close
pt: Confirmar fecho

en: Conflict
pt: Conflito

en: Confused
pt: Confuso

en: Connect port
pt: Porto de ligação

en: Connect server
pt: Ligar ao servidor

en: Connected
pt: Ligado

en: Connecting
pt: Ligando

en: Connecting to SILC Server
pt: Ligando ao Servidor SILC

en: Connection Error
pt: Erro de Ligação

en: Connection Timeout
pt: Ligação Perdida

en: Connection established, cookie sent
pt: Ligação estabelecida, cookie enviado

en: Connection failed
pt: Ligação falhou

en: Connection interrupted by other software on your computer.
pt: Ligação interrompida por outra aplicação no seu computador.

en: Connection refused.
pt: Ligação recusada.

en: Connection security
pt: Segurança da ligação

en: Connection timed out
pt: A ligação expirou

en: Connection timed out.
pt: A ligação expirou.

en: Console Beep
pt: Bip da Consola

en: Console beep
pt: Bip da consola

en: Contact
pt: Contacto

en: Contact Availability Prediction
pt: Previsão de Disponibilidade de Contacto

en: Contact Availability Prediction plugin.
pt: Plugin de Previsão de Disponibilidade de Contacto

en: Contact Priority
pt: Prioridade de Contacto

en: Contact Text
pt: Texto de Contacto

en: Contact/Chat Background Color
pt: Cor de Fundo de Contacto/Conversa

en: Contemplative
pt: Contemplativo

en: Contented
pt: Satisfeito

en: Continue
pt: Continuar

en: Conversation
pt: Conversação

en: Conversation Colors
pt: Cores da Conversação

en: Conversation Entry
pt: Entrada de Conversação

en: Conversation History
pt: Histórico de Conversação

en: Conversation Placement
pt: Posicionamento das Conversações

en: Conversation Window
pt: Janela de Conversação

en: Conversation Window Send Button.
pt: Botão Enviar da Janela de Conversação.

en: Conversation _font:
pt: _Fonte da conversação:

en: Conversation in %s on %s
pt: Conversa no %s em %s

en: Conversation with %s on %s
pt: Conversa com %s em %s

en: Conversations
pt: Conversações

en: Conversations in %s
pt: Conversações em %s

en: Conversations with %s
pt: Conversações com %s

en: Core Pidgin files and dlls
pt: Ficheiros e bibliotecas principais do Pidgin

en: Could not change nick
pt: Não foi possível mudar o nome

en: Could not connect to the remote party
pt: Não foi possível ligar ao lado remoto

en: Could not get details for user %s (%s).
pt: Impossível obter detalhes do utilizador %s (%s).

en: Could not join chat room
pt: Não foi possível entrar na sala de chat

en: Could not kill user
pt: Não foi possível matar o utilizador

en: Could not load public key
pt: Impossível carregar chave pública

en: Could not open %s: Redirected too many times
pt: Impossível abrir %s: Redireccionado demasiadas vezes

en: Could not perform key agreement for file transfer
pt: Não foi possível efectuar o acordo de chave para a transferência de ficheiro

en: Could not query the directory server.
pt: Não foi possível consultar o servidor de directório.

en: Could not recognize the host of the username you entered
pt: Não foi possível reconhecer o hostname do nome de utilizador que inseriu

en: Could not send
pt: Não foi possível enviar

en: Could not set icon
pt: Não foi possível definir o ícone

en: Could not start the file transfer
pt: Não foi possível iniciar a transferência de ficheiro

en: Could not unload plugin
pt: Não foi possível descarregar o plugin

en: Couldn't find X display
pt: Não conseguiu encontrar o servidor X

en: Couldn't find window
pt: Impossível encontrar janela

en: Couldn't load buddylist
pt: Impossível carregar listadecontactos

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
pt: Impossível gravar lista de contactos de %s em %s

en: Country
pt: País

en: Country: 	%s
pt: País: 	%s

en: Cranky
pt: Irritado

en: Crazy
pt: Louco

en: Crazy Patch Writers
pt: Escritores de Patches Malucos

en: Create
pt: Criar

en: Create New Conference...
pt: Criar Nova Conferência...

en: Create New Room
pt: Criar Nova Sala

en: Create New SILC Key Pair
pt: Criar Novo Par de Chaves SILC

en: Create SILC Key Pair...
pt: Criar Par de Chaves SILC...

en: Create _this new account on the server
pt: Criar es_ta conta nova no servidor

en: Create a Start Menu entry for Pidgin
pt: Criar uma entrada para o Pidgin na Barra de Iniciar

en: Create a new directory for each user
pt: Criar uma nova pasta para cada utilizador

en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
pt: Criar um atalho para o Pidgin no Ambiente de Trabalho

en: Create conference with user
pt: Criar conferência com o utilizador

en: Create this account on the server
pt: Criar esta conta no servidor

en: Creating SILC key pair...
pt: Criando o par de chaves SILC...

en: Creating connection failed
pt: Falha ao criar ligação

en: Creative
pt: Criativo

en: Croatian
pt: Croata

en: Curious
pt: Curioso

en: Current Developers
pt: Desenvolvedores Actuais

en: Current Translators
pt: Actuais Tradutores

en: Currently on
pt: Actualmente em

en: Custom Smiley
pt: Smiley Personalizado

en: Custom Smiley Manager
pt: Gestor de Smileys Personalizados

en: Customize colors in the conversation window
pt: Personalizar cores na janela de conversação

en: Customizes the message timestamp formats.
pt: Personaliza os formatos de mensagem de marca de tempo.

en: Czech
pt: Checo

en: DBus Example
pt: Exemplo do DBus

en: DBus Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin DBus

en: D_evice
pt: D_ispositivo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Date
pt: Data

en: Debug Symbols (for reporting crashes)
pt: Símbolos de Debug (para reportar falhas)

en: Debug Window
pt: Janela de Debug

en: Decrease Font Size
pt: Diminuir Tamanho da Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Default Formatting
pt: Formatação Padrão

en: Dejected
pt: Abatido

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Account
pt: Apagar Conta

en: Delete Log...
pt: Apagar Histórico...

en: Delete Log?
pt: Apagar Histórico?

en: Delete Status
pt: Apagar Estado

en: Deny
pt: Negar

en: Department
pt: Departamento

en: Depressed
pt: Deprimido

en: Depression
pt: Depressão

en: Description
pt: Descrição

en: Desktop
pt: Ambiente de Trabalho

en: Desktop Default
pt: Ambiente de Trabalho Padrão

en: Detach From Server
pt: Desligar Do Servidor

en: Detach this tab
pt: Soltar este separador

en: Detached
pt: Desligado

en: Device
pt: Dispositivo

en: Dialog Icons
pt: Ícones de Diálogo

en: Different
pt: Diferente

en: Digitally sign and verify all messages
pt: Assinar digitalmente e verificar todas as mensagens

en: Direct IM
pt: MI Directa

en: Direct IM established
pt: MI directa estabelecida

en: Directory
pt: Directoria

en: Directory Query Failed
pt: Falha na Consulta ao Directório

en: Directory is not writable.
pt: A pasta não permite a escrita.

en: Disable Typing Notification Text
pt: Desactivar Texto de Notificação de Escrita

en: Disable _smileys in selected text
pt: Desactivar _smileys no texto seleccionado

en: Disable when away
pt: Desactivar quando ausente

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Disappointed
pt: Decepcionado

en: Disconnected by server
pt: Desligado pelo servidor

en: Disconnected.
pt: Desligado.

en: Disgusted
pt: Repugnado

en: Dismayed
pt: Consternado

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Display Currently Registered Email Address
pt: Mostrar o Endereço de Email Actualmente Registado

en: Display Timestamps Every
pt: Mostrar Marcações de Tempo a Cada

en: Display iChat-style timestamps
pt: Mostrar marcações de tempo no estilo do iChat

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
pt: Mostrar marcações de tempo no estilo do iChat a cada N minutos.

en: Display notification message in conversations
pt: Mostrar mensagem de notificação nas conversas

en: Displays statistical information about your buddies' availability
pt: Mostra informação estatística acerca da disponibilidade dos seus contactos

en: Distracted
pt: Distraído

en: Division
pt: Divisão

en: Do Not Disturb
pt: Não perturbar

en: Do not ask. Always save in pounce.
pt: Não perguntar. Guardar sempre na notificação de contacto.

en: Do not disturb
pt: Não incomodar

en: Do you really want to clear?
pt: Tem a certeza que deseja apagar?

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
pt: Quer adicionar este contacto à sua lista de contactos?

en: Domain
pt: Domínio

en: Don't Appear Offline
pt: Não Aparecer Desligado

en: Don't Appear Online
pt: Não Aparecer Ligado

en: Don't use encryption
pt: Não usar encriptação

en: Download %s: %s
pt: Transferir %s: %s

en: Download Now
pt: Transferir Agora

en: Draw Markerline in
pt: Desenhar Linha de Marcação em

en: Draw On Whiteboard
pt: Desenhar No Quadro

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
pt: Desenhar uma linha para indicar mensagens novas numa conversa.

en: Drinking
pt: A beber

en: Duplicate Correction
pt: Correcção Duplicada

en: Duplicate Shortcut
pt: Atalho Duplicado

en: Duplicate title
pt: Título duplicado

en: Dutch, Flemish
pt: Holandês, Flamengo

en: ERROR
pt: ERRO

en: E_xecute a command
pt: E_xecutar um comando

en: Eating
pt: A comer

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Buddy Comment
pt: Editar Comentário de Contacto

en: Edit Buddy Pounce
pt: Editar Notificação de Contacto

en: Edit Buddylist Theme
pt: Editar Tema de Lista de Contactos

en: Edit Chat
pt: Editar Conversa

en: Edit Icon Theme
pt: Editar Tema de Ícones

en: Edit Notes...
pt: Editar Notas...

en: Edit Settings
pt: Editar Configurações

en: Edit Smiley
pt: Editar Smiley

en: Edit Status
pt: Editar Estado

en: Edit User Mood
pt: Editar Humor de Uilizador

en: Edit XMPP vCard
pt: Editar vCard do XMPP

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
pt: O nome do host ou o número de porto especificado para o seu tipo de proxy fornecido é inválido.

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Embarrassed
pt: Envergonhado

en: Empty groups
pt: Grupos vazios

en: Enable Account
pt: Activar Conta

en: Enable Logging
pt: Activar Histórico

en: Enable Sounds
pt: Activar Sons

en: Enable buddy ic_on animation
pt: Activar a_nimação do ícone de contacto

en: Enable replacement of last word on send
pt: Activar substituição da última palavra ao enviar

en: Enable typing notification
pt: Activar notificação de escrita

en: Enabled
pt: Activado

en: Encoding
pt: Codificação

en: Encodings
pt: Codificações

en: End Direct IM Session
pt: Terminar Sessão de MI Directa

en: End of ban list
pt: Fim da lista de banidos

en: Enforce that passwords are used only once.
pt: Forçar que as passwords sejam usadas apenas uma vez.

en: Enter Password
pt: Introduza a Senha

en: Enter SecurID
pt: Introduza SecurID

en: Enter a Conference Server
pt: Introduza um Servidor de Conferência

en: Enter a User Directory
pt: Introduza um Directório de Utilizador

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
pt: Introduza um nome ou ID parcial no campo abaixo para procurar utilizadores correspondentes na sua comunidade SameTime.

en: Enter an XMPP Server
pt: Introduza um Servidor XMPP

en: Enter an alias for %s.
pt: Introduza um nome para %s.

en: Enter an alias for this chat.
pt: Introduza um nome para este chat.

en: Enter an alias for this contact.
pt: Introduza um nome para este contacto.

en: Enter empty string to reset the name.
pt: Introduza um nome vazio para recuperar o nome original.

en: Enter password for %s (%s)
pt: Introduza a senha para %s (%s)

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
pt: Introduza o número de 6 dígitos do mostrador digital.

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
pt: Introduza o nome de um grupo de Caderno de Moradas Notes no campo abaixo para adicionar o grupo e os seus membros à sua lista de contactos.

en: Enter the name of the group
pt: Introduza o nome do grupo

en: Enter your notes below...
pt: Escreva as suas notas...

en: Envious
pt: Invejoso

en: Error
pt: Erro

en: Error
pt: Erro

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address has too many usernames associated with it.
pt: Erro 0x%04x: Impossível alterar endereço de email porque já possui demasiados nomes de utilizador associados a ele.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
pt: Erro 0x%04x: Impossível mudar o endereço de email porque este é inválido.

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because there is already a request pending for this username.
pt: Erro 0x%04x: Impossível alterar endereço de email porque já existe um pedido pendente para este nome de utilizador.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because it is invalid.
pt: Erro 0x%04x: Impossível formatar nome de utilizador porque é inválido.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name differs from the original.
pt: Erro 0x%04x: Impossível formatar nome de utilizador porque o nome pedido é diferente do original.

en: Error 0x%04x: Unable to format username because the requested name is too long.
pt: Erro 0x%04x: Impossível formatar nome de utilizador porque o nome pedido é demasiado extenso.

en: Error 0x%04x: Unknown error.
pt: Erro 0x%04x: Erro desconhecido.

en: Error Changing Account Info
pt: Erro ao mudar informações da conta

en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
pt: Erro ao Efectuar Download de Runtime GTK+ ($R2).$\rO runtime é necessário para o Pidgin funcionar; se o download voltar a falhar poderá ter que usar o 'Offline Installer' em http://pidgin.im/download/windows/ .

en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
pt: Erro ao Instalar os Símbolos de Debug ($R2).$\rSe a instalação voltar a falhar poderá ter que usar o 'Offline Installer' em http://pidgin.im/download/windows/ .

en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
pt: Erro ao Instalar o Corrector Ortográfico ($R3).$\rSe a instalação voltar a falhar, as instruções para a instalação manual estão em http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation .

en: Error Messages
pt: Mensagens de Erro

en: Error Reading %s
pt: Erro Ao Ler %s

en: Error Running Editor
pt: Erro ao Executar o Editor

en: Error accessing %s: 
    %s.
pt: Erro ao aceder a %s: 
    %s.

en: Error adding buddy
pt: Erro ao adicionar contacto

en: Error adding group
pt: Erro ao adicionar grupo

en: Error changing password
pt: Erro ao mudar senha

en: Error communicating with local mDNSResponder.
pt: Erro ao comunicar com o mDNSResponder local.

en: Error communicating with server
pt: Erro na comunicação com o servidor

en: Error communicating with server. Closing connection.
pt: Erro na comunicação com o servidor. Fechando a ligação.

en: Error connecting to SILC Server
pt: Erro ao ligar a servidor SILC

en: Error converting %s to punycode: %d
pt: Erro ao converter %s para punycode: %d

en: Error creating session: %s
pt: Erro ao criar sessão: %s

en: Error dialog
pt: Caixa de diálogo de erro

en: Error displaying MOTD
pt: Erro ao mostrar o MOTD

en: Error during connecting to SILC Server
pt: Erro durante a ligação ao servidor SILC

en: Error during file transfer
pt: Erro durante a transferência de ficheiro

en: Error in chat %s
pt: Erro no chat %s

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
pt: Erro ao inicializar a chamada. Isto provavelmente denota um problema na instalação do GStreamer ou Farsight.

en: Error joining chat %s
pt: Erro ao entrar no chat %s

en: Error launching "%s": %s
pt: Erro ao executar "%s": %s

en: Error launching %s: %s
pt: Erro ao executar %s: %s

en: Error loading SILC key pair
pt: Erro ao carregar par de chaves SILC

en: Error loading plugin
pt: Erro ao carregar plugin

en: Error loading the plugin.
pt: Erro ao carregar o plugin.

en: Error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Error occurred during key agreement
pt: Ocorreu um erro durante o acordo de chave

en: Error parsing response from authentication server
pt: Erro ao interpretar mensagem do servidor de autenticação

en: Error reading %s: 
    %s.
pt: Erro ao ler %s: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
pt: Erro ao ler ficheiro %s: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
pt: Erro ao ler de %s: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
pt: Erro ao ler de %s: resposta demasiado longa (limite de %d bytes)

en: Error reading from resolver process:
    %s
pt: Erro ao ler do processo de resolução:
    %s

en: Error requesting %s: %s
pt: Erro ao obter %s: %s

en: Error resolving %s
pt: Erro ao resolver %s

en: Error resolving %s:
    %s
pt: Erro ao resolver %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
pt: Erro ao resolver %s: %d

en: Error retrieving room list
pt: Erro ao obter a lista de salas

en: Error running %s
pt: Erro ao executar %s

en: Error unregistering account
pt: Erro ao desregistar conta

en: Error with your microphone
pt: Erro com o seu microfone

en: Error with your webcam
pt: Erro com a sua webcam

en: Error writing %s: 
    %s.
pt: Erro ao escrever %s: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
pt: Erro ao escrever para %s: %s

en: Error: invalid PONG from server
pt: Erro: PONG inválido do servidor

en: Escape the filenames
pt: Escapar os nomes dos ficheiros

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Event
pt: Acontecimento

en: Evil
pt: Diabólico

en: Evolution Integration
pt: Integração com o Evolution

en: Evolution Integration Configuration
pt: Configuração da Integração com Evolution

en: Excited
pt: Excitado

en: Execute a command
pt: Correr um comando

en: Existing window
pt: Janela existente

en: Exiting because another libpurple client is already running.
pt: A sair porque já está a correr outro cliente libpurple.

en: Expanded Background Color
pt: Cor de Fundo Expandido

en: Expanded Text
pt: Texto Expandido

en: Export Sametime List for Account %s
pt: Exportar Lista Sametime para Conta %s

en: Export Sametime List...
pt: Exportar Lista Sametime...

en: Export to .anyone
pt: Exportar para .anyone

en: Export to .zephyr.subs
pt: Exportar para .zephyr.subs

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
pt: Exportação para o ficheiro %s falhou.
    Verifique que tem permissões de escrita na directoria de destino

en: Exposure
pt: Exposição

en: ExtPlacement
pt: PosicionamentoExt

en: Extended Address
pt: Endereço (Complemento)

en: Extended Away
pt: Ausente (estendido)

en: Extended away
pt: Ausente prolongado

en: External User
pt: Utilizador Externo

en: Extra conversation placement options.
pt: Opções extra de posicionamento de conversas.

en: F_lash window when IMs are received
pt: P_iscar a janela quando forem recebidas MIs

en: Failed
pt: Falhou

en: Failed to change nickname
pt: Não foi possível mudar o nome

en: Failed to get connection: %s
pt: Falha a obter ligação: %s

en: Failed to get name: %s
pt: Falha ao obter nome: %s

en: Failed to get serv name: %s
pt: Falha ao obter nome serv: %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
pt: Impossível inicializar autenticação SASL: %s

en: Failed to load image
pt: Impossível guardar imagem

en: Failed to set cmodes for %s
pt: Falha ao obter cmodes para %s

en: Failed to store image: %s
pt: Impossível guardar imagem: %s

en: Failure: Authentication failed
pt: Falha: Autenticação falhada

en: Failure: Incorrect signature
pt: Falha: Assinatura incorrecta

en: Failure: Invalid cookie
pt: Falha: Cookie inválido

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
pt: Falha: Servidor remoto não suporta HMAC proposto

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
pt: Falha: Servidor remoto não suporta o grupo KE proposto

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
pt: Falha: Servidor remoto não suporta o PKCS proposto

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
pt: Falha: Servidor remoto não suporta a cifra proposta

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
pt: Falha: Servidor remoto não suporta a função de hash proposta

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
pt: Falha: Servidor remoto não confia/suporta a sua chave pública

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
pt: Falha: Versão difere, actualize o seu cliente

en: Family Name
pt: Apelido

en: Fast size calculations
pt: Cálculos de tamanho rápidos

en: Fatal Error
pt: Erro Fatal

en: Feature Not Implemented
pt: Funcionalidade Não Implementada

en: Feeling
pt: Sentimento

en: Female
pt: Feminino

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
pt: Ficheiro %s não pode ser importado.
    Verifique que é possível ler o ficheiro e que este se encontra no formato PEM.

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
pt: O ficheiro %s tem %s, o que é maior que o tamanho máximo de %s.

en: File Control
pt: Controlo de Ficheiros

en: File Send Failed
pt: Falha Ao Enviar Ficheiro

en: File Transfer
pt: Transferência de Ficheiro

en: File Transfer Failed
pt: Transferência de Ficheiro Falhou

en: File Transfers
pt: Transferências de ficheiros

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
pt[0]: File Transfers - %d%% of %d file
pt[1]: Transferência de Ficheiros - %d%% de %d ficheiros

en: File is not readable.
pt: O ficheiro não permite a leitura.

en: File transfer _details
pt: _Detalhes da transferência de ficheiro

en: File transfer already started
pt: Transferência de ficheiro já foi iniciada

en: File transfer cancelled
pt: Transferência de ficheiro cancelada

en: File transfer complete
pt: Transferência de ficheiro completa

en: File transfer from %s failed.
pt: Transferência de ficheiro de %s falhou.

en: File transfer proxies
pt: Proxies de transferência de ficheiros

en: File transfer session does not exist
pt: A sessão de transferência de ficheiro não existe

en: File transfer to %s failed.
pt: Transferência de ficheiro para %s falhou.

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
pt: Preencha um ou mais campos para procurar todos os utilizadores XMPP correspondentes.

en: Fill out all fields completely.
pt: Preencha todos os campos completamente.

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Finalizing connection
pt: Terminando ligação

en: Find
pt: Encontrar

en: Find Buddy by Email
pt: Encontrar Contacto por Email

en: Find Rooms
pt: Encontrar Salas

en: Find Services
pt: Encontrar Serviços

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
pt: Preencha os campos para encontrar um contacto. Nota: Todos os campos suportam wildcards (%)

en: Find buddies
pt: Encontrar contactos

en: Find buddies...
pt: Encontrar contactos...

en: Find:
pt: Encontrar:

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
pt: Impressão digital e Babbleprint da chave %s são:
    
    %s
    %s

en: Finished
pt: Terminado

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: First name
pt: Primeiro nome

en: First name:
pt: Primeiro nome:

en: Flirtatious
pt: Provocador

en: Font
pt: Fonte

en: Font Face
pt: Fonte

en: Fonts
pt: Fontes

en: For delayed messages
pt: Para mensagens atrasadas

en: For delayed messages and in chats
pt: Para mensagens atrasdas e em chats

en: For rooms with more than this many people
pt: Para salas de chat com mais do que este número de pessoas

en: Forbidden
pt: Proíbido

en: Force login (ignore server redirects)
pt: Forçar login (ignorar redirecções do servidor)

en: Forcing Login
pt: Forçando Login

en: Foreground Color
pt: Cor do Primeiro Plano

en: Foreground _color
pt: _Cor do Primeiro Plano

en: Founder
pt: Fundador

en: Free For Chat
pt: Livre Para Conversa

en: French
pt: Francês

en: From
pt: De

en: From (To pending)
pt: De (Para pendente)

en: From last sent message
pt: Desde a mensagem enviada por último

en: Frustrated
pt: Frustrado

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Full name
pt: Nome completo

en: GG server
pt: Servidor GG

en: GNOME Default
pt: Padrão do GNOME

en: GStreamer Failure
pt: Falha no GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
pt: O GStreamer falhou a inicializar.

en: GTK Signals Test
pt: Teste de Sinais GTK

en: GTK+ Interface Font
pt: Fonte Da Interface GTK+

en: GTK+ Runtime (required if not present)
pt: Runtime GTK+ (obrigatório)

en: GTK+ Text Shortcut Theme
pt: Tema GTK+ Text Shortcut

en: GTK+ Theme Control Settings
pt: Configurações de Controlo do Tema GTK+

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu Public Directory
pt: Directório Público Gadu-Gadu

en: Gadu-Gadu User
pt: Utilizador do Gadu-Gadu

en: Galician
pt: Galego

en: Games
pt: Jogos

en: Gaming
pt: A jogar

en: Gender
pt: Sexo

en: General
pt: Geral

en: General Log Reading Configuration
pt: Configuração da Leitura do Registo

en: General Text Replacement Options
pt: Opções Gerais de Substituição de Texto

en: Generate Key Pair
pt: Gerar Par de Chaves

en: Geolocation
pt: Geolocalização

en: Georgian
pt: Georgiano

en: German
pt: Alemão

en: Get
pt: Obter

en: Get AIM Info
pt: Obter Informação AIM

en: Get Away Message
pt: Obter Mensagem de Ausência

en: Get File
pt: Receber ficheiro

en: Get Info
pt: Ver info

en: Get Notes Address Book Info
pt: Obter Info do Caderno de Moradas Notes

en: Get Public Key
pt: Obter Chave Pública

en: Get Public Key...
pt: Obter Chave Pública...

en: Get User Info
pt: Ver Info do Utilizador

en: Get X-Status Msg
pt: Obter Msg de X-Status

en: Get _Info
pt: Ver _Info

en: Given Name
pt: Nome

en: Glorious
pt: Glorioso

en: Goes a_way
pt: Se _Ausentar

en: Goes away
pt: Se Ausentar

en: Gone
pt: Desapareceu

en: Grateful
pt: Agradecido

en: Greek
pt: Grego

en: Grieving
pt: Pesaroso

en: Group
pt: Grupo

en: Group Items
pt: Agrupar Itens

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

en: Group:
pt: Grupo:

en: GroupWise Conference %d
pt: Conferência GroupWise %d

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: Grumpy
pt: Rabugento

en: GtkTreeView Horizontal Separation
pt: Separação Horizontal de GtkTreeView

en: Gtkrc File Tools
pt: Ferramentas de Ficheiros Gtkrc

en: Guilty
pt: Culpado

en: Gujarati
pt: Guzerate

en: Gujarati Language Team
pt: Equipa da Língua Gujarati

en: HTTP proxy connection error %d
pt: Erro de ligação do proxy HTTP %d

en: Half Operator
pt: Operador Parcial

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
pt: Handshake Reconhecido, Enviando Login

en: Hangup
pt: Desligar

en: Happy
pt: Feliz

en: Having Coffee
pt: A Tomar Café

en: Having fun
pt: A divertir-se

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Hidden or not logged-in
pt: Invisível ou desligado

en: Hide Icon
pt: Ocultar Ícone

en: Hide Joins/Parts
pt: Esconder Entradas/Saídas

en: Hide When Offline
pt: Esconder quando offline

en: Hide client identity
pt: Esconder identidade do cliente

en: Hides extraneous join/part messages.
pt: Esconder mensagens supérfluas de entrada/saída.

en: Highlight _misspelled words
pt: Destacar palavras _mal escritas

en: Highlight matches
pt: Destacar resultados

en: Highlighted Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens Realçadas

en: Highlighted Messages
pt: Mensagens Realçadas

en: Hindi
pt: Hindu

en: History
pt: Histórico

en: History Plugin Requires Logging
pt: Plugin do Histórico Precisa de Registo

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
pt: Pressione 'Enter' para encontrar mais salas desta categoria.

en: Home Address
pt: Endereço de casa

en: Homepage
pt: Página da web

en: Hong Kong Chinese
pt: Chinês de Hong Kong

en: Hopeful
pt: Esperançoso

en: Host Gone
pt: Anfitrião Desapareceu

en: Host Name: 	%s
pt: Nome do Anfitrião: 	%s

en: Host Unknown
pt: Anfitrião Desconhecido

en: Host name
pt: Nome do host

en: Hot
pt: Quente

en: Humbled
pt: Humilde

en: Humiliated
pt: Humilhado

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hungry
pt: Com fome

en: Hurt
pt: Magoado

en: Hyper Active
pt: Hiper-Activo

en: Hyperlink Color
pt: Cor do Elo

en: Hyperlink color
pt: Cor do elo

en: Hyperlink prelight color
pt: Cor 'prelight' do elo

en: Hyperlink visited color
pt: Cor de links visitados

en: I'dle Mak'er
pt: Criador de Inactividade

en: I'm not here right now
pt: Não estou aqui neste momento

en: ICQ Direct Connect
pt: Ligação Directa ICQ

en: ICQ Privacy Options
pt: Opções de privacidade ICQ

en: ICQ Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo ICQ

en: ICQ Server Relay
pt: Relay do servidor ICQ

en: ICQ UIN...
pt: UIN do ICQ...

en: ICQ authorization denied.
pt: Autorização do ICQ negada.

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
pt: O utilizador de ICQ %u mandou-lhe um contacto: %s (%s)

en: IM
pt: MI

en: IM Conversation Windows
pt: Janelas de Conversa MI

en: IM With Password
pt: MI Com Senha

en: IM with Key Exchange
pt: MI com Troca de Chave

en: IM with Password
pt: MI com Senha

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IPC Test Client
pt: Cliente de teste IPC

en: IPC Test Server
pt: IPC Testar Servidor

en: IRC Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo IRC

en: IRC nick and server may not contain whitespace
pt: Nome do servidor e alcunha do IRC não podem conter espaços em branco

en: I_M
pt: _MI

en: Icon Error
pt: Erro do Ícone

en: Icon for Chat
pt: Ícone para Chat

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
pt: Ícone para Contacto/
    Ícone para Pessoa desconhecida

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
pt: Minimiza a lista de contactos e as suas conversações quando fica ausente.

en: Iconify on Away
pt: Minimizar enquanto ausente

en: Ident name
pt: Nome do protocolo ident

en: Idle
pt: Inactivo

en: Idle %dd %dh %02dm
pt: Inactivo %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
pt: Inactivo %dh %02dm

en: Idle %dm
pt: Inactivo %dm

en: Idle Text
pt: Texto de Inactivo

en: Idle for
pt: Inactivo há

en: If user has not spoken in this many minutes
pt: Se o utilizador não falou há este número de minutos

en: If you look real closely
pt: Se olhar bem de perto

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore incoming format
pt: Ignorar formato original

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Import Sametime List for Account %s
pt: Importar Lista Sametime da Conta %s

en: Import Sametime List...
pt: Importar Lista Sametime...

en: Import from .anyone
pt: Importar de .anyone

en: Import from .zephyr.subs
pt: Importar de .zephyr.subs

en: Impressed
pt: Impressionado

en: Improper Addressing
pt: Endereço Inválido

en: In Love
pt: Apaixonado

en: In awe
pt: Maravilhado

en: In local permit/deny
pt: Na lista local de utilizadores permitidos/bloqueados

en: In love
pt: Apaixonado

en: In the restroom
pt: No WC

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
pt: Inclui os registos de outros clientes de MI no leitor de registo.

en: Incoming Call
pt: Chamada Recebida

en: Incompatible protocol version
pt: Versão de protocolo incompatível

en: Incorrect Password
pt: Password Incorrecta

en: Incorrect encoding in authorization
pt: Codificação incorrecta na autorização

en: Incorrect password
pt: Password incorrecta

en: Incorrect username or password
pt: Nome de utilizador ou password incorrectos.

en: Increase Font Size
pt: Aumentar Tamanho da Fonte

en: Indignant
pt: Indignado

en: Indisposed
pt: Indisposto

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Info for %s
pt: Info de %s

en: Info for Group %s
pt: Info do Grupo %s

en: Information
pt: Informação

en: Information dialog
pt: Caixa de diálogo de informação

en: Initializing SSL/TLS
pt: A inicializar o SSL/TLS

en: Initializing Stream
pt: Iniciando Stream

en: Initiate Media
pt: Iniciar Média

en: Initiate _Chat
pt: Iniciar _Chat

en: Input and Output Settings
pt: Configurações de Input e Output

en: Insert IM Image
pt: Inserir Imagem de MI

en: Insert Image
pt: Inserir Imagem

en: Insert Link
pt: Inserir Elo

en: Insert Smiley
pt: Inserir Smiley

en: Insert c_ount of new messages into window title
pt: Inserir _número de novas mensagens no título da janela

en: Insert count of new message into _X property
pt: Inserir número de novas mensagens na propriedade _X

en: Insert in message
pt: Inserir na mensagem

en: Install Plugin...
pt: Instalar Plugin...

en: Instant Messaging
pt: Mensagens Imediatas

en: Instant Messaging Client
pt: Cliente de Mensagens Instântaneas

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
pt: Mensagens imediatas serão registadas apenas se a preferência "Registar todas as mensagens imediatas" estiver activada.

en: Insufficient rights
pt: Direitos insuficientes

en: Interested
pt: Interessado

en: Internal Server Error
pt: Erro Interno do Servidor

en: Internet Messenger
pt: Mensageiro Internet

en: Intoxicated
pt: Embriagado

en: Invalid Authorization Mechanism
pt: Mecanismo de Autorização Inválido

en: Invalid Directory
pt: Directório Inválido

en: Invalid Encoding
pt: Codificação Inválida

en: Invalid ID
pt: Identificador Inválido

en: Invalid Namespace
pt: Espaço de Nomes Inválido

en: Invalid Room Handle
pt: Protocolo de Sala Inválido

en: Invalid Room Name
pt: Nome de Sala Inválido

en: Invalid SNAC
pt: SNAC inválido

en: Invalid Server
pt: Servidor Inválido

en: Invalid Server Name
pt: Nome de Servidor Inválido

en: Invalid Username Encoding
pt: Codificação do Nome de Utilizador Inválida

en: Invalid XML
pt: XML Inválido

en: Invalid XMPP ID
pt: ID XMPP Inválido

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
pt: ID XMPP inválido. O domínio tem que ser especificado.

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
pt: ID XMPP inválido. O nome de utilizador tem que ser especificado.

en: Invalid authzid
pt: Identificador de autenticação inválido (authzid)

en: Invalid challenge from server
pt: Pedido de acesso do servidor inválido

en: Invalid chat room name
pt: Nome de sala de chat inválido

en: Invalid error
pt: Erro inválido

en: Invalid nickname
pt: Nome inválido

en: Invalid proxy settings
pt: Configurações de proxy inválidas

en: Invalid response from server
pt: Resposta inválida do servidor

en: Invalid title
pt: Título inválido

en: Invert
pt: Inverter

en: Invincible
pt: Invencível

en: Invisible
pt: Invisível

en: Invisible List
pt: Lista Invisível

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
pt: Convite de: %s
    
    Enviado: %s

en: Invitation only
pt: Apenas convidados

en: Invitation to Conversation
pt: Convite para Conversa

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite Buddy Into Chat Room
pt: Convidar Contacto Para Sala de Chat

en: Invite Group to Conference...
pt: Convidar Grupo para Conferência...

en: Invite List
pt: Lista de Convites

en: Invite message (optional)
pt: Mensagem de convite (opcional)

en: Invite to Conference
pt: Convidar para Conferência

en: Invite to Conference...
pt: Convidar para Conferência...

en: Invite to chat
pt: Convidar para chat

en: Invite user to a conference
pt: Convidar utilizador para conferência

en: Invite...
pt: Convidar...

en: Irish
pt: Irlandês

en: Is no longer i_dle
pt: _deixar de estar inactivo

en: Is no longer idle
pt: Deixar de estar inactivo

en: Italian
pt: Italiano

en: Italic
pt: Itálico

en: Item Not Found
pt: Ítem Não Encontrado

en: Japanese
pt: Japonês

en: Jealous
pt: Invejoso

en: Job Role
pt: Emprego

en: Job Title
pt: Título

en: John Noname
pt: João Sem Nome

en: Join
pt: Entrar

en: Join Chat
pt: Entrar no Chat

en: Join Chat...
pt: Entrar na Conversa...

en: Join Private Group
pt: Juntar-se ao Grupo Privado

en: Join a Chat
pt: Entrar num Chat

en: Join/Part Hiding
pt: Esconder Entradas/Saídas

en: Joining %s requires an invitation.
pt: É necessário um convite para entrar em %s.

en: Jump to markerline
pt: Saltar para linha de marcação

en: Just logged in
pt: Acabou de se ligar

en: Just logged out
pt: Acabou de se desligar

en: Kannada Translation team
pt: Equipa de Tradução Kannada

en: Kashmiri
pt: Caxemira

en: Kazakh
pt: Cazaque

en: Key Agreement
pt: Acordo de Chave

en: Key Agreement Request
pt: Pedido de Acordo de Chave

en: Key Agreement failed
pt: Acordo de Chave dalhou

en: Key Exchange failed
pt: Troca de Chaves falhou

en: Key Length: 	%d bits
pt: Comprimento da Chave: 	%d bits

en: Key Pair Generation failed
pt: Geração de Par de Chaves falhou

en: Key agreement cannot be started with yourself
pt: Acordo de chave não pode ser iniciado consigo próprio

en: Key agreement failed
pt: Acordo de chave falhou

en: Key agreement is already started
pt: Acordo de chave já foi iniciado

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
pt: Pedido de acordo de chave recebido de %s. Gostaria de efectuar o acordo de chave?

en: Key agreement was aborted
pt: Acordo de chave foi abortado

en: Key length
pt: Comprimento da Chave

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de Teclado

en: Kicked (%s)
pt: Expulso (%s)

en: Kicked by %s (%s)
pt: Kickado por %s (%s)

en: Kill User
pt: Matar Utilizador

en: Killed by %s (%s)
pt: Morto por %s (%s)

en: Korean
pt: Coreano

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Lao
pt: Laosiano

en: Last Known Client
pt: Último Cliente Conhecido

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Last Said
pt: Última Mensagem

en: Last Seen
pt: Visto Pela Última Vez

en: Last created window
pt: Última janela criada

en: Last name
pt: Último nome

en: Last name:
pt: Último nome:

en: Lastlog plugin.
pt: Plugin Lastlog

en: Later
pt: Depois

en: Latvian
pt: Letão

en: Launcher Icon
pt: Ícone do Iniciador

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Vertical
pt: Esquerda Verical

en: Let others see what computer you are using
pt: Deixar que outros vejam que computador está a usar

en: Let others see what services you are using
pt: Deixar que outros vejam os serviços que etsá a usar

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
pt: Iremos enviar a entrada em bruto dos protocolos (XMPP, IRC, TOC). Prima 'Enter' na sua caixa de entrada para enviar. Veja a tela de depuração.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
pt: Permite enviar entrada pura para protocolos baseados em texto.

en: Level
pt: Nível

en: List of %d user:
     | List of %d users:
pt[0]: Lista de utilizador %d:
pt[1]: Lista de utilizadores %d:

en: List overflow
pt: Limite de tamanho da lista excedido

en: Listening to music
pt: A ouvir música

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Live Video
pt: Vídeo ao Vivo

en: Load Buddylist...
pt: Carregar Listadecontactos...

en: Load buddylist from file...
pt: Importar lista de contactos de um ficheiro...

en: Loads .NET plugins with Mono.
pt: Carrega plugins .NET com Mono.

en: Local Buddy List Only
pt: Apenas Lista de Contactos Local

en: Local File:
pt: Ficheiro Local:

en: Local Port
pt: Porto Local

en: Local Time
pt: Hora Local

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
pt: Tempo de início do servidor local: %s
    Uptime do servidor local: %s
    Clientes do servidor local: %d
    Canais do servidor local: %d
    Operadores do servidor local: %d
    Operadores do router local: %d
    Clientes da célula local: %d
    Canais da célula local: %d
    Servidores da célula local: %d
    Total de clientes: %d
    Total de canais: %d
    Total de servidores: %d
    Total de routers: %d
    Total de operadores de servidores: %d
    Total de operadores de routers: %d

en: Locality
pt: Localidade

en: Localizations
pt: Localizações

en: Location
pt: Localização

en: Log Deletion Failed
pt: Remoção de Histórico Falhou

en: Log Directory
pt: Directoria do Registo

en: Log IMs
pt: Guardar histórico de IMs

en: Log In
pt: Ligar

en: Log Out
pt: Desligar

en: Log Reader
pt: Leitor do Registo

en: Log _format:
pt: _Formato do registo:

en: Log all _instant messages
pt: Registar todas as mensagens _imediatas

en: Log all _status changes to system log
pt: Registar todas as mudanças de _estado no registo de sistema

en: Log all c_hats
pt: Registar todos os c_hats

en: Log chats
pt: Registar chats

en: Log format
pt: Formato do histórico

en: Log status change events
pt: Registar eventos de mudanças de estado

en: Logged In
pt: Ligado

en: Logged Off
pt: Desligado

en: Logging
pt: Registo

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
pt: O registo pode ser activado em Ferramentas -> Preferências -> Registo.
    
    Activar o registo para mensagens imediatas e/ou chats vai activar o histórico para o(s) mesmo(s) tipo(s) de conversa.

en: Logging of this conversation failed.
pt: Não foi possível registar esta conversa.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
pt: Registo começou. Mensagens futuras nesta conversa serão registadas.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
pt: Registo parou. Mensagens futuras nesta conversa não serão registadas.

en: Login Acknowledged
pt: Login Reconhecido

en: Login Options
pt: Opções de ligação

en: Login Redirected
pt: Login Redireccionado

en: Login name
pt: Nome de login

en: Lonely
pt: Solitário

en: Lost
pt: Perdido

en: Lost connection with server: %s
pt: Ligação com o servidor perdida: %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
pt: Ligação com o utilizador remoto perdida:<br>%s

en: Loud
pt: Alto

en: Louder
pt: Mais Alto

en: Loudest
pt: Altíssimo

en: Lucky
pt: Sortudo

en: Lunch
pt: Almoço

en: MD5-based
pt: MD5-derivada

en: MOTD for %s
pt: MOTD de %s

en: M_ute sounds
pt: D_esligar sons

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: Mail Checker
pt: Verificador de email

en: Mail dialog
pt: Diálogo de correio

en: Malay
pt: Malaio

en: Male
pt: Masculino

en: Male or female
pt: Masculino ou feminino

en: Malformed BOSH URL
pt: URL BOSH mal formado

en: Malformed XMPP ID
pt: ID XMPP Mal Formado

en: Malicious challenge from server
pt: Desafio malicioso do servidor

en: Manually
pt: Manualmente

en: Marathi
pt: Marati

en: Markerline
pt: Linha de marcação

en: Master archive is misconfigured
pt: O arquivo principal está mal configurado

en: Maximum Version
pt: Versão Máxima

en: Maximum last-seen difference:
pt: Diferença máxima da variável "visto pela última vez":

en: Maximum response timeout:
pt: Tempo limite de resposta:

en: Maximum size:
pt: Tamanho máximo:

en: Mean
pt: Malvado

en: Media Initiation Failed
pt: Falha na Iniciação de Média

en: Media error
pt: Erro de média

en: Meeting friends
pt: Com amigos

en: Member Since
pt: Membro Desde

en: Merge Groups
pt: Juntar Grupos

en: Merge List from Server
pt: Fundir Lista do Servidor

en: Merge and Save List to Server
pt: Fundir e Guardar a Lista para o Servidor

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
pt: Combinar estes contactos faz com que eles partilhem uma única entrada na lista de contactos e usem uma única janela de conversação. Pode voltar a separá-los escolhendo 'Expandir' no menu de contexto do contacto

en: Message
pt: Mensagem

en: Message (Nick Said) Text
pt: Mensagem do Texto (Alcunha Disse)

en: Message (optional)
pt: Mensagem (opcional)

en: Message Notification
pt: Notificação de mensagens

en: Message Text
pt: Texto de Mensagem

en: Message Timestamp Formats
pt: Formatos de Mensagem de Marca de Tempo

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
pt: A mensagem não pôde ser enviada porque o comprimento máximo foi excedido.

en: Message could not be sent.
pt: A Mensagem não pôde ser enviada.

en: Message delivery to %s failed: %s
pt: Entrega de Mensagem para %s falhou: %s

en: Message from %s
pt: Mensagem de %s

en: Message of the Day
pt: Mensagem do Dia

en: Message received
pt: Mensagem recebida

en: Message received begins conversation
pt: Mensagem recebida inicia conversa

en: Message sent
pt: Mensagem enviada

en: Message was not sent, because you are not signed on.
pt: A mensagem não foi enviada porque não está ligado.

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Messaging Menu
pt: Menu Messaging

en: Method:
pt: Método:

en: Microphone
pt: Microfone

en: Microphone Test
pt: Teste do Microfone

en: Middle Name
pt: Nome do meio

en: Middle mouse button
pt: Botão do meio do rato

en: Minimi_ze new conversation windows
pt: Minimi_zar novas janelas de conversação

en: Minimum Version
pt: Versão Mínima

en: Minimum input area height in lines:
pt: Altura mínima da caixa de input, em linhas:

en: Minutes
pt: Minutos

en: Minutes before changing status
pt: Minutos antes de mudar de estado

en: Misc
pt: Miscelânea

en: Miscellaneous
pt: Miscelânea

en: Missing protocol plugin for %s
pt: Falta o plugin de protocolo para %s

en: Mobile
pt: Móvel

en: Mobile Phone
pt: Telefone móvel

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify Account
pt: Modificar conta

en: Modify Buddy Pounce
pt: Modificar Notificação de Contacto

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Mono Plugin Loader
pt: Carregador de Plugins Mono

en: Mood
pt: Disposição

en: Mood Comment
pt: Comentário do Humor

en: Mood Name
pt: Nome do Humor

en: Mood Text
pt: Texto do Humor

en: Moody
pt: Rabugento

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pt: Foram encontrados mais do que um utilizador com o mesmo nome.  Escolha o utilizador correcto da lista para adicionar à lista de contactos.

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
pt: Foram encontrados mais do que um utilizador com a mesma chave pública.  Escolha o utilizador correcto da lista para adicionar à lista de contactos.

en: Mouse Gestures
pt: Gestos do Rato

en: Mouse Gestures Configuration
pt: Configuração dos gestos do rato

en: Move to
pt: Mover para

en: Multiple plugins will be unloaded.
pt: Serão descarregados múltiplos plugins.

en: Music Messaging Configuration
pt: Configuração de Music Messaging

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
pt: Plugin Music Messaging para composição colaborativa.

en: Music messaging session confirmed.
pt: Sessão de music messaging confirmada.

en: Mute _Sounds
pt: Desligar _Sons

en: NAME
pt: NOME

en: NSS Preferences
pt: Preferências NSS

en: N_ew conversations:
pt: _Novas conversas:

en: Name
pt: Nome

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
pt: Nome: %s
    Versão: %s
    Descrição: %s
    Autor: %s
    Website: %s
    Nome do ficheiro: %s

en: Nepali
pt: Nepalês

en: Nervous
pt: Nervoso

en: Nested Grouping (experimental)
pt: Aninhar Grupos (experimental)

en: Nested Subgroup
pt: Subgrupo Aninhado

en: Network
pt: Rede

en: Network Statistics
pt: Estatísticas da Rede

en: Network error.
pt: Erro de rede.

en: Network is empty
pt: Rede está vazia

en: Neutral
pt: Neutro

en: Never
pt: Nunca

en: New Account
pt: Nova Conta

en: New Buddy Pounce
pt: Nova Notificação de Contacto

en: New Conference
pt: Nova Conferência

en: New Event
pt: Novo Evento

en: New Instant Message
pt: Nova Mensagem Imediata

en: New Line
pt: Quebra de Linha

en: New Mail
pt: Novo Correio

en: New Person
pt: Nova Pessoa

en: New Pounces
pt: Novas Notificações de Contacto

en: New Version Available
pt: Nova Versão Disponível

en: New _Message...
pt: Nova _Mensagem...

en: New _mail notifications
pt: Notificações de email novo

en: New mail notifications
pt: Novas notificações de email

en: New password
pt: Nova senha

en: New password (again)
pt: Nova senha (novamente)

en: New passwords do not match.
pt: Senhas novas não conferem.

en: New status...
pt: Novo estado...

en: New tab
pt: Novo Separador

en: New window
pt: Nova janela

en: New...
pt: Novo...

en: Next >
pt: Seguinte >

en: Nick
pt: Nome

en: Nick Said
pt: Alcunha Disse

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
pt: A mudança de nick é impossível em salas de chat não-MUC

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
pt: O nick ou canal está temporariamente indisponível.

en: Nickname
pt: Nome remoto

en: Nickname in use
pt: Alcunha em uso

en: Nihilist
pt: Nihilista

en: No
pt: Não

en: No Grouping
pt: Sem Agrupamento

en: No MOTD available
pt: Nenhum MOTD disponível

en: No Matches
pt: Nenhum Resultado

en: No Message of the Day available
pt: Nenhuma Mensagem do Dia disponível

en: No Proxy
pt: Nenhum proxy

en: No Sound
pt: Sem Som

en: No actions available
pt: Nenhuma ação disponível

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
pt: Não foram encontrados codecs. Instale alguns codecs a partir dos pacotes de plugins do GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
pt: Nenhum codec encontrado. As suas preferências de codecs em fs-codecs.conf são demasiado rígidas.

en: No configuration options for this plugin.
pt: Não há opções de configuração para este plugin.

en: No file transfer session active
pt: Nenhuma sessão de transferência de ficheiro activa

en: No logs were found
pt: Não foi encontrado nenhum registo

en: No match
pt: Nenhum resultado

en: No matches
pt: Nenhum resultado

en: No matching users found
pt: Não foi encontrado nenhum utilizador

en: No message
pt: Sem mensagem

en: No name
pt: Sem nome

en: No proxy
pt: Nenhum proxy

en: No public key was received
pt: Não foi recebida nenhuma chave pública

en: No reason
pt: Nenhum motivo

en: No reason given.
pt: Nenhum motivo foi dado.

en: No results found for email address %s
pt: Nenhum resultado encontrado para o endereço de email %s

en: No server statistics available
pt: Não há estatísticas de servidor disponíveis

en: No session ID given
pt: Não foi dado um ID de sessão

en: No sounds
pt: Sem Som

en: No such channel
pt: Este canal não existe

en: No such command (in this context).
pt: Esse comando não existe (neste contexto).

en: No such command.
pt: Este comando não existe.

en: No such nick or channel
pt: Nome ou canal inexistente

en: No topic is set
pt: Nenhum tópico foi definido

en: No users found
pt: Nenhum utilizador encontrado

en: Non-matching Hosts
pt: Anfitriãos Não Correspondentes

en: None
pt: Nenhuma

en: None (To pending)
pt: Nada (Para pendente)

en: None of your accounts are idle.
pt: Nenhuma das suas contas está inactiva.

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês Nynorsk

en: Not Acceptable
pt: Inaceitável

en: Not Allowed
pt: Não Permitido

en: Not Authorized
pt: Não autorizado

en: Not Available
pt: Não Disponível

en: Not Supported for NSS < 3.14
pt: Não Suportado para NSS < 3.14

en: Not connected to the server
pt: Não está ligado ao servidor

en: Not implemented yet.
pt: Ainda não está implementado.

en: Not logged in
pt: Desligado

en: Not started
pt: Não iniciado

en: Not supported
pt: Não suportado

en: Not supported by client
pt: Não suportado pelo cliente

en: Not supported by host
pt: Não suportado pelo host

en: Not while on AOL
pt: Não enquanto estiver na AOL

en: Note
pt: Nota

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
pt: Nota: A configuração "Novas conversas" deve ser definida para "Por número de conversas".

en: Notes
pt: Notas

en: Notes Address Book Group
pt: Grupo do Caderno de Moradas Notes

en: Notes Address Book Information
pt: Informações do Caderno de Moradas Notes

en: Notes Address Book group results
pt: Resultados do grupo do Caderno de Moradas Notes

en: Notification Methods
pt: Métodos de Notificação

en: Notification Removal
pt: Remoção de notificação

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
pt: Notifica na janela de conversa quando um contacto sai ou entra do estado de ausente ou inactivo.

en: Notify Dialog
pt: Diálogo de Notificação

en: Notify For
pt: Notificar para

en: Notify When
pt: Notificar Quando

en: Notify buddies when you are typing
pt: Notificar contactos quando está a escrever

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
pt: Notificar quando uma transferência de ficheiro auto-aceite terminar
    (apenas quando não existe uma conversação com o remetente)

en: Notify with a toaster when
pt: Notificar com mensagem do tipo "torradeira" quando

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
pt: Plugin de Protocolo Novell Groupwise Messenger

en: Now Listening
pt: A Ouvir

en: Number of conversations per window
pt: Número de conversas por janela

en: Obsolete SNAC
pt: SNAC obsoleto

en: Occitan
pt: Occitano

en: Occupied
pt: Ocupado

en: Offended
pt: Ofendido

en: Offering to send %s to %s
pt: Oferecendo-se para enviar %s a %s

en: Offline
pt: Desligado

en: Offline Buddies
pt: Contactos Offline

en: Offline Message
pt: Mensagem Offline

en: Offline Message Emulation
pt: Emulação de Mensagens Offline

en: Offline Text
pt: Texto Offline

en: Offline buddies
pt: Contactos desligados

en: Offline message store full
pt: Armazenamento de mensagens offline cheio

en: Old ICQ UTF8
pt: ICQ UTF8 Velho

en: Old flat format
pt: Antigo formato linear

en: On Mobile
pt: Ao Telemóvel

en: On the phone
pt: Ao telefone

en: On unread messages
pt: Quando houver mensagens não lidas

en: One Time Password
pt: Pedido Único de Password

en: One Time Password Support
pt: Suporte de Pedido Único de Password

en: One or more messages may have been undeliverable.
pt: Uma ou mais mensagens podem não ter sido entregadas.

en: Online
pt: Ligado

en: Online Buddies
pt: Contactos Online

en: Online Services
pt: Serviços Online

en: Online Since
pt: Desligado Desde

en: Online Status
pt: Estado Online

en: Online Text
pt: Texto Online

en: Online since
pt: Ligado desde

en: Only buddies
pt: Apenas contactos

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
pt: Criar TinyURLs apenas para URLs deste comprimento ou maiores

en: Only enable for users on the buddy list
pt: Activar apenas para utilizadores na minha lista de contactos

en: Only online
pt: Apenas ligado

en: Only replace _whole words
pt: Substituir apenas palavras _completas

en: Only when available
pt: Apenas quando disponível

en: Only when docked
pt: Apenas quando na área de sistema

en: Only when not available
pt: Apenas quando não disponível

en: Opacity:
pt: Opacidade:

en: Ope_n an IM window
pt: _Abrir uma janela de MI

en: Open All Messages
pt: Abrir Todas as Mensagens

en: Open File...
pt: Abrir Ficheiro...

en: Open Public Key...
pt: Abrir Chave Pública...

en: Open _Containing Directory
pt: Abrir Directoria que _Contém

en: Open an IM window
pt: Abrir uma janela de MI

en: Open...
pt: Abrir...

en: Operating System
pt: Sistema Operativo

en: Operator
pt: Operador

en: Optional information:
pt: Informações opcionais:

en: Options
pt: Opções

en: Options specific to Pidgin for Windows.
pt: Opções específicas do Pidgin para Windows.

en: Organization
pt: Organização

en: Organization Name
pt: Nome da organização

en: Organization Unit
pt: Grupo de trabalho

en: Organization: 	%s
pt: Organização: 	%s

en: Original password
pt: Senha Original

en: Orphans
pt: Órfãos

en: Other
pt: Outro

en: Others talk in chat
pt: Outros falam no chat

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Outraged
pt: Indignado

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: P.O. Box
pt: Caixa Postal

en: PEM X.509 Certificate Export
pt: Exportação de Certificado PEM X.509

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
pt: Resposta do PING -- Latência: %lu segundos

en: P_auses while typing
pt: P_ára enquanto escreve

en: P_lay a sound
pt: _Tocar um som

en: P_ort:
pt: P_orta:

en: P_ounce only when my status is not Available
pt: N_otificar apenas quando o meu estado é Não Disponível

en: Pa_ssword:
pt: _Senha:

en: Passphrase
pt: Senha

en: Passphrase (retype)
pt: Senha (escreva de novo)

en: Passphrase required
pt: Senha requerida

en: Passphrases do not match
pt: Senhas não conferem

en: Password
pt: Senha

en: Password (again)
pt: Senha (novamente)

en: Password Changed
pt: Senha Alterada

en: Password has expired
pt: Senha expirou

en: Password is required to sign on.
pt: É necessária uma senha para se ligar.

en: Password sent
pt: Senha enviada

en: Password:
pt: Senha:

en: Past Translators
pt: Antigos tradutores

en: Paste as Plain _Text
pt: Colar como _Texto Simples

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
pt: Directoria onde guardar os ficheiros
    (Por favor especifique o caminho completo)

en: Pause
pt: Pausar

en: Paused while typing
pt: Parou enquanto escrevia

en: Pauses while typing
pt: Faz uma pausa enquanto escreve

en: Payment Required
pt: Necessário Pagamento

en: Performing key exchange
pt: Efectuando a troca de chaves

en: Perl Plugin Loader
pt: Carregador de plugins Perl

en: Permission denied
pt: Não tem permissão

en: Permit User
pt: Permitir utilizador

en: Persian
pt: Persa

en: Persistent
pt: Persistente

en: Person enters chat
pt: Pessoa ingressa no chat

en: Person leaves chat
pt: Pessoa sai do chat

en: Personal Information
pt: Informação Pessoal

en: Personal Title
pt: Título Pessoal

en: Personal Web Page
pt: Página da web pessoal

en: Phone
pt: Telefone

en: Photo
pt: Foto

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
pt: Editor de Temas da Lista de Contactos do Pidgin

en: Pidgin Demonstration Plugin
pt: Plugin de Demonstração do Pidgin

en: Pidgin GTK+ Theme Control
pt: Controlo de Temas GTK+ do Pidgin

en: Pidgin Icon Theme Editor
pt: Editor de Temas de Ícones do Pidgin

en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
pt: Cliente de Mensagens Instantâneas Pidgin (obrigatório)

en: Pidgin Internet Messenger
pt: Mensageiro de Internet Pidgin

en: Pidgin Theme Editor
pt: Editor de Temas do Pidgin

en: Pidgin Theme Editor.
pt: Editor de Temas do Pidgin.

en: Pidgin Tooltip
pt: Dica do Pidgin

en: Pidgin is a chat program which lets you log in to accounts on multiple chat networks simultaneously.
pt: Pidgin é um programa de chat que lhe permite entrar em várias contas em múltiplas redes de chat simultâneamente.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
pt: O Pidgin requer uma rotina GTK+ compatível (que não parece estar instalado).$\rTem a certeza que pretende avançar a instalação das rotinas GTK+?

en: Pidgin smileys
pt: Smileys do Pidgin

en: Ping failed
pt: Ping falhou

en: Ping reply received from server
pt: Resposta ao ping recebida do servidor

en: Ping timed out
pt: Tempo limite de ping excedido

en: Place Closed
pt: Local Fechado

en: Place tagged
pt: Local marcado

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Plaintext Authentication
pt: Autenticação por Texto Simples

en: Play
pt: Tocar

en: Play a sound
pt: Reproduzir um som

en: Playful
pt: Brincalhão

en: Please Update the necessary fields.
pt: Por favor actualize os campos necessários.

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
pt: Por favor autorize-me para que eu possa adicioná-lo à minha lista de contactos.

en: Please enter a buddy to pounce.
pt: Por favor introduza o contacto que terá a notificação.

en: Please enter a different title for the status.
pt: Por favor introduza um título diferente para o estado.

en: Please enter a non-empty title for the status.
pt: Por favor introduza um título para o estado.

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
pt: Por favor Introduza um tópico para a nova conferência, e uma mensagem de convite para se enviada para %s

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
pt: Por favor introduza um nome, e as informações apropriadas sobre o chat que gostaria de adicionar à sua lista de contactos.

en: Please enter buddy information.
pt: Por favor introduza a informação de contacto.

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
pt: Por favor introduza o nome de grupo privado e senha do canal %s.

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
pt: Por favor introduza o URL e a descrição do elo que gostaria de inserir.  A descrição é opcional.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
pt: Por favor introduza o URL do elo que deseja inserir.

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
pt: Por favor introduza a informação apropriada sobre o chat ao qual gostaria de se juntar.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
pt: Por favor introduza o nome de utilizador do contacto e tipo de conta.

en: Please enter the name of the chat you want to join.
pt: Por favor introduza o nome da conversa a que se quer juntar.

en: Please enter the name of the group to be added.
pt: Por favor introduza o nome do grupo a ser criado.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
pt: Por favor introduza o nome do utilizador que gostaria que pudesse contactá-lo.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
pt: Por favor introduza o nome do utilizador que deseja bloquear.

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
pt: Por favor introduza o nome do utilizador que gostaria de convidar, e uma mensagem de convite opcional.

en: Please enter the new name for %s
pt: Por favor introduza o novo nome para %s

en: Please enter the person's information below.
pt: Por favor insira as informações do utilizador abaixo.

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
pt: Por favor introduza o nome de utilizador ou alcunha da pessoa cuja informação gostaria de ver.

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
pt: Por favor introduza o nome de utilizador ou a alcunha da pessoa de quem pretende ver o histórico.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
pt: Por favor introduza o nome de utilizador ou alcunha da pessoa que gostaria de Bloquear/Desbloquear.

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
pt: Por favor introduza o nome de utilizador ou alcunha da pessoa a quem pretende enviar uma MI.

en: Please enter your current password and your new password.
pt: Por favor introduza a sua senha actual e a sua nova senha.

en: Please enter your new password
pt: Por favor introduza a sua nova senha

en: Please fill out the information below to change your account registration.
pt: Por favor preencha a seguinte informação para alterar o seu registo de conta.

en: Please fill out the information below to register your new account.
pt: Por favor preencha a seguinte informçaão para registar a sua nova conta.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
pt: Por favor abra a janela de debug e tente de novo para ver a mensagem de erro exacta.

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
pt: Por favor seleccione o recurso de %s para o qual gostaria de enviar um ficheiro

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
pt: Por favor seleccione o recurso de %s com o qual gostaria de iniciar uma sessão de média.

en: Please select your mood from the list
pt: Por favor seleccione o seu humor a partir da lista

en: Please specify a new nickname for you.
pt: Por favor introduza uma nova alcunha para si.

en: Please update the necessary fields.
pt: Por favor actualize os campos necessários.

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
pt: Por favor, aguarde enquanto o TinyURL recolhe um URL mais curto...

en: Please, enter your search criteria below
pt: Por favor, introduza o seu critério de procura

en: Please, select who can see your status
pt: Por favor seleccione quem pode ver o seu estado

en: Plugin Information
pt: Informação de Plugins

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
pt: O Plugin não implementa todas as funções necessárias (list_icon, login e close)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
pt: Plugin magic diferente %d (preciso %d)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
pt: O plugin tem que estar carregado antes de o poder configurar.

en: Point values to use for account...
pt: Pontuação a usar para a conta...

en: Point values to use when...
pt: Pontuação a usar quando...

en: Policy Violation
pt: Violação de Normas

en: Polish
pt: Polaco

en: Polish popular IM
pt: MI popular da polónia

en: Pop up a notification
pt: Mostrar uma notificação

en: Pop-Up Message
pt: Mensagem de Pop-Up

en: Port
pt: Porta

en: Ports
pt: Portos

en: Portuguese
pt: Português

en: Portuguese-Brazil
pt: Português do Brasil

en: Position
pt: Posição

en: Possible Matches
pt: Possíveis Resultados

en: Postal Code
pt: Código postal (CEP)

en: Postal code
pt: Código postal

en: Pounce Target
pt: Alvo da Notificação

en: Pounce When Buddy...
pt: Notificar Quando o Contacto...

en: Pounce on Whom
pt: Notificar em Quem

en: Pounce only when my status is not Available
pt: Notificar apenas quando o meu estado é Não Disponível

en: Pr_eferences
pt: Pr_eferências

en: Pre_view
pt: Pre-_visualização

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferred Contact
pt: Contacto Preferido

en: Preferred Language
pt: Língua Preferida

en: Prepend _string into window title:
pt: Inserir este _texto ao título da janela:

en: Prepends a newline to displayed message.
pt: Prefixa uma quebra de linha às mensagens mostradas.

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
pt: Acrescenta uma quebra de linha ao início das mensagens para que o resto das mensagens apareça por baixo do nome de utilizador na janela de conversação.

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Private Key file
pt: Ficheiro de Chave Privada

en: Private key file
pt: Ficheiro de Chave Privada

en: Pro_tocol:
pt: Pro_tocolo:

en: Process returned error code %d
pt: O processo retornou o código de erro %d

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile too long.
pt: Perfil muito extenso.

en: Profiles
pt: Perfis

en: Progress
pt: Progresso

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Proud
pt: Orgulhoso

en: Provides SSL support through GNUTLS.
pt: Fornece suporte SSL através de GNUTLS.

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
pt: Fornece suporte SLL através de Mozilla NSS.

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
pt: Oferece diversas maneiras de o notificar sobre mensagens não lidas.

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
pt: Fornece um 'wrapper' à volta das bibliotecas de suporte SSL.

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
pt: Fornece acesso às definiçõesmais usadas do gtkrc.

en: Provides alternate buddylist grouping options.
pt: Fornece opções de agrupamento da lista de contactos alternativas.

en: Provides integration with Evolution.
pt: Fornece integração com o Evolution.

en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
pt: Fornece integração com o menu Messaging e iniciador do Unity.

en: Provides integration with Unity.
pt: Fornece integração com o Unity.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
pt: Fornece opções específicas do Pidgin para Windows, tal como docking da lista de contactos

en: Provides support for loading Tcl plugins
pt: Fornece suporte ao carregamento de plugins Tcl.

en: Provides support for loading perl plugins.
pt: Fornece suporte ao carregamento de plugins Perl.

en: Provides support for mouse gestures
pt: Fornece suporte a gestos do rato

en: Proxy Server
pt: Servidor proxy

en: Proxy _type:
pt: _Tipo de proxy:

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
pt: As configurações do proxy são configuradas nas preferências do GNOME

en: Proxy t_ype:
pt: Tipo de prox_y:

en: Psychic Mode
pt: Modo Psíquico

en: Psychic mode for incoming conversation
pt: Modo psíquico para conversações a chegar

en: PubSub Collection
pt: Colecção PubSub

en: PubSub Leaf
pt: Folha PubSub

en: Public Key Babbleprint
pt: Babbleprint da Chave Pública

en: Public Key Babbleprint:
    %s
pt: Babbleprint da Chave Pública:
    %s

en: Public Key Fingerprint
pt: Impressão Digital da Chave Pública

en: Public Key Fingerprint:
    %s
pt: Impressão Digital da Chave Pública:
    %s

en: Public Key Information
pt: Informação de Chave Pública

en: Public Key file
pt: Ficheiro de Chave Pública

en: Public _IP:
pt: _IP Público:

en: Public key authentication
pt: Autenticação por chave pública

en: Public key file
pt: Ficheiro de Chave Pública

en: Publish status (note: everyone may watch you)
pt: Publicar estado (nota: todos podem vê-lo)

en: Purple Person
pt: Pessoa Púrpura

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
pt: O servidor D-BUS do Purple não está a correr pelo motivo abaixo

en: Question dialog
pt: Caixa de diálogo com pergunta

en: Questioning
pt: A questionar

en: Queue full
pt: Fila cheia

en: Quiet
pt: Baixo

en: Quieter
pt: Mais Baixo

en: Quietest
pt: Baixíssimo

en: R_aise conversation window
pt: Mostr_ar janela de conversa

en: Raise psychic conversations
pt: Mostrar janelas assim que os contactos começarem a escrever

en: Raw
pt: Entrada pura

en: Re-enable
pt: Re-activar

en: Re-enable Account
pt: Reactivar Conta

en: Re-initializing Stream
pt: Reiniciando Stream

en: Re-read gtkrc files
pt: Re-ler ficheiros gtkrc

en: Re-request Authorization
pt: Re-requisitar Autorização

en: Real Name
pt: Nome Real

en: Real Name: 	%s
pt: Nome Real: 	%s

en: Real name
pt: Nome real

en: Really delete certificate for %s?
pt: Deseja realmente apagar o certificado para %s?

en: Realm
pt: Reino

en: Received
pt: Recebidas

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
pt: A chave pública de %s foi recebida. Gostaria de aceitar esta chave pública?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
pt: A chave pública de %s foi recebida. A sua cópia local é diferente. Ainda assim gostaria de aceitar esta chave pública?

en: Received Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens Recebidas

en: Received Messages
pt: Mensagens Recebidas

en: Received authorization
pt: Autorização recebida

en: Received invalid data on connection with remote user.
pt: Dados incorrectos recebidos na ligação com o utilizador remoto.

en: Received invalid data on connection with server
pt: Recebeu dados inválidos na ligação com o servidor

en: Received unexpected response from %s
pt: Recebeu uma resposta inesperada de %s

en: Received unexpected response from %s: %s
pt: Recebeu uma resposta inesperada de %s: %s

en: Receiving
pt: A receber

en: Recipient Unavailable
pt: Receptor Indisponível

en: Reconnect
pt: Ligar de novo

en: Recurring
pt: Recorrente

en: Refused by client
pt: Recusado pelo cliente

en: Region
pt: Região

en: Register
pt: Registar

en: Register New Account at %s
pt: Registar Nova Conta em %s

en: Register New XMPP Account
pt: Registar Nova Conta XMPP

en: Registration Error
pt: Erro ao registar

en: Registration Failed
pt: Erro ao Registar

en: Registration Required
pt: Registar Obrigatório

en: Registration Successful
pt: Registo Efectuado com Sucesso

en: Registration error
pt: Erro no registo

en: Registration from %s successfully removed
pt: Registo de %s removido com sucesso

en: Registration of %s@%s successful
pt: Registo de %s@%s efectuado com sucesso

en: Registration to %s successful
pt: Registo em %s efectuado com sucesso

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Relaxed
pt: Relaxado

en: Relay Server (TURN)
pt: Servidor de Relay (TURN)

en: Release Notification
pt: Notificação de Versão

en: Relieved
pt: Aliviado

en: Remaining
pt: Restante

en: Remember pass_word
pt: Lembrar pass_word

en: Remember password
pt: Lembrar senha

en: Remorseful
pt: Arrependido

en: Remote Connection Failed
pt: Ligação Remota Falhou

en: Remote Server Not Found
pt: Servidor Remoto Não Foi Encontrado

en: Remote Server Timeout
pt: Servidor Remoto Perdido

en: Remote disconnected
pt: O outro lado desligou

en: Remote host closed connection.
pt: O servidor remoto fechou a ligação.

en: Remotely Stored Buddy List
pt: Lista de Contactos Guardada Remotamente

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Al_l
pt: Remover Tod_os

en: Remove Buddy
pt: Remover contacto

en: Remove Buddy List window transparency on focus
pt: Remover transparência da janela da Lista de Contactos no foco

en: Remove Chat
pt: Remover chat

en: Remove Contact
pt: Remover Pessoa

en: Remove Custom Icon
pt: Remover Ícone Personalizado

en: Remove Group
pt: Remover grupo

en: Remove IM window transparency on focus
pt: Remover transparência da janela de MI no foco

en: Remove on switch to conversation ta_b
pt: Remover quando se troca para uma a_ba de conversa

en: Remove when _typing in conversation window
pt: Remover ao _digitar na janela da conversa

en: Remove when a _message gets sent
pt: Remover quando uma _mensagem é enviada

en: Remove when conversation window _gains focus
pt: Remover quando a janela de conversa _ganhar foco

en: Remove when conversation window _receives click
pt: Remover quando a janela da conversa for c_licada

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
pt: Remover este contacto também irá remover todos os contactos associados.

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
pt: Remover este grupo também irá remover todos os contactos do grupo.

en: Rename
pt: Renomear

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
pt: Substitui texto nas mensagens enviadas de acordo com regras definidas pelo utilizador.

en: Reply time from %s: %lu seconds
pt: Tempo de resposta de %s: %lu segundos

en: Reply too big
pt: Resposta muito extensa

en: Report Idle time
pt: Reportar tempo de inactividade

en: Request Dialog
pt: Diálogo De Pedido

en: Request ambiguous
pt: Requisição ambígua

en: Request denied
pt: Requisição negada

en: Requesting %s's attention...
pt: A pedir a atenção de %s...

en: Require authorization
pt: Mandatar autorização

en: Require encryption
pt: Exigir encriptação

en: Required parameters not passed in
pt: Parâmetros obrigatórios não foram passados

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Formatting
pt: Redefinir Formatação

en: Reset IM Key
pt: Redefinir chave de MI

en: Reset Permanent
pt: Apagar Permanente

en: Reset Private Channel
pt: Apagar Canal Privado

en: Reset Secret Channel
pt: Apagar Canal Secreto

en: Reset Topic Restriction
pt: Apagar Restrição de Tópico

en: Resize incoming custom smileys
pt: Redimensionar smileys personalizados recebidos

en: Resolver process exited without answering our request
pt: Processo de resolução saiu sem responder ao nosso pedido

en: Resource
pt: Recurso

en: Resource Conflict
pt: Conflito de Recursos

en: Resource Constraint
pt: Restrição de Recursos

en: Response Probability:
pt: Probabilidade de Resposta:

en: Responses lost
pt: Respostas perdidas

en: Restless
pt: Irrequieto

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
pt: Restringe o número de conversações por janela opcionalmente separadando janelas de MIs e Chats

en: Restricted XML
pt: XML Restrito

en: Resubscribe
pt: Re-Subscrever

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
pt: O resumo da sessão desligada falhou. Carregue em Re-ligar para criar uma nova ligação.

en: Resuming session
pt: Resumindo sessão

en: Ret_urns from away
pt: _Retornar

en: Retired Crazy Patch Writers
pt: Escritores de Patches Reformados e Malucos

en: Retired Developers
pt: Desenvolvedores Aposentados

en: Retrieve subscriptions from server
pt: Obter subscrições do servidor

en: Retrieving...
pt: A obter...

en: Returned from being away
pt: Regressou de estar inactivo

en: Returned from being idle
pt: Saiu do estado inactivo

en: Returns from away
pt: Volta de estar ausente

en: Right
pt: Direita

en: Right Vertical
pt: Direita Vertical

en: Right click for more options.
pt: Clique direito para mais opções.

en: Right mouse button
pt: Botão direito do rato

en: Right-click for more unread messages...
pt: Clique direito para mais mensagens por ler...

en: Rockin'
pt: Rockalhar

en: Role
pt: Função

en: Roles:
pt: Funções:

en: Romanian
pt: Romeno

en: Room Configuration Error
pt: Erro de Configuração da Sala

en: Room List
pt: Lista de Salas

en: Room _List
pt: _Lista de Salas

en: Roomlist
pt: Lista de Salas

en: Run the command in a terminal
pt: Correr o comando numa linha de comandos

en: Russian
pt: Russo

en: SASL authentication failed
pt: Autenticação SASL falhou

en: SASL authentication failed: %s
pt: Autenticação SASL falhou: %s

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
pt: Autenticação SASL falhou: Inicialização SASL falhou.

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
pt: Autenticação SASL falhou: Nenhum mecanismo de autenticação válido encontrado.

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
pt: Autenticação SASL falhou: Nenhum mecanismo válido encontrado

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
pt: Autenticação SASL falhou: O servidor não suporta autenticação SASL.

en: SASL error: %s
pt: Erro SASL: %s

en: SILC Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo SILC

en: SIP connect server not specified
pt: Servidor de ligação SIP não especificado

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
pt: Nomes de utilizador SIP não podem conter espaços ou símbolos @

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo SIP/SIMPLE

en: SSL Certificate Error
pt: Erro de Certificado SSL

en: SSL Certificate Verification
pt: Verificação do Certificado SSL

en: SSL Connection Failed
pt: Ligação SSL Falhou

en: SSL FAQs
pt: Perguntas frequentes do SSL

en: SSL Handshake Failed
pt: Ligação SSL Falhou

en: SSL Host Certificate
pt: Certificado SSL do Host

en: SSL Peers Cache
pt: Cache dos Peers SSL

en: SSL Servers
pt: Servidores SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
pt: Par SSL apresentou um certificado inválido

en: SSL support unavailable
pt: Suporte SSL não está disponível

en: ST_UN server:
pt: Servidor ST_UN:

en: S_end To
pt: E_nviar Para

en: S_hortcut text:
pt: _Texto do atalho:

en: Sa_ve and Use
pt: Gua_rdar e Utilizar

en: Sad
pt: Triste

en: Sametime Administrator Announcement
pt: Anúncio de Administrador do Sametime

en: Sametime ID
pt: ID do Sametime

en: Sarcastic
pt: Sarcástico

en: Satisfied
pt: Satisfeito

en: Save
pt: Guardar

en: Save Buddylist...
pt: Guardar lista de contactos...

en: Save Conversation
pt: Guardar Conversa

en: Save Debug Log
pt: Guardar Registo de Depuração

en: Save File
pt: Guardar Ficheiro

en: Save File...
pt: Guardar Ficheiro...

en: Save Icon
pt: Guardar Ícone

en: Save Icon As...
pt: Guardar Ícone Como...

en: Save Image
pt: Guardar imagem

en: Save and Use
pt: Guardar e Utilizar

en: Save buddylist to file...
pt: Guardar lista de contactos para um ficheiro...

en: Save buddylist...
pt: Guardar listadecontactos...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
pt: Guardar mensagens enviadas para um utilizador offline como notificação de contacto.

en: Save offline messages in pounce
pt: Guardar mensagens offline em notificação de contacto.

en: Save password
pt: Guardar senha

en: Saved Statuses
pt: Estados Guardados

en: Saved statuses...
pt: Estados guardados...

en: Saved...
pt: Guardado...

en: Score Editor Path
pt: Path do Editor de Partitura

en: Screen Sharing
pt: Partilha de Ecrã

en: Scroll/Search:
pt: Scroll/Pesquisa:

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Directory
pt: Pesquisar Directório

en: Search Results
pt: Resultados da Procura

en: Search for Buddy by Email Address...
pt: Procurar Contacto por Endereço de Email...

en: Search for Users...
pt: Pesquisar Utilizadores

en: Search for XMPP users
pt: Procurar utilizadores XMPP

en: Search for a buddy by email address
pt: Pesquisar Contactos por morada de email

en: Search for a user
pt: Pesquisar por um utilizador

en: Search results
pt: Resultados da procura

en: Search results for '%s'
pt: Resultados da procura por '%s'

en: Searching the web
pt: A pesquisar a Web

en: Secure File Transfer
pt: Transferência de Ficheiro Segura

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
pt: Protocolo de Conferência ao Vivo na Internet Seguro (SILC)

en: Security Enabled
pt: Segurança Activada

en: See Other Host
pt: Ver Outro Anfitrião

en: Select Background Color
pt: Seleccionar cor de fundo

en: Select Buddy
pt: Escolher Contacto

en: Select Buddy Icon
pt: Seleccione um Ícone de Contacto

en: Select Color
pt: Seleccionar Cor

en: Select Color for %s
pt: Seleccionar Cor para %s

en: Select Folder...
pt: Seleccione Pasta...

en: Select Font
pt: Seleccionar fonte

en: Select Font for %s
pt: Seleccionar Fonte para %s

en: Select Interface Font
pt: Seleccionar Fonte da Interface

en: Select Notes Address Book
pt: Escolher Caderno de Moradas Notes

en: Select Sound File...
pt: Selecione um ficheiro de som...

en: Select Text Color
pt: Seleccionar cor do texto

en: Select User
pt: Escolher Utilizador

en: Select a PEM certificate
pt: Seleccione um certificado PEM

en: Select a Resource
pt: Seleccione um Recurso

en: Select a chat for buddy: %s
pt: Escolher um chat para o contacto: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
pt: Escolha uma conferência da lista abaixo para enviar um convite ao utilizador %s. Escolha "Criar Nova Conferência" se quiser criar uma nova conferência para a qual convidar este utilizador.

en: Select a conference server to query
pt: Escolha um servidor de conferência

en: Select a file
pt: Seleccione um ficheiro

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
pt: Escolha uma pessoa da sua lista de endereços abaixo, ou adicione uma nova pessoa.

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
pt: Escolha uma pessoa do seu livro de endereços para nela adicionar este contacto, ou crie uma nova pessoa.

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
pt: Seleccione o tema que gostaria de usar da lista abaixo.
    Novos temas podem ser instalados arrastando e soltando-os na lista de temas.

en: Select a user directory to search
pt: Escolha um directório de utilizador para pesquisar

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
pt: Escolha todas as contas para as quais os contactos devem ser auto-adicionados.

en: Select an XMPP server to query
pt: Seleccione um servidor XMPP para consultar

en: Select an action
pt: Seleccione uma ação

en: Select color
pt: Seleccione cor

en: Select correct user
pt: Escolha o utilizador correcto

en: Select plugin to install
pt: Seleccione o plugin para instalar

en: Select the debug filter level.
pt: Seleccione o nível do filtro de debug.

en: Selecting this disables graphical emoticons.
pt: Seleccionar isto desliga os smileys gráficos.

en: Send Attention
pt: Enviar Atenção

en: Send Buddy List
pt: Enviar lista de contactos

en: Send Button
pt: Botão Enviar

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Send File
pt: Enviar

en: Send IM...
pt: Enviar IM...

en: Send Instant Message
pt: Enviar Mensagem Instantânea:

en: Send Message
pt: Enviar Mensagem

en: Send TEST Announcement
pt: Enviar Anúncio TEST

en: Send To
pt: Enviar Para

en: Send a _message
pt: Enviar uma _mensagem

en: Send a message
pt: Envia uma mensagem

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
pt: Enviar e receber stanzas XMPP.

en: Send image file
pt: Enviar ficheiro de imagem

en: Sender
pt: Remetente

en: Sending
pt: A enviar

en: Sending Handshake
pt: Enviando Handshake

en: Sends a _message
pt: Envia uma _mensagem

en: Sends a message
pt: Envia uma mensagem

en: Senior Contributor/QA
pt: Contribuidor Sénior/QA

en: Sent
pt: Enviadas

en: Sent Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens Enviadas

en: Sent Messages
pt: Mensagens Enviadas

en: Sent a message
pt: Enviou uma mensagem

en: Separate IM and Chat windows
pt: Separar janelas de MI e Chat

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
pt: Separar janelas de MI e Chat ao posicionar por número

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Serbian Latin
pt: Latim Sérvio

en: Serious
pt: Sério

en: Server
pt: Servidor

en: Server Information
pt: Informação do servidor

en: Server Instructions: %s
pt: Instruções do Servidor: %s

en: Server Overloaded
pt: Servidor Sobrecarregado

en: Server Statistics
pt: Estatísticas do Servidor

en: Server address
pt: Endereço do servidor

en: Server closed the connection
pt: O servidor fechou a ligação

en: Server does not exist
pt: O servidor não existe

en: Server does not support channel binding
pt: O servidor não suporta binding no canal.

en: Server does not support service discovery
pt: O servidor não suporta descoberta de serviços

en: Server does not use any supported authentication method
pt: O servidor não usa memhum método de autenticação suportado

en: Server doesn't support blocking
pt: O servidor não suporta bloqueios

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
pt: O servidor pode requerer autenticação em texto simples sobre uma ligação que não seja encriptada

en: Server name request
pt: Pedido de nome do servidor

en: Server port
pt: Porto do servidor

en: Server rate limit exceeded
pt: Limite de frequência do servidor excedido

en: Server requested that you fill out a CAPTCHA in order to sign in, but this client does not currently support CAPTCHAs.
pt: O servidor pediu que preenchesse um CAPTCHA para se poder ligar, mas de momento este cliente não suporta CAPTCHAs.

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
pt: O servidor requer TLS/SSL para o login, mas o TLS/SSL não é suportado.

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
pt: O Servidor requer autenticação em texto simples sobre uma ligação que não seja encriptada

en: Server signoff
pt: Desligar do servidor

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
pt: O servidor pensa que a autenticação está completa, mas o cliente não

en: Service Discovery
pt: Descoberta de Serviços

en: Service Unavailable
pt: Serviço Indisponível

en: Service not defined
pt: Serviço não definido

en: Service unavailable
pt: Serviço indisponível

en: Set
pt: Definir

en: Set Account Idle Time
pt: Definir Tempo Inactivo da Conta

en: Set Alias
pt: Definir Alcunha

en: Set Autoaccept Setting
pt: Definir Configuração Auto-Aceitar

en: Set Custom Icon
pt: Definir Ícone Personalizado

en: Set Custom Icon...
pt: Definir Ícone Personalizado...

en: Set IM Password
pt: Definit Senha de IM

en: Set Idle Time for All Accounts
pt: Definir Tempo de Inactividade para Todas as Contas

en: Set Nickname...
pt: Definir Alcunha...

en: Set Permanent
pt: Definir Permanente

en: Set Privacy Options...
pt: Definir Opções de Privacidade...

en: Set Private Channel
pt: Definir Canal Privado

en: Set Secret Channel
pt: Definir Canal Secreto

en: Set Topic Restriction
pt: Definir Restrição de Tópico

en: Set URGENT for the terminal window.
pt: Definir URGENT na janela do terminal.

en: Set User Info
pt: Definir informações de utilizador

en: Set User Info (web)...
pt: Definir Informação de Utilizador (Web)...

en: Set User Info...
pt: Definir Informações de Utilizador...

en: Set User Limit
pt: Definir Limite de Utilizadores

en: Set User Nickname
pt: Definir Alcunha do Utilizador

en: Set _Mood...
pt: Definir _Humor...

en: Set as buddy icon
pt: Definir como ícone de contacto

en: Set privacy for:
pt: Definir privacidade para:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
pt: Define o limite de utilizadores no canal. Defina para zero para ser ilimitado.

en: Set window manager "_URGENT" hint
pt: Enviar a mensagem "_URGENT" ao gestor de janelas

en: Shocked
pt: Chocado

en: Shopping
pt: A fazer compras

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Shortcut Text
pt: Texto do Atalho

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Shortcuts for starting Pidgin
pt: Atalhos para iniciar o Pidgin

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
pt: Utilize o TinyURL para encurtar os URLs em mensagens

en: Show
pt: Mostrar

en: Show All
pt: Mostrar Todos

en: Show Buddies Awaiting Authorization
pt: Mostrar contactos esperando autorização

en: Show Buddy _List
pt: Mostrar _Lista de Contactos

en: Show Custom Smileys
pt: Mostrar Smileys Personalizados

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
pt: Mostrar MIs e chats em janelas com _separadores

en: Show Idle Time
pt: Mostrar Tempo de Inactividade

en: Show Invisible List
pt: Mostrar Lista Invisível

en: Show Offline Buddies
pt: Mostrar Contactos Desligados

en: Show Public Key
pt: Mostrar Chave Pública

en: Show Timestamps
pt: Mostrar Marcas de Tempo

en: Show Visible List
pt: Mostrar Lista Visível

en: Show When Offline
pt: Mostrar Quando Offline

en: Show _detailed information
pt: Mostrar informação _detalhada

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
pt: Mostrar t_empo decorrido para mensagens não lidas no menu Messaging

en: Show _formatting on incoming messages
pt: Mostrar _formatação nas mensagens recebidas

en: Show close b_utton on tabs
pt: Mostrar o botão de _fechar nos separadores

en: Show dates in...
pt: Mostrar datas em...

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
pt: Mostrar número de conversas por _ler no menu Messaging

en: Show number of unread _messages on launcher icon
pt: Mostrar número de _mensagens por ler no ícone do iniciador

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
pt: Mostrar número de co_nversas por ler no ícone do iniciador

en: Show status to:
pt: Mostrar estado a:

en: Show when offline
pt: Mostrar quando offline

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
pt: Mostra conversações gravadas recentemente em novas conversações.

en: Shy
pt: Envergonhado

en: Si_gns on
pt: Se _Ligar

en: Sick
pt: Doente

en: Signals Test
pt: Teste dos sinais

en: Signed off
pt: Desligou-se

en: Signed on
pt: Ligado

en: Signs o_ff
pt: Se _Desligar

en: Signs off
pt: Se Desligar

en: Signs on
pt: Conectar

en: Silence threshold:
pt: Limiar de silêncio:

en: Simple Plugin
pt: Plugin trivial

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Sindhi
pt: Sindi

en: Single-use Certificate Verification
pt: Verificação de Certificado de Uso Único

en: Size
pt: Tamanho

en: Sleeping
pt: A dormir

en: Sleepy
pt: Sonolento

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Small
pt: Pequeno

en: Smaller versions of the default smileys
pt: Versões mais pequenas dos smileys padrão

en: Smile!
pt: Sorria!

en: Smiley Theme:
pt: Tema de Smileys:

en: Smoking
pt: A fumar

en: Someone says your name in a chat
pt: Alguém diz o seu nome num chat

en: Someone says your username in chat
pt: Alguém diz o seu nome de utilizador no chat

en: Someone speaks in a chat
pt: Alguém fala num chat

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sound Command
    (%s for filename)
pt: Comando do Som
    (%s para nome do ficheiro)

en: Sound Events
pt: Acontecimentos de som

en: Sound Method
pt: Método para reproduzir o som

en: Sound Options
pt: Opções de Som

en: Sound Preferences
pt: Preferências de Som

en: Sound Selection
pt: Selecção de som

en: Sound Theme:
pt: Tema de Sons:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
pt: C_omando do som:
    (%s para nome do ficheiro)

en: Sounds
pt: Sons

en: Sounds when conversation has _focus
pt: Sons quando a conversa tem _foco

en: Sounds when conversation has focus
pt: Sons quando a conversa tem foco

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Speakers
pt: Altifalantes

en: Specify a hostname
pt: Especifique um hostname

en: Speed
pt: Velocidade

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Spellchecking Support
pt: Suporte de Corrector Ortográfico

en: Spontaneous
pt: Espontâneo

en: Spooky
pt: Assustador

en: Start Menu
pt: Menu de Iniciar

en: Started typing
pt: Começou a escrever

en: Starting Services
pt: Iniciando Serviços

en: Starting transfer of %s from %s
pt: Iniciando a transferência de %s vindo de %s

en: Starts _typing
pt: Começar a digi_tar

en: Starts typing
pt: Começar a escrever

en: Startup
pt: Iniciar

en: State
pt: Estado

en: Statistics Configuration
pt: Configuração de Estatísticas

en: Status
pt: Estado

en: Status / Idle
pt: Estado / Inactivo

en: Status Icon Theme:
pt: Tema do Ícone de Estado:

en: Status Icons
pt: Ícones de Estado

en: Status Selector
pt: Selector de Estado

en: Status Text
pt: Estado Texto

en: Status at Startup
pt: Estado ao Iniciar

en: Status for %s
pt: Estado para %s

en: Status to a_pply at startup:
pt: Estado a a_plicar no início:

en: Status:
pt: Estado:

en: Statuses
pt: Estados

en: Stop
pt: Parar

en: Stopped Typing
pt: Parou de Escrever

en: Stopped typing
pt: Parou de escrever

en: Stops t_yping
pt: _Parar de digitar

en: Stops typing
pt: Parar de escrever

en: Store notes on particular buddies.
pt: Guardar notas sobre determinados contactos.

en: Stored Image
pt: Imagem Guardada

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
pt: Imagem Armazenada. (terá que servir por agora)

en: Stream Error
pt: Erro de Stream

en: Street Address
pt: Endereço (Rua)

en: Stressed
pt: Stressado

en: Strikethrough
pt: Texto riscado

en: Strong
pt: Forte

en: Studying
pt: A estudar

en: Subject
pt: Assunto

en: Subscription
pt: Subscrição

en: Subscription Required
pt: Subscrição Necessária

en: Substatus
pt: Sub-estado

en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
pt: Suporte para corrector ortográfico. (Necessário ligar à Internet para instalar)

en: Supported debug options are: plugins version
pt: As opções de debug suportadas são: plugins version

en: Supported debug options are: plugins, version
pt: As opções de depuração suportadas são: plugins, versão

en: Supports
pt: Suporta

en: Surfing
pt: A fazer surf

en: Surprised
pt: Surpreendido

en: Swahili
pt: Suaíli

en: Swedish
pt: Sueco

en: Synchronize List with Server
pt: Sincronizar Lista com o servidor

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
pt: Erro de Sintaxe:  Digitou um número errado de argumentos para esse comando.

en: System Log
pt: Registo do Sistema

en: System Messages
pt: Mensagens de Sistema

en: System Shutdown
pt: Paragem do Sistema

en: System Tray Icon
pt: Ícone de Notificação

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
pt: Eventos de sistema serão registados apenas se a preferência "Registar todas as mudanças de estado no registo de sistema" estiver activada.

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
pt: T.M.Thanh e a Equipa Gnome-Vi

en: TLS/SSL Versions
pt: Versões TLS/SSL

en: T_CP Port:
pt: Porto T_CP:

en: Tabs
pt: Separadores

en: Taking a bath
pt: A tomar banho

en: Tatar
pt: Tártaro

en: Tcl Plugin Loader
pt: Carregador de Plugins Tcl

en: Telephone
pt: Telefone

en: Telephone Number
pt: Número de Telefone

en: Telugu
pt: Telegu

en: Temporarily Hide From
pt: Ocultar-se temporariamente de

en: Temporary Authentication Failure
pt: Autenticação Temporária Falhou

en: Test
pt: Testar

en: Test plugin IPC support, as a client.
pt: testa o suporte ao plugin IPC, como um cliente.

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
pt: Testa o suporte ao plugin IPC, como um cliente. Isto encontra o servidor e executa os comandos registados.

en: Test plugin IPC support, as a server.
pt: Testa o suporte ao plugin IPC, como um servidor.

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
pt: Testa o suporte ao plugin IPC, como um servidor. Isto regista os comandos IPC.

en: Test to see that all signals are working properly.
pt: Teste para ver se todos os sinais estão a funcionar correctamente.

en: Test to see that all ui signals are working properly.
pt: Teste para ver se todos os sinais iu estão a funcionar correctamente.

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
pt: Testa as cifras que são incluídas no libpurple.

en: Tests to see that most things are working.
pt: Verifica se a maioria das coisas está a funcionar.

en: Text Replacements
pt: Substituição de texto

en: Text replacement
pt: Substituição de texto

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thankful
pt: Agradecido

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
pt: Esse contacto não está no mesmo protocolo que este chat.

en: That command doesn't work on this protocol.
pt: Esse comando não funciona neste protocolo.

en: That command only works in IMs, not chats.
pt: Esse comando funciona apenas em MIs, não em chats.

en: That command only works in chats, not IMs.
pt: Esse comando funciona apenas em chats, não em MIs.

en: That file already exists
pt: Esse ficheiro já existe

en: The %s buddy is not present in the network
pt: O contacto %s não está presente na rede

en: The %s buddy is not trusted
pt: O contacto %s não é confiado

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
pt: Foi escolhido o comando 'Manual' do navegador, mas nenhum comando foi definido.

en: The AIM servers were temporarily unable to send your buddy list.  Your buddy list is not lost, and will probably become available in a few minutes.
pt: Os servidores AIM não conseguem enviar a sua lista de contactos temporariamente. A sua lista de contactos não foi perdida e provavelmente estará disponível dentro de alguns minutos.

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
pt: O serviço AOL Instant Messenger está temporariamente indisponível.

en: The BOSH connection manager terminated your session.
pt: O gestor de ligações BOSH terminou a sua sessão.

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
pt: O plugin do Protocolo IRC que é menos mau

en: The IRC server received a message it did not understand.
pt: O servidor de IRC recebeu uma mensagem que não entendeu.

en: The IRC server's local time is:
pt: O tempo local do servidor de IRC é:

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
pt: O Plugin Music Messaging permite que vários utilizadores trabalhem simultaneamente numa peça de música editando uma partitura comum em tempo real.

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
pt: O Plugin do Protocolo SIP/SIMPLE

en: The SecurID key entered is invalid
pt: A chave SecurID inserida é inválida

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
pt: A conta desligou-se e deixou de estar neste chat. Irá automaticamente juntar-se de novo ao chat quando a conta se voltar a ligar.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
pt: A conta desligou-se e deixou de estar neste chat. Irá automaticamente juntar-se de novo ao chat quando a conta se voltar a ligar.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
pt: O protocolo desta conta não pode ser alterado enquanto a conta estiver ligada.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
pt: O nome de utilizador desta conta não pode ser alterado enquanto a conta estiver ligada.

en: The background color for the buddy list
pt: Cor de fundo da lista de contactos

en: The background color of a collapsed group
pt: Cor de fundo dum grupo colapsado

en: The background color of a contact or chat
pt: Cor de fundo dum contacto ou chat

en: The background color of an expanded group
pt: Cor de fundo dum grupo expandido

en: The browser command "%s" is invalid.
pt: O comando para o browser "%s" é inválido.

en: The buddy list showing friends on different networks.
pt: A lista de amigos mostrando amigos em diferentes redes.

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
pt: O contacto com a <i>maior pontuação</i> é o que terá prioridade na pessoa.

en: The call has been terminated.
pt: A chamada foi terminada.

en: The certificate chain presented is invalid.
pt: A cadeia de certificados apresentada é inválida.

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
pt: Em vez disso o certificado afirma ser de "%s". Isto pode querer dizer que não se está a ligar ao serviço que pensa.

en: The certificate for %s could not be validated.
pt: O certificado de %s não pode ser validado.

en: The certificate has been revoked.
pt: O certificado foi revogado.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
pt: O certificado expirou e não deve ser considerado válido. Verifique que a data e hora do seu computador estão correctas.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
pt: O certificado não é fiável porque não existe um certificado que o possa verificar que seja fiável.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
pt: O certificado ainda não é válido. Verifique que a data e hora do seu computador estão correctas.

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
pt: O certificado é auto-assinado e não pode ser validado automaticamente.

en: The certificate presented is not issued to this domain.
pt: O certificado apresentado não foi emitido para este domínio.

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
pt: A versão do cliente que está a usar é velha demais. Por favor actualize em %s

en: The color to use for the typing notification
pt: A cor a usar para a notificação de escrita

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "aim", caso esteja activo.

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "gg", caso esteja activo.

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "icq", caso esteja activo.

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "irc", caso esteja activo.

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "sip", caso esteja activo.

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
pt: Comando usado para tratar URLs "xmpp", caso esteja activo.

en: The default Pidgin buddy list theme
pt: O tema por omissão da lista de contactos do Pidgin

en: The default Pidgin sound theme
pt: Tema de sons do Pidgin por omissão

en: The default Pidgin status icon theme
pt: Tema de ícones do Pidgin por omissão

en: The email address for %s is %s
pt: O endereço de email de %s é %s

en: The evolution executable was not found in the PATH.
pt: O programa evolution não foi encontrado no PATH.

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
pt: O ficheiro '%s' é demasiado grande para %s. Por favor tente com uma imagem mais pequena.

en: The file was saved as %s.
pt: O ficheiro foi guardado como %s.

en: The following are the results of your search
pt: Os seguintes são os resultados da sua pesquisa

en: The following error has occurred loading %s: %s
pt: Ocorreu o erro seguinte ao carregar %s: %s

en: The following error has occurred:
pt: Ocorreu o seguinte erro:

en: The following plugins will be unloaded.
pt: Os pluins seguintes serão descarregados.

en: The following username is associated with %s | The following usernames are associated with %s
pt[0]: O seguinte nome de utilizador está associado a %s
pt[1]: Os seguintes nomes de utilizador estão associados a %s

en: The font to use for the typing notification
pt: Fonte usada na notificação de escrita.

en: The handler for "aim" URLs
pt: Handler para URLs "aim"

en: The handler for "gg" URLs
pt: Handler para URLs "gg"

en: The handler for "icq" URLs
pt: Handler para URLs "icq"

en: The handler for "irc" URLs
pt: Handler para URLs "irc"

en: The handler for "sip" URLs
pt: Handler para URLs "sip"

en: The handler for "xmpp" URLs
pt: Handler para URLs "xmpp"

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
pt: O identificador '%s' não corresponde a nenhum gruo de Caderno de Moradas Notes na sua comunidade Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
pt: O identificador '%s' não coincide com nenhum utilizador na sua comunidade Sametime.

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
pt: O identificador '%s' não corresponde a nenhum utilizador na sua comunidade Sametime. Esta entrada foi removida da sua lista de contactos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
pt: O identificador '%s' pode referir-se a qualquer dos seguintes grupos de Caderno de Moradas Notes. Por favor escolha o grupo correcto da lista para adicioná-lo à sua lista de contactos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
pt: O identificador '%s' pode possivelmente referir-se a qualquer dos seguintes utilizadores. Por favor escolha o utilizador correcto da lista para adicioná-lo à sua lista de contactos.

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
pt: O identificador '%s' pode referir-se a qualquer dos seguintes utilizadores. Pode adicionar estes utilizadores à sua lista de contactos ou enviar-lhes mensagens com os botões de acção em baixo.

en: The installer is already running.
pt: O instalador já está a ser executado.

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
pt: A disposição dos ícones, nome, e estado da lista de contactos

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pt[0]: O tamanho máximo de %d byte da mensagem de ausência foi excedido. O Pidgin truncou-a por si.
pt[1]: O tamanho máximo de %d bytes da mensagem de ausência foi excedido. O Pidgin truncou-a por si.

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
pt[0]: O tamanho máximo de %d byte do seu perfil foi excedido. O Pidgin truncou-o por si.
pt[1]: O tamanho máximo de %d bytes do seu perfil foi excedido. O Pidgin truncou-o por si.

en: The message is too large.
pt: A mensagem é grande demais.

en: The new formatting is invalid.
pt: A nova formatação é inválida.

en: The nickname "%s" is already being used.
pt: A alcunha "%s" já está a ser usada.

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
pt: O plugin não pode ser descarregado agora, mas será desactivado na próxima inicialização.

en: The remote user has closed the connection.
pt: O utilizador remoto fechou a ligação.

en: The remote user has declined your request.
pt: O utilizador remoto rejeitou o seu pedido.

en: The remote user is not present in the network any more
pt: O Utilizador remoto já não está presente na rede

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
pt: O utilizador remoto está à espera do acordo de chave em:
    Anfitrião remoto: %s
    Porto remoto: %d

en: The required fields are underlined.
pt: Os campos obrigatórios estão sublinhados.

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
pt: O plugin requerido %s não foi encontrado. Por favor instale esse plugin e tente novamente.

en: The required plugin %s was unable to load.
pt: O plugin requerido %s não pôde ser carregado.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
pt: As restantes mensages serão guardadas como notificações de contacto. Poderá editar/apagar a notificação de contacto a partir da caixa de diálogo 'Notificação de Contacto'.

en: The selected account is not online.
pt: A conta seleccionada não está online.

en: The selected file is not a valid plugin.
pt: O ficheiro seleccionado não é um plugin válido.

en: The server could not access the directory
pt: O servidor não pôde aceder ao directório

en: The server does support channel binding, but did not appear to advertise it.  This indicates a likely MITM attack
pt: O servidor suporta binding no canal, mas parece não divulgar isso. Isto pode indicar um possível ataque "man-""in-the-middle"

en: The server is unavailable; try again later
pt: O servidor está indisponível; tente mais tarde

en: The server returned an empty response
pt: O servidor devolveu uma resposta vazia

en: The specified word already exists in the correction list.
pt: A palavra especificada já existe na lista de correcções.

en: The text information for a buddy's status
pt: A informação textual para o estado dum contacto

en: The text information for when a buddy has an unread message
pt: Informação textual para quando um contacto tem uma mensagem por ler

en: The text information for when a buddy is away
pt: Informação textual para quando um contacto estiver ausente

en: The text information for when a buddy is idle
pt: Informação textual para quando um contacto está inactivo

en: The text information for when a buddy is offline
pt: A informação textual para quando um contacto está desligado

en: The text information for when a buddy is online
pt: Informação textual para quando um contacto está online

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
pt: Informação textual para quando um chat tem uma mensagem por ler que menciona a sua alcunha

en: The text information for when a contact is expanded
pt: Informação textual para quando um contacto é expandido

en: The text information for when a group is collapsed
pt: Informação textual para quando um grupo é colapsado

en: The text information for when a group is expanded
pt: Informação textual para quando um grupo é expandido

en: The text-shortcut for the smiley
pt: O atalho de texto para o smiley

en: The topic for %s is: %s
pt: O tópico do %s é: %s

en: The topic is: %s
pt: O tópico é: %s

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
pt: O desinstalador não encontrou entradas de registo do Pidgin.$\rÉ provável que outro utilizador tenha instalado este programa.

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pt: O utilizador %s negou o seu pedido para adicioná-lo à sua lista de contactos pelo seguinte motivo:
    %s

en: The user %s has given you permission to add him or her to your buddy list.  Do you want to add this user?
pt: O utilizador %s deu-lhe permissão para adicioná-lo à sua lista de contactos. Deseja adicioná-lo?

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
pt: O utilizador %s aceitou o seu pedido para adicioná-lo à sua lista de contactos.

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
pt: O utilizador %u negou o seu pedido para adicioná-lo à sua lista de contactos pelo seguinte motivo:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
pt: O utilizador %u aceitou seu pedido para adicioná-lo à sua lista de contactos.

en: The user has blocked you
pt: O utilizador bloqueou-o

en: The user is either offline or you are blocked
pt: O utilizador está desligado ou bloqueou-o

en: Theme Selections
pt: Selecções de Tema

en: Theme failed to copy.
pt: O tema falhou a copiar.

en: Theme failed to load.
pt: O tema falhou a carregar.

en: Theme failed to unpack.
pt: O tema falhou a descompactar.

en: Themes
pt: Temas

en: There are no protocol plugins installed.
pt: Não existem plugins de protocolo instalados.

en: There are no users matching your search criteria.
pt: Não há utilizadores que correspondam aos critérios de procura.

en: There is no MOTD associated with this connection.
pt: Não há nenhum MOTD associado a esta ligação.

en: There is no Message of the Day associated with this connection
pt: Não há nenhuma Mensagem do Dia associada a esta ligação

en: There is no application configured to open this type of file.
pt: Não existe nenhum programa configurado para abrir este tipo de ficheiro.

en: There was a conflict in running the command:
pt: Ocorreu um conflito ao correr o comando:

en: These buddies will always see you as offline
pt: Estes contactos irão vê-lo sempre como desligado.

en: These buddies will see your status when you switch to "Invisible"
pt: Estes contactos irão ver o seu estado quando mudar para "Invisível"

en: Thinking
pt: Pensativo

en: Thirsty
pt: Sequioso

en: This chat name is already in use
pt: Este nome de chat já está a ser utilizado

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
pt: Esta conferência foi fechada. Não podem ser enviadas mais mensagens.

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
pt: Esta versão de avaliação não permite que mais de 10 utilizadores se liguem ao mesmo tempo

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
pt: Esta informação é visível para todos os contactos na sua lista de contactos, por isso escolha algo apropriado.

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
pt: Este é um plugin muito fixe que faz várias coisas:
    - Diz-lhe quem escreveu o programa quando se liga
    - Inverte todos os textos que chegam
    - Manda uma mensagem para as pessoas na sua lista imediatamente quando elas se conectam

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
pt: Esta é a forma como a sua mensagem enviada será mostrada quando usar protocolos que suportem formatação.

en: This means that you can be chatting with friends on AIM, talking to a friend on Google Talk, and sitting in an IRC chat room all at the same time.
pt: Isto significa que, num único lugar, pode conversar com os seus amigos via AIM, falar com um amigo no Google Talk e acompanhar uma sala de conversação do IRC.

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
pt: Este plugin permite ao utilizador personalizar os formatos das marcas de tempo das mensagens de registo e conversação.

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
pt: Este plugin não pode ser carregado porque não foi compilado com suporte X11.

en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
pt: Este plugin permite-lhe activar a variavel de transparência alfa na janela de conversação e na lista de companheiros.

en: This plugin has not defined an ID.
pt: Este plugin não definiu um ID.

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
pt: Este plugin esconde mensagens de entrada/saída em salas grandes, excepto as dos utilizadores que participam na conversa.

en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
pt: Este plugin é útil para fazer debug de servidores ou clientes XMPP.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
pt: Este plugin é útil para registar com transportes legados ou outros serviços XMPP.

en: This protocol does not support chat rooms.
pt: Este protocolo não suporta salas de chat.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
pt: Este protocolo não suporta a obtenção da alcunha pública.

en: This protocol does not support setting a public alias.
pt: Este protocolo não suporta definir uma alcunha pública.

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
pt: Isto requer uma ligação directa entre os dois computadores e é necessário para mensagens imediatas com imagens. Por revelar seu IP, isto pode ser considerado um risco de privacidade.

en: This room is not capable of being configured
pt: Esta sala não é capaz de ser configurada

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
pt: Este smiley está inactivo porque existe um smiley personalizado para este atalho:
     %s

en: This theme has no available smileys.
pt: Este tema não tem smileys disponíveis.

en: Thread creation failure: %s
pt: Falha na criação de thread: %s

en: Threshold:
pt: Limiar:

en: Time Elapsed:
pt: Tempo decorrido:

en: Time Remaining:
pt: Tempo restante:

en: Time Response
pt: Resposta de Tempo

en: Timeout during key agreement
pt: Tempo expirou durante o acordo de chave

en: Timestamp
pt: Marcação de tempo

en: Timestamp Format Options
pt: Opções de Formato de Marcas de Tempo

en: Timezone
pt: Fuzo Horário

en: Timezone (UTC)
pt: Fuso Horário (UTC)

en: TinyURL (or other) address prefix
pt: Prefixo de endereço TinyURL (ou outro)

en: TinyURL for above: %s
pt: TinyURL para o endereço acima: %s

en: TinyURL plugin
pt: Plugin TinyURL

en: Tired
pt: Cansado

en: Title
pt: Título

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
pt: Esse título já está a ser utilizado.  Tem que escolher um título único.

en: To
pt: Para

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
pt: Para adicionar o contacto tem que importar a sua chave pública. Carregue em Importar para importar uma chave pública.

en: Toaster plugin
pt: Plugin Toaster

en: Toggle Tag
pt: (Des)Activar Marca

en: Top
pt: Cima

en: Topic
pt: Tópico

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
pt: Tópico para %s definido por %s em %s às %s

en: Topic too long
pt: Tópico muito extenso

en: Topic:
pt: Tópico:

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
pt: Tor/Privacidade (SOCKS5)

en: Total Buddies
pt: Total de Contactos

en: Total log size:
pt: Tamanho total do registo:

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: Transfer of file %s complete
pt: Transferência do ficheiro %s completa

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
pt: Transferência do ficheiro <A HREF="file://%s">%s</A> completa

en: Transparency
pt: Transparência

en: Trillian Encryption
pt: Encriptação do Trillian

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "aim".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "gg".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "icq".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "irc".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "sip".

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
pt: Verdadeiro se o comando especificado na chave "command" deve ser associado a URLs "xmpp".

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
pt: Verdadeiro se o comando usado para tratar este tipo de URL deve correr num terminal.

en: Tune Album
pt: Álbum da Música

en: Tune Artist
pt: Artista da Música

en: Tune Comment
pt: Comentário da Música

en: Tune Genre
pt: Ano da Música

en: Tune Time
pt: Duração da Música

en: Tune Title
pt: Título da Música

en: Tune Track
pt: Faixa da Música

en: Tune URL
pt: URL da Música

en: Tune Year
pt: Ano da Música

en: Turkish
pt: Turco

en: Type
pt: Tipo

en: Type a user to block.
pt: Digite um utilizador para bloquear.

en: Type a user you permit to contact you.
pt: Digite um utilizador que permite que o contacte.

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
pt: Digite a morada de email do contacto que pesquisa.

en: Type the host name for this certificate.
pt: Introduza o hostname para este certificado.

en: Type the host name this certificate is for.
pt: Introduza o hostname ao qual este certificado se destina.

en: Typing
pt: Escrevendo

en: Typing Notification Color
pt: Cor da Notificação de Escrita

en: Typing notification color
pt: Cor da notificação de escrita

en: Typing notification font
pt: Fonte da notificação de escrita

en: Ubuntu Georgian Translators
pt: Tradutores do Ubuntu Georgianos

en: Ukranian
pt: Ucraniano

en: Un-Ignore
pt: Des-ignorar

en: Un-hide From
pt: Não ocultar-se de

en: Un_block
pt: Des_bloquear

en: Unable to Add
pt: Impossível Adicionar

en: Unable to Retrieve Buddy List
pt: Impossível Obter Lista de Contactos

en: Unable to add %s to deny list (%s).
pt: Impossível adicionar %s à lista de contactos negados (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
pt: Impossível adicionar %s à lista de contactos permitidos (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
pt: Impossível adicionar %s à sua lista de contactos (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
pt: Impossível adicionar %s à sua lista de contactos. Erro ao criar a pasta na lista lateral do servidor (%s).

en: Unable to add group
pt: Incapaz de adicionar grupo

en: Unable to add group: group exists
pt: Incapaz de adicionar grupo: o grupo existe

en: Unable to add group: group not found
pt: Incapaz de adicionar grupo: grupo não encontrado

en: Unable to add the buddy %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pt: Impossível adicionar o contacto %s porque o nome de utilizador é inválido. Os nomes de utilizador têm que ser endereços de email válidos, ou começar com uma letra e conter apenas letras, números e espaços, ou conter apenas números.

en: Unable to add the buddy %s because you have too many buddies in your buddy list.  Please remove one and try again.
pt: Não foi possível adicionar o contacto %s porque tem muitos contactos na sua lista de contactos. Por favor remova um contacto e tente novamente.

en: Unable to add the buddy %s for an unknown reason.
pt: Não foi possível adicionar o contacto %s por uma razão desconhecida.

en: Unable to add user
pt: Incapaz de adicionar utilizador

en: Unable to add user to privacy list (%s).
pt: Impossível adicionar utilizador à lista privada (%s).

en: Unable to add user: user not found
pt: Incapaz de adicionar utilizador: utilizador não foi encontrado

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
pt: Incapaz de afiliar utilizador %s como "%s"

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
pt: Não foi possível alocar memória suficiente para guardar o conteúdo de %s. O servidor Web pode estar a tentar fazer algo malicioso.

en: Unable to ban user %s
pt: Incapaz de banir utilizador %s

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
pt: Impossível chamar a atenção porque %s não o suporta ou porque não deseja receber pedidos de atenção neste momento.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
pt: Impossível chamar a atenção porque %s pode estar desligado.

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
pt: Impossível chamar a atenção porque não há nada conhecido acerca de %s.

en: Unable to canonicalize password
pt: Impossível converter a password para forma canónica

en: Unable to canonicalize username
pt: Impossível converter o nome de utilizador para forma canónica

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
pt: Impossível mudar definições de privacidade no servidor (%s).

en: Unable to configure
pt: Impossível configurar

en: Unable to connect
pt: Incapaz de ligar

en: Unable to connect to %s
pt: Impossível ligar a %s

en: Unable to connect to %s: %s
pt: Impossível ligar a %s: %s

en: Unable to connect to BOS server: %s
pt: Impossível ligar ao servidor BOS: %s

en: Unable to connect to authentication server: %s
pt: Impossível ligar ao servidor de autenticação: %s

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
pt: Impossível ligar ao servidor. Por favor introduza o endereço do servidor a que se deseja ligar.

en: Unable to connect: %s
pt: Não foi possível ligar: %s

en: Unable to create SILC key pair
pt: Impossível criar par de chaves SILC

en: Unable to create conference (%s).
pt: Impossível criar conferência (%s).

en: Unable to create connection
pt: Impossível criar ligação

en: Unable to create listen socket
pt: Impossível criar socket de escuta

en: Unable to create new resolver process
pt: Impossível criar novo processo de resolução

en: Unable to create socket: %s
pt: Impossível criar socket: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
pt: Não foi possível detectar a instalação ActiveTCL. Se deseja usar plugins TCL, instale o ActiveTCL a partir de http://www.activestate.com

en: Unable to display the search results.
pt: Incapaz de mostrar os resultados da procura.

en: Unable to establish SSL connection
pt: Impossível estabelecer ligação SSL

en: Unable to establish a connection with the remote user.
pt: Impossível estabelecer ligação com o utilizador remoto.

en: Unable to establish a connection with the server
pt: Impossível estabelecer uma ligação com o servidor

en: Unable to establish a connection with the server: %s
pt: Impossível estabelecer uma ligação com o servidor: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
pt: Impossível estabelecer ligação com o servidor mDNS local.  Está a correr?

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
pt: Não foi possível encontrar o toolkit "Bonjour para Windows". Veja https://developer.pidgin.im/BonjourWindows para mais informação.

en: Unable to find Issuer Certificate
pt: Não foi possível encontrar o Certificado Emissor

en: Unable to get a valid AIM login hash.
pt: Impossível obter um hash de ligação AIM válido.

en: Unable to get a valid login hash.
pt: Impossível obter um hash de ligação válido.

en: Unable to initialize SILC Client connection
pt: Impossível inicializar ligaçao de cliente SILC

en: Unable to initialize SILC protocol
pt: Impossível inicializar protocolo SILC

en: Unable to initialize connection
pt: Impossível inicializar ligação

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
pt: Não foi possível iniciar sessão de média com %s: JID inválido

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
pt: Não foi possível iniciar sessão de média com %s: não recebe informação de presença deste utilizador

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
pt: Não foi possível iniciar sessão de média com %s: o recurso não está ligado

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
pt: Não foi possível iniciar sessão de média com %s: o utilizador não está ligado

en: Unable to invite user (%s).
pt: Incapaz de convidar utilizador (%s).

en: Unable to kick user %s
pt: Incapaz de expulsar utilizador %s

en: Unable to listen for incoming IM connections
pt: Impossível escutar por ligações de MI

en: Unable to load SILC key pair
pt: Impossível carregar par de chaves SILC

en: Unable to load SILC key pair: %s
pt: Impossível carregar par de chaves SILC: %s

en: Unable to load the plugin
pt: Impossível carregar o plugin

en: Unable to load your plugin.
pt: Impossível carregar o seu plugin.

en: Unable to login: %s
pt: Impossível ligar: %s

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
pt: Impossível mover utilizador %s para a pasta %s na lista lateral do servidor. Erro ao criar a pasta (%s).

en: Unable to open URL
pt: Impossível abrir URL

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
pt: Impossível abrir URL: o comando 'Manual' do browser parece inválido.

en: Unable to open a listening port.
pt: Impossível abrir um porto de leitura.

en: Unable to open file.
pt: Impossível abrir ficheiro.

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
pt: Impossível interpretar resposta do proxy HTTP: %s

en: Unable to ping user %s
pt: Impossível fazer ping ao utilizador %s

en: Unable to read from network
pt: Impossível ler da rede

en: Unable to read from socket
pt: Impossível ler do socket

en: Unable to receive offline messages
pt: Impossível receber mensagens offline

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
pt: Impossível remover %s da sua lista privada (%s).

en: Unable to resolve hostname
pt: Impossível resolver hostname

en: Unable to resolve hostname: %s
pt: Impossível resolver hostname: %s

en: Unable to save icon file to disk.
pt: Impossível guardar ficheiro de ícone no disco.

en: Unable to save new account
pt: Impossível guardar nova conta

en: Unable to send email
pt: Impossível enviar email

en: Unable to send file to %s, invalid JID
pt: Não foi possível enviar ficheiro para %s, JID inválido

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
pt: Não foi possível enviar ficheiro para %s, não recebe informação de presença deste utilizador

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
pt: Incapaz de enviar ficheiro a %s, o utilizador não suporta transferências de ficheiros

en: Unable to send file to %s, user is not online
pt: Não foi possível enviar ficheiro para %s, o utilizador não está ligado

en: Unable to send message (%s).
pt: Impossível enviar mensagem (%s).

en: Unable to send message to %s.
pt: Impossível enviar mensagem para %s.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
pt: Impossível enviar mensagem para %s. Impossível criar a conferência (%s).

en: Unable to send message to %s:
pt: Impossível enviar mensagem para %s:

en: Unable to send message to %s: %s
pt: Impossível enviar mensagem para %s: %s

en: Unable to send message to %s: %s (%s)
pt: Impossível enviar mensagem para %s: %s (%s)

en: Unable to send message.
pt: Impossível enviar mensagem.

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
pt: Impossível enviar mensagem. Incapaz de criar a conferência (%s).

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
pt: Impossível enviar mensagem. Impossível obter detalhes do utilizador (%s).

en: Unable to send message:
pt: Impossível enviar mensagem:

en: Unable to send message: %s
pt: Impossível enviar mensagem: %s

en: Unable to send message: %s (%s)
pt: Impossível enviar mensagem: %s (%s)

en: Unable to send message: The message is too large.
pt: Impossível enviar mensagem: A mensagem é muito extensa.

en: Unable to send request to resolver process
pt: Impossível enviar pedido ao processo de resolução

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
pt: Impossível enviar mensagem, a conversa não pôde ser iniciada.

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
pt: Incapaz de enviar para o chat %s,%s,%s

en: Unable to set AIM profile.
pt: Impossivel definir perfil AIM.

en: Unable to set role "%s" for user: %s
pt: Impossível definir papel "%s" para o utilizador: %s

en: Unable to sign on as %s because the username is invalid.  Usernames must be a valid email address, or start with a letter and contain only letters, numbers and spaces, or contain only numbers.
pt: Não foi possível ligar-se como %s porque o nome de utilizador é inválido. Os nomes de utilizador têm que ser endereços de email válidos, ou começar com uma letra e conter apenas letras, números e espaços, ou conter apenas números.

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
pt: Não foi possível desinstalar a versão actualmente instalada do Pidgin. A nova versão irá ser instalada sem remover a versão actualmente instalada.

en: Unable to validate certificate
pt: Incapaz de validar certificado

en: Unable to write to network
pt: Impossível escrever para a rede

en: Unblock
pt: Desbloquear

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Undefined Condition
pt: Condição Indefinida

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Unexpected Request
pt: Pedido Inesperado

en: Unexpected response from server
pt: Resposta não esperada do servidor

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
pt: Resposta inesperada do servidor. Isto pode indicar um possível ataque "man-in-the-middle"

en: Ungroup Items
pt: Desagrupar Itens

en: Unit
pt: unidade

en: Unity Integration
pt: Integração com o Unity

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown (0x%04x)<br>
pt: Desconhecido (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
pt: Erro Desconhecido

en: Unknown Error in presence
pt: Erro desconhecido na presença

en: Unknown SSL error
pt: Erro SSL desconhecido

en: Unknown affiliation: "%s"
pt: Afiliação desconhecida: "%s"

en: Unknown command
pt: Comando desconhecido

en: Unknown command.
pt: Comando desconhecido.

en: Unknown command: %s
pt: Comando desconhecido: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
pt: Comando desconhecido: %s, (pode ser um bug do cliente)

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Unknown error during authentication
pt: Erro desconhecido durante a autenticação

en: Unknown error: 0x%X
pt: Erro desconhecido: 0x%X

en: Unknown message
pt: Mensagem desconhecida

en: Unknown message '%s'
pt: Mensagem desconhecida '%s'

en: Unknown node type
pt: Tipo de nó desconhecido

en: Unknown pounce event. Please report this!
pt: Acontecimento de notificação desconhecido. Por favor reporte isto!

en: Unknown reason
pt: Razão desconhecida

en: Unknown role: "%s"
pt: Papel desconhecido: "%s"

en: Unknown server response
pt: Resposta do servidor desconhecida

en: Unknown.
pt: Desconhecido.

en: Unknown.... Please report this!
pt: Desconhecido... Por favor reporte isto!

en: Unload Plugins
pt: Descarregar Plugins

en: Unread Messages
pt: Mensagens Por Ler

en: Unregister
pt: Desregistar

en: Unregistration Error
pt: Erro ao Desregistar

en: Unregistration Failed
pt: Desregisto Falhou

en: Unregistration Successful
pt: Desregisto Efectuado com Sucesso

en: Unset
pt: Indefinido

en: Unset Account Idle Time
pt: Suprimir Tempo de Inactividade da Conta

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
pt: suprimir Tempo de Inactividade para Todas as Contas Inactivas

en: Unsubscribe
pt: Des-Subscrever

en: Unsupported Encoding
pt: Codificação Não Suportada

en: Unsupported Extension
pt: Extensão Não Suportada

en: Unsupported Stanza Type
pt: Tipo de Estrofe Inválido

en: Unsupported Version
pt: Versão Não Suportada

en: Unsupported channel binding method
pt: Método de binding no canal não suportado

en: Unsupported public key type
pt: Tipo de chave pública não suportado

en: Unsupported version of BOSH protocol
pt: Versão do protocolo BOSH não suportada

en: Usage: %s [OPTION]...
pt: Utilização: %s [OPÇÃO]...

en: Use
pt: Usar

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
pt: Use "/help &lt;comando&gt;" para ajuda sobre um comando específico.
    Estão disponíveis os seguintes comandos neste contexto:

en: Use Environmental Settings
pt: Usar configurações do ambiente

en: Use GNOME Proxy Settings
pt: Usar Configurações de Proxy do GNOME

en: Use Global Proxy Settings
pt: Usar configuração global de proxy

en: Use Perfect Forward Secrecy
pt: Usar Perfect Forward Secrecy

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Use UDP
pt: Usar UDP

en: Use _automatically detected IP address: %s
pt: Usar endereço IP detectado _automaticamente: %s

en: Use _silence suppression
pt: Usar supressão de _silêncio

en: Use a _different status for some accounts
pt: Usar um estado _diferente para algumas contas

en: Use a different status for some accounts
pt: Utilize um estado diferente em algumas contas

en: Use encryption if available
pt: Usar encriptação se disponível

en: Use font from _theme
pt: Usar fonte do _tema

en: Use last buddy when scores are equal
pt: Usar o último contacto quando as pontuações são iguais

en: Use name heuristics
pt: Usar heurísticas de nome

en: Use old-style SSL
pt: Usar protocolo SSL antigo

en: Use proxy
pt: Usar proxy

en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
pt: Usar _DNS remoto com proxies SOCKS4

en: Use smooth-scrolling
pt: Usar smooth-scrolling

en: Use status from last _exit at startup
pt: Usar o último _estado no início

en: Use system default
pt: Usar predefinição de sistema

en: Use this buddy _icon for this account:
pt: Usar este _ícone de contacto para esta conta:

en: Use tzc
pt: Usar tzc

en: Use_rname:
pt: Nome de utilizado_r:

en: User
pt: Utilizador

en: User %s is not present in the network
pt: O utilizador %s não está presente na rede

en: User <I>%s</I> is not present in the network
pt: Utilizador <I>%s</I> não está presente na rede

en: User ID
pt: ID de Utilizador

en: User Information
pt: Informação do Utilizador

en: User Limit
pt: Limite de Utilizadores

en: User Modes
pt: Modos de Utilizador

en: User Name
pt: Nome de Utilizador

en: User Name: 	%s
pt: Nome de Utilizador: 	%s

en: User Online Status Attributes
pt: Atributos do Estado Online do Utilizador

en: User Options
pt: Opções de utilizador

en: User Search
pt: Pesquisa de Utilizadores

en: User Search...
pt: Pesquisa de Utilizadores...

en: User _details
pt: _Detalhes do utilizador

en: User information not available: %s
pt: Informação do utilizador indisponível: %s

en: User is not logged in
pt: O utilizador está desligado

en: User is offline
pt: Utilizador está desligado

en: User is offline.
pt: Utilizador está desligado.

en: User is typing...
pt: O utilizador está digitando...

en: User not found
pt: O utilizador não foi encontrado

en: User temporarily unavailable
pt: Utilizador temporariamente indisponível

en: User_name:
pt: _Nome de utilizador:

en: Username
pt: Nome do utilizador

en: Username does not exist
pt: O nome de utilizador não existe

en: Username formatting can change only capitalization and whitespace.
pt: A formatação do nome de utilizador apenas pode alterar a capitalização e os espaços em branco.

en: Username of an account must be non-empty.
pt: O nome de utilizador duma conta não pode ficar em branco.

en: Username sent
pt: Nome de utilizador enviado

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users on %s: %s
pt: Utilizadores em %s: %s

en: Using a PDA
pt: A usar um PDA

en: Uzbek
pt: Uzbeque

en: Valencian-Catalan
pt: Valenciano-Catalão

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
pt: Transparência Variável para a lista de contactos e conversações.

en: Verify Public Key
pt: Verificar Chave Pública

en: Verifying server public key
pt: Verificando a chave pública do servidor

en: Version: 	%s
pt: Versão: 	%s

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Camera
pt: Camâra de Vídeo

en: Video Chat
pt: Chat Video

en: Video Conferencing
pt: Vídeo Conferência

en: Video conferencing
pt: Vídeo conferência

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View All Logs
pt: Ver Histórico Completo

en: View Issuer Certificate
pt: Ver Certificado Emissor

en: View Log
pt: Ver Histórico

en: View Log...
pt: Ver Histórico...

en: View MOTD
pt: Ver MOTD

en: View Message of the Day
pt: Ver Mensagem do Dia

en: View User Log
pt: Ver Registo do Utilizador

en: View _Log
pt: Ver _Registo

en: View web profile
pt: Ver perfil Web

en: Visible List
pt: Lista Visível

en: Visit the Pidgin Web Page
pt: Visite a Página Web do Pidgin

en: Visited Hyperlink Color
pt: Cor de Links Visitados

en: Voice
pt: Voz

en: Voice/Video Settings
pt: Configurações de Voz/Vídeo

en: Volume(0-100):
pt: Volume (0-100):

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
pt: Esperando pelo reconhecimento do Handshake

en: Waiting for Login Acknowledgement
pt: Esperando pelo Reconhecimento do Login

en: Waiting for network connection
pt: À espera duma ligação de rede

en: Waiting for response...
pt: Esperando resposta...

en: Waiting for transfer to begin
pt: Esperando que a transferência comece

en: Wake Me Up
pt: Acorde-me

en: Wallops from %s
pt: Wallops de %s

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning Level
pt: Nível de Alerta

en: Warning dialog
pt: Caixa de diálogo de aviso

en: Warning level too high (receiver)
pt: Nível de aviso demasiado alto (destinatário)

en: Warning level too high (sender)
pt: Nível de aviso demasiado alto (remetente)

en: Watching TV
pt: A ver televisão

en: Watching a movie
pt: A ver um filme

en: Weak
pt: Fraco

en: Web Aware
pt: Permitir que outros vejam o seu estado pela Web

en: Web Page
pt: Página da web

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
pt: Web aware (activar isto vai causar a recepção de SPAM!)

en: Welcome back!
pt: Bem-vindo de volta!

en: Went away
pt: Ficou ausente

en: What kind of dialog is this?
pt: Que tipo de diálogo é este?

en: When a file-transfer request arrives from %s
pt: Quando chega um pedido de transferência de ficheiro de %s

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
pt: Quando chega um pedido de transferência de ficheiro dum utilizador que
    *não* está na sua lista de contactos:

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
pt: Quando uma nova conversa é aberta este plugin irá inserir a última conversa na conversa actual.

en: When away
pt: Quando ausente

en: When both away and idle
pt: Quando ausente e inactivo

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
pt: Quando o conteúdo da área de transferência mudar, este será disponibilizado ao X se possível.

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
pt: Ao ver o histórico este plugin irá incluir o histórico de outros clientes de MI. Actualmente são suportados o Adium, MSN Messenger, aMSN, e o Trillian.
    
    AVISO: Este plugin ainda é versão alfa e pode crashar frequentemente. Use-o por sua própria conta e risco!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "aim"

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "gg"

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "icq"

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "irc"

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "sip"

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
pt: O comando especificado deve ser associado a URLs "xmpp"

en: Whisper Message Name Color
pt: Cor do Nome das Mensagens de Sussurro

en: Whiteboard
pt: Quadro

en: Whole words only
pt: Apenas palavras completas

en: Windows Pidgin Options
pt: Opções do Pidgin para Windows

en: Work Address
pt: Endereço do trabalho

en: Work Information
pt: Informações do trabalho

en: Working
pt: A trabalhar

en: Worried
pt: Preocupado

en: Would you like to join the conversation?
pt: Gostaria de se juntar à conversa?

en: Would you like to overwrite it?
pt: Deseja gravar por cima?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
pt: Gostaria de defini-la como ícone de contacto para este utilizador?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
pt: Escrever definições para %s%sgtkrc-2.0

en: Writing
pt: A escrever

en: X display to use
pt: Ecrã X a usar

en: X.509 Certificates
pt: Certificados X.509

en: X.509 certificate export failed
pt: Falha na exportação do certificado X.509

en: X.509 certificate import failed
pt: Falha na importação do certificado X.509

en: XML Not Well Formed
pt: XML Não Está Bem Formado

en: XML Parse error
pt: Erro de Leitura XML

en: XMPP Account
pt: Conta XMPP

en: XMPP Console
pt: Consola XMPP

en: XMPP Message Error
pt: Erro de Mensagem XMPP

en: XMPP Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo XMPP

en: XMPP Service Discovery
pt: Descoberta de Serviços XMPP

en: XMPP Version Mismatch
pt: Versões XMPP Incompatíveis

en: XMPP stream header missing
pt: Fluxo XMPP sem cabeçalho

en: XMPP stream missing ID
pt: Fluxo XMPP sem ID

en: Year of birth
pt: Ano de nascimento

en: Yes
pt: Sim

en: You _send:
pt: Palavra _enviada:

en: You _type:
pt: _Palavra escrita:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
pt: Está prestes a juntar o grupo %s com o grupo %s. Deseja continuar?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Está prestes a remover %s da sua lista de contactos. Deseja continuar?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Está prestes a remover o chat %s da sua lista de contactos. Deseja continuar?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
pt[0]: Está prestes a remover o contacto contendo %s e mais %d membro da sua lista de contactos.  Deseja continuar?
pt[1]: Está prestes a remover o contacto contendo %s e mais %d membros da sua lista de contactos.  Deseja continuar?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
pt: Está prestes a remover o grupo %s e todos os seus membros da sua lista de contactos. Deseja continuar?

en: You are awaiting authorization from the following buddies
pt: Está à espera de autorização dos seguintes contactos

en: You are banned from %s.
pt: Foi banido de %s.

en: You are channel founder on <I>%s</I>
pt: É o fundador de canal em <I>%s</I>.

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
pt: Está a criar uma nova sala. Gostaria de a configurar, ou aceita as definições por omissão?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
pt: Está desligado neste momento. Nenhuma mensagem será recebida a menos que esteja ligado.

en: You are not connected.
pt: Não está ligado.

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
pt: Não está ligado a nenhuma conta que possa adicionar esse contacto.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
pt: Não está ligado a nenhuma conta que possa convidar esse contacto.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
pt: Neste momento não está ligado a nenhum protocolo que possua o recurso de chat.

en: You are now known as %s
pt: Mudou o seu nome para %s

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
pt: Está a usar o %s, mas este plugin requer o %s.

en: You can (un)load plugins from the following list.
pt: Pode (des)carregar plugins a partir da lista seguinte.

en: You can add a buddy to this list by right-clicking on them and selecting "%s"
pt: Pode adicionar um contacto a esta lista clicando com o botão direito nele e seleccionando "%s"

en: You can edit more information from the context menu later.
pt: Mais tarde poderá editar mais informação a partir do menu de contexto.

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
pt: Pode editar/apagar a notificação a partir da caixa `Notificações de Contacto'

en: You can enable/disable accounts from the following list.
pt: Pode activar/desactivar contas da lista seguinte.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
pt: Pode inserir esta imagem nesta mensagem, ou usá-la como o ícone de contacto para este utilizador

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
pt: Pode deixar que os outros utilizadores vejam a informação do seu estado online e a sua informação pessoal. Por favor preencha a informação que gostaria que os outros utilizadores vejam.

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
pt: Pode re-requisitar autorização destes contactos clicando com o botão direito neles e seleccionando "Re-requisitar autorização."

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
pt: Pode enviar esta imagem como uma transferência de ficheiro, inseri-la nesta mensagem, ou usá-la como ícone de contacto para este utilizador.

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
pt: Pode enviar esta imagem como uma transferência de ficheiro ou usá-la como ícone de contacto para este utilizador.

en: You can upgrade to %s %s today.
pt: Pode actualizar para o %s %s hoje.

en: You cancelled the transfer of %s
pt: Cancelou a transferência de %s

en: You cannot add the same person twice to a conversation
pt: Não pode adicionar a mesma pessoa duas vezes a uma conversa

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
pt: Não pode receber notificações de um contacto antes de importar a sua chave pública.  Pode usar o comando Obter Chave Pública para obter a chave pública.

en: You closed the connection.
pt: Você fechou a ligação.

en: You do not have any accounts.
pt: Não tem nenhuma conta.

en: You do not have permission to uninstall this application.
pt: Não tem permissão para desinstalar este programa.

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
pt: Arrastou um iniciador. Provavelmente queria enviar aquilo para o que este iniciador aponta em vez do próprio iniciador.

en: You feel a disturbance in the force...
pt: Sente uma perturbação na força...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
pt[0]: Tem %d contacto chamado %s. Gostaria de o combinar?
pt[1]: Tem %d contactos chamados %s. Gostaria de os combinar?

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pt: esteve a ligar e desligar com muita frequência. Espere dez minutos e tente novamente. Se continuar a tentar, vai ter que esperar ainda mais.

en: You have been disconnected from chat room %s.
pt: Foi desligado da sala %s.

en: You have been kicked by %s: (%s)
pt: Foi expulso por %s: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
pt: Foi expulso de <I>%s</I> por <I>%s</I> (%s)

en: You have been kicked: (%s)
pt: Foi expulso: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
pt: Foi morto por %s (%s)

en: You have dragged an image
pt: Arrastou uma imagem

en: You have entered an incorrect username
pt: Inseriu um nome de utilizador incorrecto

en: You have left this chat.
pt: Abandonou esta conversa.

en: You have mail!
pt: Tem email!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
pt: Este certificado não pode ser validado porque não tem uma base de dados de certificados raiz.

en: You have parted the channel%s%s
pt: Saiu do canal%s%s

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
pt: Provavelmente requisitou que o seu perfil fosse definido antes do procedimento de ligação ser concluído. O seu perfil continua o mesmo; tente defini-lo novamente quando estiver totalmente ligado.

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
pt: Atingiu o seu limite de número de contactos permitidos

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
pt: Recebeu uma mensagem especial
    
    De: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
pt: Recebeu um email do ICQ de %s [%s]
    
    A mensagem é: 
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
pt: Recebeu um page do ICQ
    
    De: %s [%s]
    %s

en: You have rejected the call.
pt: Rejeitou a chamada.

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
pt: Seleccionou abrir uma MI Directa com %s.

en: You have signed on from another location
pt: Ligou-se de outro local

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
pt: Tem que se juntar ao canal %s antes de se poder juntar ao grupo privado

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
pt: Tem mensagens por ler. Tem a certeza que deseja fechar a janela?

en: You may be disconnected shortly.  If so, check %s for updates.
pt: Pode ser desligado em breve. Caso isso aconteça, verifique se há actualizações em %s.

en: You missed %hu message from %s because his/her warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because his/her warning level is too high.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s porque o nível de aviso dele/dela é demasiado alto.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s porque o nível de aviso dele/dela é demasiado alto.

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s por que era inválida.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s por que eram inválidas.

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s porque era muito extensa.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s porque eram muito extensas.

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s porque o limite de frequência foi excedido.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s porque o limite de frequência foi excedido.

en: You missed %hu message from %s because your warning level is too high. | You missed %hu messages from %s because your warning level is too high.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s porque o seu nível de aviso é demasiado alto.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s porque o seu nível de aviso é demasiado alto.

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
pt[0]: Perdeu %hu mensagem de %s por um motivo desconhecido.
pt[1]: Perdeu %hu mensagens de %s por um motivo desconhecido.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
pt: Tem que criar uma conta antes de criar uma notificação de contacto.

en: You must fill all the required fields.
pt: Tem que preencher todos os campos obrigatórios

en: You must give a name for the group to add.
pt: Por favor introduza um nome para o grupo a ser criado.

en: You must provide a group.
pt: Tem que especificar um grupo.

en: You must provide a username for the buddy.
pt: Por favor introduza um nome de utilizador para o contacto.

en: You must select an account.
pt: Tem que escolher uma conta.

en: You must specify a nick
pt: Tem de especificar um nome

en: You receive an IM
pt: Recebe um IM

en: You require encryption, but it is not available on this server.
pt: Você requeriu encriptação, mas este servidor não a suporta.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
pt: Você requer encriptação, mas o TLS/SSL não é suportado.

en: You required Kerberos authentication but encryption is disabled in your account settings.
pt: Necessita de autenticação Kerberos mas a encriptação está inativa nas definições da sua conta.

en: You required encryption in your account settings, but encryption is not supported by your system.
pt: Você requeriu encriptação nas suas configurações da conta, mas o seu sistema não a suporta.

en: You required encryption in your account settings, but one of the servers doesn't support it.
pt: Você requeriu encriptação nas suas configurações da conta, mas um dos servidores não a suporta.

en: You send
pt: Palavra enviada

en: You should receive an email asking to confirm %s.
pt: Deve receber um email pedindo para confirmar %s.

en: You talk in chat
pt: Fala no chat

en: You type
pt: Palavra escrita

en: You were disconnected from the server.
pt: Foi desligado do servidor.

en: Your AIM connection may be lost.
pt: A sua ligação AIM pode ter sido perdida.

en: Your Current Mood
pt: A Sua Disposição Actual

en: Your Current Status
pt: O Seu Estado Actual

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
pt: A sua Imagem MI não foi enviada. Não pode enviar Imagens MI em chats AIM.

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
pt: A sua Imagem MI não foi enviada. Tem de estar Directamente Ligado para enviar Imagens MI.

en: Your IP address has been connecting and disconnecting too frequently. Wait a minute and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pt: O seu endereço IP tem estado a ligar e a desligar-se com demasiada frequência. Espere um minuto e tente novamente. Se continuar a tentar terá que esperar ainda mais tempo.

en: Your VCard File
pt: O Seu Ficheiro VCard

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
pt: A sua conta foi desactivada porque foram introduzidas demasiadas passwords inválidas

en: Your account is currently suspended
pt: A sua conta está suspensa neste momento

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
pt: A sua lista de contactos está vazia, nada foi escrito no ficheiro

en: Your command failed for an unknown reason.
pt: O seu comando falhou por um motivo desconhecido.

en: Your password has been changed.
pt: A sua senha foi alterada.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pt: O nome de utilizador que escolheu foi rejeitado pelo servidor.  Provavelmente porque contém caracters inválidos.

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
pt: O nome de utilizador que escolheu foi rejeitado pelo servidor.  Provavelmente contém caracters inválidos.

en: Your system administrator has disabled this operation
pt: O seu administrador de sistema desactivou esta operação

en: Your username has been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
pt: O seu nome de utilizador tem estado a ligar e a desligar-se com demasiada frequência. Espere dez minutos e tente novamente. Se continuar a tentar terá que esperar ainda mais tempo.

en: Zephyr Protocol Plugin
pt: Plugin do Protocolo Zephyr

en: Zip Code
pt: Código Postal

en: _Accept
pt: _Aceitar

en: _Accept Defaults
pt: _Aceitar Padrões

en: _Account
pt: _Conta

en: _Account:
pt: _Conta:

en: _Accounts
pt: _Contas

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Add Chat
pt: _Adicionar Chat

en: _Add Custom Smiley...
pt: _Adicionar Smiley Personalizado...

en: _Add...
pt: _Adicionar...

en: _Alias
pt: _Nomear

en: _Alias...
pt: _Renomear...

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: _Associate Buddy
pt: _Associar Contacto

en: _Attention!
pt: _Atenção!

en: _Audio Call
pt: Chamada _Áudio

en: _Auto-reply:
pt: _Auto-resposta:

en: _Basic
pt: _Básico

en: _Blink on New Message
pt: _Piscar ao Receber Nova Mensagem

en: _Block
pt: _Bloquear

en: _Both Icon & Text
pt: Am_bos

en: _Browse
pt: _Navegar

en: _Browse logs folder
pt: _Navegar na pasta dos históricos

en: _Browse...
pt: _Navegar...

en: _Browser:
pt: _Navegador:

en: _Buddy List window transparency
pt: Transparência da janela da _Lista de Contactos

en: _Buddy name:
pt: _Nome do contacto:

en: _Buddy:
pt: _Contacto:

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Change Status
pt: _Alterar Estado

en: _Channel:
pt: _Canal:

en: _Class:
pt: _Classe:

en: _Collapse
pt: Co_lapsar

en: _Configure Room
pt: _Configurar Sala

en: _Copy Email Address
pt: _Copiar Endereço de Email

en: _Copy Link Location
pt: _Copiar Endereço do Elo

en: _Decline
pt: _Rejeitar

en: _Delete Group
pt: _Remover grupo

en: _Description
pt: _Descrição

en: _Device
pt: _Dispositivo

en: _Disable
pt: _Desactivar

en: _Disable launcher integration
pt: _Desactivar integração com o iniciador

en: _Dockable Buddy List
pt: Lista de _contactos ancorável

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Edit Account
pt: _Editar Conta

en: _Edit Settings...
pt: _Editar Configurações...

en: _Enable automatic router port forwarding
pt: Activar _encaminhamento automático de portos no router

en: _Enable sounds:
pt: _Activar sons:

en: _End:
pt: _Fim:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
pt: _Equivaler Capitalização (des-seleccione para manuseamento automático de capitalização)

en: _Exchange:
pt: _Troca:

en: _Expand
pt: _Expandir

en: _Flash window
pt: _Piscar janela

en: _Focused windows
pt: Janelas com _Foco

en: _Font
pt: _Fonte

en: _Font face
pt: Tipo de _fonte

en: _Force timestamp format:
pt: _Forçar formato de marcas de tempo:

en: _Get Info
pt: _Obter Info

en: _Get List
pt: _Ver Lista

en: _Group:
pt: _Grupo:

en: _Handle:
pt: _Gestor:

en: _Hangup
pt: _Desligar

en: _Hide new IM conversations:
pt: _Esconder novas conversas IM:

en: _Hold
pt: Em _Espera

en: _Horizontal rule
pt: Régua _horizontal

en: _IM window transparency
pt: Transparência da janela de _MI

en: _IM windows
pt: Janelas de M_I

en: _Icon Only
pt: Apenas o _Ícone

en: _Image
pt: _Imagem

en: _Import...
pt: _Importar...

en: _Insert
pt: _Inserir

en: _Instance:
pt: _Instância:

en: _Invite
pt: _Convidar

en: _Join
pt: _Entrar

en: _Keep Buddy List window on top:
pt: _Manter a janela da Lista de Contactos no topo:

en: _Local alias:
pt: Alcunha _local:

en: _Login
pt: _Ligar

en: _Manage custom smileys
pt: _Gerir smileys personalizados

en: _Manual:
    (%s for URL)
pt: _Manual:
    (%s para URL)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
pt: Especificar _manualmente o intervalo de portos a ouvir:

en: _Media
pt: _Média

en: _Merge Groups
pt: _Jungar Grupos

en: _Message Logs:
pt: Registos de _Mensagens:

en: _Message:
pt: _Mensagem:

en: _Method:
pt: _Método:

en: _Minutes before becoming idle:
pt: _Minutos antes de ficar inactivo:

en: _Modify...
pt: _Modificar...

en: _More...
pt: _Mais...

en: _Mute
pt: _Mudo

en: _Name
pt: _Nome

en: _No
pt: _Não

en: _Notify buddies that you are typing to them
pt: Notificar contactos de que está _digitando para eles

en: _Open File
pt: _Abrir Ficheiro

en: _Open Link
pt: _Abrir Link

en: _Open Mail
pt: _Abrir email

en: _Open link in:
pt: _Abrir elo em:

en: _Passphrase:
pt: _Senha:

en: _Password:
pt: _Senha:

en: _Pause
pt: _Pausar

en: _Permit
pt: _Permitir

en: _Placement:
pt: _Posicionamento:

en: _Play Sound
pt: Re_produzir Som

en: _Pop up a notification
pt: _Mostrar uma notificação

en: _Port:
pt: _Porta:

en: _Present conversation window
pt: A_presentar janela de conversação

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Recipient:
pt: _Destinatário:

en: _Recurring
pt: _Recorrente

en: _Remain in chat after window is closed
pt: Pe_rmanecar na sala de conversação depois da jenela fechar

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Remove Buddy
pt: _Remover Contacto

en: _Remove Chat
pt: _Remover Chat

en: _Remove Contact
pt: _Remover Pessoa

en: _Remove Group
pt: _Remover grupo

en: _Rename
pt: _Renomear

en: _Report idle time:
pt: Most_rar tempo de inactividade:

en: _Reset
pt: _Redefinir

en: _Reset formatting
pt: _Redefinir formatação

en: _Room:
pt: _Sala:

en: _Save
pt: _Gravar

en: _Save File
pt: _Guardar Ficheiro

en: _Save Image...
pt: _Guardar imagem...

en: _Search
pt: Pe_squisa

en: _Search for:
pt: _Pesquisar por:

en: _Send
pt: _Enviar

en: _Send File...
pt: _Enviar Ficheiro...

en: _Send Message
pt: _Enviar Mensagem

en: _Server:
pt: _Servidor:

en: _Set
pt: _Definir

en: _Show slider bar in IM window
pt: _Mostrar barra deslizante na janela de MI

en: _Show system tray icon:
pt: Mo_strar ícone na bandeja do sistema:

en: _Smile!
pt: _Sorria!

en: _Start %s on Windows startup
pt: _Iniciar o %s no arranque do Windows

en: _Start:
pt: _Começar:

en: _Status:
pt: _Estado:

en: _TURN server:
pt: Servidor _TURN:

en: _Text Only
pt: Apenas _Texto

en: _Title:
pt: _Título:

en: _UDP Port:
pt: Porto _UDP:

en: _Unread Messages
pt: Mensagens Por _Ler

en: _Unset
pt: _Suprimir

en: _Use
pt: _Usar

en: _Username:
pt: _Nome de utilizador:

en: _Video Call
pt: Chamada de _Vídeo

en: _View Certificate...
pt: _Ver Certificado...

en: _View...
pt: _Ver...

en: _Visual gesture display
pt: Mostrar _visualmente os gestos

en: _Voice and Video
pt: _Voz e Vídeo

en: _Yes
pt: _Sim

en: accounts
pt: contas

en: accounts: Show the accounts window.
pt: accounts: Mostrar a janela das contas.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
pt: action &lt;acção a executar&gt;:  Executa uma acção.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
pt: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [alcunha1] [alcunha2] ...: Obtém ou define a afiliação de utilizadores à sala.

en: allow multiple instances
pt: permitir múltiplas instâncias

en: artist
pt: artista

en: authserv: Send a command to authserv
pt: authserv: Enviar um comando ao authserv

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
pt: away [mensagem]:  Define uma mensagem de ausência, ou volta de ausente se não usar mensagem.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
pt: ban &lt;utilizador&gt; [razão]: Banir um utilizador da sala.

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
pt: ban [&lt;canal&gt; +|-&lt;nome&gt;]:  banir cliente do canal

en: buddy list
pt: lista de contactos

en: buddylist: Show the buddylist.
pt: buddylist: Mostrar a lista de contactos.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
pt: buzz: Buzzar um utilizador para atrair a sua atenção

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
pt: call &lt;comando&gt;:  chamar qualquer comando de cliente silc

en: call: Make an audio call.
pt: call: Fazer uma chamada de áudio.

en: channel %s not found
pt: o canal %s não foi encontrado

en: channel modes for %s: %s
pt: modos de canal para %s: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
pt: chanserv:  Enviar um comando ao chanserv

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
pt: clear: Apaga todas as janelas de conversa.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
pt: clear: Apaga o scrollback da conversa.

en: clientLogin
pt: clienteAutenticacao

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
pt: cmode &lt;canal&gt; [+|-&lt;modos&gt;] [argumentos]:  Alterar ou mostrar modos do canal

en: config:  Configure a chat room.
pt: config:  Configurar uma sala de chat.

en: configure:  Configure a chat room.
pt: configure:  Configurar uma sala de chat.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
pt: ctcp <alcunha> <msg>: envia mensagem ctcp para alcunha.

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
pt: cumode &lt;canal&gt; +|-&lt;modos&gt; &lt;nome&gt;:  Muda os modos do nome no canal

en: current topic is: %s
pt: O tópico actual é: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
pt: debug &lt;opção&gt;:  Envia informação de depuração variada para a conversa actual.

en: debugwin: Show the debug window.
pt: debugwin: Mostra a janela de debug.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
pt: deop &lt;nome1&gt; [nome2] ...:  Remove o estado de operador de canal de alguém. Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: detach:  Detach this session
pt: detach:  Desligar esta sessão

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
pt: devoice &lt;nome1&gt; [nome2] ...:  Remove o estado de voz de canal de alguém, impedindo-o de falar se o canal é moderado (+m). Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: display the current version and exit
pt: mostrar a versão actual e sair

en: display this help and exit
pt: mostrar esta ajuda e sair

en: don't automatically login
pt: não ligar automaticamente

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
pt: activar conta(s) especificadas (o argumento opcional NAME
                          especifica a(s) conta(s) a usar, separadas por vírgulas.
                          Sem isto apenas a primeira conta é activada).

en: force online, regardless of network status
pt: forçar online, independentemente do estado da rede

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
pt: getkey &lt;nome|servidor&gt;:  Obtem a chave pública do cliente ou servidor

en: hacker and designated driver [lazy bum]
pt: hacker e dirigente designado [vagabundo preguiçoso]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
pt: help &lt;comando&gt;:  Ajuda sobre um comando específico.

en: iTunes Music Store Link
pt: Link Para a Loja de Música do iTunes

en: info [server]:  View server administrative details
pt: info [servidor]:  Ver detalhes de administração do servidor

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: inst &lt;instância&gt;: Definir a instância a ser usada nesta classe

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: instance &lt;instância&gt;: Definir a instância a ser usada nesta classe

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
pt: invite &lt;canal&gt; [-|+]&lt;nome&gt;:  convida nome ou acrescenta/remove da lista de convites do canal

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
pt: invite &lt;nome&gt; [sala]:  Convidar alguém a juntar-se no canal especificado, ou neste canal.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
pt: invite &lt;utilizador&gt; [mensagem]:  Convida um utilizador para a sala.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
pt: j &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [chave1[,chave2][,...]]:  Entrar num ou mais canais, opcionalmente fornecendo uma chave de canal para cada um se necessário.

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
pt: join &lt;canal&gt; [&lt;senha&gt;]:  Entrar num chat nesta rede

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
pt: join &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [chave1[,chave2][,...]]:  Entrar num ou mais canais, opcionalmente fornecendo uma chave de canal para cada um se necessário.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
pt: join: &lt;sala[@servidor]&gt; [password]: Entrar num chat.

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
pt: kick &lt;canal&gt; &lt;nome&gt; [comentário]:  Expulsa o cliente do canal

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
pt: kick &lt;nome&gt; [mensagem]:  Remove alguém do canal. Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
pt: kick &lt;alcunha&gt; [razão]: Expulsa um utilizador da sala.

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
pt: kill &lt;nome&gt; [-pubKey|&lt;razão&gt;]:  Matar o nome

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
pt: lastlog: Pesquisa uma frase nas mensagens recebidas.

en: lead developer
pt: desenvolvedor principal

en: leave [channel]:  Leave the chat
pt: leave [canal]:  Sair do chat

en: libfaim maintainer
pt: encarregado da libfaim

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
pt: list:  Mostra uma lista de salas de conversa na rede. <i>Aviso: alguns servidores podem desligá-lo a seguir a fazer isto.</i>

en: list:  List channels on this network
pt: list:  Listar canais nesta rede

en: loading plugin failed
pt: erro ao carregar plugin

en: maintainer
pt: encarregado

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
pt: me &lt;acção a executar&gt;:  Executa uma acção.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
pt: me &lt;acção&gt;:  Enviar uma acção estilo IRC a um contacto ou chat.

en: memoserv: Send a command to memoserv
pt: mwmoserv:  Enviar um comando ao memoserv

en: minutes
pt: minutos

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
pt: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nome|canal&gt;:  Define ou retira um modo de canal ou utilizador.

en: mode (%s %s) by %s
pt: Modo (%s %s) por %s

en: mood: Set current user mood
pt: mood: Definir o humor do utilizador

en: motd:  View the server's Message Of The Day
pt: motd:  Ver a Mensagem Do Dia do servidor

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
pt: msg &lt;nome&gt; &lt;mensagem&gt;:  Enviar uma mensagem privada a um utilizador

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
pt: msg &lt;nome&gt; &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem privada a um utilizador (em oposição a um canal).

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
pt: msg &lt;utilizador&gt; &lt;mensagem&gt;:  Enviar uma mensagem privada a outro utilizador.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
pt: msgcolor &lt;classe&gt; &lt;primeiroPlano&gt; &lt;fundo&gt;: Define a cor para diferentes classes de mensagens na janela de conversação.<br>    &lt;classe&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;primeiroPlano/fundo&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXEMPLO:<br>    msgcolor send cyan default

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
pt: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;canal(ais)&gt;:  Lista utilizadores específicos no(s) canal(ais)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
pt: names [canal]:  Lista os utilizadores que estão no canal.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
pt: nick &lt;novo nome&gt;:  Muda o seu nome.

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
pt: nick &lt;novo nome&gt;:  Mudar o seu nome

en: nickserv: Send a command to nickserv
pt: nickserv:  Enviar um comando ao nickserv

en: no channel modes are set on %s
pt: não está definido nenhum modo de canal em %s

en: no such channel
pt: este canal não existe

en: none
pt: nenhum

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
pt: notice &lt;destino&lt;: Enviar uma notificação a um utilizador ou canal.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
pt: op &lt;nome1&gt; [nome2] ...:  Oferece estado de operador de canal a alguém. Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
pt: oper &lt;nomr&gt; [-pubKey]:  Obter privilégios de operador de servidor

en: operserv: Send a command to operserv
pt: operserv:  Enviar um comando ao operserv

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
pt: operwall &lt;mensagem&gt;:  Se não sabe o que isto é, provavelmente não o pode usar.

en: original author
pt: autor original

en: part [channel]:  Leave the chat
pt: part [canal]:  Sair do chat

en: part [message]:  Leave the room.
pt: part [sala]: Sair da sala.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
pt: part [sala] [mensagem]:  Sair do canal, ou de um canal especificado, com uma mensagem opcional.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
pt: ping &lt;jid&gt;:	Verifica a ligação a um utilizador/componente/servidor.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
pt: ping [nome]:  Pergunta quanto lag tem um utilizador (ou o servidor se não foi especificado nenhum utilizador).

en: ping:  Send PING to the connected server
pt: ping:  Enviar PING ao servidor ligado

en: plugins: Show the plugins window.
pt: plugins: Mostrar a janela de plugins.

en: prefs: Show the preference window.
pt: prefs: Mostra a janela de preferências.

en: print debugging messages to stdout
pt: imprimir mensagens de debug para o stdout

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
pt: query &lt;nome&gt; &lt;mensagem&gt;:  Envia uma mensagem privada a um utilizador (em oposição a um canal).

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
pt: query &lt;nome&gt; [&lt;mensagem&gt;]:  Enviar uma mensagem privada a um utilizador

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
pt: quit [mensagem]:  Desligar do servidor, com uma mensagem opcional

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
pt: quit [mensagem]:  Desligar do servidor, com uma mensagem opcional.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
pt: quote [...]:  Enviar um comando ao servidor.

en: register:  Register with a chat room.
pt: register:  Registar-se com uma sala de conversa.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
pt: remove &lt;nome&gt; [mensagem]:  Remover alguém de uma sala. Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
pt: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [alcunha1] [alcunha2] ...: Obtém ou define o papel de utilizadores na sala.

en: saved statuses
pt: estados guardados

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
pt: say &lt;mensagem&gt;:  Enviar uma mensagem normalmente como se não estivesse a usar um comando.

en: stats:  View server and network statistics
pt: stats:  Ver estatísticas do servidor e da rede

en: statuses: Show the savedstatuses window.
pt: statuses: Mostra a janela savedstatuses.

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
pt: sub &lt;classe&gt; &lt;instância&gt; &lt;recipiente&gt;: Entrar num chat

en: support
pt: suporte

en: support/QA
pt: supporte/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
pt: time: Mostra o tempo actual local do servidor de IRC.

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
pt: topic &lt;instância&gt;: Definir a instância a ser usada nesta classe

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
pt: topic [&lt;novo tópico&gt;]:  Ver ou modificar o tópico

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
pt: topic [novo tópico]:  Ver ou modificar o tópico do canal.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
pt: topic [novo tópico]:  Ver ou modificar o tópico.

en: tzc command
pt: Comando tzc

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
pt: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Define ou retira um modo de utilizador.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
pt: umode &lt;modos de utilizador&gt;:  Define os seus modos na rede

en: unloading plugin failed
pt: erro ao descarregar plugin

en: use DIR for config files
pt: usar DIR para ficheiros de configuração

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
pt: users &lt;canal&gt;:  Lista os utilizadores no canal

en: users:  Show the list of users in the chat.
pt: users: Mostrar a lista de utilizadores no chat

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
pt: version [alcunha]: enviar pedido CTCP VERSION a um utilizador

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
pt: voice &lt;nome1&gt; [nome2] ...:  Oferece estado de voz no canal a alguém. Tem de ser um operador de canal para fazer isto.

en: voice and video
pt: voz e vídeo

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
pt: wallops &lt;mensagem&gt;:  Se não sabe o que isto é, provavelmente não o pode usar.

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
pt: whois &lt;nome&gt;:  Ver informação do nome

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
pt: whois [servidor] &lt;nome&gt;:  Obtém informação sobre um utilizador.

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
pt: whowas &lt;nome&gt;:  Ver informação do nome

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
pt: whowas &lt;alcunha&gt;: Obtém informação sobre um utilizador que se desligou.

en: win32 port
pt: port para Win32

en: you are not waiting for authorization
pt: não está à espera de autorização

en: you can see the butterflies mating
pt: Pode ver as borboletas a acasalar

en: you have no buddies on this list
pt: não tem contactos nesta lista

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
pt: zc &lt;classe&gt;: Enviar uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,PESSOAL,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
pt: zci &lt;classe&gt; &lt;instância&gt;: Enviar uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,<i>instância</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pt: zcir &lt;classe&gt; &lt;instância&gt; &lt;recipiente&gt;: Enviar uma mensagem para &lt;<i>classe</i>,<i>instância</i>,<i>recipiente</i>*&gt;

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
pt: zi &lt;instância&gt;: Enviar uma mensagem para &lt;mensagem,<i>instância</i>,*&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
pt: zir &lt;instância&gt; &lt;recipiente&gt;: Enviar uma mensagem para &lt;MENSAGEM,<i>instância</i>,<i>recipiente</i>*&gt;

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
pt: zl &lt;nome&gt;: Localizar utilizador

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
pt: zlocate &lt;nome&gt;: Localizar utilizador
