Pidgin - en to ja translation catalogue (2756 entries)

en: 	_Only when someone says your username
ja: 	誰かがあなたのユーザ名を呼んだ時だけ(_O)

en: 
    %s has stopped typing
ja: 
    %s さんが入力を停止しました

en: 
    %s is typing...
ja: 
    %s さんが何か入力しています...

en: 
    <b>Description:</b>
ja: 
    <b>説明:</b>

en: 
    <b>Topic:</b> %s
ja: 
    <b>トピック:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
ja: 
    TinyURL を取得中...

en: 
    Last Seen: %s ago
ja: 
    最後に見かけたのは: %s前

en: 
    Your Preferred Contact Methods
ja: 
    お好みの連絡方法

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
ja: "%s" さんは現在オフラインです。送信できなかった残りのメッセージを保存しておき、"%s" さんが再びログオンした時に自動的に再送しますか?

en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
ja: $(^Name)はGPLライセンスの元でリリースされています。ライセンスはここに参考のためだけに提供されています。 $_CLICK

en: %.2f KiB/s
ja: %.2f KiB/秒

en: %B %Y
ja: %Y年%B

en: %d day | %d days
ja[0]: %d日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

en: %d person in room | %d people in room
ja[0]: チャットルームに %d人にいます

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d秒

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
ja[0]: %2$s さんから %1$d個の未読のメッセージがあります

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
ja: %s
    
    Finch はエラーを解決し、アカウントをもう一度有効にするまで、そのアカウントには接続しません。

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
ja: %s
    用法: %s [オプション]...
    
      -c, --config=DIR    DIR にある設定ファイルを使用する
      -d, --debug         デバッグ情報を標準エラー出力に表示する
      -h, --help          このヘルプを表示して終了する
      -n, --nologin       自動的にサイン・インしない
      -v, --version       現在使用しているバージョンを表示して終了する

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
ja: %s %s (詳しい情報は `%s -h' と入力してください)

en: %s (%s) changed status from %s to %s
ja: %s (%s) さんがステータスを %s から %s に変更しました

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
ja[0]: %s (%s) には %d通の新しいメッセージがあります

en: %s (%s) is no longer %s
ja: もう %s (%s) さんは %s ではありません

en: %s (%s) is now %s
ja: %s (%s) さんは %s です

en: %s Build Information
ja: %s ビルド情報

en: %s Developer Information
ja: %s 開発者情報

en: %s Translator Information
ja: %s 翻訳者情報

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
ja: %s [<I>%s</I>] さんがチャットルームに入りました

en: %s ago
ja: %s 前

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
ja: %s さんはオフラインのため、送信したメッセージを受け取りませんでした。

en: %s became idle
ja: %s さんが待機中になりました

en: %s became unidle
ja: %s さんが待機中から復帰しました

en: %s cancelled the file transfer
ja: %s さんはファイルの転送をキャンセルしました

en: %s cancelled the transfer of %s
ja: %s さんは %s の転送をキャンセルしました

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
ja: %s ではフォルダそのものを転送できません。ファイルを個別に転送してください。

en: %s disconnected
ja: %s さんは接続を切りました

en: %s disconnected.
ja: %s さんは接続を切りました

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
ja: %s でお使いの設定を %s から %s へ移行する際に複数のエラーが発生しました。原因を調査した上で手動にて移行を完了してください。それから http://developer.pidgin.im にて問題を報告してください。

en: %s entered the room.
ja: %s さんがチャットルームに入りました

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
ja[0]: %s には %d通の新しいメッセージがあります。

en: %s has become idle (%s)
ja: %s さんが待機中になりました (%s)

en: %s has become idle.
ja: %s さんが待機中になりました。

en: %s has been invited to this conversation.
ja: %s さんが会話ウインドウへ招待されています

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
ja: %s は <I>%s</I> のトピックを %s へ変更しました:

en: %s has changed the topic to: %s
ja: %s さんがトピックを変更しました: %s

en: %s has cleared the topic.
ja: %s さんがトピックをクリアしました

en: %s has closed the conversation.
ja: %s さんが会話ウインドウを閉じました

en: %s has gone away.
ja: %s さんが離席しました。

en: %s has gone away. (%s)
ja: %s さんが離席しました (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
ja: %s さんが %s さんをチャット・ルーム %s へ招待しています

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
ja: %s さんが %s さんをチャット・ルーム %s へ招待しています:
    %s

en: %s has just asked to directly connect to %s
ja: %s は直接 %s に接続するように要求しました。

en: %s has left the conversation.
ja: %s さんが会話ウインドウを閉じました

en: %s has paused while typing to you (%s)
ja: %s さんが入力を一停止しました (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
ja: %s さんが離席中から戻ってきました (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
ja: %s さんが待機中から戻ってきました (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
ja: %s さんがあなたにメッセージを送信しました (%s)

en: %s has set the topic to: %s
ja: %s はトピックをセットしました: %s

en: %s has signed off (%s)
ja: %s さんがサイン・アウトしました (%s)

en: %s has signed off.
ja: %s さんがサイン・アウトしました。

en: %s has signed on (%s)
ja: %s さんがサイン・インしました (%s)

en: %s has signed on.
ja: %s さんがサイン・インしました。

en: %s has started typing to you (%s)
ja: %s さんが入力を開始しました (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
ja: %s さんが入力を停止しました (%s)

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
ja: %s は複数のメッセージングサービスに同時に接続できる libpurple を使ったメッセージング・クライアントです。%s は GTK+ を使って C で書かれています。%s は GPL 第二版 (あるいはそれ以降の版) が定める条項の下でリリースされ、変更や再頒布もできます。GPL の複写は %s と共に配布されています。%s の著作権はその貢献者に帰属し、貢献者の詳細な一覧についても %s と共に配布されています。%s には一切の保証はありません。<BR><BR>

en: %s is no longer away.
ja: %s さんは在席しています。

en: %s is no longer idle.
ja: %s さんが待機中から復帰しました。

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
ja: %s は妥当なファイルではありません。上書きを拒否することにします。

en: %s is not a valid filename.
ja: %s は正しいファイル名ではありません。

en: %s is not a valid room handle
ja: %s は正しいルーム・ハンドルではありません

en: %s is not a valid room name
ja: %s は正しいルーム名ではありません

en: %s is not a valid server name
ja: %s は正しいサーバ名ではありません

en: %s is now known as %s
ja: %s さんは %s と認識されました

en: %s is now known as %s.
ja: %s さんは %s さんと認識されました

en: %s is offering to send file %s
ja: %s さんがファイル %s の送信を要求しています

en: %s just signed off
ja: %s さんがサイン・アウトしました

en: %s just signed on
ja: %s さんがサイン・インしました

en: %s left the room (%s).
ja: %s さんがチャットルームから退室しました (%s)。

en: %s left the room.
ja: %s さんがチャットルームから退室しました

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ja: %s が暗号化されていないストリームでプレーンテキスト認証を要求しているようです。これを許可し、認証を続行しますか?

en: %s requires %s, but it failed to unload.
ja: %s が %s を必要としており、解放に失敗しました。

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
ja: %s が暗号化されていないストリーム接続を介したプレーンテキスト認証を要求しています。これを許可し認証を続行しますか?

en: %s said your nick in %s
ja: %s さんがあだ名を呼びました (%s)

en: %s sent a message in %s
ja: %s さんがあなたにメッセージを送信しました (%s)

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
ja: %s さんが %s にあるホワイトボードにメッセージを送信してきました。そのホワイトボードを公開してもよろしいですか?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
ja: %s さんがホワイトボードにメッセージを送信してきました。そのホワイトボードを公開してもよろしいですか?

en: %s sent you a message
ja: %s さんがメッセージを送信してきました

en: %s wants to send you %s (%s)
ja: %s さんが %s (%s) を送信したがっています

en: %s wants to send you a file
ja: %s さんがファイルを転送したがっています

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
ja: %s%s%s%s さんは %s さんを仲間にしました%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
ja: %s%s%s%s さんが %s さんを仲間リスト%s%s に追加したがっています

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
ja: %s%s%s%s さんがあなた (%s) を彼または彼女の仲間リスト%s%s に追加したがっています

en: %s, %d hour | %s, %d hours
ja[0]: %s %d時間

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
ja[0]: %s %d分

en: %s. Try `%s -h' for more information.
ja: %s (詳しい情報は `%s -h' と入力してください)

en: (Code %s)
ja: (コード %s)

en: (Custom)
ja: (独自)

en: (Optional) A_lias:
ja: (オプション) 別名(_L):

en: (Optional) _Invite message:
ja: (オプション) 招待メッセージ(_I):

en: (Re-)Request authorization
ja: 承認の (再) 要求

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
ja: (このメッセージを変換する際にエラーが発生しました。	 アカウント・エディタの 'エンコード' オプションを確認してください)

en: (There was an error receiving this message.  Either you and %s have different encodings selected, or %s has a buggy client.)
ja: (このメッセージを受信する際にエラーが発生しました。%s さんとは異なるエンコーディングで会話しているか、あるいは %s さんがおかしなクライアントを使っていると思われます。)

en: (There was an error receiving this message.  The buddy you are speaking with is probably using a different encoding than expected.  If you know what encoding he is using, you can specify it in the advanced account options for your AIM/ICQ account.)
ja: (このメッセージを受信する際にエラーが発生しました。会話している仲間はおそらく別のエンコーディングを使用していると思われます。相手が使用しているエンコーディングがわかるのであれば、アカウント・ダイアログの拡張オプションで指定してみてください。)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
ja: (たぶん 'make install' し忘れたのでしょう。)

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: (no name)
ja: (名前無し)

en: (no topic set)
ja: (トピックが設定されていません)

en: (none)
ja: (なし)

en: +++ %s became idle
ja: +++ %s さんが待機中になりました

en: +++ %s became unidle
ja: +++ %s さんが待機中から復帰しました

en: +++ %s signed off
ja: +++ %s さんがサイン・アウトしました

en: +++ %s signed on
ja: +++ %s さんがサイン・インしました

en: /Accounts
ja: /アカウント

en: /Accounts/Manage Accounts
ja: /アカウント/アカウントの管理

en: /Buddies/Add Buddy...
ja: /仲間/仲間の追加...

en: /Buddies/Add C_hat...
ja: /仲間/チャットの追加(_H)...

en: /Buddies/Add Chat...
ja: /仲間/チャットの追加...

en: /Buddies/Add Group...
ja: /仲間/グループの追加...

en: /Buddies/Add _Group...
ja: /仲間/グループの追加(_G)...

en: /Buddies/Get User Info...
ja: /仲間/ユーザ情報の取得...

en: /Buddies/Get User _Info...
ja: /仲間/ユーザ情報の取得(_I)...

en: /Buddies/Join a Chat...
ja: /仲間/チャットに参加...

en: /Buddies/Join a _Chat...
ja: /仲間/チャットに参加(_C)...

en: /Buddies/New Instant Message...
ja: /仲間/新しいインスタント・メッセージ...

en: /Buddies/New Instant _Message...
ja: /仲間/新しいインスタント・メッセージ(_M)...

en: /Buddies/Sh_ow
ja: /仲間/表示(_O)

en: /Buddies/Show/Buddy Details
ja: /仲間/表示/詳細

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
ja: /仲間/表示/仲間の詳細(_D)

en: /Buddies/Show/Empty Groups
ja: /仲間/表示/空のグループ

en: /Buddies/Show/Idle Times
ja: /仲間/表示/待機中の時間

en: /Buddies/Show/Idle _Times
ja: /仲間/表示/待機中の時間(_T)

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
ja: /仲間/表示/オフラインの仲間

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
ja: /仲間/表示/プロトコルのアイコン

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
ja: /仲間/表示/空グループ(_E)

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
ja: /仲間/表示/オフラインの仲間(_O)

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
ja: /仲間/表示/プロトコルのアイコン(_P)

en: /Buddies/Sort Buddies
ja: /仲間/仲間の並び替え

en: /Buddies/View User _Log...
ja: /仲間/ユーザ・ログの表示(_L)...

en: /Buddies/_Add Buddy...
ja: /仲間/仲間の追加(_A)...

en: /Buddies/_Quit
ja: /仲間/終了(_Q)

en: /Buddies/_Sort Buddies
ja: /仲間/仲間の並び替え(_S)

en: /Conversation
ja: /会話

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
ja: /会話/つかむ仲間に追加する...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
ja: /会話/つかむ仲間に追加する(_P)...

en: /Conversation/Add...
ja: /会話/追加...

en: /Conversation/Al_ias...
ja: /会話/別名(_I)...

en: /Conversation/Alias...
ja: /会話/別名...

en: /Conversation/Block...
ja: /会話/拒否...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
ja: /会話/クリア(_R)

en: /Conversation/Get Info
ja: /会話/情報の取得

en: /Conversation/In_vite...
ja: /会話/招待(_V)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
ja: /会話/画像の挿入(_E)...

en: /Conversation/Insert Image...
ja: /会話/画像の挿入...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
ja: /会話/リンクの挿入(_K)...

en: /Conversation/Insert Link...
ja: /会話/リンクの挿入...

en: /Conversation/Invite...
ja: /会話/招待...

en: /Conversation/Join a _Chat...
ja: /会話/チャットに参加(_C)...

en: /Conversation/M_edia
ja: /会話/メディア(_E)

en: /Conversation/M_ore
ja: /会話/その他(_O)

en: /Conversation/Media/Audio Call
ja: /会話/メディア/音声呼び出し

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
ja: /会話/メディア/音声・ビデオ呼び出し

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
ja: /会話/メディア/音声・ビデオ呼び出し(_C)

en: /Conversation/Media/Video Call
ja: /会話/メディア/ビデオ呼び出し

en: /Conversation/Media/_Audio Call
ja: /会話/メディア/音声呼び出し(_A)

en: /Conversation/Media/_Video Call
ja: /会話/メディア/ビデオ呼び出し(_V)

en: /Conversation/More
ja: /会話/その他

en: /Conversation/New Instant _Message...
ja: /会話/新しいインスタント・メッセージ(_M)...

en: /Conversation/Remove...
ja: /会話/削除...

en: /Conversation/Se_nd File...
ja: /会話/ファイルの送信(_N)...

en: /Conversation/Send File...
ja: /会話/ファイルの送信...

en: /Conversation/Unblock...
ja: /会話/拒否の解除...

en: /Conversation/View Log
ja: /会話/ログの表示

en: /Conversation/View _Log
ja: /会話/ログの表示(_L)

en: /Conversation/_Add...
ja: /会話/追加(_A)...

en: /Conversation/_Block...
ja: /会話/拒否(_B)...

en: /Conversation/_Close
ja: /会話/閉じる(_C)

en: /Conversation/_Find...
ja: /会話/検索(_F)...

en: /Conversation/_Get Info
ja: /会話/情報の取得(_G)

en: /Conversation/_Remove...
ja: /会話/削除(_R)...

en: /Conversation/_Save As...
ja: /会話/別名で保存(_S)...

en: /Conversation/_Unblock...
ja: /会話/拒否の解除(_U)...

en: /Help/De_veloper Information
ja: ヘルプ/開発者情報(_V)

en: /Help/Online _Help
ja: /ヘルプ/オンライン・ヘルプ(_H)

en: /Help/_About
ja: /ヘルプ/情報(_A)

en: /Help/_Build Information
ja: /ヘルプ/ビルド情報(_B)

en: /Help/_Debug Window
ja: /ヘルプ/デバッグ・ウィンドウ(_D)

en: /Help/_Translator Information
ja: /ヘルプ/翻訳者情報(_T)

en: /Options
ja: /オプション

en: /Options/Enable Logging
ja: /オプション/ログを記録する

en: /Options/Enable Sounds
ja: /オプション/サウンドを有効にする

en: /Options/Enable _Logging
ja: /オプション/ログを記録する(_L)

en: /Options/Enable _Sounds
ja: /オプション/サウンドを有効にする(_S)

en: /Options/Show Formatting Toolbars
ja: /オプション/書式ツールバーを表示する

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
ja: /オプション/書式ツールバーを表示する(_T)

en: /Options/Show Ti_mestamps
ja: /オプション/タイムスタンプを表示する(_M)

en: /Options/Show Timestamps
ja: /オプション/タイムスタンプを表示する

en: /Tools
ja: /ツール

en: /Tools/Buddy _Pounces
ja: /ツール/仲間をつかむ(_P)

en: /Tools/Custom Smile_ys
ja: /ツール/独自のスマイリー(_Y)

en: /Tools/Mute Sounds
ja: /ツール/ミュート

en: /Tools/Mute _Sounds
ja: /ツール/ミュート(_S)

en: /Tools/Plu_gins
ja: /ツール/プラグイン(_G)

en: /Tools/Pr_eferences
ja: /ツール/設定(_E)

en: /Tools/Pr_ivacy
ja: /ツール/個人情報(_I)

en: /Tools/Privacy
ja: /ツール/個人情報

en: /Tools/R_oom List
ja: /ツール/チャットルームの一覧(_O)

en: /Tools/Room List
ja: /ツール/チャットルームの一覧

en: /Tools/Set _Mood
ja: /ツール/ムードを設定(_M)

en: /Tools/System _Log
ja: /ツール/システム・ログ(_L)

en: /Tools/_Certificates
ja: /ツール/証明書(_C)

en: /Tools/_File Transfers
ja: /ツール/ファイルの転送(_F)

en: /_Accounts
ja: /アカウント(_A)

en: /_Buddies
ja: /仲間(_B)

en: /_Conversation
ja: /会話(_C)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /_Options
ja: /オプション(_O)

en: /_Tools
ja: /ツール(_T)

en: 0 people in room
ja: 誰もいません

en: 12 hour time format
ja: 12時制

en: 24 hour time format
ja: 24時制

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
ja: <FONT SIZE="4"><B>有用なリソース</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">ウェブサイト</A><BR>	<A HREF="%s">よくある質問と答え</A><BR>	IRC チャンネル: #pidgin on irc.freenode.net<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
ja: <I>%s</I> は <I>%s の</I> すべてのモードを削除しました:

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
ja: <I>%s</I> はチャンネル <I>%s</I> のすべてのモードを削除しました:

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
ja: <I>%s</I> は <I>%s の</I> モードを %s へセットしました:

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
ja: <I>%s</I> はチャンネル <I>%s</I> のモードを %s へセットしました:

en: <PurpleMain>/Accounts/
ja: <PurpleMain>/アカウント/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
ja: <PurpleMain>/アカウント/アカウントを有効にする

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
ja: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s さんが、あなた (%s) を彼または彼女の仲間リスト%s%s に追加したがっています

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
ja: <b><font color="red">ログ記録には読み込み関数がありません</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
ja: <b>アカウント:<b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
ja: <b>ブラウザの設定をするためのプログラムが見つかりません。</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
ja: <b>チャンネル名:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
ja: <b>%s さんと %s の会話</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
ja: <b>形容詞の定義:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
ja: <b>ファイル:</b> %s
    <b>サイズ:</b> %s
    <b>画像のサイズ:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
ja: <b>ファイル名:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
ja: <b>グループ名:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
ja: <b>Notes のグループ ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
ja: <b>パスワード</b>:

en: <b>Plugin Details</b>
ja: <b>プラグインの詳細</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
ja: <b>プロキシを設定するプログラムが見つかりませんでした。</b>

en: <b>Receiving As:</b>
ja: <b>受信レート:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
ja: <b>受信元:</b>

en: <b>Sending As:</b>
ja: <b>送信レート:</b>

en: <b>Sending To:</b>
ja: <b>送信先:</b>

en: <b>Username:</b>
ja: <b>ユーザ名</b>:

en: <b>Web site:</b>
ja: <b>ウェブサイト:</b>

en: <b>Written by:</b>
ja: <b>作者:</b>

en: <b>_Bold</b>
ja: <b>太字(_B)</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル符号:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル設立者:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
ja: <br><b>チャンネル HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
ja: <br><b>チャンネル・モード:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
ja: <br><b>チャンネル・トピック:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
ja: <br><b>創立者キーの Babbleprint:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
ja: <br><b>創立者キーの指紋:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
ja: <br><b>ユーザのカウント:</b> %d

en: <br>At %s since %s
ja: <br> %s に %s から居ます

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
ja: <font color="red"><b>ファイルを読み込めませんでした: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
ja: <font color="red"><b>ログ・ファイルが見つかりません!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
ja: <font color='#777777'>サイン・アウトしました</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
ja: <font color='#777777'>XMPP に接続していません</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
ja: <h1>%s さんとの会話</h1>

en: <i>_Italic</i>
ja:  <i>イタリック(_I)</i>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
ja: <span size='larger' weight='bold'>%s での会話 (%s)</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
ja: <span size='larger' weight='bold'>%s さんとの会話 (%s)</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
ja: <span size='larger' weight='bold'>画像を保存する際にエラー</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
ja: <span size='larger' weight='bold'>不明なファイルの種類</span>
    
    デフォルトの PNG 画像として扱います。

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
ja: <span size='larger' weight='bold'>%s へようこそ!</span>
    
    未だ IM のアカウントを設定していません。%s を使って接続を開始する前に下にある <b>追加...</b> ボタンをクリックして、一つ目のアカウントを設定してください。%s を使って複数のアカウントに接続する場合は、アカウント毎に <b>追加..</b> ボタンをクリックして設定してください。
    
    仲間リストのウィンドウにある <b>アカウント->アカウントの管理</b> メニューからこの画面に戻ってきて、アカウントを追加、編集、削除することができます。

en: <span size='larger'>_Larger</span>
ja: <span size='larger'>大(_L)</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
ja: <span size='smaller'>小(_S)</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
ja: <span style="italic">例: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">新着メールがあります!</span>

en: <u>_Underline</u>
ja: <u>下線(_U)</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
ja: Sametime 管理者がサーバ %s で次のアナウンスを発表しました

en: A custom smiley in the message is too large to send.
ja: メッセージ中の独自のスマイリーが長すぎて送れません。

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ja: 次のサイトからファイルのダウンロードが可能です:
    リモート・ホスト: %s
    リモート・ポート: %d

en: A folder with that name already exists
ja: その名前のフォルダは既に存在します

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
ja: 既に '%s' というグループが仲間リストの中にあります

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
ja: 仲間リストを水平方向にスクロールするバージョンです

en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
ja: Pidginの使っているマルチプラットフォームGUIツールキット

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
ja: 楽曲メッセージのセッションを要求しました。受け入れる場合は MM アイコンをクリックしてください。

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
ja: 復帰できない Farsight2 のエラーが起こりました。

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
ja: ABI のバージョン番号 (%d.%d.x) が一致しません: 要バージョン %d.%d.x

en: AIM Account
ja: AIM のアカウント

en: AIM Protocol Plugin
ja: AIM プロトコルのプラグイン

en: AP User
ja: AP ユーザ

en: A_ccount
ja: アカウント(_C)

en: A_lias:
ja: 別名(_L):

en: About %s
ja: %s について

en: Accept
ja: 許可

en: Accept certificate for %s?
ja: %s の証明書を受け入れますか?

en: Accept chat invitation?
ja: チャットへの招待を受けますか?

en: Accept file transfer request from %s?
ja: %s さんからのファイル転送要求を承諾しますか?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
ja: アクセスが拒否されました: HTTP プロキシ・サーバがポート番号 %d のトンネリングを拒否しました

en: Account
ja: アカウント

en: Account Confirmation Requested
ja: アカウント認証を要求しました

en: Account Info
ja: アカウント情報

en: Account does not support PEP, can't set mood
ja: アカウントが PEP をサポートしていないのでムードを設定できません

en: Account has been disabled
ja: アカウントが無効になっています

en: Account type:
ja: アカウントの種類:

en: Account was not added
ja: アカウントが追加されませんでした

en: Account was not modified
ja: アカウントが変更されませんでした

en: Account:
ja: アカウント:

en: Account:
ja: アカウント:

en: Account: %s (%s)
ja: アカウント: %s (%s)

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action
ja: つかんだら何をするか...

en: Actions
ja: アクション

en: Ad_vanced
ja: 拡張(_V)

en: Add
ja: 追加する

en: Add / Remove
ja: 追加 / 削除

en: Add Account
ja: アカウントの追加

en: Add Buddy
ja: 仲間の追加

en: Add Buddy Pounce
ja: つかむ仲間の追加

en: Add Buddy Pounce...
ja: つかむ仲間の追加...

en: Add Buddy _Pounce...
ja: つかむ仲間の追加(_P)...

en: Add C_hat...
ja: チャットの追加(_H)...

en: Add Channel Private Group
ja: プライベートなグループの追加

en: Add Channel Public Key
ja: チャンネル公開鍵の追加

en: Add Chat
ja: チャットの追加

en: Add Group
ja: グループの追加

en: Add Notes Address Book Group...
ja: Notes アドレス帳グループを追加する...

en: Add Private Group
ja: プライベート・グループの追加

en: Add Smiley
ja: スマイリーを追加

en: Add _Buddy...
ja: 仲間の追加(_B)...

en: Add a buddy.
ja: 仲間を追加します。

en: Add a new text replacement
ja: 新しい置換の追加

en: Add buddy to _group:
ja: 仲間をグループに追加(_G):

en: Add buddy to your list?
ja: 仲間をリストに追加しますか?

en: Add in group
ja: グループに追加

en: Add new line in Chats
ja: チャットで改行を加える

en: Add new line in IMs
ja: IM で改行を追加

en: Add to Address Book
ja: アドレス帳へ追加する

en: Add to chat
ja: チャットに追加

en: Add to chat...
ja: チャットの追加...

en: Add-Ins
ja: 追加

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Address
ja: 住所

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
ja: 新着メールがあれば、それを表示するための小さな箱を仲間リストへ追加します。

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
ja: 仲間リストにいる仲間にメモを書き置きするための機能を追加します。

en: Afrikaans
ja: アフリカーンズ語

en: Age
ja: 年齢

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algorithm: 	%s
ja: アルゴリズム: 	%s

en: Alias
ja: 別名

en: Alias (optional)
ja: 別名 (オプション)

en: Alias Buddy
ja: 仲間の別名

en: Alias Chat
ja: チャットの別名

en: Alias Contact
ja: コンタクトの別名

en: Alias:
ja: 別名:

en: All
ja: すべて

en: All Conversations
ja: すべての会話

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
ja: 次のアイテムはすべてオプションです。快適に操作できると思われる情報のみ入力してください。

en: All people
ja: すべての人

en: Allow %s to contact you?
ja: %s さんからのコンタクトを許可しますか?

en: Allow Buzz
ja: Buzz を許可

en: Allow all users to contact me
ja: すべてのユーザからのコンタクトを許可する

en: Allow only the users below
ja: 次のユーザのみ許可する

en: Allow only the users on my buddy list
ja: 仲間リストに登録されているユーザのみ許可する

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
ja: 暗号化されていないストリームを介したプレーンテキスト認証を許可する

en: Allows control by entering commands in a file.
ja: ファイルにコマンドを記述して pidgin を制御できるようにします

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
ja: コンタクトの優先度を計算する時に仲間の状態 (待機中/離席中/オフラインなど) のスコアを変更できます。

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
ja: 仲間のいろいろな状態に合わせて優先度を調節できます

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
ja: 待機中の時間を手動でセットできます

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: Already Registered
ja: 既に登録されています

en: Always
ja: 常に

en: Always on top
ja: 常に前面に配置する

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: An account already exists with the specified criteria.
ja: 指定した条件で既にアカウントが存在しています。

en: An ambiguous user ID was entered
ja: 曖昧なユーザ ID が指定されました

en: An email address was not found for this buddy.
ja: この仲間の E-メール・アドレスがありません

en: An error occurred while opening the file.
ja: ファイルをオープンする際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while updating the directory
ja: フォルダを更新する際にエラーが発生しました。

en: An example plugin that does stuff - see the description.
ja: いろいろなことを実行するサンプル・プラグインです (説明をご覧ください)

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
ja: Pidgin が実行されています。Pidgin を終了してから再度実行してください

en: An unknown certificate error occurred.
ja: 原因不明の証明書のエラーが起こりました。

en: Angry
ja: 怒る

en: Animate
ja: アニメーションを有効にする

en: Announcement from %s
ja: %s からのお知らせ

en: Anxious
ja: 心配

en: Anyone
ja: だれでも

en: Appear Offline
ja: オフラインのようです

en: Appear Online
ja: オンラインのようです

en: Apply
ja: 適用

en: Apply in Chats
ja: チャットに適用する

en: Apply in IMs
ja: IM のメッセージに適用する

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure you want to block %s?
ja: 本当に %s さんを拒否しますか?

en: Are you sure you want to delete "%s"
ja: 本当に %s さんを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: 本当に %s を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
ja: 本当にアカウント %s で %s さんに対する "つかむ" 設定を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
ja: 本当に選択した保存済みの状態を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
ja: %s で %s から記録し始めた会話ログを完全に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
ja: %s さんと %s から記録し始めた会話ログを完全に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
ja: %s から記録し始めたシステム・ログを完全に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove %s?
ja: 本当に %s を削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
ja: 本当に %s さんにコンタクトを許可しますか?

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Ashamed
ja: 恥じる

en: Ask
ja: 問い合わせる

en: Asking %s to connect to us at %s:%hu for Direct IM.
ja: Direct IM で %s は %s:%hu で問い合わせがきています。

en: Assamese
ja: アッサム語

en: At a party
ja: パーティ出席中

en: At the office
ja: オフィスに居る

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
ja: %s,%s,%s への購読の試行に失敗

en: Attempting to connect to %s:%hu.
ja: %s:%hu にコンタクトを試みています

en: Attempting to connect via proxy server.
ja: プロキシ・サーバを介してコンタクトを試みています...

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio/_Video Call
ja: 音声・ビデオ呼び出し(_V)

en: Australian English
ja: 英語 (オーストラリア)

en: Auth Domain
ja: ドメイン認証

en: Auth User
ja: ユーザ認証

en: Authenticating
ja: 認証中

en: Authenticating connection
ja: 接続の認証中

en: Authenticating...
ja: 認証中...

en: Authentication Failure
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Author
ja: 作者

en: Authorization Aborted
ja: 承認が拒否されました

en: Authorization Denied
ja: 承認は拒否されました

en: Authorization Denied Message:
ja: 承認拒否メッセージ:

en: Authorization Given
ja: 承認が得られました

en: Authorization Granted
ja: 承認が得られました

en: Authorization mechanism too weak
ja: 承認メカニズムが不十分です

en: Authorize
ja: 承認する

en: Authorize buddy?
ja: 仲間として承認しますか?

en: Auto Accept
ja: 自動的に受け取る

en: Auto Reject
ja: 拒否する

en: Auto-Join
ja: 自動参加

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
ja: 選択したユーザからのファイル転送要求を自動的に受け入れます

en: Auto-join
ja: 自動参加

en: Auto-response sent:
ja: 自動応答の送信:

en: Autoaccept
ja: 自動受け入れ

en: Autoaccept File Transfers...
ja: ファイル転送の自動受け入れ...

en: Autoaccept complete
ja: 受け入れの完了

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
ja: "%2$s" さんから "%1$s" のファイル転送の受け入れを完了しました

en: Automatic
ja: 自動選択

en: Automatically open whiteboard
ja: ホワイトボードを自動的に公開する

en: Available
ja: 在席しています

en: Available Conferences
ja: 参加可能な会議

en: Away
ja: 離席中

en: Away message too long.
ja: 離席メッセージが長すぎます

en: Awesome
ja: サイコー

en: Bac_kground color
ja: 背景色(_K)

en: Background Color
ja: 背景色

en: Bad Format
ja: おかしなフォーマット

en: Bad Namespace Prefix
ja: おかしな名前空間の接頭子

en: Bad Request
ja: おかしな要求です

en: Bad mode
ja: モードが間違っています

en: Ban List
ja: 追い出しリスト

en: Ban on %s
ja: %s での締め出し(Ban)

en: Banned
ja: 締め出されました

en: Based on keyboard or mouse use
ja: キーボードやマウスを操作し始めた時

en: Based on keyboard use
ja: キーボードを操作し始めた時

en: Basque
ja: バスク語

en: Became idle
ja: 待機中になった時

en: Because this reveals your IP address, it may be considered a security risk.  Do you wish to continue?
ja: 理由は、あなたの IP アドレスを開示することになるからです。これにより個人情報に関する危険性が高まります。続行してもよろしいですか?

en: Becomes _idle
ja: 待機中になった時(_I)

en: Becomes idle
ja: 待機中になった時

en: Belarusian Latin
ja: ベラルーシ語 (ラテン)

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bengali-India
ja: ベンガル語 (インド)

en: Birth Day
ja: 誕生日

en: Birth Year
ja: 誕生年

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Block
ja: 拒否する

en: Block %s?
ja: %s さんを拒否しますか?

en: Block IMs without Key Exchange
ja: 鍵の交換が無い IM を拒否する

en: Block User
ja: ユーザの拒否

en: Block all users
ja: すべてのユーザを拒否する

en: Block messages to whiteboard
ja: ホワイトボードへのメッセージをブロックする

en: Block only the users below
ja: 次のユーザのみ拒否する

en: Block/Unblock
ja: 拒否する/拒否を解除する

en: Block/Unblock...
ja: 拒否する/拒否を解除する...

en: Blocked
ja: 拒否しているか

en: Bokmål Norwegian
ja: ボックマル・ノルウェー語

en: Bold
ja: 太字にする

en: Bonjour Protocol Plugin
ja: Bonjour プロトコルのプラグイン

en: Bored
ja: うんざり

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下側

en: Br_owse...
ja: 参照(_O)...

en: British English
ja: 英語 (英国)

en: Brows_e...
ja: 参照(_E)...

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Selection
ja: ブラウザの選択

en: Browser default
ja: ブラウザの設定に従う

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
ja: ブラウザは GNOME で設定されてます

en: Browsing the web
ja: ウェブ見てる

en: Buddies
ja: 仲間

en: Buddy
ja: 仲間

en: Buddy Alias
ja: 仲間の別名

en: Buddy Comment
ja: 仲間のコメント

en: Buddy Comment for %s
ja: %s さんに対する仲間のコメント

en: Buddy Comment:
ja: 仲間のコメント:

en: Buddy Goes _Away
ja: 仲間が離席中の時(_A)

en: Buddy Goes _Idle
ja: 仲間が待機中の時(_I)

en: Buddy Icon
ja: 仲間アイコン

en: Buddy Information
ja: 仲間の情報

en: Buddy List
ja: 仲間リスト

en: Buddy List Storage Mode
ja: 仲間リストの格納モード

en: Buddy List Theme:
ja: 仲間リストのテーマ:

en: Buddy List Window
ja: 仲間リストのウィンドウ

en: Buddy Notes
ja: 仲間のメモ

en: Buddy Pounces
ja: 仲間をつかむ

en: Buddy State Notification
ja: 仲間の状態の通知

en: Buddy Ticker
ja: 仲間表示器

en: Buddy _Signs On/Off
ja: 仲間がサイン・イン/アウトした時(_S)

en: Buddy is "extended" away
ja: "長時間" 離席中の仲間

en: Buddy is away
ja: 離席中の仲間

en: Buddy is idle
ja: 待機中の仲間

en: Buddy is mobile
ja: 移動中の仲間

en: Buddy is offline
ja: オフラインの仲間

en: Buddy logs in
ja: 仲間がログインしました

en: Buddy logs out
ja: 仲間がログアウトしました

en: Buddy name:
ja: つかむ仲間:

en: Buddy signs on/off
ja: 仲間がサイン・イン/アウトした時

en: Buddy's _username:
ja: 仲間のユーザ名(_U):

en: Buddylist loaded successfully!
ja: 仲間リストの読み込みが完了しました!

en: Buddylist saved successfully!
ja: 仲間リストの保存が完了しました!

en: Build Information
ja: ビルド情報

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Busted SNAC payload
ja: SNAC 格納エリアが壊れました

en: Busy
ja: 取り込み中です

en: By Log Size
ja: ログ・サイズ順

en: By Status
ja: 状態順

en: By account
ja: アカウント毎に共有する

en: By conversation count
ja: 会話の回数順に並べる

en: By group
ja: グループ毎に共有する

en: By status
ja: 状態順

en: CTCP PING reply
ja: CTCP PING 応答

en: C_hat windows
ja: チャット・ウィンドウ(_H)

en: C_lear finished transfers
ja: 完了した転送をクリアする(_L)

en: C_onnect
ja: 接続する(_O)

en: Calculating...
ja: 計算中...

en: Call Command
ja: コマンドの実行

en: Calling...
ja: 呼び出し中...

en: Camera
ja: カメラ

en: Canadian English
ja: 英語 (カナダ)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Presence Notification
ja: 存在通知をやめる

en: Cancelled
ja: キャンセルしました

en: Cannot add a contact to the same folder twice
ja: 同じフォルダへコンタクトを二回追加できません

en: Cannot add yourself
ja: あなた自身を追加できません

en: Cannot ban %s: banlist is full
ja: %s を締め出せません: 締め出しリストが一杯です

en: Cannot call command
ja: コマンドを実行できません

en: Cannot change nick
ja: ニックネームを変更できません

en: Cannot detach
ja: 切り離せません

en: Cannot fetch the public key
ja: 公開鍵を取得できません

en: Cannot get channel information
ja: チャンネル情報を取得できません

en: Cannot get room list
ja: 部屋のリストを取得できません

en: Cannot get server information
ja: サーバの情報を取得できません

en: Cannot get server statistics
ja: サーバの統計情報を取得できません

en: Cannot get user information
ja: ユーザ情報を取得できません

en: Cannot join %s: Registration is required.
ja: %s に参加できません: 登録が必要です

en: Cannot join channel
ja: チャンネルに参加できません

en: Cannot join private group
ja: プライベート・グループへ参加できません

en: Cannot perform the key agreement
ja: キーの同意を実行できません

en: Cannot send a directory.
ja: フォルダは送信できません。

en: Cannot send a file of 0 bytes.
ja: 0 バイトのファイルは送信できません。

en: Cannot send file
ja: ファイルを送信できません

en: Cannot send folder %s.
ja: フォルダ %s は転送できません

en: Cannot send launcher
ja: ランチャは転送できません

en: Cannot set IM key
ja: IM キーをセットできません

en: Cannot set topic
ja: トピックをセットできません

en: Cannot start browser configuration program.
ja: ブラウザの設定プログラムを起動できません。

en: Cannot start proxy configuration program.
ja: プロキシの設定プログラムを起動できません。

en: Cannot watch user
ja: ユーザを監視できません

en: Capabilities
ja: 機能

en: Case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Catalan
ja: カタラン語

en: Certificate Export Error
ja: 証明書のエクスポートのエラー

en: Certificate Import
ja: 証明書のインポート

en: Certificate Import Error
ja: 証明書インポートエラー

en: Certificate Information
ja: 証明書の情報

en: Certificate Manager
ja: 証明書マネージャー

en: Certificate for %s
ja: %s の証明書

en: Change Address To:
ja: 変更するアドレス:

en: Change Currently Registered Email Address...
ja: 現在登録されている E-メール・アドレスの変更...

en: Change Password...
ja: パスワードの変更...

en: Change XMPP Password
ja: XMPP パスワードの変更

en: Change password for %s
ja: %s のパスワードの変更

en: Change status broadcasting
ja: 状態の送信状況を変更

en: Change status to
ja: 次の状態に変更する

en: Change status when idle
ja: 待機中になったら状態を変更

en: Change to this status when _idle:
ja: 待機中になったらこの状態に変更する(_I):

en: Change user information for %s
ja: %s のユーザ情報の変更

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
ja: 個人情報の設定はすぐに反映されます。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Channel %s does not exist in the network
ja: チャンネル %s はネットワーク上に存在しません

en: Channel Authentication
ja: チャンネル認証

en: Channel Information
ja: チャンネル情報

en: Channel Passphrase
ja: チャンネルのパスフレーズ

en: Channel Public Keys List
ja: チャンネル公開鍵の一覧

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
ja: チャンネル認証は認証されていないアクセスからチャンネルを保護するために使用します。その認証方式はパスフレーズと電子署名をベースにしています。パスフレーズがセットされていると参加するためのパスフレーズが要求され、チャンネルの公開鍵がセットされていると、公開鍵が一覧表示されているユーザのみ参加可能です。

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
ja: <I>%s</I> のチャンネル創設者は <I>%s</I> です

en: Chat
ja: チャット

en: Chat _name:
ja: チャット名(_N):

en: Chat error
ja: チャットのエラー

en: Chats
ja: チャット

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
ja: チャットのログは、設定ダイアログで "チャットをすべてシステム・ログに記録する" が有効な場合にのみログを記録します。

en: Chatty
ja: チャッティー

en: Check permissions and try again.
ja: 権限を確認して再度試してください。

en: Checks for new local mail.
ja: 新しいローカル・メールをチェックします

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
ja: 最新リリースを周期的にチェックして変更履歴 (ChangeLog) をユーザに通知します。

en: Checks periodically for new releases.
ja: 最新リリースの情報を周期的にチェックします

en: Choose Location...
ja: 場所の選択...

en: Choose New Name
ja: 別の名前を付ける

en: Choose...
ja: 選択...

en: Cipher
ja: 暗号

en: Cipher Test
ja: 暗号化のテスト

en: City
ja: 町

en: Cl_ose conversations with the Escape key
ja: エスケープ・キーで会話を閉じる(_O)

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Scrollback
ja: スクロールバックのクリア

en: Clear finished transfers
ja: 完了した転送をクリアする

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
ja: すべてのアカウントのあなたの仲間アイコンを変更するにはクリック。

en: Click to change your buddyicon for this account.
ja: このアカウントのあなたの仲間アイコンを変更するにはクリック。

en: Client
ja: クライアント

en: Clipboard plugin
ja: クリップボードのプラグイン

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Find bar
ja: 検索バーを閉じる

en: Close _tabs
ja: タブを閉じる(_T)

en: Close all tabs
ja: すべてのタブを閉じる

en: Close conversation
ja: 会話ウィンドウを閉じます

en: Close other tabs
ja: 他のタブを閉じる

en: Close this tab
ja: このタブを閉じる

en: Close this window when all transfers _finish
ja: 転送が完了したらダイアログを閉じる(_F)

en: Close this window when all transfers finish
ja: 転送が完了したらすべてのウィンドウを閉じる

en: Co_nversations:
ja: 会話ウィンドウ(_N):

en: Collapsed Background Color
ja: 畳まれた部分の背景色

en: Collapsed Text
ja: 畳まれたテキスト

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
ja: ハイパーリンクの上にマウスをのせた時の色です

en: Color to draw hyperlinks.
ja: ハイパーリンクを描画する色です

en: Command
ja: コマンド指定

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
ja: コモンネーム: %s
    
    SHA1 フィンガープリント:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
ja: コモンネーム: %s %s
    フィンガープリント (SHA1): %s

en: Company
ja: 勤務先

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Conference Closed
ja: 会議を閉会しました

en: Conference does not exist
ja: 会議が存在しません

en: Conference error
ja: 会議でエラー

en: Conference not found
ja: 会議が見つかりません

en: Configuration error
ja: 設定エラー

en: Configure Pl_ugin
ja: プラグインの設定(_U)

en: Configure Plugin
ja: プラグインの設定

en: Configure _Browser
ja: ブラウザの設定(_B)

en: Configure _Proxy
ja: プロキシの設定(_P)

en: Confirm Account
ja: アカウントの確認

en: Confirm Remove
ja: 削除の確認

en: Confirm certificate delete
ja: 証明書の削除の確認

en: Confirm close
ja: クローズの確認

en: Conflict
ja: 衝突してます

en: Connect port
ja: 接続するポート番号

en: Connect server
ja: サーバへ接続

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connecting
ja: 接続中です

en: Connecting to SILC Server
ja: SILC サーバへ接続中

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Connection Timeout
ja: 接続がタイムアウトしました

en: Connection established, cookie sent
ja: (接続完了) cookie を送信しました

en: Connection failed
ja: 接続に失敗

en: Connection security
ja: 接続のセキュリティ

en: Console Beep
ja: コンソールのビープ

en: Console beep
ja: ビープ音

en: Contact Availability Prediction
ja: コンタクトの可能性の予測

en: Contact Availability Prediction plugin.
ja: 仲間と会話する可能性を予測するプラグインです

en: Contact Priority
ja: コンタクトの優先度

en: Continue
ja: 続行する

en: Conversation
ja: 会話ウィンドウ

en: Conversation Colors
ja: メッセージの色

en: Conversation Entry
ja: メッセージの文字

en: Conversation History
ja: 会話履歴の文字

en: Conversation Placement
ja: 会話タブの配置

en: Conversation Window
ja: 会話ウィンドウ

en: Conversation _font:
ja: メッセージのフォント(_F):

en: Conversation in %s on %s
ja: %2$s の %1$s での会話

en: Conversation with %s on %s
ja: %2$s の %1$s さんとの会話

en: Conversations
ja: 会話

en: Conversations in %s
ja: %s さんとの会話

en: Conversations with %s
ja: %s さんとの会話

en: Core Pidgin files and dlls
ja: Pidginの核となるファイルとdll

en: Could not change nick
ja: ニックネームを変更できませんでした

en: Could not get details for user %s (%s).
ja: ユーザの %s (%s) さんの詳細情報を取得できませんでした

en: Could not kill user
ja: ユーザを強制終了できませんでした

en: Could not load public key
ja: 公開鍵を読み込めませんでした

en: Could not open %s: Redirected too many times
ja: %s を開けませんでした: 複数回リダイレクトしました

en: Could not perform key agreement for file transfer
ja: ファイル転送に必要なキーの同意を実行できませんでした

en: Could not query the directory server.
ja: ディレクトリ・サーバを検索できませんでした

en: Could not send
ja: 送信できませんでした

en: Could not set icon
ja: アイコンを送信できませんでした

en: Could not start the file transfer
ja: ファイル転送を開始できませんでした

en: Couldn't find X display
ja: X のディスプレイを見つけることができませんでした。

en: Couldn't find window
ja: ウィンドウを見つけられませんでした

en: Couldn't load buddylist
ja: 仲間リストを読み込めませんでした。

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
ja: %s の仲間リストを %s に書き出せまんでした。

en: Country
ja: 国

en: Country: 	%s
ja: 国: 	%s

en: Crazy Patch Writers
ja: Crazy なパッチの作者

en: Create
ja: 開催する

en: Create New Conference...
ja: 新しい会議を開催する...

en: Create New Room
ja: 新しいチャット・ルームの生成

en: Create New SILC Key Pair
ja: 新しい SILC 鍵ペアの生成

en: Create SILC Key Pair...
ja: SILC 鍵ペアの生成...

en: Create _this new account on the server
ja: このアカウントをサーバに作成(_T)

en: Create a Start Menu entry for Pidgin
ja: スタートメニューに Pidgin の項目を作成する

en: Create a new directory for each user
ja: ユーザごとに新規にディレクトリを作成する

en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
ja: デスクトップに Pidgin のショートカットを作成する

en: Create conference with user
ja: ユーザを含めた会議の開催

en: Create this account on the server
ja: サーバでこのアカウントを作成

en: Creating SILC key pair...
ja: SILC 鍵ペアの生成中...

en: Creating connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: Current Developers
ja: 現在の開発者

en: Current Translators
ja: 翻訳者 (最新バージョン)

en: Currently on
ja: チャンネル

en: Custom Smiley
ja: 独自のスマイリー

en: Custom Smiley Manager
ja: 独自のスマイリーの管理

en: Customize colors in the conversation window
ja: 会話ウィンドウの中に表示するメッセージの色をカスタマイズします

en: Customizes the message timestamp formats.
ja: メッセージに付与するタイムスタンプの書式をカスタマイズします

en: Czech
ja: チェコ語

en: DBus Example
ja: DBus のサンプル

en: DBus Plugin Example
ja: DBus のサンプル・プラグインです

en: D_evice
ja: デバイス(_E)

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Date
ja: 日付

en: Debug Window
ja: デバッグ・ウィンドウ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Formatting
ja: デフォルトの書式

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete Account
ja: アカウントの削除

en: Delete Log...
ja: ログの削除...

en: Delete Log?
ja: ログを削除しますか?

en: Delete Status
ja: 状態の削除

en: Deny
ja: 拒否する

en: Department
ja: 部署

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Default
ja: デスクトップのデフォルト

en: Detach From Server
ja: サーバから切り離す

en: Detach this tab
ja: このタブを取り外す

en: Detached
ja: 切り離し済

en: Device
ja: デバイス

en: Different
ja: 別の状態

en: Digitally sign and verify all messages
ja: 電子署名してすべてのメッセージを検証する

en: Direct IM established
ja: Direct IM を確立しました

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory Query Failed
ja: ディレクトリの検索に失敗しました

en: Directory is not writable.
ja: ディレクトリに書き込む権限がありません

en: Disable when away
ja: 離席したら無効にする

en: Disconnected by server
ja: サーバが接続を切断しました

en: Disconnected.
ja: 切断されました

en: Display Currently Registered Email Address
ja: 現在登録されている E-メール・アドレスの表示

en: Display Timestamps Every
ja: タイムスタンプを表示する間隔

en: Display iChat-style timestamps
ja: iChat 形式のタイムスタンプを表示します

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
ja: iChat 形式のタイムスタンプを N分おきに会話の中に挿入します

en: Display notification message in conversations
ja: 会話ウィンドウの中に通知メッセージも表示する

en: Division
ja: 所属

en: Do Not Disturb
ja: 邪魔しないでね

en: Do not ask. Always save in pounce.
ja: 常に保存しておく

en: Do not disturb
ja: 邪魔しないでね

en: Do you really want to clear?
ja: 本当に閉じてもよいですか?

en: Do you want to add this buddy to your buddy list?
ja: この相手を仲間リストに追加しますか?

en: Domain
ja: ドメイン名

en: Don't use encryption
ja: 暗号化しない

en: Draw Markerline in
ja: 下線を付与する場所

en: Draw On Whiteboard
ja: ホワイトボードに描く

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
ja: 会話ウィンドウの中にある新着メッセージに下線を描画します

en: Drinking
ja: 呑んでる

en: Duplicate Correction
ja: 文字列が重複しています

en: Duplicate Shortcut
ja: ショートカットが重複しています

en: Duplicate title
ja: タイトルが重複しています

en: Dutch, Flemish
ja: オランダ/フランダース語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: ERROR
ja: エラー

en: E_xecute a command
ja: コマンドを実行する(_X)

en: Eating
ja: 食事中

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Buddy Comment
ja: 仲間のコメントの編集

en: Edit Buddy Pounce
ja: つかむ仲間の編集

en: Edit Chat
ja: チャットの編集

en: Edit Notes...
ja: メモの編集...

en: Edit Settings
ja: 設定の編集

en: Edit Smiley
ja: スマイリーを編集

en: Edit Status
ja: 状態の編集

en: Edit User Mood
ja: ユーザのムードの編集

en: Edit XMPP vCard
ja: XMPP vCard の編集

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
ja: 指定したプロキシに対するホスト名またはポート番号が正しくありません。

en: Email
ja: E-メール

en: Email Address
ja: E-メール・アドレス

en: Email:
ja: E-メール

en: Email: 		%s
ja: E-メール: 		%s

en: Emails
ja: E-メール

en: Empty groups
ja: 空のグループ

en: Enable Account
ja: アカウントを有効にする

en: Enable Logging
ja: ログを記録する

en: Enable Sounds
ja: サウンドを有効にする

en: Enable buddy ic_on animation
ja: 仲間アイコンのアニメーションを有効にする(_O)

en: Enable replacement of last word on send
ja: 送信時にまとめて置換する

en: Enabled
ja: 有効

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Encodings
ja: エンコーディング

en: End of ban list
ja: 締め出しの一覧終わり

en: Enter Password
ja: パスワードの入力

en: Enter SecurID
ja: セキュア ID の入力

en: Enter a Conference Server
ja: 会議サーバの入力

en: Enter a User Directory
ja: ユーザ・ディレクトリを入力してください

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
ja: 次の欄に名前または ID の一部を入力して Sametime コミュニティにいるユーザを検索してください

en: Enter an XMPP Server
ja: XMPP サーバを入力してください

en: Enter an alias for %s.
ja: %s の別名を入力してください:

en: Enter an alias for this chat.
ja: このチャットの別名を入力してください:

en: Enter an alias for this contact.
ja: このコンタクトの別名を入力してください:

en: Enter empty string to reset the name.
ja: 空の文字列を入力すると名前をリセットします

en: Enter password for %s (%s)
ja: %s (%s) のパスワードを入力してください

en: Enter the 6 digit number from the digital display.
ja: デジタル表示から6桁の数字を入力してください。

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
ja: 次の欄に追加する Notes アドレス帳グループの名前を入力して仲間リストにそのグループのメンバを追加してください。

en: Enter the name of the group
ja: 追加するグループの名前を入力してください:

en: Enter your notes below...
ja: 書き置きするメモを入力してください...

en: Error
ja: エラー

en: Error
ja: エラー

en: Error 0x%04x: Unable to change email address because the given address is invalid.
ja: エラー 0x%04x: このアドレスが間違っているので、この E-メール・アドレスに変更できません

en: Error 0x%04x: Unknown error.
ja: エラー 0x%04x: 原因不明のエラーです

en: Error Changing Account Info
ja: アカウント情報変更エラー

en: Error Messages
ja: エラー・メッセージ

en: Error Reading %s
ja: %s を読み込む際にエラー

en: Error Running Editor
ja: エディタの起動エラー

en: Error accessing %s: 
    %s.
ja: %s にアクセスする際にエラー:
    %s

en: Error adding buddy
ja: 仲間を追加する際にエラー

en: Error adding group
ja: グループを追加する際にエラー

en: Error changing password
ja: パスワードを変更する際にエラー

en: Error communicating with local mDNSResponder.
ja: ローカルの mDNSResponder と通信する際にエラー。

en: Error communicating with server
ja: サーバと通信する際にエラーが発生しました

en: Error communicating with server. Closing connection.
ja: サーバとの通信中にエラーです。接続を閉じました。

en: Error converting %s to punycode: %d
ja: %s を punycode に変換する際にエラー: %d

en: Error creating session: %s
ja: セッションの作成でエラー: %s

en: Error displaying MOTD
ja: MOTD を表示する際にエラーが発生しました

en: Error during connecting to SILC Server
ja: SILC サーバへ接続する際にエラー

en: Error during file transfer
ja: ファイルを転送する際にエラー

en: Error in chat %s
ja: チャット %s でエラー

en: Error joining chat %s
ja: チャット %s に参加する際にエラー

en: Error launching "%s": %s
ja: "%s" を起動する際にエラー: %s

en: Error launching %s: %s
ja: %s を起動する際にエラー: %s

en: Error loading SILC key pair
ja: SILC 鍵ペアを読み込む際にエラーが発生しました

en: Error loading plugin
ja: プラグインの読み込み中にエラー

en: Error loading the plugin.
ja: プラグインの読み込み中にエラーが発生しました。

en: Error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Error occurred during key agreement
ja: キーに同意する際にエラーが発生しました

en: Error reading %s: 
    %s.
ja: %s を読み込む際にエラー: 
    %s

en: Error reading file %s: 
    %s
ja: ファイル %s を読み込む際にエラー: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
ja: %s からの読み込みでエラー: %s

en: Error reading from resolver process:
    %s
ja: レゾルバ・プロセスから読み込む際にエラー:
    %s

en: Error resolving %s
ja: %s を解決する際にエラー

en: Error resolving %s:
    %s
ja: %s を解決する際にエラー:
    %s

en: Error resolving %s: %d
ja: %s を解決する際にエラー: %d

en: Error retrieving room list
ja: ルーム一覧を取得する際にエラー

en: Error running %s
ja: %s を実行する際にエラー

en: Error with your microphone
ja: マイクでエラー

en: Error with your webcam
ja: ウェブカムでエラー

en: Error writing %s: 
    %s.
ja: %s へ書き込む際にエラー: 
    %s

en: Error writing to %s: %s
ja: %s へ書き込む際にエラー: %s

en: Error: invalid PONG from server
ja: エラー: サーバからの不正な PONG です

en: Escape the filenames
ja: ファイル名をエスケープする

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Event
ja: イベント

en: Evolution Integration
ja: Evolution との連携

en: Evolution Integration Configuration
ja: Evolution との連携の設定

en: Excited
ja: 興奮

en: Execute a command
ja: コマンドを実行する

en: Existing window
ja: 既存のウィンドウで開く

en: Expanded Background Color
ja: 展開部分の背景色

en: Expanded Text
ja: 展開されたテキスト

en: Export Sametime List for Account %s
ja: アカウント %s の Sametime リストを出力する

en: Export Sametime List...
ja: Sametime リストを出力する...

en: Export to .anyone
ja: .anyone へエクスポート

en: Export to .zephyr.subs
ja: .zephyr.subs へエクスポート

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
ja: %s へのエクスポートに失敗しました。
    保存先に書き込み権限があるか確認してください

en: ExtPlacement
ja: 会話タブの配置

en: Extended Address
ja: その他

en: Extended Away
ja: 逃走中

en: External User
ja: 外部のユーザ

en: Extra conversation placement options.
ja: 会話タブを追加する時のオプションです

en: F_lash window when IMs are received
ja: メッセージを受け取ったらウィンドウを点滅させる(_L)

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed to change nickname
ja: あだ名の変更に失敗しました

en: Failed to get connection: %s
ja: 新しい接続を開けません: %s

en: Failed to get name: %s
ja: 名前の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get serv name: %s
ja: サーバ名の取得に失敗しました: %s

en: Failed to load image
ja: 画像の読み込みに失敗しました

en: Failed to set cmodes for %s
ja: %s のチャンネル・モードのセットに失敗

en: Failed to store image: %s
ja: 画像の格納に失敗しました: %s

en: Failure: Authentication failed
ja: 失敗: 認証に失敗しました

en: Failure: Incorrect signature
ja: 失敗: 不正な署名です

en: Failure: Invalid cookie
ja: 失敗: 不正なクッキーです

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
ja: 失敗: リモート側は推奨されている HMAC をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
ja: 失敗: リモート側は推奨されている KE グループをサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
ja: 失敗: リモート側は推奨されている PKCS をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
ja: 失敗: リモート側は推奨されている Cipher をサポートしていません

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
ja: 失敗: リモート側は推奨されているハッシュ機能をサポートしていません

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
ja: 失敗: リモート側は信用されていなか、お使いの公開鍵をサポートしていません

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
ja: 失敗: バージョン不整合、クライアントをアップグレードしてください

en: Family Name
ja: 苗字

en: Fast size calculations
ja: サイズを高速に計算する

en: Fatal Error
ja: 致命的なエラー

en: Feature Not Implemented
ja: まだ実装していません

en: Female
ja: 女性

en: File
ja: ファイル

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
ja: ファイル %s をインポートできませんでした。
    ファイルが PEM 形式で読み込めるかどうか確認してください。

en: File %s is %s, which is larger than the maximum size of %s.
ja: ファイル %s は %s です (%s の最大サイズを超えています)

en: File Control
ja: ファイルの制御

en: File Send Failed
ja: ファイル送信の失敗

en: File Transfer
ja: ファイルの転送

en: File Transfer Failed
ja: ファイルの転送が失敗しました

en: File Transfers
ja: ファイルの転送

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
ja[0]: ファイル転送 - %d%% / %d個のファイル

en: File is not readable.
ja: ファイルは読みとれません。

en: File transfer _details
ja: ファイル転送の詳細(_D)

en: File transfer already started
ja: 既にファイル転送を開始しています

en: File transfer cancelled
ja: ファイルの転送がキャンセルされました

en: File transfer complete
ja: ファイルの転送が完了しました

en: File transfer from %s failed.
ja: %s からのファイルの転送が失敗しました。

en: File transfer proxies
ja: ファイル転送のプロキシ

en: File transfer session does not exist
ja: ファイル転送セッションがありません

en: File transfer to %s failed.
ja: %s へのファイルの転送が失敗しました。

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
ja: XMPP ユーザを検索するには一つ以上の欄を埋めてください:

en: Fill out all fields completely.
ja: すべてのフィールドを完全に埋めてください。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Finalizing connection
ja: 接続の最終調整中

en: Find
ja: 検索

en: Find Buddy by Email
ja: E-メールから仲間を捜す

en: Find Rooms
ja: 部屋の検索

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
ja: 指定した項目に対する検索条件を入力してコンタクトを検索します。注意: 各項目はワイルドカードを使った検索 (%) をサポートしています。

en: Find buddies
ja: 仲間の検索

en: Find buddies...
ja: 仲間の検索...

en: Find:
ja: 検索:

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
ja: %s 鍵の指紋と Babbleprint は次のとおりです:
    
    %s
    %s

en: Finished
ja: 完了しました

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First Name
ja: 名

en: First name
ja: 名

en: First name:
ja: 名:

en: Font
ja: フォント

en: Font Face
ja: フォンフェイス

en: Fonts
ja: フォント

en: For delayed messages
ja: メッセージが遅延した時

en: For delayed messages and in chats
ja: メッセージが遅延しかつチャットの時

en: Forbidden
ja: 隠れています

en: Force login (ignore server redirects)
ja: 強制的にログインする (サーバからのリダイレクトを無視する)

en: Forcing Login
ja: 強制的にログインしています

en: Foreground Color
ja: 文字の色

en: Foreground _color
ja: 文字の色(_C)

en: Free For Chat
ja: チャットできます

en: French
ja: フランス語

en: From
ja: 差出人

en: From last sent message
ja: 最後にメッセージを送信した後

en: Full Name
ja: 氏名

en: Full name
ja: 氏名

en: GG server
ja: GG サーバ

en: GNOME Default
ja: GNOME のデフォルト

en: GStreamer Failure
ja: GStreamer のエラー

en: GStreamer failed to initialize.
ja: GStreamer の初期化に失敗しました

en: GTK Signals Test
ja: GTK シグナルのテスト

en: GTK+ Interface Font
ja: GTK+ インターフェースで使用するフォント

en: GTK+ Text Shortcut Theme
ja: GTK+ テキストのショートカットのテーマ

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
ja: Gadu-Gadu プロトコルのプラグイン

en: Gadu-Gadu Public Directory
ja: Gadu-Gadu の公開フォルダ

en: Gadu-Gadu User
ja: Gadu-Gadu ユーザ

en: Galician
ja: ガルシア語

en: Games
ja: ゲーム

en: Gaming
ja: ゲームしてる

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gender
ja: 性別

en: General
ja: 全般

en: General Log Reading Configuration
ja: 全般

en: General Text Replacement Options
ja: 一般的な文字列の置換オプション

en: Generate Key Pair
ja: 鍵ペアの生成

en: Geolocation
ja: 地理的位置

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Get
ja: 取得

en: Get AIM Info
ja: AIM 情報の取得

en: Get Away Message
ja: 離席メッセージの取得

en: Get File
ja: ファイルの取得

en: Get Info
ja: 情報の取得

en: Get Notes Address Book Info
ja: Notes のアドレス帳情報の取得

en: Get Public Key
ja: 公開鍵の取得

en: Get Public Key...
ja: 公開鍵を取得する...

en: Get User Info
ja: ユーザ情報の取得

en: Get _Info
ja: 情報の取得(_I)

en: Given Name
ja: 名前

en: Goes a_way
ja: 離席中になった時(_W)

en: Goes away
ja: 離席中になった時

en: Gone
ja: 逝ってます

en: Google Talk
ja: Google トーク

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Group
ja: グループ

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group:
ja: グループ:

en: GroupWise Conference %d
ja: GroupWise 会議 %d

en: Grouping
ja: グループ化

en: GtkTreeView Horizontal Separation
ja: GtkTreeView の水平方向のセパレータ

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gujarati Language Team
ja: グジャラート語チーム

en: HTML
ja: HTML 形式

en: HTTP proxy connection error %d
ja: HTTP プロキシの接続エラー %d

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
ja: ハンドシェイクの応答を受け取ったのでログインしています

en: Happy
ja: ハッピー

en: Having Coffee
ja: コーヒー飲んでる

en: Having fun
ja: 楽しんでる

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hidden or not logged-in
ja: 隠れているか、またはサインインしていません

en: Hide Icon
ja: アイコンを隠す

en: Hide When Offline
ja: オフラインの時に隠す

en: Hide client identity
ja: クライアントの情報を隠す

en: Hides extraneous join/part messages.
ja: 場違いな入/退出のメッセージを隠します

en: Highlight _misspelled words
ja: スペル間違いを強調表示する(_M)

en: Highlight matches
ja: 一致する単語を強調表示する

en: Highlighted Messages
ja: 強調表示したメッセージ

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Hiptop
ja: ヒップトップ

en: History
ja: 履歴

en: History Plugin Requires Logging
ja: ログ機能は "履歴プラグイン" で必要です

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
ja: このカテゴリのルームをさらに見つけるには 'Enter' を押してください。

en: Home Address
ja: 自宅の住所

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hong Kong Chinese
ja: 中国語 (香港)

en: Host Gone
ja: ホストがお亡くなりになりました

en: Host Name: 	%s
ja: ホスト名: 	%s

en: Host Unknown
ja: ホストが不明です

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hyper Active
ja: ハイパー・アクティブ

en: Hyperlink Color
ja: ハイパーリンクの色

en: Hyperlink color
ja: ハイパーリンクの色

en: Hyperlink prelight color
ja: ハイパーリンク (prelight) の色

en: Hyperlink visited color
ja: 訪問したハイパーリンクの色

en: I'dle Mak'er
ja: アイドル・メーカ

en: I'm not here right now
ja: 今は離席中です

en: ICQ Direct Connect
ja: ICQ Direct 接続

en: ICQ Privacy Options
ja: ICQ プライバシーのオプション

en: ICQ Protocol Plugin
ja: ICQ プロトコル・プラグイン

en: ICQ Server Relay
ja: ICQ サーバ中継

en: ICQ authorization denied.
ja: ICQ の承認が拒否されました

en: ICQ user %u has sent you a buddy: %s (%s)
ja: ICQ ユーザの %u さんはあなたに仲間リストを送信しています: %s (%s)

en: IM Conversation Windows
ja: IM の会話ウィンドウ

en: IM With Password
ja: パスワード付き IM

en: IM with Key Exchange
ja: キー交換付き IM

en: IM with Password
ja: パスワード付き IM

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IPC Test Client
ja: IPC のテスト用クライアント

en: IPC Test Server
ja: IPC のテスト用サーバ

en: IRC Protocol Plugin
ja: IRC プロトコル・プラグイン

en: IRC nick and server may not contain whitespace
ja: IRC のニックネームやサーバ名には空白が含まないかもしれません

en: I_M
ja: IM(_M)

en: Icon Error
ja: アイコンのエラー

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
ja: 席を離れたら仲間リストと会話ウィンドウをアイコン化します

en: Iconify on Away
ja: 離席時にアイコン化

en: Idle
ja: 待機中

en: Idle %dd %dh %02dm
ja: 待機中 %d日 %d時間 %02d分

en: Idle %dh %02dm
ja: 待機中 %d時間 %02d分

en: Idle %dm
ja: 待機中 %d分

en: Idle for
ja: 待機中

en: If you look real closely
ja: 近づいてよく見れば

en: Ignore
ja: 無視する対象

en: Ignore incoming format
ja: 受信したメッセージの書式を無視する

en: Import Sametime List for Account %s
ja: アカウント %s の Sametime リストを取り込む

en: Import Sametime List...
ja: Sametime リストを取り込む...

en: Import from .anyone
ja: .anyone からインポート

en: Import from .zephyr.subs
ja: .zephyr.subs からインポート

en: Improper Addressing
ja: 適切ではないアドレス設定

en: In Love
ja: 恋愛中

en: In local permit/deny
ja: 局所的な許可/不許可

en: In love
ja: 恋愛中

en: In the restroom
ja: トイレ

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
ja: 他の IM クライアントのログをログ・ビューアで表示します

en: Incompatible protocol version
ja: 互換性のないバージョンのプロトコル

en: Incorrect encoding in authorization
ja: 承認で不正なエンコーディングが行われました

en: Incorrect password
ja: パスワードが間違っています

en: Indisposed
ja: 不適済

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Info for %s
ja: %s さんの情報

en: Info for Group %s
ja: グループ "%s" の情報

en: Information
ja: 情報

en: Initializing Stream
ja: ストリームの初期化中

en: Initiate _Chat
ja: チャットの開始(_C)

en: Input
ja: 入力

en: Insert IM Image
ja: IM 画像の挿入

en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert Link
ja: リンクの挿入

en: Insert c_ount of new messages into window title
ja: 新しいメッセージ数をウィンドウのタイトルに挿入する(_O)

en: Insert count of new message into _X property
ja: 新しいメッセージ数を X のプロパティに挿入する(_X)

en: Insert in message
ja: メッセージの中に埋め込む

en: Install Plugin...
ja: プラグインのインストール...

en: Instant Messaging
ja: インスタント・メッセンジャー

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
ja: インスタント・メッセージのログは、設定ダイアログで "インスタント・メッセージをすべてログに記録する" が有効な場合にのみ記録します。

en: Insufficient rights
ja: 不十分な要求です

en: Interface
ja: インターフェース

en: Internal Server Error
ja: サーバの内部エラー

en: Internet Messenger
ja: インターネット・メッセンジャー

en: Invalid Authorization Mechanism
ja: 不正な承認メカニズムです

en: Invalid Directory
ja: ディレクトリが間違っています

en: Invalid Encoding
ja: 不正なエンコード

en: Invalid ID
ja: 不正な ID

en: Invalid Namespace
ja: 不正な名前空間

en: Invalid Room Handle
ja: 不正なルーム・ハンドル

en: Invalid Room Name
ja: 不正なルーム名

en: Invalid SNAC
ja: 不正な SNAC

en: Invalid Server
ja: 不正なサーバ名

en: Invalid Server Name
ja: 不正なサーバ名

en: Invalid Username Encoding
ja: ユーザ名のエンコーディングが正しくありません

en: Invalid XML
ja: 不正な XML

en: Invalid XMPP ID
ja: 不正な XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
ja: XMPP ID が間違っています (ドメインを指定してください)

en: Invalid authzid
ja: 不正な authzid です

en: Invalid challenge from server
ja: サーバからの不正な challenge です

en: Invalid error
ja: 不正なエラー

en: Invalid nickname
ja: あだ名が間違っています

en: Invalid proxy settings
ja: 不正なプロキシ設定

en: Invalid response from server
ja: サーバからの応答が不正です

en: Invalid title
ja: 不正なタイトルです

en: Invert
ja: 結果を反転する

en: Invincible
ja: 無敵

en: Invisible
ja: 隠れています

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
ja: %s からの招待:
    
    送信先: %s

en: Invitation only
ja: 招待だけ

en: Invitation to Conversation
ja: 会議の招集

en: Invite
ja: 招待する

en: Invite Buddy Into Chat Room
ja: 仲間をチャット・ルームへ招待

en: Invite Group to Conference...
ja: グループを会議に招待する...

en: Invite List
ja: 招待リスト

en: Invite message (optional)
ja: 招待メッセージ (オプション)

en: Invite to Conference
ja: 会議に招待する

en: Invite to Conference...
ja: 会議に招待する...

en: Invite to chat
ja: チャットに招待する

en: Invite user to a conference
ja: 会議に招待する

en: Invite...
ja: 招待する...

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Is no longer i_dle
ja: 待機中から復帰した時(_D)

en: Is no longer idle
ja: 待機中から復帰した時

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: イタリックにする

en: Item Not Found
ja: アイテムが見つかりません

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jealous
ja: やきもち

en: Job Role
ja: 役職

en: Job Title
ja: 肩書

en: John Noname
ja: 名前なし

en: Join
ja: 参加する

en: Join Chat
ja: チャットに参加

en: Join Chat...
ja: チャットに参加...

en: Join Private Group
ja: プライベート・グループへ参加

en: Join a Chat
ja: チャットに参加

en: Join/Part Hiding
ja: 入/退出メッセージの制限

en: Joining %s requires an invitation.
ja: %s に参加するには招待する必要があります。

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kannada Translation team
ja: カンナダ語チーム

en: Key Agreement
ja: キーの同意

en: Key Agreement Request
ja: キーの同意の要求

en: Key Agreement failed
ja: キーの同意に失敗しました

en: Key Exchange failed
ja: キーの交換に失敗しました

en: Key Length: 	%d bits
ja: 鍵の長さ: 	%d ビット

en: Key Pair Generation failed
ja: 鍵ペアの生成が失敗しました

en: Key agreement cannot be started with yourself
ja: キーの同意を自分自身では開始できません

en: Key agreement failed
ja: キーの同意に失敗しました

en: Key agreement is already started
ja: 既にキーの同意を開始しています

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
ja: %s さんからキーの同意要求を受け取りました。同意してもよろしいですか?

en: Key agreement was aborted
ja: キーの同意が中断されました

en: Key length
ja: 鍵の長さ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kicked (%s)
ja: 蹴られました (%s)

en: Kicked by %s (%s)
ja: %s (%s) に蹴られました

en: Kill User
ja: ユーザの強制終了

en: Killed by %s (%s)
ja: %s (%s) によって強制終了させられました

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Last Known Client
ja: Last Known Client:

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Seen
ja: 最後に見かけたのは

en: Last created window
ja: 最後に生成したウィンドウを再利用する

en: Last name
ja: 姓

en: Last name:
ja: 姓:

en: Lastlog
ja: 最後のログ

en: Lastlog plugin.
ja: Lastlog のプラグインです

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左側

en: Left Vertical
ja: 左側に縦向き

en: Let others see what computer you are using
ja: どんなコンピュータを利用しているか他の人たちに公開してください

en: Let others see what services you are using
ja: 何のサービスが利用されているか他の人たちに公開してください

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
ja: 生データをテキスト形式のプロトコルに送信できます

en: Level
ja: レベル

en: List of %d user:
     | List of %d users:
ja[0]: %d 人のユーザの一覧:

en: List overflow
ja: リスト溢れ

en: Listening to music
ja: 音楽聴いてる

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Live Video
ja: ライブ・ビデオ

en: Load Buddylist...
ja: 仲間リストの読み込み...

en: Load buddylist from file...
ja: 仲間リストのインポート...

en: Loads .NET plugins with Mono.
ja: Mono 用の .NET プラグインを読み込みます

en: Local Buddy List Only
ja: ローカルの仲間リストだけ

en: Local File:
ja: ローカルファイル:

en: Local Port
ja: ローカルのポート番号

en: Local Time
ja: ローカルタイム

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
ja: ローカルのサーバ起動時刻: %s
    ローカルのサーバ起動時間: %s
    ローカルのサーバのクライアント数: %d
    ローカルのサーバのチャンネル数: %d
    ローカルのサーバのオペレータ数: %d
    ローカルのルータのオペレータ数: %d
    ローカルのセルのクライアント数: %d
    ローカルのセルのチャンネル数: %d
    ローカルのセルのサーバ数: %d
    クライアント数の合計: %d
    チャンネル数の合計: %d
    サーバ数の合計: %d
    ルータ数の合計: %d
    サーバのオペレータ数の合計: %d
    ルータのオペレータ数の合計: %d

en: Locality
ja: 区

en: Location
ja: 場所

en: Log Deletion Failed
ja: ログの削除に失敗

en: Log Directory
ja: ログを記録するフォルダ

en: Log IMs
ja: IM をログに記録する

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log Reader
ja: ログ・リーダ

en: Log _format:
ja: ログの書式(_F):

en: Log all _instant messages
ja: メッセージをすべてログに記録する(_I)

en: Log all _status changes to system log
ja: 状態の変更をすべてログに記録する(_S)

en: Log all c_hats
ja: チャットをすべてログに記録する(_H)

en: Log chats
ja: チャットをログに記録する

en: Log format
ja: ログの書式

en: Log status change events
ja: ログの状態の変更イベント

en: Logged In
ja: 既にログインしています

en: Logging
ja: ログの記録

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
ja: ログを記録するには [ツール] -> [設定] -> [ログの記録] を有効にしてください。
    
    インスタント・メッセージやチャットのログを記録しておくと、履歴プラグインの機能を利用できるようになります。

en: Logging of this conversation failed.
ja: このメッセージのログを記録できませんでした

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
ja: ログの記録を開始しました。これ以降の会話がログに記録されます。

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
ja: ログの記録を停止しました。これ以降の会話はログに記録されません。

en: Login Acknowledged
ja: ログイン処理の応答を受け取りました

en: Login Options
ja: ログインのオプション

en: Login Redirected
ja: ログイン処理がリダイレクトしました

en: Logo
ja: ロゴ

en: Lost connection with server: %s
ja: サーバとの接続を失いました: %s

en: Lost connection with the remote user:<br>%s
ja: リモート・ユーザとの接続が切れました:<br>%s

en: Loud
ja: 大きい

en: Louder
ja: まあまあ大きい

en: Loudest
ja: 一番大きい

en: MOTD for %s
ja: %s の MOTD

en: MSN Messenger
ja: MSN メッセンジャー

en: M_ute sounds
ja: サウンドをミュート(_U)

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Mail Checker
ja: メール・チェッカ

en: Mailstop
ja: メールストップ

en: Maithili
ja: マイティリー語

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤラム語

en: Male
ja: 男性

en: Male or female
ja: 男/女

en: Malformed XMPP ID
ja: おかしな XMPP ID

en: Malicious challenge from server
ja: サーバからの不正な challenge です

en: Manual
ja: 手動設定

en: Manually
ja: 手動

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Markerline
ja: 下線の付与

en: Master archive is misconfigured
ja: マスター・アーカイブの設定が間違っています

en: Maximum last-seen difference:
ja: 最大 last-seen difference:

en: Maximum response timeout:
ja: 最大応答のタイムアウト:

en: Meadow Mari
ja: 牧地マリ語

en: Meeting friends
ja: 友だちと会っている

en: Member Since
ja: メンバになった日時

en: Merge Groups
ja: グループの統合

en: Merge List from Server
ja: サーバから仲間リストをマージする

en: Merge and Save List to Server
ja: 仲間リストをマージしてサーバに格納する

en: Message
ja: メッセージ

en: Message (optional)
ja: メッセージ (オプション)

en: Message Notification
ja: メッセージの通知

en: Message Timestamp Formats
ja: メッセージ・タイムスタンプの書式

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
ja: メッセージの最大サイズを超えたため送信できませんでした

en: Message could not be sent.
ja: メッセージを送信することができませんでした

en: Message delivery to %s failed: %s
ja: %s さんへのメッセージの配送に失敗: %s

en: Message from %s
ja: %s さんからのメッセージ

en: Message of the Day
ja: 今日のメッセージ

en: Message received
ja: メッセージを受信しました

en: Message received begins conversation
ja: 受信したメッセージと会話と開始しました

en: Message sent
ja: メッセージを送信しました

en: Message was not sent, because you are not signed on.
ja: サインインしていないので、メッセージを送信できませんでした。

en: Message:
ja: メッセージ

en: Messenger Plus!
ja: メッセンジャー Plus!

en: Method:
ja: 方法:

en: Microphone
ja: マイク

en: Microphone Test
ja: マイクのテスト

en: Middle Name
ja: ミドル・ネーム

en: Middle mouse button
ja: マウスの中ボタン

en: Minimi_ze new conversation windows
ja: 新しい会話ウィンドウを最小化する(_Z)

en: Minutes
ja: 分

en: Minutes before changing status
ja: 状態を変更するまでの時間(分)

en: Misc
ja: その他

en: Missing protocol plugin for %s
ja: プロトコル %s のプラグインがありません

en: Mobile
ja: 移動中

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話

en: Modify
ja: 変更する

en: Modify Account
ja: アカウントの編集

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Mono Plugin Loader
ja: Mono プラグイン・ローダ

en: Mood
ja: ムード

en: Mood Comment
ja: ムードコメント

en: Mood Name
ja: ムード名

en: Mood Text
ja: ムードテキスト

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ja: 同じ名前を持ったユーザが一人以上います。仲間リストへ追加する妥当なユーザを一覧から選択してください。

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
ja: 同じ公開鍵を持ったユーザが一人以上います。仲間リストへ追加する妥当なユーザを一覧から選択してください。

en: Mouse Gestures
ja: マウス・ジェスチャ

en: Mouse Gestures Configuration
ja: マウス・ジェスチャの設定

en: Move to
ja: 移動

en: Multiple plugins will be unloaded.
ja: 複数個のプラグインを解放します。

en: Music Messaging
ja: 楽曲メッセージ

en: Music Messaging Configuration
ja: 楽曲メッセージの設定

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
ja: コラボレートするための楽曲メッセージ・プラグインです

en: Music messaging session confirmed.
ja: 楽曲メッセージのセッションに入りました。

en: Mute _Sounds
ja: ミュート(_S)

en: N_ew conversations:
ja: 新しい会話ウィンドウ(_E):

en: Name
ja: 名前

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
ja: 名前: %s
    バージョン: %s
    説明: %s
    作者: %s
    配布元: %s
    ファイル名: %s

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Nested Grouping (experimental)
ja: ネストしたグループ (実験)

en: Nested Subgroup
ja: ネストしたサブグループ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Statistics
ja: ネットワークの統計情報

en: Network is empty
ja: ネットワークの情報が空です

en: Never
ja: しない

en: New Account
ja: 新しいアカウント

en: New Buddy Pounce
ja: 新しい仲間をつかむ

en: New Conference
ja: 新しい会議

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: New Instant Message
ja: 新しいインスタント・メッセージ

en: New Line
ja: 改行の挿入

en: New Mail
ja: 新着メール

en: New Person
ja: 新しい仲間

en: New Version Available
ja: 最新バージョンのお知らせ

en: New _Message...
ja: 新しいメッセージ(_M)...

en: New _mail notifications
ja: 新着メールを通知する(_M)

en: New mail notifications
ja: 新着メールを通知する

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password (again)
ja: 新しいパスワード (確認用)

en: New passwords do not match.
ja: 新しいパスワードが一致しません。

en: New status...
ja: 新しいステータス...

en: New tab
ja: 新しいタブで開く

en: New window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: New...
ja: 状態の追加...

en: Next >
ja: 次へ >

en: Nick
ja: あだ名

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
ja: non-MUC チャットルームでのニックネーム変更はサポートしていません

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
ja: 一時的にあだ名またはチャンネルを利用できません。

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Nickname in use
ja: ニックネームが使われています

en: Nihilist
ja: ニヒリスト

en: No
ja: いいえ

en: No Grouping
ja: グループなし

en: No MOTD available
ja: MOTD を利用できません

en: No Matches
ja: 見つかりません

en: No Message of the Day available
ja: "今日のメッセージ" は利用できません

en: No Proxy
ja: プロキシなし

en: No Sound
ja: サウンドなし

en: No actions available
ja: 利用可能なアクションはありません

en: No configuration options for this plugin.
ja: このプラグインに対するオプションが設定されていません

en: No file transfer session active
ja: ファイル転送セッションがアクティブではありません

en: No logs were found
ja: ログが見つかりませんでした

en: No match
ja: マッチしません

en: No matches
ja: 見つかりません

en: No matching users found
ja: 一致するユーザが見つかりませんでした

en: No name
ja: 名前なし

en: No proxy
ja: プロキシなし

en: No public key was received
ja: 公開鍵を受け取っていません

en: No reason given.
ja: 理由はわかりません。

en: No results found for email address %s
ja: E-メール・アドレス %s に対する結果を得られませんでした

en: No server statistics available
ja: サーバの統計情報は利用できません

en: No sounds
ja: サウンドなし

en: No such channel
ja: そのようなチャンネルはありません

en: No such command (in this context).
ja: (このコンテキストには) そのようなコマンドはありません

en: No such command.
ja: そのようなコマンドはありません

en: No such nick or channel
ja: そのようなニックネームまたはチャンネルはありません

en: No topic is set
ja: トピックが設定されていません

en: Non-matching Hosts
ja: 一致しないホスト

en: None
ja: なし

en: None of your accounts are idle.
ja: 待機中のアカウントはありません。

en: Normal
ja: 標準

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー語 (ニーノシュク)

en: Not Acceptable
ja: 受信できません

en: Not Allowed
ja: 許可していません

en: Not Authorized
ja: 承認されていません

en: Not Available
ja: 不在です

en: Not connected to the server
ja: サーバへ接続していません

en: Not implemented yet.
ja: まだ実装していません

en: Not logged in
ja: ログインしていません

en: Not started
ja: 開始していません

en: Not supported
ja: サポートしていません

en: Not supported by client
ja: クライアントではサポートしていません

en: Not supported by host
ja: ホストではサポートしていません

en: Not while on AOL
ja: AOL に居る時はできません

en: Note
ja: 備考

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
ja: 注意: "新しい会話" の設定を "会話の回数順に並べる" にしてください。

en: Notes
ja: 備考

en: Notes Address Book Group
ja: Notes アドレス帳グループ

en: Notes Address Book Information
ja: Notes のアドレス帳の情報

en: Notes Address Book group results
ja: Notes アドレス帳グループの結果

en: Notification Methods
ja: 通知方法

en: Notification Removal
ja: 通知を削除する時期

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
ja: 会話の相手が離席したり、待機中から復帰もしくは在席していたら会話ウィンドウに通知します

en: Notify Dialog
ja: 通知ダイアログの文字

en: Notify For
ja: 通知先

en: Notify When
ja: 通知する時期

en: Notify buddies when you are typing
ja: メッセージを入力中であることを仲間に通知する

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
ja: 自動受け入れによるファイルの転送が完了したらポップアップで知らせる
    (ファイルを送信した側と会話が無い場合にのみ)

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
ja: Novell GroupWise メッセンジャー・プロトコルのプラグイン

en: Number of conversations per window
ja: ウィンドウ毎の会話タブの数

en: Obsolete SNAC
ja: 旧式の SNAC

en: Occitan
ja: オック語

en: Occupied
ja: 多忙です

en: Offering to send %s to %s
ja: %s を %s へ送信する旨を伝えています

en: Offline
ja: オフライン

en: Offline Buddies
ja: オフラインの仲間

en: Offline Message
ja: オフラインのメッセージ

en: Offline Message Emulation
ja: オフライン・メッセージ

en: Offline buddies
ja: オフラインの仲間

en: Old ICQ UTF8
ja: 古い ICQ UTF8

en: Old flat format
ja: 古い形式

en: On Mobile
ja: 移動中

en: On the phone
ja: 電話中

en: On unread messages
ja: メッセージが届いた時

en: One Time Password
ja: ワンタイムパスワード

en: One or more messages may have been undeliverable.
ja: 一つ以上のメッセージが配送不可能な状態になっています

en: Online
ja: オンライン

en: Online Buddies
ja: オンラインの仲間

en: Online Services
ja: オンライン・サービス

en: Online Since
ja: サイン・インした日時

en: Online Status
ja: オンライン・ステータス

en: Online since
ja: 入室した日時

en: Online/Offline
ja: オンライン/オフライン

en: Online: %d
    Total: %d
ja: オンライン: %d
    合計: %d

en: Only buddies
ja: 仲間のみ

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
ja: この長さ以上の URL にのみ TinyURL を作成する

en: Only enable for users on the buddy list
ja: 仲間リストに登録されているユーザのみ許可する

en: Only online
ja: オンラインのみ

en: Only replace _whole words
ja: 単語が一致した時に置換する(_W)

en: Only when available
ja: 在席している時だけ

en: Only when docked
ja: 格納した時にだけ

en: Only when not available
ja: 不在の時だけ

en: Opacity:
ja: 透明度:

en: Ope_n an IM window
ja: 会話ウィンドウを開く(_N)

en: Open All Messages
ja: すべてのメッセージを開く

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: Open Public Key...
ja: 公開鍵を開く...

en: Open _Containing Directory
ja: 存在してるディレクトリを開く(_C)

en: Open an IM window
ja: 会話ウィンドウを開く

en: Open...
ja: 開く...

en: Operating System
ja: オペレーティング・システム

en: Optional information:
ja: 追加の情報:

en: Options
ja: オプション

en: Options specific to Pidgin for Windows.
ja: Windows 版 Pidgin 専用のオプション機能を提供します

en: Organization
ja: 担当部署

en: Organization Name
ja: 組織名

en: Organization Unit
ja: 担当部署

en: Organization: 	%s
ja: 組織: 	%s

en: Original password
ja: 元のパスワード

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Orphans
ja: みなしご

en: Other
ja: その他

en: Others talk in chat
ja: 他の人がチャットで話しました

en: Out of memory
ja: メモリが足りません

en: Overwrite
ja: 上書きする

en: P.O. Box
ja: 郵便箱

en: PEM X.509 Certificate Export
ja: PEM X.509 証明書のエクスポート

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
ja: PING 応答 -- Lag: %lu 秒

en: P_auses while typing
ja: 入力を一旦停止した時(_A)

en: P_lay a sound
ja: サウンドを再生する(_L)

en: P_lugin
ja: プラグイン(_L)

en: P_ort:
ja: ポート番号(_O):

en: P_ounce only when my status is not Available
ja: 自分が在席していない時にだけつかむ(_O)

en: P_roxy
ja: プロキシ(_R)

en: Pa_ssword:
ja: パスワード(_S):

en: Paging
ja: ページング

en: Pashto
ja: パシュト語

en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase (retype)
ja: パスフレーズ (確認用)

en: Passphrase required
ja: パスフレーズの要求

en: Passphrases do not match
ja: 新しいパスフレーズが一致しません

en: Password
ja: パスワード

en: Password (again)
ja: パスワード (確認用)

en: Password Changed
ja: パスワードの変更

en: Password has expired
ja: パスワードの有効期限が切れています

en: Password is required to sign on.
ja: サイン・インするにはパスワードが必要です。

en: Password sent
ja: パスワードの送信中

en: Password:
ja: パスワード:

en: Past Translators
ja: 翻訳者 (旧バージョン)

en: Paste as Plain _Text
ja: 文字列として貼り付け(_T)

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
ja: ファイルを保存する場所
    (絶対パスで指定すること)

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pauses while typing
ja: 入力を一旦停止した時

en: Payment Required
ja: 有料です

en: Penguin Pimps
ja: ペンギン Pimps

en: Performing key exchange
ja: 鍵の交換の実行中

en: Perl Plugin Loader
ja: Perl プラグイン・ローダ

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Permit User
ja: 許可するユーザ

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Person enters chat
ja: チャットに参加してきました

en: Person leaves chat
ja: チャットから離れました

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Personal Title
ja: 個人的な肩書き

en: Personal Web Page
ja: 個人的なウェブページ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Photo
ja: 写真

en: Pidgin Demonstration Plugin
ja: Pidgin のデモ・プラグイン

en: Pidgin GTK+ Theme Control
ja: GTK+ テーマのカスタマイズ

en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
ja: Pidginインスタントメッセンジャ (必須)

en: Pidgin Internet Messenger
ja: Pidgin インターネット・メッセンジャー

en: Pidgin Tooltip
ja: Pidgin ツールチップ

en: Pidgin smileys
ja: Pidgin スマイリー

en: Ping failed
ja: Ping に失敗しました

en: Ping reply received from server
ja: サーバから Ping リプライを受け取りました

en: Plain text
ja: 通常のテキスト

en: Plaintext Authentication
ja: プレーンテキスト認証

en: Play
ja: 再生

en: Play a sound
ja: サウンドを再生する

en: Please Update the necessary fields.
ja: 必要な項目を更新してください

en: Please authorize me so I can add you to my buddy list.
ja: 私があなたを仲間リストに追加できるように承認してください。

en: Please enter a buddy to pounce.
ja: つかむ仲間を入力してください。

en: Please enter a different title for the status.
ja: 別のタイトルを入力してください:

en: Please enter a non-empty title for the status.
ja: ステータスのタイトルを空にしないでください

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
ja: 新しい会議で取り上げるトピックを入力し、%s さんに招待のメッセージを送信してください

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
ja: このチャットの別名と仲間リストに追加する際の妥当な情報を入力してください:

en: Please enter buddy information.
ja: 仲間の情報を入力してください:

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
ja: チャンネル %s のプライベートなグループ名とパフフレーズを入力してください。

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
ja: 挿入するリンクの URL とその説明を入力してください (説明はオプションです):

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
ja: 挿入するリンクの URL を入力してください:

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
ja: 参加するチャットについて適切な情報を入力してください。

en: Please enter the name of the chat you want to join.
ja: 参加したいチャットの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the group to be added.
ja: 追加するグループの名前を入力してください:

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
ja: コンタクトを許可したいユーザの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the user you wish to block.
ja: 拒否したいユーザの名前を入力してください。

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
ja: 招待したい相手の名前と、オプションで招待メッセージを入力してください:

en: Please enter the new name for %s
ja: %s さんの新しい名前を入力してください

en: Please enter the person's information below.
ja: ユーザ情報を入力してください。

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
ja: ログを表示する相手のユーザ名または別名を入力してください。

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
ja: 拒否する、あるいは拒否を解除する相手のユーザ名または別名を入力してください。

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
ja: IM で会話する相手のユーザ名または別名を入力してください。

en: Please enter your current password and your new password.
ja: 現在使用しているパスワードと新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter your new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please fill out the information below to register your new account.
ja: 新しいアカウントを登録するには、次の情報をすべて入力してください。

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
ja: デバッグウィンドウを開いて再度試してみて、正確なエラーメッセージを見てください。

en: Please select your mood from the list
ja: 一覧からあなたのムードを選択してください

en: Please, enter your search criteria below
ja: 検索条件を入力してください

en: Please, select who can see your status
ja: 誰があなたの状態を見ることができるか選んでください

en: Plu_gins
ja: プラグイン(_G)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
ja: プラグインが必要なすべての関数を実装していません (list_icon、login そして close)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
ja: プラグインのマジック番号 (%d) が一致しません: 要マジック番号 %d

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
ja: それを設定する前に適切なプラグインを読み込んでください

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Point values to use for account...
ja: アカウント別のスコア

en: Point values to use when...
ja: 状態別のスコア

en: Policy Violation
ja: ポリシー違反

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Polish popular IM
ja: ポーランドで人気のある IM です

en: Pop up a notification
ja: ポップアップして通知する

en: Pop-Up Message
ja: ポップアップ・メッセージ

en: Port
ja: ポート番号

en: Ports
ja: ポート

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese-Brazil
ja: ポルトガル・ブラジル語

en: Position
ja: 役職

en: Possible Matches
ja: 一致しそうなもの

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Pounce Target
ja: つかむ相手

en: Pounce When Buddy...
ja: いつ仲間をつかむか...

en: Pounce on Whom
ja: どのアカウントで誰をつかむか...

en: Pounce only when my status is not Available
ja: 自分の状態を指定できない時にだけつかむ

en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: Pre_view
ja: プレビュー(_V)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferred Contact
ja: お好みの連絡先

en: Preferred Language
ja: お好みの言語

en: Prepend _string into window title:
ja: 文字列をウィンドウ・タイトルの先頭に追加する(_S):

en: Prepends a newline to displayed message.
ja: 表示したメッセージの前に改行を挿入します

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
ja: メッセージの前に改行を挿入して、会話ウィンドウのユーザ名の下にメッセージの残りの部分を表示するようにします。

en: Priority
ja: 優先順位

en: Privacy
ja: 個人情報

en: Private Key file
ja: 秘密鍵ファイル

en: Private key file
ja: 秘密鍵ファイル

en: Pro_tocol:
ja: プロトコル(_T):

en: Process returned error code %d
ja: プロセスがエラー・コード %d を返してきました

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile too long.
ja: プロフィールが長すぎます

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Progress
ja: 進捗

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
ja: GNUTLS を介した SSL 機能を提供します

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
ja: Mozilla が提供する NSS を介して SSL 機能を提供します

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
ja: 未読メッセージを通知するいろいろな方法を提供します

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
ja: SSL ライブラリのラッパーを提供します

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
ja: "gtkrc" の設定にアクセスする機能を提供します

en: Provides integration with Evolution.
ja: Evolution との連携機能を提供します

en: Provides support for loading Tcl plugins
ja: Tcl プラグインを読み込む機能を提供します

en: Provides support for loading perl plugins.
ja: Perl プラグインを読み込む機能を提供します

en: Provides support for mouse gestures
ja: マウス・ジェスチャの機能を提供します

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy Server
ja: プロキシ・サーバ

en: Proxy _type:
ja: プロキシの種類(_T):

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
ja: プロキシは GNOME で設定されています

en: Proxy t_ype:
ja: プロキシの種類(_Y):

en: Psychic Mode
ja: サイキック・モード

en: Psychic mode for incoming conversation
ja: 受信した会話をサイキック・モードで表示します

en: Public Key Babbleprint
ja: 公開鍵の Babbleprint

en: Public Key Babbleprint:
    %s
ja: 公開鍵の Babbleprint:
    %s

en: Public Key Fingerprint
ja: 公開鍵の指紋

en: Public Key Fingerprint:
    %s
ja: 公開鍵の指紋:
    %s

en: Public Key Information
ja: 公開鍵の情報

en: Public Key file
ja: 公開鍵ファイル

en: Public _IP:
ja: パブリック IP(_I):

en: Public key authentication
ja: 公開鍵を認証する

en: Public key file
ja: 公開鍵ファイル

en: Publish status (note: everyone may watch you)
ja: 状態を公開する (注記: 他のユーザから丸見えになります)

en: Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Purple Person
ja: Purple な人物

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
ja: Purple の D-BUS サーバが次に示す理由で起動されていません:

en: Questioning
ja: 質問中

en: Queue full
ja: キューが一杯です

en: Quiet
ja: 静か

en: Quieter
ja: まあまあ静か

en: Quietest
ja: 一番静か

en: R_aise conversation window
ja: 会話ウィンドウを前面に出す(_A)

en: Raise psychic conversations
ja: サイキックな会話を前面に出す

en: Raw
ja: 生データ

en: Re-enable
ja: 再び有効にする

en: Re-enable Account
ja: アカウントを再び有効にする

en: Re-initializing Stream
ja: ストリームの再初期化中

en: Re-read gtkrc files
ja: この "gtkrc" ファイルを読み込む

en: Re-request Authorization
ja: 承認の再要求

en: Real Name
ja: 氏名

en: Real Name: 	%s
ja: 氏名: 	%s

en: Real name
ja: 氏名

en: Really delete certificate for %s?
ja: %s の証明書を本当に削除しますか?

en: Received
ja: 受信しました

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
ja: %s の公開鍵を受け取りました。この受け取った公開鍵を受け入れますか?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
ja: %s の公開鍵を受け取りましたが、ローカルの複製と一致しません。この受け取った公開鍵をまだ受け入れますか?

en: Received Messages
ja: 受信したメッセージ

en: Received authorization
ja: 承認を受信しました

en: Received invalid data on connection with remote user.
ja: リモート・ユーザとの接続で不正なデータを受け取りました

en: Received invalid data on connection with server
ja: サーバとの接続で不正なデータを受け取りました

en: Receiving
ja: 受信中

en: Recipient Unavailable
ja: 受信者がいません

en: Reconnect
ja: 再接続

en: Recurring
ja: 繰り返す

en: Refused by client
ja: クライアントに拒否されました

en: Region
ja: 州

en: Register
ja: 登録

en: Register New XMPP Account
ja: 新しい XMPP アカウントの登録

en: Registration Error
ja: 登録エラー

en: Registration Failed
ja: 登録の失敗

en: Registration Required
ja: 登録が必要です

en: Registration Successful
ja: 登録の完了

en: Registration error
ja: 登録エラー

en: Registration of %s@%s successful
ja: %s@%s の登録が完了しました

en: Reject
ja: 拒否

en: Relay Server (TURN)
ja: 中継サーバ (TURN)

en: Release Notification
ja: リリース通知

en: Remaining
ja: 残り

en: Remember pass_word
ja: パスワードを保存する(_W)

en: Remember password
ja: パスワードを保存する

en: Remote Connection Failed
ja: リモート接続に失敗しました

en: Remote Server Not Found
ja: リモート・サーバが見つかりません

en: Remote Server Timeout
ja: リモート・サーバがタイムアウトしました

en: Remote disconnected
ja: リモート側で接続を切りました

en: Remotely Stored Buddy List
ja: リモートにある仲間リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Al_l
ja: すべて削除(_L)

en: Remove Buddy
ja: 仲間の削除

en: Remove Buddy List window transparency on focus
ja: フォーカスされたら仲間リストの透明度を解除する

en: Remove Chat
ja: チャットの削除

en: Remove Contact
ja: コンタクトの削除

en: Remove Custom Icon
ja: 独自アイコンの削除

en: Remove Group
ja: グループの削除

en: Remove IM window transparency on focus
ja: フォーカスされたら会話ウィンドウの透明度を解除する

en: Remove on switch to conversation ta_b
ja: 会話ウィンドのタブが切り替わったら(_B)

en: Remove when _typing in conversation window
ja: 会話ウィンドウで何か入力したら(_T)

en: Remove when a _message gets sent
ja: メッセージを送信したら(_M)

en: Remove when conversation window _gains focus
ja: 会話ウィンドウがフォーカスされたら(_G)

en: Remove when conversation window _receives click
ja: 会話ウィンドウをクリックしたら(_R)

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
ja: この連絡先を削除すると、その中にある仲間の情報もすべて削除されます

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
ja: このグループを削除すると、その中にある仲間の情報もすべて削除されます

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
ja: ユーザが定義した規則に従って、実際に送信するメッセージを書き換えます

en: Reply time from %s: %lu seconds
ja: %s からの応答時間: %lu 秒

en: Reply too big
ja: 返信が大きすぎます

en: Report Idle time
ja: 待機時間の報告

en: Request Dialog
ja: 質問ダイアログの文字

en: Request ambiguous
ja: 要求が曖昧です

en: Request denied
ja: リクエストが拒否されました

en: Require authorization
ja: 承認が必要です

en: Require encryption
ja: 暗号化が必要

en: Required parameters not passed in
ja: 必要なパラメータが引き渡されていません

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Formatting
ja: 書式をリセット

en: Reset IM Key
ja: IM キーのリセット

en: Reset Permanent
ja: 永続性 OFF

en: Reset Private Channel
ja: プライベートなチャンネル OFF

en: Reset Secret Channel
ja: シークレットなチャンネル OFF

en: Reset Topic Restriction
ja: トピック限定 OFF

en: Resource
ja: リソース

en: Resource Conflict
ja: リソースの衝突

en: Resource Constraint
ja: リソース制限

en: Response Probability:
ja: 応答の見込み

en: Responses lost
ja: 応答がありません

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
ja: 会話ウィンドウ毎に会話タブの個数を制限し、オプションで IM とチャットのウィンドウを分割します。

en: Restricted XML
ja: 制限付き XML

en: Resubscribe
ja: 再購読

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
ja: 切り離したセッションの復帰に失敗しました。新しい接続を確立する際は、ボタン [再接続] をクリックしてください。

en: Resuming session
ja: セッションの復帰中

en: Ret_urns from away
ja: 離席中から戻った時(_U)

en: Retired Crazy Patch Writers
ja: 引退した Crazy なパッチの作者

en: Retired Developers
ja: 開発者 (旧バージョン)

en: Retrieve subscriptions from server
ja: サーバから購読を取得します

en: Retrieving...
ja: 取得中...

en: Returns from away
ja: 離席中から戻った時

en: Right
ja: 右側

en: Right Vertical
ja: 右側に縦向き

en: Right click for more options.
ja: 右クリックで追加オプションを表示します

en: Right mouse button
ja: マウスの右ボタン

en: Right-click for more unread messages...
ja: さらに未読のメッセージを表示する場合は右クリックしてください...

en: Robot
ja: ロボット

en: Rockin'
ja: グレイト!

en: Role
ja: 役職

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Room Configuration Error
ja: ルームの設定エラー

en: Room List
ja: ルームの一覧

en: Room _List
ja: ルームの一覧(_L)

en: Roomlist
ja: 部屋のリスト

en: Run the command in a terminal
ja: 端末からコマンドを起動する

en: Russian
ja: ロシア語

en: SASL authentication failed
ja: SASL 認証に失敗しました

en: SASL error: %s
ja: SASL のエラー: %s

en: SILC Protocol Plugin
ja: SILC プロトコルのプラグイン

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ja: SIP/SIMPLE プロトコルのプラグイン

en: SSL Certificate Error
ja: SSL 証明書エラー

en: SSL Certificate Verification
ja: SSL 証明書の検証

en: SSL Connection Failed
ja: SSL 接続に失敗しました

en: SSL FAQs
ja: SSL よくある質問

en: SSL Handshake Failed
ja: SSL のハンドシェイクに失敗しました

en: SSL Host Certificate
ja: SSL ホスト証明書

en: SSL support unavailable
ja: SSL サポートは無効です

en: ST_UN server:
ja: STUN サーバ(_U):

en: S_end To
ja: 送信先(_E)

en: S_hortcut text:
ja: ショートカットテキスト(_H):

en: Sad
ja: 悲しむ

en: Sametime Administrator Announcement
ja: Sametime 管理者のアナウンス

en: Save
ja: 保存する

en: Save Buddylist...
ja: 仲間リストの保存...

en: Save Conversation
ja: 会話の保存

en: Save Debug Log
ja: デバッグ・ログの保存

en: Save File
ja: ファイルの保存

en: Save File...
ja: ファイルの保存...

en: Save Icon
ja: アイコンの保存

en: Save Icon As...
ja: アイコンを別名で保存...

en: Save Image
ja: 画像の保存

en: Save buddylist to file...
ja: 仲間リストの保存...

en: Save buddylist...
ja: 仲間リストの保存...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
ja: オフラインのユーザに送信できなかったメッセージを保存します

en: Save offline messages in pounce
ja: オフライン時のメッセージの保存

en: Save password
ja: パスワードの保存

en: Saved Statuses
ja: 保存した状態

en: Saved statuses...
ja: 保存したステータス...

en: Saved...
ja: 他の状態...

en: Score Editor Path
ja: スコア・エディタのパス名:

en: Scroll/Search:
ja: スクロール/検索:

en: Search
ja: 検索

en: Search Directory
ja: 検索するディレクトリ

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for Buddy by Email Address...
ja: E-メールで仲間の検索...

en: Search for Users...
ja: ユーザの検索...

en: Search for XMPP users
ja: XMPP ユーザの検索

en: Search for a buddy by email address
ja: E-メール・アドレスから仲間を検索します

en: Search for a user
ja: ユーザの検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search results for '%s'
ja: '%s' の検索結果

en: Searching the web
ja: ウェブを検索中

en: Secure File Transfer
ja: セキュアなファイル転送

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
ja: セキュアなインターネット・ライブ会議 (SILC) プロトコル

en: Security Enabled
ja: セキュリティは有効

en: See Other Host
ja: 他のホストを表示する

en: Select Background Color
ja: 背景色の選択

en: Select Buddy
ja: 仲間の選択

en: Select Buddy Icon
ja: 仲間アイコンの選択

en: Select Color
ja: 色の選択

en: Select Color for %s
ja: %s に使用する色の選択

en: Select Folder...
ja: フォルダの選択...

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Select Font for %s
ja: %s に使用するフォントの選択

en: Select Interface Font
ja: フォントの選択

en: Select Notes Address Book
ja: Notes アドレス帳の選択

en: Select Text Color
ja: メッセージの色の選択

en: Select User
ja: ユーザの選択

en: Select a PEM certificate
ja: PEM 証明書を選択してください

en: Select a Resource
ja: リソースの選択

en: Select a chat for buddy: %s
ja: チャットの選択: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
ja: 次の一覧からユーザの %s さんを招待する会議を選択してください。新しい会議を開催する場合は "新しい会議を開催する" を選択してください。

en: Select a conference server to query
ja: 問い合わせる会議サーバの選択

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
ja: 下のアドレス帳から仲間を選択するか、または仲間を新規に追加してください:

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
ja: アドレス帳から追加する仲間を選択するか、または新しい仲間を作成してください:

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
ja: 下の一覧から使用するテーマを選択してください。この一覧の中へ新しいテーマをドラッグ&ドロップするとインストールすることができます。

en: Select a user directory to search
ja: 検索するユーザ・ディレクトリの選択

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
ja: 自動的に仲間として追加するアカウントをすべて選択してください:

en: Select an XMPP server to query
ja: 問い合わせる XMPP サーバの選択

en: Select an action
ja: アクションの選択

en: Select color
ja: 色の選択

en: Select correct user
ja: 妥当なユーザの選択

en: Select plugin to install
ja: インストールするプラグインの選択

en: Select the debug filter level.
ja: デバッグ・フィルタのレベルを選択してください:

en: Selecting this disables graphical emoticons.
ja: グラフィカルな顔文字を無効にします

en: Send Buddy List
ja: 仲間リストの送信

en: Send Email
ja: E-メールを送信する

en: Send File
ja: ファイルの送信

en: Send IM...
ja: IM の送信...

en: Send Instant Message
ja: インスタント・メッセージの送信

en: Send Message
ja: メッセージの送信

en: Send TEST Announcement
ja: TEST 用アナウンスを送信する

en: Send To
ja: 送信先

en: Send a _message
ja: メッセージを送信する(_M)

en: Send a message
ja: メッセージを送信する

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
ja: 低レベルの XMPP スタンザを送信したり受信します

en: Send image file
ja: ファイルとして転送する

en: Sender
ja: 送信者

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending Handshake
ja: ハンドシェイクの送信中です

en: Sends a _message
ja: メッセージを送信する時(_M)

en: Sends a message
ja: メッセージを送信する時

en: Sent
ja: 送信しました

en: Sent Messages
ja: 送信したメッセージ

en: Sent a message
ja: メッセージを送信する

en: Separate IM and Chat windows
ja: IM とチャット・ウィンドウを分割する

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
ja: 会話タブを番号順に配置する時に IM とチャット・ウィンドウを分割する

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Server
ja: サーバ

en: Server Information
ja: サーバの情報

en: Server Instructions: %s
ja: サーバの情報: %s

en: Server Overloaded
ja: サーバがオーバーロードです

en: Server Statistics
ja: サーバの統計情報

en: Server address
ja: サーバのアドレス

en: Server closed the connection
ja: サーバが接続を閉じました

en: Server does not exist
ja: サーバが存在しません

en: Server does not support service discovery
ja: サーバがサービス・ディスカバリに対応していません

en: Server does not use any supported authentication method
ja: サーバはサポートしている認証手法を利用しません

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
ja: サーバが暗号化されていないストリームでプレーンテキスト認証を要求しているようです

en: Server port
ja: サーバのポート

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
ja: 暗号化されていないストリームを介したプレーンテキスト認証が必要です

en: Server signoff
ja: サーバのサインオフ

en: Service Discovery
ja: サービスディスカバリ

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Service not defined
ja: サービスが定義されていません

en: Service unavailable
ja: サービスが利用できません

en: Set
ja: 設定

en: Set Account Idle Time
ja: 待機 (アイドル) 時間の設定

en: Set Alias
ja: 別名の指定

en: Set Autoaccept Setting
ja: 自動受け入れの設定

en: Set Custom Icon
ja: 独自アイコンの設定

en: Set Custom Icon...
ja: 独自アイコンのセット...

en: Set IM Password
ja: IM パスワードのセット

en: Set Idle Time for All Accounts
ja: すべてのアカウントに対して待機時間をセットする

en: Set Nickname...
ja: ニックネームを設定...

en: Set Permanent
ja: 永続性 ON

en: Set Privacy Options...
ja: プライバシー・オプションの追加...

en: Set Private Channel
ja: プライベートなチャンネル ON

en: Set Secret Channel
ja: シークレットなチャンネル ON

en: Set Topic Restriction
ja: トピック限定 ON

en: Set URGENT for the terminal window.
ja: 端末のウィンドウ属性が URGENT になった時

en: Set User Info
ja: ユーザ情報のセット

en: Set User Info...
ja: ユーザ情報のセット...

en: Set User Limit
ja: ユーザ制限 ON

en: Set _Mood...
ja: ムードの設定(_M)...

en: Set as buddy icon
ja: 仲間アイコンにする

en: Set privacy for:
ja: 設定する個人情報:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
ja: チャンネルで制限するユーザをセットしてください (0: ユーザ制限をクリアします)。

en: Set window manager "_URGENT" hint
ja: ウィンドウ・マネージャに "URGENT (緊急)" ヒントをセットする(_U)

en: Shopping
ja: 買い物中

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut Text
ja: ショートカットテキスト

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shortcuts for starting Pidgin
ja: Pidgin を実行するためのショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show Buddies Awaiting Authorization
ja: 承認を待っている仲間を表示

en: Show Buddy _List
ja: 仲間リストの表示(_L)

en: Show Custom Smileys
ja: 独自のスマイリーを表示する

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
ja: タブ付きのウィンドウの中に IM とチャットを表示する(_T)

en: Show Idle Time
ja: 待機中の時間を表示する

en: Show Offline Buddies
ja: オフラインの仲間を表示する

en: Show Public Key
ja: 公開鍵の表示

en: Show Timestamps
ja: タイムスタンプを表示する

en: Show When Offline
ja: オフラインの時も表示

en: Show _detailed information
ja: 詳細な情報を表示(_D)

en: Show _formatting on incoming messages
ja: 受信したメッセージの書式を有効にして表示する(_F)

en: Show close b_utton on tabs
ja: タブに閉じるボタンを表示する(_U)

en: Show dates in...
ja: 表示する条件:

en: Show status to:
ja: 状態を誰に見せるか:

en: Show when offline
ja: オフラインの時に表示

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
ja: 新しい会話を始める時に最近ログに記録した会話を挿入します

en: Si_gns on
ja: サイン・インした時(_G)

en: Signals Test
ja: シグナルのテスト

en: Signs o_ff
ja: サイン・アウトした時(_F)

en: Signs off
ja: サイン・アウトした時

en: Signs on
ja: サイン・インした時

en: Simple Plugin
ja: シンプルなプラグイン

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Size
ja: サイズ

en: Sleeping
ja: 眠ってます

en: Sleepy
ja: 眠いよ

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Small
ja: 小

en: Smaller versions of the default smileys
ja: デフォルトのスマイリーの小さいバージョン

en: Smiley
ja: スマイリー (顔文字)

en: Smiley Theme:
ja: 顔文字のテーマ:

en: Smoking
ja: 煙草吸ってる

en: Someone says your name in a chat
ja: チャットで誰かがあなたの名前を入力した時

en: Someone says your username in chat
ja: チャットで誰かがあなたの名前を書き込みました

en: Someone speaks in a chat
ja: チャットで誰かがあなたを呼んだ時

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sound Command
    (%s for filename)
ja: サウンド・コマンド
    (ファイル名は %s で指定)

en: Sound Events
ja: イベント毎のサウンド

en: Sound Method
ja: サウンド出力の方法

en: Sound Options
ja: サウンドのオプション

en: Sound Preferences
ja: サウンドの設定

en: Sound Selection
ja: サウンドの選択

en: Sound Theme:
ja: サウンド・テーマ:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
ja: サウンド・コマンド(_O)
    (ファイル名は %s で指定)

en: Sounds
ja: サウンド

en: Sounds when conversation has _focus
ja: 会話ウィンドウがフォーカスされたらサウンドを再生(_F)

en: Sounds when conversation has focus
ja: 会話ウィンドウがフォーカスされたらサウンドを再生

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Speakers
ja: スピーカ

en: Specify a hostname
ja: ホスト名を指定してください

en: Speed
ja: 速度

en: Speed:
ja: 速度:

en: Spellchecking Support
ja: スペルチェックのサポート

en: Spooky
ja: 不気味

en: Start Menu
ja: スタートアップ

en: Starting Services
ja: サービスの開始

en: Starting transfer of %s from %s
ja: %s を %s から転送を開始しています

en: Starts _typing
ja: 入力を開始した時(_T)

en: Starts typing
ja: 入力を開始した時

en: Startup
ja: スタートアップ

en: State
ja: 州

en: Statistics Configuration
ja: 統計情報の設定

en: Status
ja: 状態

en: Status / Idle
ja: 状態/待機

en: Status Icon Theme:
ja: 状態アイコンのテーマ:

en: Status Selector
ja: ステータスの選択

en: Status Text
ja: ステータス文

en: Status at Startup
ja: 起動時の状態

en: Status for %s
ja: %s の状態

en: Status to a_pply at startup:
ja: 起動時に適用する状態(_P):

en: Status:
ja: 状態:

en: Statuses
ja: 状態

en: Stop
ja: 停止する

en: Stopped Typing
ja: 入力を止めたようです

en: Stops t_yping
ja: 入力を止めた時(_Y)

en: Stops typing
ja: 入力を止めた時

en: Store notes on particular buddies.
ja: 特定の仲間に書き置きします

en: Stored Image
ja: 保存された画像

en: Stream Error
ja: ストリーム・エラー

en: Street Address
ja: 住所

en: Studying
ja: 勉強中

en: Subject
ja: 件名

en: Subscription
ja: 購読

en: Subscription Required
ja: 購読の申し込みが必要です

en: Substatus
ja: サブステータス

en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
ja: スペルチェックのサポート  (インターネット接続がインストールに必要です)

en: Supported debug options are: plugins version
ja: サポートしているデバッグ・オプション: plugins version

en: Supports
ja: サポート

en: Surfing
ja: サーフィン中

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Synchronize List with Server
ja: サーバの仲間リストと同期する

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
ja: 入力エラー:  そのコマンドに対する引数の数が間違っています

en: System Log
ja: システム・ログ

en: System Messages
ja: システムのメッセージ

en: System Shutdown
ja: システム・シャットダウン

en: System Tray Icon
ja: システム・トレイのアイコン

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
ja: システム・イベントのログは、設定ダイアログで "状態の変更をすべてシステム・ログに記録する" が有効な場合にのみ記録します。

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
ja: T.M.Thanh と Gnome-Vi チーム

en: Tabs
ja: タブ

en: Taking a bath
ja: 風呂に入ってる

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tcl Plugin Loader
ja: Tcl プラグイン・ローダ

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Telephone Number
ja: 電話番号

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Temporarily Hide From
ja: 一時的にここから隠す

en: Temporary Authentication Failure
ja: テンポラリな認証に失敗しました

en: Terminal
ja: 端末

en: Test
ja: テスト

en: Test plugin IPC support, as a client.
ja: クライアント側で IPC をサポートするテスト用プラグインです

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
ja: クライアント側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。これはサーバ用プラグインの場所を検出して登録されたコマンドを呼び出します。

en: Test plugin IPC support, as a server.
ja: サーバ側で IPC をサポートするテスト用プラグインです

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
ja: サーバ側で IPC をサポートするテスト用プラグインです。これは IPC コマンドを登録します。

en: Test to see that all signals are working properly.
ja: すべてのシグナルが正常に動作しているかテストします

en: Test to see that all ui signals are working properly.
ja: すべての UI シグナルが正常に動作しているかテストします

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
ja: 暗号化機能が一緒に提供されているか確認します

en: Tests to see that most things are working.
ja: 主要な機能が動作しているかどうかテストします

en: Text Replacements
ja: 文字列の置換

en: Text replacement
ja: メッセージの置換

en: Thai
ja: タイ語

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
ja: その仲間は、このチャットの同一プロトコル上にいません

en: That command doesn't work on this protocol.
ja: そのコマンドは、このプロトコルでは動作しません

en: That command only works in IMs, not chats.
ja: そのコマンドはチャットではなく IM でのみ動作します

en: That command only works in chats, not IMs.
ja: そのコマンドは IM ではなくチャットでのみ動作します

en: That file already exists
ja: 既にそのファイルは存在します

en: The %s buddy is not present in the network
ja: 仲間 %s はネットワーク上に存在しません

en: The %s buddy is not trusted
ja: 仲間 %s は信用されていません

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
ja: ブラウザのコマンドを '手動設定' したようですが、コマンドが指定されていません。

en: The AOL Instant Messenger service is temporarily unavailable.
ja: AOL インスタント・メッセンジャー・サービスは一時的に利用不可です

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
ja: IRC プロトコルのプラグイン (Sucks Less)

en: The IRC server received a message it did not understand.
ja: 送信したメッセージを IRC サーバが処理しませんでした

en: The IRC server's local time is:
ja: IRC サーバのローカル・タイム:

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
ja: リアルタイムで共通スコアを編集することにより、複数の仲間との間で、楽曲を同時に演奏することを可能にする楽曲メッセージのプラグインです。

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
ja: SIP/SIMPLE プロトコルのプラグイン

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
ja: アカウントのプロトコルはサーバに接続中は変更できません。

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
ja: アカウントのユーザ名はサーバに接続中は変更できません。

en: The background color for the buddy list
ja: 仲間リストの背景色

en: The background color of a collapsed group
ja: 畳まれたグループの背景色

en: The background color of an expanded group
ja: 展開されたグループの背景色

en: The browser command "%s" is invalid.
ja: ブラウザを起動するコマンド "%s" が正しくありません。

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
ja: <i>一番大きなスコア</i> を持つ仲間がコンタクトの中で優先されます。

en: The certificate chain presented is invalid.
ja: 提示された証明書のチェーンが正しくありません。

en: The certificate for %s could not be validated.
ja: %s の証明書を検証できませんでした。

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
ja: 証明書の期限が切れていて検証すべきではないと思われます。コンピュータの日付や時刻が正しいか確認してください。

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
ja: 現在信頼して良いのか検証できる証明書がないため、この証明書は信頼できません。

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
ja: この証明書はまだ有効ではありません。コンピュータの日付や時刻が正しいか確認してください。

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
ja: 証明書は自己署名されていて自動的に検証することができません。

en: The certificate presented is not issued to this domain.
ja: 提示された証明書がこのドメイン用に発行されたものではありません。

en: The client version you are using is too old. Please upgrade at %s
ja: クライアントのバージョンが古すぎます。%s にアップグレードしましょう。

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
ja: "aim" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
ja: "gg" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
ja: "icq" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
ja: "irc" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
ja: "sip" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
ja: "xmpp" の URL を処理する際に使用するコマンドです (利用可能であれば)。

en: The default Pidgin buddy list theme
ja: デフォルトの Pidgin の仲間リストのテーマ

en: The default Pidgin sound theme
ja: デフォルトの Pidgin のサウンド・テーマ

en: The default Pidgin status icon theme
ja: デフォルトの Pidgin の状態アイコンのテーマ

en: The email address for %s is %s
ja: %s さんの E-メール・アドレスは %s です

en: The evolution executable was not found in the PATH.
ja: 環境変数 PATH の中から Evolution の実行形式が見つかりませんでした。

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
ja: ファイル '%s' は %s では大きすぎます。もっと小さい画像でトライしてみてください。

en: The following are the results of your search
ja: 検索結果です

en: The following error has occurred loading %s: %s
ja: %s を読み込む際に次のエラーが発生しました: %s

en: The following error has occurred:
ja: 次のエラーが発生しました:

en: The following plugins will be unloaded.
ja: 次のプラグインを解放します。

en: The handler for "aim" URLs
ja: "aim" 向けのハンドラ

en: The handler for "gg" URLs
ja: "gg" 向けのハンドラ

en: The handler for "icq" URLs
ja: "icq" 向けのハンドラ

en: The handler for "irc" URLs
ja: "irc" 向けのハンドラ

en: The handler for "sip" URLs
ja: "sip" 向けのハンドラ

en: The handler for "xmpp" URLs
ja: "xmpp" 向けのハンドラ

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
ja: ID '%s' に該当するグループが Sametime コミュニティの Notes アドレス帳グループの中にはいませんでした。

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
ja: Sametime コミュニティには ID '%s' に一致するユーザはいませんでした

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
ja: ID '%s' に該当するユーザが Sametime コミュニティの中にはいませんでした。仲間リストからこのエントリを削除しました。

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
ja: おそらく ID '%s' は次に示す Nates アドレス帳のいずれかのグループを参照していると思われます。仲間リストに追加する妥当なグループを次の一覧から選択してください。

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
ja: おそらく ID '%s' は次に示すユーザの誰かを参照していると思われます。仲間リストに追加する妥当なユーザを次の一覧から選択してください。

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
ja: おそらく ID '%s' は次に示すいずれかのユーザを参照していると思われます。これらのユーザを仲間リストに追加するか、または次のアクション・ボタンを選択して彼らにメッセージを送信した方が良いでしょう。

en: The installer is already running.
ja: インストーラが既に実行されています

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
ja: 仲間リストのアイコン、名前、状態のレイアウト

en: The maximum away message length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum away message length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ja[0]: 離席メッセージの長さが上限値 ( %dバイト) に達したので切りつめました

en: The maximum profile length of %d byte has been exceeded.  It has been truncated for you. | The maximum profile length of %d bytes has been exceeded.  It has been truncated for you.
ja[0]: プロフィールの長さが上限値 ( %dバイト) に達したので切りつめました

en: The message is too large.
ja: メッセージが長すぎます

en: The new formatting is invalid.
ja: 新しい書式が間違っています

en: The nickname "%s" is already being used.
ja: ニックネーム "%s" は既に使われています。

en: The remote user has closed the connection.
ja: リモート・ユーザが接続を閉じました

en: The remote user has declined your request.
ja: リモート・ユーザはあなたの要求を却下しました

en: The remote user is not present in the network any more
ja: リモート・ユーザはネットワーク等に存在しません

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
ja: リモート・ユーザがキーの同意を要求しています:
    リモート・ホスト: %s
    リモート・ポート: %d

en: The required fields are underlined.
ja: 必要な項目は下線が引いてあります。

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
ja: 要求されたプラグイン %s が見つかりませんでした。このプラグインをインストールして、もう一度実行してください。

en: The required plugin %s was unable to load.
ja: 指定したプラグイン %s を読み込めませんでした

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
ja: 残りのメッセージは「つかみ」として保存されます。"仲間をつかむ" ダイアログで編集や削除が行えます。

en: The selected account is not online.
ja: 選択したアカウントはオフラインです。

en: The selected file is not a valid plugin.
ja: 選択したファイルは正しいプラグインではありません。

en: The server could not access the directory
ja: サーバはディレクトリにアクセスできませんでした

en: The server is unavailable; try again later
ja: サーバを利用できません; あとでもう一度試してください

en: The specified word already exists in the correction list.
ja: 指定した文字列は既に一覧にあります

en: The text information for when a group is expanded
ja: グループが展開された時のテキスト情報

en: The text-shortcut for the smiley
ja: スマイリーのテキスト・ショートカット

en: The topic for %s is: %s
ja: %s のトピック: %s

en: The topic is: %s
ja: トピック: %s

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
ja: アンインストーラはPidginのレジストリエントリを発見できませんでした。$\rおそらく別のユーザにインストールされたでしょう。

en: The user %s has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザの %s さんは次の理由のために仲間リストに追加するあなたの要求を拒否しました:
    %s

en: The user %s has granted your request to add them to your buddy list.
ja: ユーザの %s さんは仲間リストに追加するあなたの要求を承認しました

en: The user %u has denied your request to add them to your buddy list for the following reason:
    %s
ja: ユーザの %u さんが次の理由で仲間リストに追加する要求を拒否しました:
    %s

en: The user %u has granted your request to add them to your buddy list.
ja: ユーザの %u さんが仲間リストに追加するあなたの要求を承認しました

en: The user has blocked you
ja: ユーザはあなたをブロックしています

en: The user is either offline or you are blocked
ja: ユーザはオフラインか、あるいはブロックされています

en: Theme Selections
ja: テーマの選択

en: Theme failed to copy.
ja: テーマをコピーできませんでした。

en: Theme failed to load.
ja: テーマを読み込めませんでした。

en: Theme failed to unpack.
ja: テーマを展開できませんでした。

en: Themes
ja: テーマ

en: There are no protocol plugins installed.
ja: プロトコルのプラグインがインストールされていません。

en: There are no users matching your search criteria.
ja: 検索条件に一致するユーザが存在しませんでした。

en: There is no MOTD associated with this connection.
ja: この接続に関連した MOTD がありません。

en: There is no Message of the Day associated with this connection
ja: この接続に対応した "今日のメッセージ" はありません

en: There is no application configured to open this type of file.
ja: この種類のファイルをオープンするために設定されたアプリケーションがありません。

en: There was a conflict in running the command:
ja: 実行中のコマンドで衝突が起りました:

en: Thinking
ja: 考え中

en: This chat name is already in use
ja: そのチャット名は既に使用されています。

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
ja: この会議は閉会しています。メッセージを送信することはできません。

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
ja: この評価版では一度に 10 ユーザ以上はログインできません

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
ja: これはいろいろなことを実行する、ホントにクールなプラグインです:
    - ログインしたらプログラムの作者を伝えてくれます
    - 受信したすべてのテキストを反転します
    - サイン・インしたら仲間リストの人たちにメッセージを速攻で送信します

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
ja: これは書式をサポートするプロトコルを利用する際に、送信したメッセージがどのように表示されるかを示すものです。

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
ja: このプラグインを使えば、会話やログのメッセージに付与するタイムスタンプの書式をカスタマイズできます。

en: This plugin has not defined an ID.
ja: このプラグインは ID を定義していません。

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
ja: これは大きな部屋に入/退出する際のメッセージを隠すプラグインです (ユーザが会話に参加している場合は除く)

en: This protocol does not support chat rooms.
ja: このプロトコルではチャット・ルームをサポートしていません。

en: This protocol does not support fetching the public alias.
ja: このプロトコルでは公開された別名の取得ををサポートしていません。

en: This protocol does not support setting a public alias.
ja: このプロトコルでは公開された別名の設定をサポートしていません。

en: This requires a direct connection between the two computers and is necessary for IM Images.  Because your IP address will be revealed, this may be considered a privacy risk.
ja: これを行うには 2 台のコンピュータを直接接続しなければならず、IM 画像に必要です。IP アドレスが明らかになるので、プライバシーに対するリスクが発生するかもしれません。

en: This room is not capable of being configured
ja: この部屋は設定できません

en: This theme has no available smileys.
ja: このテーマには利用可能なスマイリーがありません。

en: Thread creation failure: %s
ja: スレッドの生成に失敗しました: %s

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Time Elapsed:
ja: 経過時間:

en: Time Remaining:
ja: 残り時間:

en: Time Response
ja: 時間応答

en: Timeout during key agreement
ja: キーに同意する際にタイムアウトしました

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamp Format Options
ja: タイムスタンプの書式オプション

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Timezone (UTC)
ja: タイムゾーン (UTC)

en: TinyURL for above: %s
ja: 上記 URL の TinyURL: %s

en: TinyURL plugin
ja: TinyURL プラグイン

en: Title
ja: 題名

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
ja: その題名は既に使用中です。重複しない題名を選択してください。

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
ja: 仲間を追加するには公開鍵を取り込まなければなりません。公開鍵を取り込む際は、ボタン [インポートする...] をクリックしてください。

en: Toaster plugin
ja: "トースター" プラグイン

en: Top
ja: 上側

en: Topic
ja: トピック

en: Topic too long
ja: トピックが長すぎます

en: Topic:
ja: トピック:

en: Total log size:
ja: ログの合計サイズ:

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Transfer of file %s complete
ja: ファイル %s の転送が完了しました

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
ja: ファイル <A HREF="file://%s">%s</A> の転送が完了しました

en: Transparency
ja: 透明度

en: Trillian Encryption
ja: Trillian 暗号化

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "aim" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "gg" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "icq" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "irc" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "sip" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
ja: "command" キーで指定したコマンドで "xmpp" の URL を処理する場合は TRUE です。

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
ja: この種類の URL を処理するために使用するコマンドを端末から起動する場合は TRUE です。

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: 種類

en: Type a user to block.
ja: 拒否するユーザを入力してください。

en: Type a user you permit to contact you.
ja: コンタクトを許可するユーザを入力してください。

en: Type the email address of the buddy you are searching for.
ja: 検索する仲間の E-メール・アドレスを入力してください

en: Type the host name this certificate is for.
ja: この証明書が対象としているホスト名を入力してください。

en: Typing
ja: 入力中です

en: Ubuntu Georgian Translators
ja: Ubuntu グルジア語の翻訳者

en: Ukranian
ja: ウクライナ語

en: Un-Ignore
ja: 無視しない

en: Un-hide From
ja: ここからは隠さない

en: Un_block
ja: 拒否しない(_B)

en: Unable to Add
ja: 追加できません

en: Unable to add %s to deny list (%s).
ja: %s さんを拒否リスト (%s) へ追加できません

en: Unable to add %s to permit list (%s).
ja: %s さんを許可リスト (%s) へ追加できません

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
ja: %s さんを仲間リスト (%s) に追加できません

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
ja: %s を仲間リストへ追加できません。サーバ・サイド・リスト (%s) のフォルダ作成エラーです。

en: Unable to add group
ja: グループを追加できません

en: Unable to add group: group exists
ja: グループを追加できません: 既に存在しています

en: Unable to add group: group not found
ja: グループを追加できません: 見つかりません

en: Unable to add user
ja: ユーザを追加できません

en: Unable to add user to privacy list (%s).
ja: ユーザを仲間リスト (%s) へ追加できません

en: Unable to add user: user not found
ja: ユーザを追加できません: ユーザが見つかりません

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
ja: ユーザの %s さんを "%s" として仲間に追加できません

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
ja: %s から受け取った情報を格納するためのメモリを確保できません。ウェブ・サーバから何か悪意を持って転送している可能性があります。

en: Unable to ban user %s
ja: ユーザの %s さんを追い出せません

en: Unable to canonicalize password
ja: パスワードを正規化できません

en: Unable to canonicalize username
ja: ユーザ名を正規化できません

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
ja: サーバ・サイド・プライバシー設定 (%s) を変更できません

en: Unable to configure
ja: 設定できません

en: Unable to connect
ja: 接続できません

en: Unable to connect to %s
ja: %s へ接続できません

en: Unable to connect to %s: %s
ja: %s へ接続できません: %s

en: Unable to connect: %s
ja: 接続できません: %s

en: Unable to create conference (%s).
ja: 会議 (%s) を生成できません

en: Unable to create connection
ja: 新しい接続を開けません

en: Unable to create new resolver process
ja: 新しいレゾルバ・プロセスを生成できません

en: Unable to create socket: %s
ja: ソケットを生成できません: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
ja: ActiveTCL がインストールされていないようです。このプラグインを使用したいのであれば、http://www.activestate.com にある ActiveTCL をインストールしてください。

en: Unable to display the search results.
ja: 検索結果を表示できません

en: Unable to establish SSL connection
ja: SSL 接続を確立できませんでした

en: Unable to establish a connection with the server
ja: サーバとの接続を確立できませんでした

en: Unable to establish a connection with the server: %s
ja: サーバとの接続を確立できませんでした: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
ja: ローカルの mDNS サーバを使った接続は確立できませんでした。サーバは正しく起動されていますか?

en: Unable to get a valid AIM login hash.
ja: 妥当な AIM ログインの hash 値を取得することができませんでした。

en: Unable to get a valid login hash.
ja: 妥当なログインの hash 値を取得できませんでした。

en: Unable to initialize connection
ja: 新しい接続を開けません

en: Unable to invite user (%s).
ja: ユーザ (%s) を招待できません

en: Unable to kick user %s
ja: ユーザの %s さんをキックできません

en: Unable to listen for incoming IM connections
ja: 受信用の IM 接続を待ち受ける(listen)できませんでした

en: Unable to load the plugin
ja: プラグインを読み込めませんでした

en: Unable to load your plugin.
ja: お使いのプラグインを読み込めません

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
ja: ユーザ %s をサーバ・サイド・リストにあるフォルダ %s へ移動できません。フォルダの作成エラーです (%s)。

en: Unable to open URL
ja: URL を開けません

en: Unable to open a listening port.
ja: 待ち受ける(listen)ポートを開けませんでした。

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開けません

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
ja: HTTP プロキシからの応答を解析できません: %s

en: Unable to read from network
ja: ネットワークから読み込めません

en: Unable to read from socket
ja: ソケットを読めません

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
ja: %s さんをプライバシー・リスト (%s) から削除できません

en: Unable to save icon file to disk.
ja: アイコン・ファイルを保存できません。

en: Unable to save new account
ja: 新しいアカウントを保存できません

en: Unable to send email
ja: E-メールを送信できません

en: Unable to send file to %s, invalid JID
ja: %s さんへファイルを送信できません (JID が間違っています)

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
ja: %s さんへファイルを送信できません (ユーザの在席情報が登録されていません)

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
ja: %s さんへファイルを送信できません (ユーザはファイル転送をサポートしていません)

en: Unable to send file to %s, user is not online
ja: %s さんへファイルを送信できません (ユーザはオフラインです)

en: Unable to send message (%s).
ja: メッセージ (%s) を送信できません

en: Unable to send message to %s.
ja: %s さんにメッセージを送信できません

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
ja: %s へメッセージを送信できません。会議 (%s) を作成できませんでした。

en: Unable to send message to %s:
ja: %s さんへメッセージを送信できません

en: Unable to send message.
ja: メッセージを送信できません

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
ja: メッセージを送信できません。会議 (%s) を作成できませんでした。

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
ja: メッセージを送信できません。ユーザの詳細情報を取得できませんでした (%s)。

en: Unable to send message:
ja: メッセージを送信できません:

en: Unable to send message: %s
ja: メッセージを送信できません: %s

en: Unable to send message: The message is too large.
ja: メッセージの送信に失敗: メッセージが長すぎます

en: Unable to send request to resolver process
ja: レゾルバ・プロセスに要求を出せません

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
ja: メッセージを送信できません (会話を開始できませんでした)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
ja: チャット %s,%s,%s へ送信できません

en: Unable to set AIM profile.
ja: AIM プロフィールをセットできません

en: Unable to set role "%s" for user: %s
ja: ユーザに役割 "%s" をセットできません: %s

en: Unable to validate certificate
ja: 証明書を検証できません

en: Unable to write to network
ja: ネットワークへ書き込めません

en: Unblock
ja: 拒否を解除する

en: Undefined Condition
ja: 定義していない条件

en: Underline
ja: 下線を付ける

en: Unexpected Request
ja: 予期しないリクエストです

en: Unexpected response from server
ja: サーバから想定外の応答を受け取りました

en: Unexpected response from the server.  This may indicate a possible MITM attack
ja: サーバから想定外の応答がありました。中間者攻撃の可能性があります。

en: Unit
ja: グループ

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error
ja: 不明なエラー

en: Unknown Error in presence
ja: 不明なエラーが起きています

en: Unknown SSL error
ja: 原因不明の SSL エラー

en: Unknown affiliation: "%s"
ja: 不明な会員: "%s"

en: Unknown command
ja: 不明なコマンド

en: Unknown command: %s
ja: 不明なコマンド: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
ja: 不明なコマンド: %s (おそらくクライアント側のバグ)

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown error: 0x%X
ja: 不明なエラー: 0x%X

en: Unknown message
ja: 不明なメッセージ

en: Unknown message '%s'
ja: 不明なメッセージ '%s'

en: Unknown node type
ja: 不明なノードの種類

en: Unknown pounce event. Please report this!
ja: 不明な "つかみ" イベントです。ぜひバグ報告してください!

en: Unknown reason
ja: 原因は不明です

en: Unknown role: "%s"
ja: 不明な役割: "%s"

en: Unknown.
ja: 不明です

en: Unload Plugins
ja: プラグインの解放

en: Unread Messages
ja: メッセージの送信

en: Unregistration Error
ja: 登録解除エラー

en: Unset
ja: 解除

en: Unset Account Idle Time
ja: 待機時間の解除

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
ja: 待機中のすべてのアカウントに対して待機時間を解除する

en: Unsubscribe
ja: 購読の取り消し

en: Unsupported Encoding
ja: サポートしていないエンコーディング

en: Unsupported Extension
ja: サポートしていない拡張

en: Unsupported Stanza Type
ja: サポートしていない Stanza 型

en: Unsupported Version
ja: サポートしていないバージョン

en: Unsupported public key type
ja: サポートしていない公開鍵の種類

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Usage: %s [OPTION]...
ja: 用法: %s [オプション]...

en: Use
ja: 使う

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
ja: 特定のコマンドに関するヘルプを参照する際は
    "/help &lt;command&gt;" を使用してください。
    このコンテキストでは次のコマンドが利用可能です:

en: Use Environmental Settings
ja: 利用環境での設定を使う

en: Use GNOME Proxy Settings
ja: GNOME のプロキシ設定を使う

en: Use Global Proxy Settings
ja: グローバルなプロキシ設定を使う

en: Use Perfect Forward Secrecy
ja: PFS (Perfect Forward Secrecy) を使う

en: Use SSL
ja: SSL を使う

en: Use UDP
ja: UDP を使用する

en: Use _automatically detected IP address: %s
ja: 自動的に検出した IP アドレスを使用(_A): %s

en: Use _silence suppression
ja: 無音抑制を使用(_S)

en: Use a _different status for some accounts
ja: 同じアカウントで別の状態を利用する(_D)

en: Use encryption if available
ja: 利用可能なら暗号化

en: Use font from _theme
ja: テーマ指定のフォントを利用する(_T)

en: Use last buddy when scores are equal
ja: スコアが同じ値の時は最後の仲間を優先する

en: Use name heuristics
ja: 名前形式のヒューリスティックを使う

en: Use old-style SSL
ja: 古いスタイルの SSL を使用

en: Use proxy
ja: プロキシを利用する

en: Use smooth-scrolling
ja: スクロールを滑らかにする

en: Use status from last _exit at startup
ja: 最後に終了した時の状態を継承する(_E)

en: Use system default
ja: システムのデフォルトを使用

en: Use this buddy _icon for this account:
ja: 次の仲間アイコンを使用する(_I):

en: Use tzc
ja: tzc を使う

en: Use_rname:
ja: ユーザ名(_R):

en: User
ja: ユーザ

en: User %s is not present in the network
ja: ユーザの %s さんはネットワーク上にいません

en: User <I>%s</I> is not present in the network
ja: ユーザ <I>%s</I> はネットワークに存在しません

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User Information
ja: ユーザ情報

en: User Limit
ja: ユーザの制限

en: User Modes
ja: ユーザ・モード

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User Name: 	%s
ja: ユーザ名: 	%s

en: User Online Status Attributes
ja: ユーザのオンライン・ステータスの属性

en: User Options
ja: ユーザのオプション

en: User Search
ja: ユーザの検索

en: User Search...
ja: ユーザの検索...

en: User _details
ja: ユーザの詳細(_D)

en: User information not available: %s
ja: ユーザ情報は有効ではありません: %s

en: User is not logged in
ja: ユーザはログインしていません

en: User is offline
ja: ユーザはオフラインです

en: User is offline.
ja: ユーザはオフラインです

en: User is typing...
ja: ユーザが何か入力しています...

en: User not found
ja: ユーザが見つかりません

en: User temporarily unavailable
ja: ユーザが一時的に無効です

en: User_name:
ja: ユーザ名(_N):

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username of an account must be non-empty.
ja: アカウントのユーザ名は空にしないでください。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Users
ja: ユーザ数

en: Users on %s: %s
ja: %s のユーザ数: %s

en: Using a PDA
ja: PDA 使用中

en: V_olume:
ja: 音量(_O):

en: Valencian-Catalan
ja: バレンシア-カタロニア語

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
ja: 仲間リストと会話ウィンドウを段階的に透明化します

en: Verify Public Key
ja: 公開鍵の検証

en: Verifying server public key
ja: サーバの公開鍵の検証中

en: Version: 	%s
ja: バージョン: 	%s

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Camera
ja: ビデオ・カメラ

en: Video Chat
ja: ビデオ・チャット

en: Video Conferencing
ja: ビデオ会議

en: Video conferencing
ja: ビデオ会議

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View All Logs
ja: すべてのログの表示

en: View Log
ja: ログの表示

en: View Log...
ja: ログの表示...

en: View MOTD
ja: MOTD の表示

en: View Message of the Day
ja: "今日のメッセージ" を表示する

en: View User Log
ja: ユーザ・ログの表示

en: View _Log
ja: ログの表示(_L)

en: Visit the Pidgin Web Page
ja: PidginのWebページを訪れてください。

en: Voice
ja: 音声

en: Volume(0-100):
ja: 音量(0-100):

en: Volume:
ja: 音量:

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
ja: ハンドシェイクの応答を待っています

en: Waiting for Login Acknowledgement
ja: ログイン処理の応答を待っています

en: Waiting for network connection
ja: ネットワークの接続待ちです

en: Waiting for response...
ja: 応答待ちです...

en: Waiting for transfer to begin
ja: 転送開始を待っています

en: Wake Me Up
ja: 起こしてください

en: Wallops from %s
ja: %s さんからの wallops です

en: Warning
ja: 警告

en: Warning Level
ja: 警告レベル

en: Watching TV
ja: TV 見てる

en: Watching a movie
ja: 映画を見てる

en: Web Aware
ja: ウェブは見てます

en: Web Page
ja: ウェブページ

en: Web aware (enabling this will cause you to receive SPAM!)
ja: ウェブは知っている (これを有効にすると SPAM を受け取ることになりますよ!)

en: When a file-transfer request arrives from %s
ja: %s さんからファイル転送要求を受け取ったら、

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
ja: 仲間リストに「ない」ユーザから
    ファイル転送要求を受け取った場合:

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
ja: 新しい会話を開始したら前回会話した最後のメッセージを先頭に追加します。

en: When away
ja: 離席する時だけ

en: When both away and idle
ja: 離席中で待機中の時

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
ja: Gnt クリップボードの内容が変更されたら、その内容がXで利用可能になります (可能であれば)。

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
ja: このプラグインはログを表示する際に他の IM クライアントのログも一緒に表示します。現在対応しているクライアントは、Adium、MSN メッセンジャー、aMSN、そして Trillian です。
    
    注意: このプラグインはアルファ版なので頻繁にクラッシュする可能性があります。ご利用は自己責任で!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
ja: 指定したコマンドで "aim" の URL を処理するかどうか

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
ja: 指定したコマンドで "gg" の URL を処理するかどうか

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
ja: 指定したコマンドで "icq" の URL を処理するかどうか

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
ja: 指定したコマンドで "irc" の URL を処理するかどうか

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
ja: 指定したコマンドで "sip" の URL を処理するかどうか

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
ja: 指定したコマンドで "xmpp" の URL を処理するかどうか

en: Whiteboard
ja: ホワイトボード

en: Whole words only
ja: 単語だけ

en: Windows Pidgin Options
ja: Windows 版 Pidgin のオプション

en: Work Address
ja: 勤務先の住所

en: Work Information
ja: 職業

en: Would you like to join the conversation?
ja: 会議に出席しますか?

en: Would you like to overwrite it?
ja: 上書きしてもよろしいですか?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
ja: このユーザの仲間アイコンとして画像をセットしてもよろしいですか?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
ja: これらの設定を "%s%sgtkrc-2.0" に書き込む

en: Writing
ja: 書いてる

en: X.509 certificate export failed
ja: X.509 証明書のエクスポートに失敗しました

en: X.509 certificate import failed
ja: X.509 証明書のインポートに失敗しました

en: XML Not Well Formed
ja: ウェル・フォームド XML ではありません

en: XML Parse error
ja: XML 解析エラー

en: XMPP Account
ja: XMPP のアカウント

en: XMPP Console
ja: XMPP のコンソール

en: XMPP Message Error
ja: XMPP メッセージ・エラー

en: XMPP Protocol Plugin
ja: XMPP プロトコルのプラグイン

en: XMPP Service Discovery
ja: XMPP サービス・ディスカバリ

en: XMPP Version Mismatch
ja: XMPP のバージョンが合いません

en: XMPP stream header missing
ja: XMPP ストリーム・ヘッダがありません

en: XMPP stream missing ID
ja: XMPP ストリームに ID がありません

en: Year of birth
ja: 誕生年

en: Yes
ja: はい

en: You _send:
ja: 実際に送信する文字列(_S):

en: You _type:
ja: 入力した文字列(_T):

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
ja: %s というグループと %s というグループを一つにまとめようとしています。続行してもよろしいですか?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストから %s を削除しようとしています。続行してもよろしいですか?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストからチャット %s を削除しようとしています。続行してもよろしいですか?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
ja[0]: 仲間リストから %s さんを含む %d個の仲間を削除しようとしています。続行してもよろしいですか?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
ja: 仲間リストからグループ %s とそのメンバを削除しようとしています。続行してもよろしいですか?

en: You are awaiting authorization from the following buddies
ja: あなたは次の仲間からの承認を待っています

en: You are banned from %s.
ja: あなたは %s さんに締め出されました。

en: You are channel founder on <I>%s</I>
ja: あなたは <I>%s</I> のチャンネル創設者です

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
ja: 新しいチャット・ルームを生成します。チャット・ルームの設定を行いますか? それともデフォルト値を適用しますか?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
ja: 現在接続していません。ログインするまでメッセージを受け取ることはできません。

en: You are not connected.
ja: 接続できませんでした。

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
ja: 現在、仲間の追加が可能なアカウントでサイン・インしていません。

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
ja: 現在、その仲間を招待できるアカウントでサイン・インしていません

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
ja: チャットが可能なプロトコルでサイン・インしていません。

en: You are now known as %s
ja: あなたは %s と認識されました

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
ja: %s を使用していますが、このプラグインには %s が必要です。

en: You can (un)load plugins from the following list.
ja: 次の一覧にあるプラグインを読み込んだり読み込みを解除できます

en: You can edit more information from the context menu later.
ja: 右クリック・メニューから情報を編集できます

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
ja: "仲間をつかむ" ダイアログで編集や削除が行えます。

en: You can enable/disable accounts from the following list.
ja: 次の一覧にあるアカウントの有効/無効を変更できます:

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
ja: この画像をメッセージの中に埋め込んだり、このユーザの仲間アイコンに利用できます

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
ja: あなたのオンライン・ステータス情報と個人情報を他のユーザへ公開することが可能です。他のユーザに公開したい情報をすべて入力してください。

en: You can re-request authorization from these buddies by right-clicking on them and selecting "Re-request Authorization."
ja: 右クリックして "承認の再要求" を選択することで、これらの仲間からの承認をもう一度要求できます。

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
ja: この画像をファイルとして転送したり、メッセージの中に埋め込んだり、あるいはこのユーザの仲間アイコンに利用できます。

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
ja: この画像をファイルとして転送したり、あるいはこのユーザの仲間アイコンに利用できます。

en: You cancelled the transfer of %s
ja: %s の転送をキャンセルしました

en: You cannot add the same person twice to a conversation
ja: 同一人物を二回会話へ追加できません

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
ja: 仲間の公開鍵を取り込むまで仲間通知を受け取ることはできません。公開鍵を取得する際は、ボタン [公開鍵を取得する...] をクリックしてください。

en: You do not have any accounts.
ja: アカウントがありません。

en: You do not have permission to uninstall this application.
ja: あなたはこのアプリケーションをアンインストールする権限を持っていません。

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
ja: ドラッグしたのはデスクトップのランチャです。おそらくランチャ自身ではなく、ランチャが指している対象を転送したいのでしょう。

en: You feel a disturbance in the force...
ja: フォースによって混乱させられた気分になります...

en: You have been connecting and disconnecting too frequently. Wait ten minutes and try again. If you continue to try, you will need to wait even longer.
ja: 接続と切断を繰り返し行いました。10 分程待ってから再び試みてください。そのまま続行すると、さらに長く待たなければならなくなりますよ。

en: You have been disconnected from chat room %s.
ja: チャット・ルーム %s から切断されました

en: You have been kicked by %s: (%s)
ja: あなたは %s に蹴られました: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
ja: あなたは <I>%s</I> から <I>%s</I> (%s) によって追い出されました:

en: You have been kicked: (%s)
ja: あなたは蹴られました: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
ja: あなたは %s (%s) によって強制終了させられました:

en: You have dragged an image
ja: ドラッグしたのは画像です

en: You have left this chat.
ja: このチャットから退出しました

en: You have mail!
ja: メールが届きました!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
ja: ルート証明書のデータベースがありません。そのため、証明書を検証できません。

en: You have parted the channel%s%s
ja: チャンネル %s%s から離脱しました

en: You have probably requested to set your profile before the login procedure completed.  Your profile remains unset; try setting it again when you are fully connected.
ja: ログインの手続きが完了する前にユーザプロフィールを設定しようとしているようです。あなたのプロフィールは設定されずに残っています。接続が完了してから再度試してください。

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
ja: コンタクト可能な数の最大値に到達しました

en: You have received a special message
    
    From: %s [%s]
    %s
ja: 特別なメッセージを受信しました
    
    差出人: %s [%s]
    %s

en: You have received an ICQ email from %s [%s]
    
    Message is:
    %s
ja: %s [%s] さんからの ICQ E-メールを受信しました
    
    メッセージは:
    %s

en: You have received an ICQ page
    
    From: %s [%s]
    %s
ja: ICQ ページを受信しています
    
    差出人: %s [%s]
    %s

en: You have rejected the call.
ja: 呼び出しを拒否されました。

en: You have selected to open a Direct IM connection with %s.
ja: %s を利用した Direct IM 接続の開始を選択しています。

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
ja: プライベートなグループへ参加する前にチャンネル %s へ参加してください

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
ja: まだ未読のメッセージがあります。本当にウィンドウを閉じてもよろしいですか?

en: You missed %hu message from %s because it was invalid. | You missed %hu messages from %s because they were invalid.
ja[0]: %2$s さんからの %1$hu 通のメッセージは妥当でないので受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because it was too large. | You missed %hu messages from %s because they were too large.
ja[0]: %2$s さんからの %1$hu 個のメッセージは大きすぎるために受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s because the rate limit has been exceeded. | You missed %hu messages from %s because the rate limit has been exceeded.
ja[0]: 速度制限を上回ったので %2$s さんからの %1$hu通のメッセージを受け取れませんでした。

en: You missed %hu message from %s for an unknown reason. | You missed %hu messages from %s for an unknown reason.
ja[0]: 原因は不明ですが、%2$s さんからの %1$hu 個のメッセージを受け取れませんでした。

en: You must fill all the required fields.
ja: 必要な項目をすべて埋めなければなりません。

en: You must give a name for the group to add.
ja: 追加するグループの名前を入力してください

en: You must provide a group.
ja: グループを指定してください。

en: You must provide a username for the buddy.
ja: 仲間のユーザ名を指定してください。

en: You must select an account.
ja: アカウントを選択してください。

en: You must specify a nick
ja: あだ名を指定してください

en: You receive an IM
ja: IM を受け取る時

en: You send
ja: 実際に送信する文字列

en: You should receive an email asking to confirm %s.
ja: %s さんを確認するための問い合わせメールを受信してください

en: You talk in chat
ja: チャットで話しました

en: You type
ja: 入力した文字列

en: You were disconnected from the server.
ja: サーバが接続を切りました

en: Your AIM connection may be lost.
ja: AIM への接続が切れたようです

en: Your Current Mood
ja: 現在の Mood

en: Your Current Status
ja: 現在のステータス

en: Your IM Image was not sent. You cannot send IM Images in AIM chats.
ja: IM 画像が送信されませんでした。AIM チャットで IM 画像を送信できません。

en: Your IM Image was not sent. You must be Direct Connected to send IM Images.
ja: IM 画像が送信されませんでした。IM 画像を送信するには Direct Connected になってください

en: Your VCard File
ja: VCard 型式ファイル

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
ja: 間違ったパスワードが複数回が入力されたので、お使いのアカウントを無効にしています

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
ja: 仲間リストが空なので、ファイルには何も書き込まれませんでした。

en: Your command failed for an unknown reason.
ja: 原因不明ですが、コマンド適用に失敗しました

en: Your password has been changed.
ja: パスワードを変更しました。

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ja: 指定したアカウント名がサーバ側で拒否されました。おそらく不正な文字が含まれていると思われます。

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
ja: 指定したあだ名がサーバ側で拒否されました。おそらく不正な文字が含まれていると思われます。

en: Your system administrator has disabled this operation
ja: システム管理者がこの操作を無効にしています

en: Zephyr Protocol Plugin
ja: Zephyrプロトコル・プラグイン

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: _Accept
ja: 許可する(_A)

en: _Accept Defaults
ja: デフォルト値を適用する(_A)

en: _Account
ja: アカウント(_A)

en: _Account:
ja: アカウント(_A):

en: _Accounts
ja: アカウント(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add Chat
ja: チャットの追加(_A)

en: _Add Custom Smiley...
ja: 独自のスマイリーを追加(_A)...

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Alias
ja: 別名(_A)

en: _Alias...
ja: 別名(_A)...

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Associate Buddy
ja: 仲間との連携(_A)

en: _Audio Call
ja: 音声呼び出し(_A)

en: _Auto-reply:
ja: 自動応答(_A):

en: _Basic
ja: 基本(_B)

en: _Blink on New Message
ja: メッセージが届いたら点滅(_B)

en: _Block
ja: 拒否する(_B)

en: _Both Icon & Text
ja: 両方(_B)

en: _Browse
ja: 参照(_B)

en: _Browse logs folder
ja: ログ・フォルダの参照(_B)

en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

en: _Browser:
ja: ブラウザ(_B):

en: _Buddy List window transparency
ja: 仲間リストの透明度(_B)

en: _Buddy name:
ja: つかむ仲間(_B):

en: _Buddy:
ja: 仲間(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Channel:
ja: チャンネル(_C):

en: _Class:
ja: クラス(_C):

en: _Collapse
ja: 畳む(_C)

en: _Configure Room
ja: ルームの設定(_C)

en: _Copy Email Address
ja: E-メール・アドレスのコピー(_C)

en: _Copy Link Location
ja: リンク先のコピー(_C)

en: _Decline
ja: 断る(_D)

en: _Delete Group
ja: グループの削除(_D)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _Disable
ja: 無効にする(_D)

en: _Dockable Buddy List
ja: 仲間リストを格納式にする(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Edit Account
ja: アカウントの編集(_E)

en: _Edit Settings...
ja: 設定の編集(_E)...

en: _Enable automatic router port forwarding
ja: 自動的にルータでポートフォワーディングするようにする(_E)

en: _Enable sounds:
ja: サウンドを有効にする(_E):

en: _End:
ja: 終了(_E):

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
ja: 大/小文字を区別する(_E)

en: _Exchange:
ja: 交換(_E):

en: _Expand
ja: 広げる(_E)

en: _Flash window
ja: ウィンドウを点滅する(_F)

en: _Focused windows
ja: フォーカスしたウィンドウ(_F)

en: _Font
ja: フォント(_F)

en: _Font face
ja: フォントフェイス(_F)

en: _Get Info
ja: 情報の取得(_G)

en: _Get List
ja: 一覧の取得(_G)

en: _Group:
ja: グループ(_G):

en: _Handle:
ja: ハンドル(_H):

en: _Hide new IM conversations:
ja: いつ新しい会話ウィンドウを隠すか(_H):

en: _Horizontal rule
ja: 水平線(_H)

en: _Host:
ja: ホスト名(_H):

en: _IM window transparency
ja: 会話ウィンドウの透明度(_I)

en: _IM windows
ja: IM ウィンドウ(_I)

en: _Icon Only
ja: アイコンのみ(_I)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Image:
ja: 画像(_I):

en: _Import...
ja: インポート(_I)..

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: _Instance:
ja: インスタンス(_I):

en: _Invite
ja: 招待(_I)

en: _Join
ja: 参加(_J)

en: _Keep Buddy List window on top:
ja: 仲間リストを前面に配置したままにする(_K):

en: _Link
ja: リンク(_L)

en: _Local alias:
ja: 別名(_L):

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: _Manage custom smileys
ja: 独自のスマイリーを管理(_M)

en: _Manual:
    (%s for URL)
ja: 手動設定(_M):
    (URL は %s で指定)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
ja: 監視するポート番号の範囲を指定する(_M):

en: _Merge Groups
ja: グループを統合する(_M)

en: _Message Logs:
ja: メッセージのログ(_M):

en: _Message:
ja: メッセージ(_M):

en: _Method:
ja: 方法(_M):

en: _Minutes before becoming idle:
ja: 待機中になるまでの時間(分)(_M):

en: _Modify...
ja: 変更(_M)...

en: _More...
ja: 詳細(_M)...

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Normal
ja: 標準(_N)

en: _Notify buddies that you are typing to them
ja: メッセージを入力中であることを仲間に通知する(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open File
ja: ファイルを開く(_O)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Open Mail
ja: メールを開く(_O)

en: _Open link in:
ja: リンクを開く方法(_O):

en: _Passphrase:
ja: パスフレーズ(_P):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Permit
ja: 許可する(_P)

en: _Placement:
ja: タブの位置(_P):

en: _Play Sound
ja: サウンドを再生(_P)

en: _Plugin
ja: プラグイン(_P)

en: _Pop up a notification
ja: ポップアップして通知する(_P)

en: _Port:
ja: ポート番号(_P):

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Recipient:
ja: 受取人(_R):

en: _Recurring
ja: 繰り返す(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Remove Buddy
ja: 削除する(_R)

en: _Remove Chat
ja: 削除する(_R)

en: _Remove Contact
ja: 削除する(_R)

en: _Remove Group
ja: 削除する(_R)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Report idle time:
ja: いつ待機時間を報告するか(_R):

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Reset formatting
ja: 書式のリセット(_R)

en: _Room:
ja: ルーム(_R):

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Save File
ja: ファイルの保存(_S)

en: _Save Image...
ja: 画像の保存(_S)...

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for:
ja: 検索する単語(_S):

en: _Send
ja: 送信する(_S)

en: _Send File...
ja: ファイルの送信(_S)...

en: _Send Message
ja: メッセージの送信(_S)

en: _Server:
ja: サーバ(_S):

en: _Set
ja: 設定(_S)

en: _Show slider bar in IM window
ja: 会話ウィンドウの中にスライダ・バーを表示する(_S)

en: _Show system tray icon:
ja: いつアイコンを表示するか(_S):

en: _Smile!
ja: スマイル!(_S)

en: _Start %s on Windows startup
ja: Windows のスタートアップで %s を起動する(_S)

en: _Start:
ja: 開始(_S):

en: _Status:
ja: 状態(_S):

en: _TURN server:
ja: TURN サーバ(_T):

en: _Text Only
ja: ラベルのみ(_T)

en: _Title:
ja: 題名(_T):

en: _UDP Port:
ja: UDP ポート番号(_U):

en: _URL
ja: URL(_U)

en: _Unread Messages
ja: 未読のメッセージ(_U)

en: _Unset
ja: 解除(_U)

en: _Use
ja: 使う(_U)

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Video Call
ja: ビデオ呼び出し(_V)

en: _View Certificate...
ja: 証明書を表示(_V)...

en: _View...
ja: 表示する(_V)...

en: _Visual gesture display
ja: ジェスチャを視覚的に表示する(_V)

en: _Voice and Video
ja: 音声とビデオ(_V)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: accounts
ja: アカウント

en: accounts: Show the accounts window.
ja: accounts: アカウント・ウィンドウを表示する

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ja: action &lt;実行するアクション&gt;:  アクションを実行します

en: artist
ja: アーティスト

en: authserv: Send a command to authserv
ja: authserv: コマンドを authserv へ送信します

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
ja: away [メッセージ]:  離席中のメッセージをセットする、または離席中から戻ったことを示すためにセットしたメッセージを解除します

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
ja: ban [&lt;チャンネル&gt; +|-&lt;あだ名&gt;]:  クアイアントをチャンネルから追い出します

en: buddy list
ja: 仲間リスト

en: buddylist: Show the buddylist.
ja: buddylist: 仲間リストを表示する

en: buzz: Buzz a user to get their attention
ja: buzz: ユーザ宛に警告音を鳴らす

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
ja: call &lt;コマンド&gt;:  SILC クライアント・コマンドを呼び出します

en: channel %s not found
ja: チャンネル %s が見つかりません

en: channel modes for %s: %s
ja: %s のチャンネル・モード: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
ja: chanserv: コマンドを chanserv へ送信します

en: clear: Clears the conversation scrollback.
ja: クリア: 会話ウィンドウにある以前のメッセージをクリアします

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
ja: cmode &lt;チャンネル&gt; [+|-&lt;モード&gt;] [引数]:  チャンネルのモードを変更したり表示します

en: config:  Configure a chat room.
ja: config:  チャット・ルームを設定します

en: configure:  Configure a chat room.
ja: configure:  チャット・ルームを設定します

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
ja: ctcp <nick> <msg>: ctcp メッセージ 'msg' を 'nick' に送信します

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
ja: cumode &lt;チャンネル&gt; +|-&lt;モード&gt; &lt;あだ名&gt;:  指定したチャンネルのあだ名のユーザのモードを変更します

en: current topic is: %s
ja: 現在のトピック: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
ja: debug &lt;オプション&gt;:  利用中の会話ウィンドウへいろいろなデバッグ情報を送信します

en: debugwin: Show the debug window.
ja: debugwin: デバッグ・ウィンドウを表示する

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
ja: deop &lt;あだ名1&gt; [あだ名2] ...:  チャンネル操作権を剥奪します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: detach:  Detach this session
ja: detach:  このセッションを切り離します

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
ja: devoice &lt;あだ名1&gt; [あだ名2] ...:  チャンネル発言権を剥奪し、チャンネルがモデレート (+m) した時に発言しないようにします (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
ja: getkey &lt;あだ名|サーバ&gt;:  クライアントまたはサーバの公開鍵を取得します

en: hacker and designated driver [lazy bum]
ja: ハッカーと指定したドライバ [lazy bum]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
ja: help &lt;コマンド&gt;:  特定のコマンドに対するヘルプを表示します

en: iTunes Music Store Link
ja: iTunes 楽曲ストアのリンク

en: info [server]:  View server administrative details
ja: info [サーバ]:  サーバの管理者の詳細を表示します

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ja: inst &lt;インスタンス&gt;: このクラスで使用するインスタンスをセットします

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ja: instance &lt;インスタンス&gt;: このクラスで使用するインスタンスをセットします

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
ja: invite &lt;チャンネル&gt; [-|+]&lt;あだ名&gt;:  指定したあだ名のユーザを招待する、または招待リストからそのユーザを追加/削除します

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
ja: invite &lt;あだ名&gt; [チャットルーム]:  指定したチャンネル、または現在のチャンネルに招待します

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
ja: invite &lt;ユーザ&gt; [メッセージ]:  ユーザをルームに招待します

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ja: j &lt;チャットルーム1&gt;[,チャットルーム2][,...] [キー1[,キー2][,...]]:  一つ以上のチャンネルを指定すると、必要に応じて、追加でそれぞれのチャンネル・キーを提供します

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
ja: join &lt;チャンネル&gt; [&lt;パスワード&gt;]:  このネットワークのチャットへ参加します

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
ja: join &lt;チャットルーム1&gt;[,チャットルーム2][,...] [キー1[,キー2][,...]]:  一つ以上のチャンネルを指定すると、必要に応じて、追加でそれぞれのチャンネル・キーを提供します

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
ja: kick &lt;チャンネル&gt; &lt;あだ名&gt; [コメント]:  チャンネルからクライアントを追い出します

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
ja: kick &lt;あだ名&gt; [メッセージ]:  チャンネルから追い出します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
ja: kill &lt;あだ名&gt; [-pubkey|&lt;理由&gt;]:  あだ名のユーザを強制終了します

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
ja: 最後のログ: 過去のログにある部分文字列を検索します

en: lead developer
ja: メインの開発者

en: leave [channel]:  Leave the chat
ja: leave [チャンネル]:  指定したチャンネルから退出します

en: libfaim maintainer
ja: libfaim のメンテナ

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
ja: list:  ネットワーク上のチャットルームを一覧表示します。<i>【注意】これを行うと接続を切断するサーバがいくつかあります。</i>

en: list:  List channels on this network
ja: list:  このネットワーク上のチャンネルを一覧表示します

en: loading plugin failed
ja: プラグインの読み込みに失敗しました

en: maintainer
ja: メンテナ

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
ja: me &lt;実行するアクション&gt;:  指定したアクションを実行します

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
ja: me &lt;アクション&gt;:  仲間またはチャットへ IRC スタイルのアクションを送信します

en: memoserv: Send a command to memoserv
ja: memoserv: コマンドを memoserv へ送信します

en: minutes
ja: 分間

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
ja: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;あだ名|チャンネル&gt;:  チャンネルまたはユーザ・モードを設定または解除します

en: mode (%s %s) by %s
ja: モード (%s %s) by %s

en: mood: Set current user mood
ja: ムード: 現在のユーザのムードを設定

en: motd:  View the server's Message Of The Day
ja: motd:  サーバにある "今日のメッセージ" を表示します

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
ja: msg &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  指定したあだ名のユーザへ個人的なメッセージを送信します

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ja: msg &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  あるユーザへ (チャンネルとは別に) 個人的なメッセージを送信します

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
ja: msg &lt;ユーザ&gt; &lt;メッセージ&gt;:  他のユーザへ個人的なメッセージを送信します

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
ja: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;(複数の)チャンネル&gt;:  (複数の) チャンネル内の指定したユーザを一覧表示します

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
ja: names [チャンネル]:  チャンネルに現在いるユーザを一覧表示します

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
ja: nick &lt;新しいあだ名&gt;:  あだ名を変更します。

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
ja: nick &lt;新しいあだ名&gt;:  お使いのあだ名を変更します

en: nickserv: Send a command to nickserv
ja: nickserv: コマンドを nickserv へ送信します

en: no channel modes are set on %s
ja: %s ではチャンネル・モードをセットしてません

en: no such channel
ja: そのようなチャンネルはありません

en: none
ja: なし

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
ja: notice &lt;相手&gt;: 通知(notice)をユーザまたはチャンネルへ送信します。

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
ja: op &lt;あだ名1&gt; [あだ名2] ...:  チャンネル操作権を与えます (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
ja: oper &lt;あだ名&gt; [-pubkey]:  サーバのオペレータ特権を取得します

en: operserv: Send a command to operserv
ja: operserv: コマンドを operserv へ送信します

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ja: operwall &lt;メッセージ&gt;:  (このコマンドが何を行うか知らない場合は、おそらく使うことは無いでしょう:)

en: original author
ja: オリジナルの作者

en: part [channel]:  Leave the chat
ja: part [チャンネル]:  指定したチャンネルから退出します

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
ja: part [チャットルーム] [メッセージ]:  現在のチャンネルまたは指定したチャンネルからメッセージを残して退出します

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
ja: ping [あだ名]:  ユーザ (または、ユーザが指定されない場合はサーバ) とどれくらいズレがあるか問い合わせます

en: ping:  Send PING to the connected server
ja: ping:  接続しているサーバへ PING を送信します

en: plugins: Show the plugins window.
ja: plugins: プラグイン・ウィンドウを表示する

en: prefs: Show the preference window.
ja: prefs: 設定ウィンドウを表示する

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
ja: query &lt;あだ名&gt; &lt;メッセージ&gt;:  あるユーザへ (チャンネルとは別に) 個人的なメッセージを送信します

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
ja: query &lt;あだ名&gt; [&lt;メッセージ&gt;]:  指定したあだ名のユーザへ個人的なメッセージを送信します

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
ja: quit [メッセージ]:  追加でメッセージを残して、このサーバから切断します

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
ja: quit [メッセージ]:  メッセージを残してサーバとの接続を切断します

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
ja: quote [...]:  サーバへ低レベル・コマンドを送信します

en: register:  Register with a chat room.
ja: register:  チャット・ルームを登録します

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
ja: remove &lt;あだ名&gt; [メッセージ]:  チャット・ルームからあだ名の人を追い出します (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: saved statuses
ja: 保存した状態

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
ja: say &lt;メッセージ&gt;:  コマンドを利用していない場合でもメッセージを送信します

en: stats:  View server and network statistics
ja: stats:  サーバとネットワークの統計情報を表示します

en: statuses: Show the savedstatuses window.
ja: statuses: 保存状態のウィンドウを表示する

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
ja: sub &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: 新しいチャットへ参加します

en: support
ja: サポート

en: support/QA
ja: サポート/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
ja: time: IRC サーバの現在時刻 (ローカルタイム) を表示します

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
ja: topic &lt;インスタンス&gt;: このクラスで使用するインスタンスをセットします

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
ja: topic [&lt;新しいトピック&gt;]:  トピックを表示したり変更します

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
ja: topic [新しいトピック]:  チャンネル・トピックを表示したり変更します

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
ja: topic [新しいトピック]:  トピックを表示したり変更します

en: tzc command
ja: tzc コマンド

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
ja: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  ユーザ・モードを設定または解除します

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
ja: umode &lt;ユーザ・モード&gt;:  ネットワークでのモードをセットします

en: unloading plugin failed
ja: プラグインの解放に失敗しました

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
ja: users &lt;チャンネル&gt;:  チャンネル内のユーザを一覧表示します

en: users:  Show the list of users in the chat.
ja: users:  チャットの中にユーザの一覧を表示する

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
ja: version [あだ名]: ユーザに CTCP VERSION 要求を送信します

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
ja: voice &lt;あだ名1&gt; [あだ名2] ...:  チャンネル・ボイス権を与えます (これを行うには、自分自身がチャンネル操作権を持っていなければなりません)

en: voice and video
ja: 声とビデオ

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
ja: wallops &lt;メッセージ&gt;:  (このコマンドが何を行うか知らない場合は、おそらく使うことは無いでしょう:)

en: webmaster
ja: ウェブマスタ

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
ja: whois &lt;あだ名&gt;:  指定したあだ名のユーザ情報を表示します

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
ja: whois [サーバ名] &lt;あだ名&gt;:  ユーザ情報を取得します

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
ja: whowas &lt;あだ名&gt;:  あだ名のユーザ情報を表示します

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
ja: whowas &lt;あだ名&gt;: サイン・アウトしたユーザ情報を取得します

en: win32 port
ja: Win32 のポーティング

en: you can see the butterflies mating
ja: 蝶が仲間になっているのが分かります

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
ja: zc &lt;クラス&gt;: &lt;<i>クラス</i>,PERSONAL,*&gt; へメッセージを送信します

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
ja: zci &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt;: &lt;<i>クラス</i>、<i>インスタンス</i>、*&gt; へメッセージを送信します

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ja: zcir &lt;クラス&gt; &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: &lt;<i>クラス</i>、<i>インスタンス</i>、<i>宛先</i>&gt; へメッセージを送信します

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
ja: zi &lt;インスタンス&gt;: &lt;メッセージ、<i>インスタンス</i>、*&gt; へメッセージを送信します

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
ja: zir &lt;インスタンス&gt; &lt;宛先&gt;: &lt;MESSAGE、<i>インスタンス</i>、<i>宛先</i>&gt; へメッセージを送信します

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
ja: zl &lt;あだ名&gt;: ユーザの所在地を確認します

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
ja: zlocate &lt;あだ名&gt;: ユーザの所在地を確認します
